Onderzoek tegen oud- - KIM-topman Van Agt: ''Niet A neu Kolosse: i slippen: vier doden Veelini ranten binnen VM-liuie' Andy Young doet ferme uitspraak Industriebonden matigen eis 35-urige werkweek Koude winter dure grap Kamerlid: vrij met carnaval Sïech te zalm duur gemaakt Deze unieke badhanddoek Is gauw verdiemL... J Kruidenierspolitiek personen auto rai I i '1 1 1 Zwaan breekt stroomketen Agentschap overvallen Ilit 11 l'OI' 'tEikenhuys S. Bakker LELY B.V. 1 L. - HONDA VERLAAGT DE PRIJZEN ftot 1 maart) TUKKER&VERHAGEN 8 tm .18 FEBRUARI INFORMATIE OVER BEZORGING. **»""- Vrijdag 9 februari 1979 34e jaargang no. 9702 De gang van zaken met de vijf gulden eigen risico is ty perend voor dit kabinet. Eerst komt het met veel bombarie met tien gulden eigen bijdrage per dag bij opname in een ziekenhuis. Dat past immers bij de filosofie van dit kabinet. Wie de gemeen schap geld kost, moet in de eerste plaats inleveren. Van daar de korting op de sociale uitkeringen, vandaar het eigen risiko. Praktisch iedereen keert zich tegen dit plan. In plaats van het voorstel nu in te trekken zoveel levert het ook niet op blijft de regering koppig volhouden. Geen tien gulden? Dan maar vijf gulden. Een nieuwe storm van protest steekt op. Vervolgens maakt staatssecretais Veder-Smit zoveel uit zonderingen dat de maatregel aan administratieve romp slomp langzamerhand meer gaat kosten dan die opbrengt. Maar de maatregel blijft. Nog dezelfde dag laat minister-president Van Agt zijn staatssecretaris praktisch vallen. Niet het neusje van de zalm, niet je van het. Misschien haalt het de eindstreep wel niet. Iets doen aan de hoge inkomens van specialisten? De vijf gulden levert meer op dan „het aan de tabberd grijpen van specialisten" om het afschuwelijke jargon van Van Agt maar eens te gebruiken. Kruidenierspolitiek in optima forma. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van. Jus titie mr. R. A. M. Behling heeft een gerechtelijk voor onderzoek gevorderd bij de rechter-commissaris te Amsterdam tegen Ir. F. B. Besangon. Hij wordt ervan verdacht als directeur in dienst bij de KLM giften te hebben aangenomen van de McDonald Douglas1-of van enige andere organisatie en dit te hebben verzwegen tegenover de KLM. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De vijf gulden eigen risico lijkt van de baan. Minister-president Van Agt zelf heeft zich nu ook negatief uitgelaten over dat bezuinigings-plan van zijn staatssecretaris mevr. E. Veder-Smit (Volksge zondheid). „Niet je van het, niet het n usje van de zalm," noemt de premier het voorneme om zieken fondsverzekerden bij opname in het zieke huis 5 gul- demper dag te laten betalen. 'Aanzienlijk meer' Plotselinge ijzel op het wegdek van de Sauerlandrou- te bij het Westduitse Lüdenscheid veroorzaakte giste ren een puinhoop van vracht- en personenauto's over alle zes de rijstroken. In enkele seconden schoven 21 vrachtwagens en 8 personenauto's met donderend la- waai in elkaar. Belgische legertanks (in de buurt op manoeuvres) hadden uren nodig om de zaak uit elkaar te trekken. Vier vrachtwagenchauffeurs vonden de dood; er zijn meer dan 10 gewonden. Regenkans (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Geen 35-urige werkweek ineens, maar geleidelijk aan invoeren. Dat is de nieuwe, verzachte, eis waarmee de Industriebonden FNV de onderhande lingen over de nieuwe metaai-c.a.o willen hervatten. Nieuw voorstel In gevaar Bel 010-14 74 00 Nogmaals wijzigen Tegen het principe Bakzeil Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast m-de-knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Wat ercK»k>, gebeurt vandaag... Nieuwe abonnee bon HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadv -tenties) tel. 010 - 11.92.00 Bovendien wordt Besancon ervan verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het opzet telijk verrichten van één of meer onjuiste belastingaangif ten. Be officier van Justitie die deze mededeling hedenochtend deed. verwacht dat het onder zoek geruime tijd zal vergen. Midden December van het vo rige jaar maakte de Amerikaan-, se beurscommlssie bekend dat een hoge KLM-functionaris in de jaren r a 1969 acht keer 25.000 dollar'(totaal rond 700.000 gul den) aan steekpenningen had ontvangen van Douglas. Het bedrag voor de functiona ris die samen mot vertegen woordigers van andere lucht vaartmaatschappijen de aan koop van de Jumbo DC 10 voor- beridde, was in Zwitserland uit- AMSTERDAM <- Ongeveer veertig woningen in Amster- dam-Oostzaan hebben gister avond ruim twee uur zonder stroom gezeten, nadat een zwaan tegen een hoogspan- ningsleiding was gevlogen. Enkele woningen kregen ech ter door de zelfde oorzaak juist te veel stroom. De zwaan heeft de botsing'overleefd. betaald. Later werd er gezegd dat er nog eens 100.000 dollar is uitbetaald aan een andere hoge functionaris van een Neder landse luchtvaartmaatschappij. In het rapport-Donner was eveneens sprake van het betalen van 25.000 dollar door Lockheed aan een KLM-functionaris. Dat bedrag zou zijn achtergelaten in de la van een nachtkastje in een hoteL Ook daarbij werd de naam van de heer Besancon ge noemd Ir. Besancon heeft ont kend'geld van Lockheed te heb ben aangenomen. gutden clan lijkt zsidbte dood ite stei ven De weerstand van de premier, gevoegd bij het verzet van vrij wel alle maatschappelijke orga nisaties en het 'neen' van alle oppositiepartijen en een fors aantal CDA-kamerleden, zal er hoogstwaarschijnlijk toe leiden dat het plan wordt ingetrokken. Premier Van Agt, in een gis teravond opgenomen radioge sprek dat vanavond wordt uit gezonden (NOS-Praten met de minister), verdedigt de 5 gul den-maatregel wél als een goede beleidsdaad, maar laat blijken dat ook hij het plan geen kans geeft Bezuinigen op de gezond heidszorg is noodzakelijk, zegt Van Agt. Op de vraag of dat dan met beter kan gebeuren door MARJAYOEN - De comman dant van de (door Israel ge steunde) christelijke militie in Zuid-Libanon wil zijn troepen de Palestijnse guerrilla's laten aanvallen, als deze in het gebied blijven infiltreren. Hij kan daarbij geen rekening houden met de aanwezigheid van de VN-vredesmacht in dat gebied. Met een grof getekende kaart van Zuid-Libanon in zijn han den verklaarde majoor Sa'ad Haddad (bevelhebber over 1000 man goed getrainde troepen) dat de 6000 man van de VN-vredes- macht totaal niet bij machte zijn om de Palestijnen tegen te hou den. Hij hield gisteren een druk bezochte persconferentie, "er gens in Zuid-Libanon". „Er bevinden zich thans 2000 Palestijnse terroristen binnen de linies van de VN. Als zij blij ven infiltreren en de VN doet niets, dan zullen wij ze opsporen en bevechten," zo zei hij Zeker duizend Palestijnen hebben zich in het hart van het gebied ingegraven, vlakbij de plaats waar het afgelopen weekeinde VN-soldaten in een vuurgevecht sneuvelden en de reddingshei icopter neerstortte ROTTERDAM - Na een zoek actie, waarbij ook een helicopter werd ingezet heeft de Rotter damse politie vanochtend een man aangehouden die ervan wordt verdacht even te voren een gewapende overval te heb ben gepleegd op een postagent schap aan het Homerusplein. Daarbij is 20.000 gulden buitge maakt Enkele zonnige penoden, maar van het zuiden uit meer bewolking. Toenemende kans oi regen. Matige oosten wind. Mïddagtemperaturen van en kele graden boven nuL Minimumtemperaturen van -3 aan de kust tot -7 In het bin nenland lOtebr zon op onder 0&06 17.43 maan op onder 16.24 06.57 WASHINGTON - Andy Young (VS-ambassadeur bij de VN) heeft gisteren nxer eens de ergernis van zijn president over zich afgeroepen. Volkomen ongevraagd deelde hij opgewekt aan een gehoor in New York mee: "Die Khomeiny hé, dte zal zo ongeveer als een heilige worden be schouwd, als wij alle pa niek om Iran een beetje te boven zijn gekomen." Dat is nu niet bepaald het offcièle standpunt van Washington. Carter heeft, laten doorschemeren dat hij er veel voor voelt zijn openhartige raadsheer op liet matje te roepen Mariniersweg 281, hk.Hóoastraat R.daiul Tel ?337A4j Orijp die kans! Onderstaande Rotterdamse Honda»dealers kunnen voor U nog méér extra doen. Kom kijken en praten. Ujstsrlaan 65HilIegersberg010-227420 (Bij Molenlaan, eind punt lijn 4) AdmdeRuyterw 010-Ï20546-141004 OostzeedijklOS 01Q-112409 Baailandhol 17 010-801166-801346 geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur» Amsterdam RAI toegang f 7,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion} gratis bus naar RAI (ook tijdens avonduren) De metaalwerkgevers moeten dan wei genegen zijn tot maat regelen die tot kortere werktijd leiden. Tot nu toe weigerden de ze hierover zelfs maar te praten Het nieuwe voorstel van de FNV-bonden moet wel eerst door de leden worden goedge keurd. Dat gebeurt volgende week. de onderhandelingen wa ren vonge week dinsdag vastge lopen. Hoe groot precies de stappen in de richting van een 35-urige werkweek zouden moeten zijn, zal in de onderhandelingen moeten worden vastgesteld vol gens de Industriebonden FNV. Maar op een zeker tijdstip zal in iedergeval de 35 uur moeten worden vastgepind, houden de bonden vol. De volgende onder handelingsronde is gepland voor 20 februari. De vakbond van hoger perso neel Unie BLHP verwijt de me- taalwerkgevrrs dat zij het expe riment met vrijwillig vervroegd pensioen (vervroegde uittre ding) vanaf 63 jaar in gevaar brengen. Met name door hun weigering ook maar iets bij te dragen in de kosten. (g«in ander nummer) Vraag neer it afdeling abgnneestrrkt maandag t/m vrijdag lot 19.00 uur. IAUR0H65 S Of MOIIING MONNffSHVlO 10116.00 UUR ««eiksaak. (Van onze sociaal-economische redactie) APELDOORN - De afgelopen wintermaanden december en januari kostten het gemiddelde Nederlandse gezin 80 gulden méér aan gasverbruik dan een jaar ervoor. Als je daar nog bij optelt dat het btw-tarief van 4 naar 18 procent is gegaan, komt het totale verschil zelfs op 120 gulden. Dat is berekend door de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Ve- gin). Al met al heeft de koude winter Nederland tot nu toe ruim 300 miljoen gulden extra gekost om de woningen warm te houden. Wel verschillen de extra las ten van woning tot woning. Flatbewoners verstookten ge middeld 60 gulden extra. Bewo ners van eengezinshuizen kwa men 75 gulden hoger uit en men sen met een hoekwoning op 60 den extra. pilde Het gemiddelde gezinshuis houden verbruikt normaal 3100 kubieke meter gas per jaar voor verwarming. De afgelopen twee maanden was het gemiddeld ex tra verbruik ruim 275 kubieke meter. Voor de ruim vier mil joen huishoudens is dat een ex tra verbruik van ruim 1,1 mil jard kubieke meter. het beperken van de absurd ho ge specialisten-inkomens zegt de premier dat de 5 gulden 'aan zienlijk meer oplevert dan het aan de tabberd grijpen van spe cialisten'. Het WD-Kamerlid Huub Ja- cobse, vertegenwoordiger van de enige grote partij die de maatregel steeds verdedigd heeft, neemt nu ook afstand. Hij denkt dat de 5 gulden 'een zach te dood zal sterven'. Het plan van zijn partijgenote Veder- Smit noemt hij: „Technisch on uitvoerbaar, daardoor met haal baar" Mevrouw Veder-Smit heeft voorgesteld de plannen nog maals te wijzigen óm in ieder geval nog iets van het voorne men overeind te houden. Zij is bereid de termijn waarover 5 moet worden betaald te beper ken tot 16 dagen maximaal en ze is bereid nog meer groepen mensen van betaling vrij te stel len. Dergelijke wijzigingen lijken echter niet bij te dragen aan de haalbaarheid van het plan, om dat het verzet zich richt tegen het principe van een eigen risico voor ziekenfondsverzekerden. Ket mislukken van het 5 gul den-plan volgt op de eerdere „politieke terugtocht" van me vrouw Veder-Smit die eerst 10 per dag wilde. Ook het plan van mevrouw Veder om ziekenfondspatiënten 100 eigen risico voor de huis arts te laten betalen haalde al bakzeil. Voor het kabinet-Van Agt is de 5 gulden het zoveelste element van bezuinigingsnota Bestek '81 dat ingetrokken moet worden. (Van onze parlementsredactïe) DEN HAAG - Het bin nenkort losbarstende car naval heeft het VVD Tweede Kamerlid drs. Ed Xijpels ertoe gebracht het presidium van de Tweede Kamer voor te stellen een dagje „carnaval-vrij" te nemen. Op de slotdag van car naval, 27 februari, zou er dan niet vergaderd moe ten worden. Kamervoor zitter Vondeling voelt daar echter niets voor en argumenteert dit met ,vde Kamer neemt toch ook niet voor ieder particulier feestje een dag vrij." Nijpels is van mening dat in het jaar waarin Nederland de Unie van Utrecht herdenkt het van tolerantie zou getuigen als de .Noordelijke Ne derlanden" eindelijk eens respect konden opbren gen voor de gebruiken in de voormalige „generali teitslanden." Nijpels zal dinsdag 27 februari niet in de Kamer aanwezig zijn. Hij vier* carnaval» Twee Haagse rechercheurs tonen de wik kels die de Scheveningse groothande laar m vis verwijderde van goedkope blikken (Links op foto) en vervolgens verving door de wikkels van gerenom meerde mer ken (rechts). Y/s,SS.,-' (Van een onzeT verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse poli tie is een jarenlange, fraude met blikken 'eersteklas zalm' op het spoor gekomen. Haagse vishef- hebbers hadden bij hun winke liers geklaagd over de slechte kwaliteit van dure zalm uit blik. De handelaren trokken aan de bel bij de importeur, die de poli tie inschakelde. Na lang speurwerk legde gis teren de 51-jarige directeur van een Scheveningse groothandel m visconserven een bekentenis af. De laatste zeven jaar heeft K. blikken zalm en krab van goed kope kwaliteit als gerenom meerde merken geleverd aan viswinkels in Den Haag en om geving Zijn bedrijf haalde de wikkels van de "mindere" merken van de blikken en plakte er valse wikkels van eersteklas produ-, centen voor m de plaats, be po litie schat dat de groothandel op deze manier rond een half mil joen blikken vis heeft "opge waardeerd". Het leverde de grossier ongeveer twee kwartjes extra winst op per blik. Drukkers in Den Haag bleken de (valse) etiketten voor K. te hebben gedrukt. De politie heeft geen bewijsmateriaal gevonden m de groothandel zelf. Ik geef hiermee od als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaals soort abonnement kwartaal laar Hi|/Zi| ontvangt Hel Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres Postcode Plaats

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1