Hengelo: nee Nog geen koffieautomaat in Arbeidsbureau m. Liefdesverdriet leidt tot blokkade dancing Geen jacht in eendenkooi Wijkenformulier wordt weer erkend Dierenbescherming staakt voederen vogels Banden in brand Fout tijdig hersteld Inbraak verijdeld WmÊÊËÈL: schiedani mmSÊBfmL ttf? tm. BP DINSDAG 6 FEBRUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 ....wapenleverantie legale Collé vreest boemerang zaak.... effect SCHIEDAM HENGELO - De gemeenteraad van Schiedam zal de levering van de drie korvetten aan In donesië waarschijnlijk niet afkeuren. Dit in tegenstel ling tot Hengelo. De raad van Hengelo heeft de bouw van drie oorlogsschepen voor Indonesië bij Wilton Fijenoord in Schiedam en Holland Signaal Apparaten in Hengelo fel veroordeeld. Na het bekendworden van de gruweldaden van het Suharto regiem op Oost-Ti- mor zond hij een brief van afkeuring naar de regering. WF heeft weinig te dachten van de gemeenteraad ICHIEDAM/VLAAR- nemen om die wens ook in de 1" j sb- JiL Jg_ M j. .1. B J B SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Wa terweg-Noord staat niet negatief tegenover het plaatsen van een koffie automaat in zijn kantoor aan de Valeriusstraat. .„Maar mijn mogelijkhe den zijn beperkt. De be slissing ligt niet bij mij, omdat ik gehouden ben aan richtlijnen van de centrale directie", aldus de heer J. A. van Lent. Van Lent: „Mijn mogelijkheden zijn beperkt VLAARDINGEN - Een fout bij het ministerie van landbouw en visserij heeft tot gevolg dat de eendenkooi in de Aalkeet- Buitenpolder momenteel niet als zodanig geregi streerd staat. Daardoor zouden ook de diverse be schermende maatregelen die voor eendenkooien gelden hier' niet van kracht zijn. Daarbij gaat het vooral om beperkin gen ten aanzien van de jacht. SCHIEDAM - Tot* wat voor vreemde situaties een volle bus kan leiden, bleek vrijdagmiddag toen de 24-jarige Rotterdam mer (A; v.d. H. op de Broersvest voor een bus ging staan waar hij niet meer in kon. SCHIEDAM - De stich ting Tuberova houdt dit jaar weer een röntgenolo- gisch borstonderzoek in Schiedam, Verspreid over de stad zullen daarvoor vijf onderzoeklokalen worden ingericht. De eer ste wijk die aan de beurt komt is Schiedam-Zuid. Vanaf 19 februari kunnen de Gorzenaren in een lo kaal in de Bethelkerk te recht. Daarna volgt Schiedam-West. i :c rvetter l r iet af maakt gespecialiseerde defen- sieapparatuur, zoals radar en vuurgeleidingsinstallaties. Van de totale order van 500 miljoen haalt het naar schatting 300 mil joen gulden binnen. De brief van de raad van Hen gelo aan de regering was de ver dienste van het Indonesië Comi té in Hengelo. Henny Kokkelaar van het co mité Hengelo zegt: „In '78 kre gen wij een brief in handen van twee Portugese priesters die in Oost-Timor geweest waren. Daarin vertelden ze van de gru weldaden van de Indonesiërs. Mensen werden massaal afge slacht. Wij vroegen of de ge meenteraad een uitspraak wilde doen en we deden de brief bij dat verzoek. De gehele raad ging akkoord, de WD uitgezonderd. De vakbonden waren nadien verbolgen over de beslissing. Voor hen speelde de werkgele genheid." Kokkelaar zegt verder: „Voor die tijd, toen de plaatsing van de order in '75 bekend werd, wilden De Partij van de Arbeid, het CDA, de PSP en de PPR steun den alleen de motie die aan de beslissing vooraf ging. De WD stemde tegen met het argument dat een gemeenteraad zich niet met 's lands politiek diende te bemoeien. Uit een snelle rondvraag on der de fractievoorzitters van de politieke partijen in de gemeen teraad van Schiedam blijkt dat een dergelijke motie het in Schiedam niet zal halen. Werk gelegenheidsaspecten en menin gen als „wat haalt het uit als wij ons als raad daarover uitlaten" weerhouden een meerderheids uitspraak in de stad die voor een groot deel van de scheepsbouw leeft. Holland Signaal Apparaten sleepte in 1975 samen met Wil ton Fijenoord de order voor de bouw van drie korvetten voor Indonesië in de wacht. Het be drijf in Hengelo, een volle doch ter van Philips en voor nog één procent eigendom van de staat, we als comité samen met de vakbonden actie ondernemen. Toen lieten ze het afweten. Een gesprek met de ondernemings raad van Holland Signaal liep rok op niets uit. De bonden en de arbeiders kozen bewust vóór de bouw." „Uit de losse pols denk ik dat de PvdA-fractie bij de indiening van een motie ter afkeuring wel verdeeld zal zijn", zegt PvdA fractievoorzitter in de Schie- damse raad Nikolaj Dielemans. „Een grote meerderheid zou wel tegen leverantie zijn. Ik denk overigens dat een dergelijke motie het niet zal halen. Ik geef het weinig kans." Fractievoorzitter Siem Ros- man van het CDA vindt dat af keuring een zaak van de Twee de Kamerfracties is. „De invloed van de gemeenteraad is erg klein en de raad is niet het or gaan voor dergelijke beslissin gen. Het zou aardig zijn voor de propaganda, maar meer met. Het verzoek is dan ook verkeerd geadresseerd!" D'66 weet helemaal nog niet wat ze denkt te gaan doen als een motie van die strekking wordt ingediend. „Op dit mo ment heb ik te weinig informa tie", zegt Anne Marijke Peter- hans-Steen^ „In ieder geval is het belangrijk om de zaak af te wegen tussen een principiële opstelling en de werkgelegen heid." „Ik zou de motie met steu nen", zegt Gerard Verhulsdonk van de WD. „Indonesië is een bevriende mogendheid. We drij ven handel met ze en daarom ook handel in vuurwapens. De levering is een legale zaak. Als de raad een uitspraak doet is het toch alleen maar een machteloos gebaar. Schiedam kan geen voorbeeld stellen. En de enige die actie voert is de PSP, de rest houdt zich koest vanwege de werkgelegenheid." Eef Colié, het enige CPN- raadslid zou de motie zeker steunen. „Iedereen weef noe de CPN over het bewind van Su harto denkt. Of de motie haal baar is weet ik niet zeker, maar ik vrees van niet Als je zo'n mo tie indient, dan moet je zeker weten dat zij aanvaard wordt, anders kun je een boemerang effect krijgen. In dat geval is het een aanmoediging voor Suharto om verder te gaan. „Ik zou de motie zeker steu nen", zegt PPR-raadslid Her man Noordegraaf, „maar of het haalbaar is hangt voor een groot deel van de PvdA-fractie af. De zaak is overigens al eens eerder binnen de raad aan de orde geweest", gaat Noorde graaf verder. „Enkele jaren ge leden vroeg de regering de me ning van Schiedam om Wilton Fijenoord een uitkering via de Wet Selectieve Investeringsre kening te geven voor de bouw van de korvetten. De meerder heid van de raad ging toen niet mee, omdat leverantie van wa pens niet uitmaakt voor de rege ling. De PPR heeft toen bezwaar gemaakt Ook de Rijnmondraad kon geen uitspraak doen. Hij achtte zich daartoe niet be voegd." Vandaag zijn in de Tweede Kamer de defensie debatten be gonnen. Het Indonesië Comité en de PSP boden kamervoorzit ter Anne Vondeling duizenden handtekeningen aan die in het weekeinde zijn opgehaald in verschillende steden. In Schie dam stond de PSP het afgelopen weekeinde met een kraampje op de Hoogstraat. Met de handte keningen willen de PSP en het Indonesië Comité bereiken dat het parlement de levering als nog tegenhoudt nu Indonesië met de oorlogvoering tegen Oost Timor door blijf t gaan. XM 4*8 Ut Aangeschoten Wericzoel enden :aji decor' R RET-bus Onlangs heeft een delegatie van d" Jonge Socialisten in de PvdA, afdeling Schiedam een gesprek met de nieuwe direc teur gehad. De twee JS'ors heb ben nog eens uitgelegd, waarom de JS vorig jaar juni koffie heeft uitgedeeld aan werkzoe kenden. „Moeten we niet probe ren het verblijf in het GAB zo veel mogelijk te veraangenamen en de mogelijkheid scheppen een kop koffie of iets,dergelijks te gebruiken", zo stelde de JS destijds in een verklaring. Uit het gesprek, dat de JS met de nieuwe directeur had, is ge bleken dat medewerkers en di rectie wel oog hadden voor de wens van de JS. „Maar zij kun nen of durven geen initiatief te nemen om die wens ook in de praktijk te brengen", aldus de JS. Volgens de heer J. A. van Lent is de koffievoorziening in de cir ca honderddertig GAB's en bij kantoren een centrale zaak. „Er is een aantal argumenten voor de centrale directie om dat af te houden. Een belangrijk argum- ment is, dat we de plaatselijke horeca geen oneigenlijke con currentie willen aandoen. Een volgend punt zijn d" financiële lasten. Als je tegen één bureau j'a zegt, moet je tegen allemaal ja kunnen zeggen. Dat heeft in een eerder stadium al eens ge speeld toen er gepraat is over het maken van muziek. Toen kwamen we in aanraking met Buma-rechten. Een koffie-auto- maat moet je aanschaffen, on derhouden en vullen: dat kost natuurlijk wel wat", aldus Van Lent De JS stelt daar tenover, dat het hogere kader van de ar beidsbureaus blijkbaar alleen maar geïnteresseerd is in een zo groot mogelijk aantal onderge schikten en een zo groot moge lijk en luxueus mogelijk kan toor. „Men vindt het verkrijgen van een nieuw kantoorgebouw belangrijker. De werkzoeken den zijn decor een noodzakelijk kwaad Een eenvoudig kopje koffie, als exponent voor een menselijke en volwaardige be handeling, is niet aan de orde", zo stelt de JS ten slotte. Ptrfyïsss Vt I. s I- (Van een onzer verslaggevers) De fout is ontstaan doordat het ministerie een inventarisa tie maakte van alle kooien die nog in Nederland bestaan. Vlaardingen had er vroeger twee. In de loop der tijden is er echter een verdwenen. Die stond ongeveer op de plaats waar nu de padvindersboerderij aan de Broekpolderweg te vinden is. Het ministerie heeft nu deze kooi in de registers opgenomen in plaats van de nog wel be staande. Het dagelijks bestuur van het recreatieschap „De Lickebaert" heeft de directie van de dienst Beheer Landbouwgronden in middels verzocht een en ander te corrigeren. Ook burgemeester en wethou ders hebben dat verzoek gedaan. Gemeenteambtenaar Blom ver telt: „De zaken zijn nu dus m feite rechtgetrokken. Gelukkig is het jachtseizoen gesloten, dus ook daar hebben we geen pro blemen mee gehad. We hebben van de gelegenheid tegelijker tijd gebruik gemaakt om nog eens te onderstrepen dat we erg veel prijs stellen op inschrijving van de eendenkooi in het regis ter. Juist in verband met recrea tieve mogelijkheden van de kooi is het belangrijk dat we als ge meente de jacht in de omgeving ervan aan banden kunnen hou den. Als er al gejaagd moet wor den, dan behoort dat aan een stelsel van ontheffingen gebon den te zijn.". SCHIEDAM - Een „liefdes drama" is vrijdagnacht net niet uit de hand gelopen. Voor de King's Discotheek aan de Koe markt stond omstreeks 2 uur onder aanvoering van de 22-ja- nge Schiedammer M. S. een twintigtal jongelui. De jongeren blokkeerden de ingang, omdat in de discotheek het ex-vrien dinnetje van S. zat met haar nieuwe vriend. Het meisje. doodsbang voor haar ex-vriend, had zich opgesloten in het toilet. De jongeman S. uitte allerlei be dreigingen en zei onder meer, dat het meisje Schiedam niet le vend zou verlaten. Door de eigenaar is de politie gealarmeerd. Die heeft de ver hitte gemoederen gesust en de jongeman gekalmeerd. Het meisje is door de politie naar huis gebracht. ROTTERDAM - De Huurad viescommissie heeft besloten ook de klachtenformulieren van wijkorganen te erkennen bij de behandeling van huurweigerin- gen. Deze beslissing is genomen na protesten van Rotterdamse wijkgroepen. De huuradvies commissie nam dit jaar alleen nog klachten over woningon- derhoud in behandeling, wan neer ze werden ingediend op of ficiële formulieren van het mi nisterie. Dat terwijl wijkorga nen al jarenlang werken met eigen formulieren. Die worden ook in vreemde talen verstrekt. Het wijkenformulier is een zo genaamd kruisjesformulier, dat gezamenlijk door wijkorganen en huurdersverenigingen is ont worpen. SCHIEDAM - De dierenbe scherming is met ingang van gisteren gestopt met het voede ren van vogels. Afdelingsvoor zitter Broeders dankt iedereen, die meegeholpen heeft, hartelijk voor de medewerking. Hij zegt, dat het publiek vooral in het be gin erg enthousiast is inge sprongen op het verzoek om brood e.d. ter beschikking te stellen. „Dat is naderhand wat minder geworden, maar dat hebben wij opgevangen doordat de afdeling Rotterdam onder meer twintig zakken mais ter beschikking heeft gesteld", al dus Broeders. Ondanks de voedering heeft vogelwachter Van der Hoek toch zo'n veertig dode meerkoe ten en tien waterkippetjes ge teld. SCHIEDAM - Op de Schieka- de heeft de brandweer gister middag een stapel brandende autobanden geblust. Het vuur werd bestreden met twee hoge- druk- en een lagedrukstraal. Daarmee heeft de brandweer voorkomen, dat enkele auto's die in de buurt stonden, zouden ontploffen. Op vrijdagmiddag had de brandweer op dezelfde plek al een autobandenbrand geblust. Dat brandje ging gepaard met een hevige rookontwikkeling. -tA t t f l „K De man bleek niet te bewegen om zijn plaatsje te verlaten en uit balorigheid draaide hij ook de luchtkranen voor het openen van de deur open. De chauffeur van de bus riep de hulp van de politie in, die de man mee naar het bureau, nam. Hij zei vijftien glazen bieden vier glazen vieux te hebben gedronken. ©Bij een snelheidscontrole op de Vlaardingerdijk heeft de po litie acht hardrijders op de bon geslingerd. De snelste automo bilist reed 88 km per uur. De po litie heeft van II tot 12 uur staan op te letten. ©De brandweer heeft zondag middag een brandje geblust in de bovenverdieping van het pand Hoofdstraat 173. De inwo- nenden, zes personen in totaal waaronder twee kinderen Kil den zich in veiligheid stellen. Oorzaak van de brand, die met één nevelstraal is geblust, isrbn- bekend. Ook het schadebedrag is niet bekend. De brandweer heeft een uurtje werk gehad. 9 De 47-jarige Schiedammer J. S. is zondagavond door de poli tie in het Broersveld in zijn nek vel gegrepen. Hij had even tevo ren mevrouw F.L. van H.-v.d. R. (44) uit Hoek van Holland aan gereden en was rustig doorgere den. De vrouw is ter plaatse door de GG en GD behandeld aan schaafwonden. De automo bilist moest mee naar het bu reau voor een blaas- en bloed proef. ©Een bewoner van de Haven- dijk heeft zondag twee puppies op het hoofdbureau van politie gebracht. Hij had ze op de Maasboulevard bij de Panora maflats gevonden. De puppies verblijven, momenteel op het politiebureau. ©De heer A.C.S. (44) heeft aan gifte gedaan van de diefstal van zijn roeiboot, merk Pionier, ter waarde van 900 gulden. De boot lag afgemeerd bij watersport vereniging De Schie. De recreatiezaal iri de flat aan het Sibeliusplein heeft onge wenst bezoek gehad. Een onbe kende heeft er een ruit inge drukt en de fruitautomaat open gebroken Er zat geen geld in. Totale schade bedraagt 150 gul den. Oplettende politieagenten hebben zondagnacht op de Gro te Markt een autodiefstal'voor komen. Ze zagen de 22-jarige Schiedammer F. van B. in een auto zitten, waarvan ze wisten dat die van een ander was. De man zat onder het dashboard te morrelen. Hij had ondermeer een schroevedraaier en een ring met aiieriei sleutels bij zich. In de kantines van Ursus en Demos op sportcomplex Harga is ingebroken. Bij Ursus werd een plaat hardboard wegge drukt en de inbrekers namen een olienotenapparaat ter waar de van 150 gulden mee. Aange komen bij Demos, hadden ze blijkbaar genoeg van olienoten, want het apparaat dat daar staat, werd alleen maar openge broken. Er kwam tien gulden aan kwartjes uit. De inbrekers kwamen binnen door een plastic ruit in te slaan. ©Uit het provinciaal bureau j Zuid-Holland van de Hervorm- ,n de Kerk aan de Tuinlaan is vijf tig gulden ontvreemd. Onbe kenden sloegen een ruit in en doorzochten het pand. Schade 4 bedraagt 500 gulden. Voor de zoveelste keer is er ingebroken m wijkcentrum 1 Oost aan de Dr. Zamenhof- straat Uit een ijskast werden 1% kilo kaas, 2 kilo aardappelen. 1 kilo banen en 10 eieren ont- JV vreemd. Totale waarde 30 gul- 0 den. Hoe de voedseldieven zijn binnengekomen, kon niet wor- den achterhaald. Wei braken zij de deur van de keuken open. SCHIEDAM - De 21-jarige Schiedammer J. F. L. heeft za- terdagnacht een inbraak in de Kandelaar aan de Oranjestraat verijdeld. De 32-jarige Rotter dammer H. T. C. de W. had met een steen een ruit van de zaak ingeslagen en was bezig voor werpen uit de etalage te halen. De Rotterdammer, die drugge bruiker is, had al een tinnen vaas en asbak ter waarde van 500 gulden klaar liggen. De Schiedammer hield de inbreker in bedwang totdat de politie ar riveerde. Die heeft de man op gesloten. Later werd op het hoofdbureau nog een tinnen deksel gebracht, dat op de Koe markt was gevonden. Bc rsfcdj iderzoiek in Schiedam Het onderzoek is dit jaar zo wel voor mannen als vrouwen bedoeld. De leeftijdsgrens is op 40 jaar gesteld. Juist bij mannen boven de 40 blijkt, dat zich nog gevallen van geringe longafwij- king voordoen, die veroorzaakt zijn door vroeger doorgemaakte infecties. Het is de bedoeling om, naast tuberculose, ook andere aandoe ningen van de borstholte, zoals longkanker en hart- en vaat ziekte, op te sporen. Bij mannen is dit van meer belang dan bij vrouwen, omdat die aandoenin gen meer bij het mannelijke ge slacht voorkomen. De apparatuur van Tuberova voldoet aan alie gestelde eisen van het ministerie van Volksge zondheid en van de Arbeidsin spectie, zodat de bestralmgsrisi- co's te verwaarlozen zijn. Mensen die voor het onder zoek belangrijk in aanmerking komen, zullen een persoonlijke oproep ontvangen. Ten gerieve van de buitenlanders is een brief in drie talen bijgevoegd. Het is van belang om aan het onderzoek mee te doen, ook als men door de bedrijfsarts drie maanden of langer geleden is onderzocht Een herhaalde op roep, ingeval van niet verschij nen, wordt niet meer verstuurd. Ter bestrijding van de onkos ten van het onderzoek wordt van de deelnemers een vrijwil lige bijdrage van 3,50 ge vraagd. Voor het onderzoek kan men in Zuid in de Bethelkerk te recht, in West in centrum de Be ver, in Oost in de Prinses Bea- trixschool, in Noord in het Kruisgebouw aan het Bachplein en in Nieuwland m de Johannes Calvijnschool.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2