r. uw s huis personen auto rai Langdurig schieten in Teheran KABINET DICHT GATEN IN CONDOOMREGELS i lllent Bree Peugeot 'Volkswoningbank in oprichting' nieuwe eigenaar VAN A6T GRAPT OVER BRONBEEK 'Politie vuurde terecht, maar wel wat te vaak' Geen betaald voetbal r, 1 1 I J. fplpilill iSS KANS OP HAVENWERKEN Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend..... ff et liotT 2 namen, 1 begrip Arrestatie Breukelen Zon Zomerhofstraat 71, Rotterdam, tel. 010-659122. INFORMATIE OVER BEZORGING: f Zaterdag 10 februari 1979 34e jaargang no. 9793 |v':' y^lydli ia -mmm zie pagina 8 .10.12.14.16.18 8 tm 18 FEBRUARI, Bel 010-14 74 00 (Van onze verslaggevers) BOTTERDAM Huisbaas H. J. P. Fennis is van plan zijn totale Rotterdamse huizen bezit van de hand te doen. Volgende week tekent hij al het verkoopcontract. Koper van de 4000 merendeels ernstig verwaarloosde woningen wordt de beleggingsmaatschappij 'De Volkswoningbank', een onderneming in oprichting die zegt woningbezit sociaal en democratisch te willen be heren. De prijs voor de 4000 woningen staat niet vast. Die wordt bepaald door drie bindende adviseurs, één voor Fennis, één voor de nieuwe eigenaar en één voor de ge meente. Ook zonder Krottenkoning Fennis praat op pagina 9 Van onze verslaggevers GEERT-JAN LAAN en RIEN ROBIJNS DAVOS Botterdam lijkt een belangrijke schakel te worden in de nieuwste economische ontwikkeling: de handel met China. De meeste activiteiten van West-Europa zullen waarschijnlijk Rotterdam als uitvalshaven hebben. Om die reden heeft de baggermultinational Bos Kalis Westminster Rotterdam als plaats gekozen voor zijn China-aangelegenheden. QZie verder pagina 21, VrijUlt, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De veelbesproken schietpartij in Breukelen door een speciaal politie-arrestatieteam bij de aanhouding van vier Molukkers is correct geweest, vindt minister De Ruiter (justitie). Wel had het met automatische wapens toegeruste team wat minder schoten moeten afvuren volgens hem. In enkele secon den werden ruim veertig kogels op de auto van het viertal afgevuurd. Eén van de Molukkers kwam daar bij om het leven. Twee raakten gewond. wm Nog bezig mei uw vakantieplan nen? Wij brengen u de zon op zicht met zeven pagina's in formatie: 32 tot en met 38 in ons bij voegsel Vrijuit Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam j gefc-eupt I vantof Nieuwe abonnee bon m W r; HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witbstraat 15,3012 BE Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrielcadvcrtenties) tel. 010 - 11.92.00 Fennis verkoopt zijn 'de. rdhoiizeinic 1 huize ii in toch tot ziens, Edo' Eert penning voor Edo de Waarts gedach ten? En die waren gisteravond bij zijn afscheidscon cert: JEen dirigent is net zo goed als, het orkest waar hij voor staat hém toestaat" Het afscheid van het Rotter damse publiek en het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Doe len ontlokte De Waart de belofte om nog eens terug te komen voor 'zijn'orkest. Burgemeester André van der Louw, die de scheidende diri gent de Van Ol- dehbameveltpen- ning van de ge meente overhan digde, 'zei: „Ik hoop Edo, dat je met het San Fran cisco Symphony Ochestra net zo veel reislust zal ontwikkelen als met het Rotter dams Philharmo nisch Orkest Dan zien we je nog wel eens terug." A'v L v - ï*v süBH /Nn 7 geopend van 10-17 en 19,22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, Amsterdam RAI toegang f 7,~ Trein-Toegang-biljètten bij NS:stations Partceren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion)* yatis bus naar RAI. (ook tijdens avonduren) Flinke zonnige perioden, In het noorden mist Matige oos tenwind. Middagtempera turen van enkele graden boven het vriespunt. Minimumtemperatu ren van -8 in het noorden tot 0 in Zeeland, zon op onder llfebr 0806 1745 ttiebr 0803 17 47 maan op onder 17 24 07.30 1826 07 58 TEHERAN In het lucht macht-hoofdkwartier in Te heran is gisteravond lange tijd geschoten volgens ooggetuigen door sjah-ge zinde militairen die wraak wilden nemen op lucht macht-mensen die donder dag meededen aan de mas sale pro-Khomeïny-be to ging. Premier Bakhtiar verklaarde later dat op de basis Douscha Tapeh soldaten in de lucht had den gevuurd omdat technici het met elkaar aan de stok hadden gekregen over Khomeiny. Nadat de schoten hadden ge klonken kwamen, in weerwil van het uitgaansverbod, duizen den Inwoners van Teheran naar de poorten van de basis. Het schieten - er werden automati sche wapens gehoord - duurde meer dan een uur. Omstreeks middernacht reden tanks het terrein op. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Con dooms moeten voortaan aan kwaliteitseisen vol doen. Het kabinet heeft gisteren tot zo'n regeling besioten nadat van ver schillende kanten, met name van de Emancipa- tiekommissLe, daarop was aangedrongen vanwege het stijgende gebruik van dit voorbehoedmiddel. De commissie vindt onder meer dat een ongewenste zwangerschap met alleen ernstige en blijvende ge volgen heeft voor de vrouw, maar ook voor de man in kwestie (gedwon gen huwelijk) en voor het kind (niet gewenst zijn). Vorig jaar stelde ook de Consumentenbond een onderzoek in naar de kwaliteit van condooms. Daarbij werden achttien typen onderzocht Slechts zeven condooms bleken daarbij niet 'lek' te lyjn Bij vijftien exemplaren troffen de onderzoekers een rubberkwaliteit aan "die niet voldeed aan de daaraan te stellen eisen," aldus premier Van Agt gisteravond (gébi onder nummer) Vraag mar de sideling abonneeservice maandag t/m vrijdag rot 19.00 uur. ZATERDAGS IS 0E AEDEUNG ABOHNEBUVKt TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. De man achter de Volkswo ningbank, de ontwerper van het plan is de Rotterdamse particu lier W. van der Kleijn. Hij gaat de gemeenteraad om steun vra gen voof zijn initiatief, dat naar zijn mening de impasse in de oorlog tussen Fennis en de ge meente Rotterdam kan doorbre ken. Van der Kleijn stelt financiële steun van de gemeente op prijs (indirecte deelname of garanties op leningen), maar kan het ook zonder geld van de overheid, zegt hij. Morele steun van de ge meente is al voldoende. Ook zonder financiële steun van de gemeente tekent H. J. P. Fennis het contract met Van der Kleijn, aldus de huisbaas in een gesprek met deze krant Van der Kleijn onthult zijn financiers pas als de gemeente zich positief opstelt Eén van de financiers is een bouwonderneming, die het recht kn jgt de 4000 woningen te reno veren. Eventuele extra financie ring voor het plan Volkswo ningbank wil Fennis wel geven door het verstrekken van tophy- potheken. 'Als de gemeente van Fennis af wil geeft ze zelf die financiële steun. Anders komt de heer Fennis misschien -weer op de proppen,' aldus W. van der Kleijn. Wethouder Mentink van Rot terdam heeft verklaard interes se te hebben voor de Volkswo- nmgbank-idee. De Volkswo ningbank is een vooreerst wei nig doorzichtige constructie waardoor bezit en verhuur van woningen gelijk op kan gaan. Het geheel (bezit, beheer en renovatie) financiert zich door leningen die betaald worden uit de huuropbrengsten. Op den duur kunnen de huurders me de-eigenaar worden van de wo- mngbank door het kopen van aandelen. (De heer Van der Kleijn is free lance medewerker aan onze beursrubriek. Met dit particu liere initiatief heeft onze krant niets uitstaande - hoofdredac tie). DEN HAAG - "Zolang de bejaarde heren m Bronbeek zich met van schirtreclame voorzien, zullen ze daar wel mogen blijven." Deze persoonlijke ver wachting sprak minister president Van Agt giste ren uit over de bewoners van het militaire tehuis Bronbeek, 42 oud-KNIL- mihtairen. Of de Bronbekers in derdaad in hun ver trouwde omgeving kun nen blijven, maakte Van Agt mei duidelijk. In het kabinetsberaad was de zaak niet besproken. Donderdag hadden ver schillende fracties een motie ingediend om een besluit over de opheffing van Bronbeek tot 1981 op te schorten. Van Agt: "Wat ik zeg heeft politiek, noch zake lijke betekenis." Wat hij met zijn opmerking be doelde legde bij niet uit. Rotterdam ligt wel goed bij haiezen Er wordt op het ogenblik druk overleg gevoerd tussen de twee grootste Nederlandse handels banken, de ABN en de Amro, en de regering over het financieren van de nieuwe China-projecten, die een bedrag van enkele mil jarden vergen. De heer C. F. van der Slikke, directeur van de ABN, zegt: „We hebben groot vertrouwen in de mogelijkheden in China, maar het gaat om enorme bedragen. De regering zal verreweg het grootste deel moeten garande ren. Dat betekent, dat er voor ons nog een bedrag van 200 mil joen overblijft. Dat kan." De heer Kraayeveld-Van He- mert, president-directeur van Bos Kalis Westminster: „De Chinezen zijn gek van de haven van Rotterdam. Zij vinden die prachtig. Welnu, die haven is door Hollanders gemaakt Daar om laten ze Hollanders hun ha venwerken doen zoals ze ook door ons als het ware Delta werken laten uitvoeren m de Jangtse Kiang". Hij meent, dat Nederland goed bij de Chinezen ligt omdat zij graag zaken doen met een klein en ongebonden land als Nederland. Een collega van de heer Van Hemert is iets pessi mistischer: „Er zullen er nog ve len de mist ingaan. De Chinezen zeggen met als de Arabieren: graaf me een haven of bouw me een fabriek. Ze willen alles tot de kleinste details weten." Hij noemt het zakendoen met de Chinezen een kwestie van vertrouwen. Zodra de eerste op dracht naar tevredenheid is uit gevoerd, gaat alles relatief snel ler. Zoals bekend, heeft Rotter dam kortgeleden ook contacten gelegd met de haven Sjanghai. De minister geeft zijn oordeel m een uitvoerig verslag van de arrestatie dat gisteren aan de Tweede Kamer is gestuurd. Het verslag is gebaseerd op een diepgaand onderzoek van de Rijksrecherche. De Kamerleden Roethof en Stoffelen (PvdA) stelden de minister op 18 sep- Rfislissinv tember en 7 november vragen 6 over de affaire. teerden bleek een schietklaar pistool op het lichaam te dragen. In een plastic zak tussen de voor- en achterbank bleken een semi-automatisch flobert ge weer, twee semi-automatische vuurbuksen en twee revolvers. „Het ging om gevaarlijke cri minelen die ervan werden ver-' dacht zich eerder aan overvallen te hebben schuldig gemaakt," aldus De Ruiter. „Daarbij had den zij vuurwapens gebruikt en waren er gewonden gevallen. Volgens onze informatie zouden de vier voor de door hen geplan de overval bewapend zijn met automatische wapens." Twee van de Molukkers ga ven na aanhouding ook toe op weg te zijn geweest naar een overval. Eén van de gearres- Minister De Ruiter conclu deert dat het een juiste beslis sing was geweest om gebruik te maken van het speciale arresta tieteam van de Utrechtse Rijks politie. Hoewel De Ruiter vindt dat er te veel is geschoten, vraagt hij zich tegelijkertijd af of niet meer dan zes politieman nen hadden moeten worden in gezet, gezien het grote risico. De bewindsman meent dat de gebeurtenissen in Breukelen onderstrepen dat de politie alle gevallen van vuurwapenge bruik zorgvuldig analyseert en haar conclusies eruit trekt ZEIST - De KNVB heeft voor dit weekeind alle wedstrijden in het betaalde voetbal af gelast De velden zijn te slecht Alleen eredivisieclub MVV en eerste divisie clubs FSC en Eind hoven (niet FSV) hebben bespeelbare terreinen. Competitietcider Jan Huybregts is, door deze vijfde af gelasting, in ernstige moeilijkheden met het voetbalprogram- tna gekomen. Don derdag overlegt hij met de clubs over de vraag, wanneer de competitie zal moe ten eindigen. Voor de topclubs dreigen problemen: zij heb ben afspraken ge maakt voor buiten landse toemees. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats soort abonnement. 11 kwartaal 11 jaar Hij/Zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg de2e handdoek als beloning bij Naam afzender Adres Postcode Plaats few.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1