Welstand: kitsch! Wethouder: mooi zo! mmmm m&mm Gids voor Schiedam in de maak Werkende jongeren op bezoek bij Soundhouse m Veel STER- spots komen uit Schiedam Jubilaris bij GTB Lichtvoetig amusement bij YZOD Mevrouw Lems 'opent' foto-expositie Ri|nmondband overweegt ledenstop Schiedam Oud-wethouder Van den Berg overleden Woningen uit jaren '30 niet meer spiitsen Ji WOENSDAG 7 FEBR UARI1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2$ SCHIEDAM - „Een kitscherige verbouwing", zo noemt de welstandscommissie van Schiedam de op knapbeurt die het pand op de Dam nummer 14 in- Schiedams centrum heeft ondergaan. De eigenaar, de heer V. Leene, heeft onlangs een bouwaanvraag bij de gemeente ingediend voor de restauratie, maar was al in augustus met het werk begonnen. En dat is waar de schoen bij de welstandscommissie knelt. De heer Leene deelt die kritiek niet en wethouder Zijdeveld evenmin. „Ik zou zielsblij zijn als alle panden zo opgeknapt kun nen worden", aldus wethouder Zijdeveld. Zielsblij inet pand De Vlaardingse jongeren bij het mengpaneel. Geluidstechnicus Fred zet een 24-sporen band op. X SCHIEDAM - Wie 's avonds op de televisie naar de STER-reclame kijkt of de spotjes op de radio toeluistert, beseft waarschijnlijk niet dat heel wat van die tunes, achtergrondkoortjes en reclameteksten in Schie dam op de band worden gezet. Op het stukje Sin gel tussen Emmaplein en Korte Singelstraat om precies te zijn staat een pand met het eenvoudige bordje.Soundhouse". Dat pand staat volgestouwd met peperdure elektroni sche apparatuur, waar onder een 24-sporen bandrecorder, een im mens groot mengpaneel, concertvleugel etc; dat al les ter waarde van zeker vier ton. SCHIEDAM - Toneelgroep VZOD heeft gisteravond voor een ternauwer nood half gevuld Passage Theater het blijspel „De cactusbloem" opgevoerd. De Rotterdamse toneelgroep, aangevuld met twee Schiedammers, gaf een redelijke voorstelling van een stuk met allerlei amoureuze verwikkelingen rond tand arts Desforges, zijn vriendin Antonia, zijn secretaresse en vriend. Het verhaal is snel verteld: de onge trouwde tandarts pretendeert tegenover zijn vriendin getrouwd te'zijn. Na een mislukte zelfmoordpoging van de vrien din moet de secretaresse de vrouw spelen en de vriend de minnaar van zijn nep- vrouw. Rond dat gegeven ontstaan allerlei verwikkelingen, die voor de pauze tot een boeiende komedie leidden, maar na de pauze nogal langdradig en traag to neelspel opleverden. Desondanks was de Cactusbloem best een stukje lichtvoetig amusement. SCHIEDAM - Me vrouw Lems-van Rooijen, de echtgenote van de bur gemeester van Schiedam, opent op zaterdag 10 fe bruari om 15 uur in Bow ling Musis Sacrum „Men sen, mensen, fijne men sen", een tentoonstelling met circa vijftig foto's van Martin van der Burgh. Hoe dat precies gebeurt, blijft nog even een verrassing, want zoals bekend zijn de bur gemeester en echtgenote dan op huwelijksreis in het Verre Oosten. Programma uitgebreid Ook Harmony van de partij op het Benefiet Bal. SCHIEDAM - De Rijn mondband overweegt een ledenstop in te voeren. Reden is, dat de band mo menteel veel te krap ge huisvest is in de Blauw- huisschool aan de Lange Nieuwstraat. Die ruimte is zo klein, dat de bandle den in kleine groepjes moeten oefenen. X - k ~M -Uggezif terij over op knapbeurt herenilmizen zelf antiquair en ik heb erg veel kennissen die in monumenten won. in die ze zelf hebben opge knapt Bij de welstandscommis sie gaat het er gewoon om dat ze het niet mooi vinden." De commissie betreurt het dat wederom en bovendien nog wel in een toekomstig gebied „be schermd stadsgezicht" een aan vraag Ls ingediend terwijl de verbouwing nagenoeg voltooid is. Zij heeft waardering voor de intenties van de eigenaar om het pand te verbouwen, zo zegt zij, maar zij acht het eindresultaat niet erg geslaagd. Zij zegt: „De verbouwing van een 18e eeuws herenhuis is vervalsend. Door de gotische kruisramen is in we zen een 17e eeuwse gevel ont staan, en dat staat nu in combi natie met een 19e eeuwse win kelpui Volgens de commissie is het dus een rommeltje. De commissie vreest verder dat het pubhek deze kitscherige bedoening wel mooi vindt en dat de mensen het als maatstaf voor andere verbouwingen zullen ge bruiken De commissie eist dan ook van de commissie Ruimte lijke Ordening, die vanavond vergadert, de bouwaanvraag af te wijzen „Wat een muggeziftenj", vindt Victor Leene. „Wat een belachelijk advies is dit. Ik ben Victor Leene legt uit: „Dat ik de bouwaanvraag pas indiende nadat ik met de verbouwing be gon heeft een goede reden. Ver leden jaar begon ik het pleister werk van de muur te verwijde ren. Het bleek dat de gevel in een ontzettend slechte staat ver keerde. Ik moest 'm wel afbre ken, anders zouden de voorbij gangers gevaar lopen. Toen heb ik meteen de bouwaanvraag in gediend. Van de gemeente mocht ik voorlopig door gaan met werk omdat de winter voor de deur stond Ik werd m de vergadering van de welstandscommissie geroe pen en werd daar als een kwa jongen behandeld. De kritiek op de onderpui kan ik wel delen, die is inderdaad 19e eeuws, maar ik heb met ai te veel geld, dus wil ik dat later nog veran deren. De kritiek op de kozijnen. ze zouden 17e eeuws zijn, is be lachelijk. Ze zijn niet gotisch, ze werden in de 19e eeuw nog m Frankrijk gemaakt. Ik heb een dik boek thuisliggen over raamstijlen en ik weet waar ik over praat Er staan veel panden in Schie dam die een lachertje zijn, waar reclame-borden verkeerd zijn aangebracht en waar raamko zijnen werkelijk geheel in de verkeerde stijl zijn Waarom moet de commissie dan mugge- ziften over mijn pand." Wethouder Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening maait het advies van de welstandscom missie geheel tegen de vlakte. Hij zegt voorzichtig: „Ik heb geen neiging om achter het ad vies van de commissie te gaan staan", en wat sterker: „Als de commissie vreest dat de publie ke opinie deze verbouwing als maatstaf gaat nemen, dan hoop ik dat" Ik hoop verder dat de mensen de moed op kunnen brengen om net zo als de heer Leene een pand op deze manier en net zo zorgvuldig te restaureren. Ver rassingen als het advies van dé commissie dienen hem dan wel bespaard te blijven. Ik zou ziels blij zijn als alle panden zo opge knapt kunnen worden. Neen, ik kan het advies van welstand niet ervaren als een positieve bijdrage tot opknap pen van de binnenstad." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De gids voor Schiedam, een boekwerkje met allerlei informatie over de stad. komt eraan. De afdeling voor lichting van de gemeente heeft speciaal voor de uitgave een ex tra man op de afdeling voorlich ting gezet ter assistentie van voorlichter Buschkens De gids moet in de tweede helft van dit jaar klaar zijn. De heer Guiilot gaat de gids m elkaar zetten en gisteren is hij daarmee begonnen. Hoe de gids eruit zal gaan zien is dan ook nog niet bekend. Het is de eerste keer dat de gemeente Schiedam een gids uit gaat geven. In 1970 verscheen het tot nu toe laatste boekje, ge maakt door uitgeverij De Mag neet Voor die tijd gaf de Schie- damse Gemeenschap een gids uit Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In het Belgi sche Brasschaat is op 78-jarige leeftijd de oud-wethouder van Schiedam, Theo van den Berg overleden. Hij heeft voor de CHU vanaf 1934 in de gemeen teraad gezeten om daar in 1941 een streep onder te zetten. Na de bevrijding kwam hij in 1946 opnieuw in de gemeente raad en werd m 1953 wethouder van gemeentewerken. Dat bieef hij tot 1961. The« van den Berg was tevens stichter van dg ven nootschap Beveka, voorheen Van den Berg eternit aan de VVestvest. De begrafenis heeft op 5 februari in alle stilte plaatsgevonden in Brasschaat. ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil de mogelijkheid onderzoeken een vergunning verplicht te stellen voor split sing van woningen, die voor 1940 gebouwd zijn. Nu is er slechts een vergunning nodig voor hui zen van voor 1930. Het grootst aantal splitsingen komt voor in de groep woningen uit de periode 1931 tot 1940. De gronden, die de Woningwet biedt om een vergunning te wei geren, vinden B en W van Rot terdam onvoldoende om een ef fectief beleid te voeren De vier grote gemeenten Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht zijn momenteel bezig met een voorstel voor een wette lijke regeling daarvoor. Voor uitlopend daarop wil het Rot terdamse college zijn beleid aanscherpen. SCHIEDAM - De heer P. Ha- Igens heeft maandag zijn veer- -tigjang jubileum herdacht. Hij is thans werkzaam bij de hoofd- Iafdeling Inspectie en. Service WandeTechnische Bedrijven. In aanwezigheid van zijn echtgenote en kinderen is de heer Hagens tijdens een bijeen komst van het personeel van zijn afdeling m de kantine ge huldigd. Ook wethouder me- J iMK s>kr. vrouw Taverne, die de verhin derde wethouder Scheeres ver ving, was aanwezig. Directeur Van Willingen schetste de loop baan van de jubilaris en be dankte hem voor alles wat hij voor de dienst heeft gedaan. De heer G. J. van Aalten, chef van de Technische Werkplaats, bood hem namens het personeel een cadeau aan. Gistermiddag brachten zeven werkende jongeren onderlei ding van vormingswerker Harm Oosthoek van vormingscentrum Vlaardingen een bezoek aan studio „Soundhouse". Ze deden dat m het kader van een project over popmuziek, waarmee ze zes dagen bezig zijn. Geluidstechnicus Fred liet de enigszins door alle techniek overdonderde jongelui zien hoe een plaat met synthesizer-mu- ziek, gemaakt door éen musicus wordt opgebouwd „Eerst wordt de maatverdeling op de band gezet", vertelde hij. „Dat ge beurt met een synthesizer-drum en bas Die komt op zes sporen te staan. Dat is de eerste stap. Daarna wordt de melodie ge daan en daarna komen de ande re sporen. Vanaf het uitdenken tot het klare karwei zijn we drie dagen bezig geweest. Ik denk. dat we de plaat wel zo'n vijf honderd keer hebben gehoord. Vooral het mixen is een heidens karwei." - Jonglerend met schuiven en knopjes liet hij zien en vooral horen wat voor schakel- en re gelmogelijkheden het mengpa neel biedt Een van de jongeren nam achter de microfoon m de studio plaats, terwijl de techni cus zijn stemgeluid op alle mo gelijke manieren vervormde. Tot besluit werden er wat be kende STER-spotjes afgedraaid, ondermeer voor Royco, Supra, Iglo en Hero. Studio Soundhouse is eigen dom van de vader van Patricia Paay en Yvonne Keelcy. Van huis uit musicus („Ik val nog wel eens in met mijn viool", zegt hij), nam hij vier jaar geleden de studio over en bouwde hem verder uit tot de enige studio in het Rijnmondgebied, die met 24 sporen werkt In Nederland zijn er daarvan circa vijf. Zijn werkterrein noemt hij een „kei harde business". In studio Soundhouse worden grammofoonplaten, STER-spots en jingles opgenomen „Vroeger hebben we wel vrije produkties op eigen risico gedaan Nu ver huren we de studio met appara tuur en we doen een enkele keer een eigen produktie", aldus pa Paay „We voldoen aan de om- roepnormen van de NOS. Als ze daar een bandje van ons krij gen, zeggen ze- als het van Soundhouse komt, is het goed. We maken al onze spots in ste reo In de toekomst zullen we wel televisies krijgen met ste reogeluid. Wij zijn al klaar, al leen de zenders zijn nog niet klaar." Het bezoek van het vormings centrum Vlaardingen was ove rigens geen unicum in de ge schiedenis van Soundhouse. „Het gebeurt wel eens meer, dat er mensen uit het onderwijs ko men Je moet het we! even van tevoren aanvragen Zo heb je ook nog een educatieve taak", aldus de heer Paay., s* Harmony luistert Benefiet Bal op De fototentoonstelling wordt georganiseerd m het kader van het Benefiet Bal op 17 februari ten bate van het Schiedams ge handicapt kind. De foto's zijn dagelijks van 9.30 tot 01.00 uur te bekijken en zullen tot en met 25 februari blijven hangen Fotograaf Martin van der Burgh leerde zijn vak aan de Fotovakschool en vooral m de praktijk. Sinds zijn zestiende is hij verslingerd aan het fotogra feren. Hij werkte ondermeer bij fotografen in Delft en Leiden. Drie jaar geleden opende hij een eigen studio in de Passage. Zijn motto luidt: „Ieder mens is 't waard om gefotografeerd te worden". Martins foto's hebben ondermeer gehangen bij World Press Photo 1966 en in de AVRO David Hamilton wedstrijd be hoorde hij tot de tien besten. Één van de foto's wordt tij dens het Benefiet Bal bij opbod verkocht voor het goede doel. Daarbij wordt het Amerikaans systeem gevolgd. Ieder betaalt het verschil met de vorige bie der. Wanneer het (geheime) streefbedrag bereikt is, klinkt het „verkocht". Inmiddels is het programma van het Benefiet Bal weer wat uitgebreid. Niet alleen Conny Vandenbos en Compagnons en Astrid Nijgh zullen optreden, maar ook Harmony is van de partij. Voorts Ls er een tweede dansorkest gecontracteerd, de New Shifting Four, die naast de Harbour Jazzband de danslief hebbers muzikaal zullen bege leiden. Als presentator is het de organisatoren gelukt om Gé Krommenhoek aan te trekken. Harmony is vooral bekend ge worden door het liedje "It's O.K.", de Nederlandse inzending voor het Eurovisie Songfestival in Parijs in 1978. De groep be staat uit Rosina Louwaars, Ab van Woudenberg en Donald Lievcld. Rosina heeft een car rière als solo-zangeres achter de rug en ze zong m de groep Som- merset Ab is van huis uit gita rist en heeft ondermeer Ria Valk en Ben Cramer begeleid. Donald verhuisde op I4-jange leeftijd van Suriname naar Ne derland De presentatie is in handen van Ge Krommenhoek. Hij was de eerste Pruis Carnaval van Schiedam Enige jaren was hij voorzitter van de voetbalvereni ging DHS en hij was lid van de Sportraad. Gé, erg bekend m de Schiedamse sportwereld, staat bekend als een vlotte prater. Thans woont hij in Am hem, maar voor het Benefiet Bal wil hij graag naar Schiedam komen. De kaartverkoop is inmiddels gestart De kaarten a 20 gulden, inclusief een gratis kopje koffie, zijn verkrijgbaar bij: Bowling Musis Sacrum, Lange Haven 115; VW, Overschiesestraat 1; Havenloods, Hoogstraat 122, Vlaardingen en Stichting Sa menlevingsopbouw, Willem An- driessenlaan 77, naast postkan toor en bibliotheek. Wie het doel van de avond op een andere manier wil steunen, kan een gift storten op bankre kening 81.31.85 009 bij de Bonds spaarbank Schiedam ten name van Comité Benefiet Bal. Het gi ronummer van de bank is 2717. Afgezien van de omvang van de oefenruimte is het dak ervan zo slecht, dat er regelmatig plas sen regenwater m de gang lig gen Tweemaal ts het plafond al naar beneden gekomen. In Nexus, het maandblad van de band, wordt gemeld, dat het be stuur er daarom over denkt om een ledenstop in te voeren. Verder is het repertoire van de band in discussie. De beken de Engelse show komt te verval len en wordt vervangen door een nieuwe show met een meer of minder internationaal karak ter. De Kozakken-show blijft er nog één seizoen in. Daarna volgt een aanpassing met nieuwe nummers en andere kleding. Nexus meldt, dat het niet een voudig is om nieuwe nummers te vinden. De band zoekt melo dieën die geen eendagsvliegen zijn, maar daarentegen wat lan ger meegaan. De leden van de band wordt verzocht mee te denken. -4.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2