Eerste paal eroscentrum volgend jaar KHOMEINY ROEPT OP TOT INLEVERING WAPENS 'Duys, dat was niet zo best9 Patrouilleren in kofferruimte Vliegramp Rhodesië: 59 doden ADRI1L 4595 Uitdoen we dus o ValenrijniL-tg? Autotochten op IJsselmeer Kilometers frikadellen Hoe stierf Rockefeller? RET- reizigers inde bloemen WANDMEUBELS Deze unieke tetütandttoeif is gauw verdiend I 8 I 8 'Laat mij maar jaar zitten9 Treinroof In Italië Mistbanken Bette op zwarte hand K Het HWmt i de betere caravan tegen uitgekiende prijs INFORMATIE OVER BEZORGING: Woensdag 14 februari. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw, WaleroQk** getHsait vamSaag... I Dinsdag 13 februari 1979 v 34e jaargang no. 9795 «■■■■■MHBMHnHnRMHHMaaHHi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Over een jaar gaat de eerste paal de grond in voor een eroscentrum bij het Poortgebouw. Het project vergt een investering van dertig miljoen gulden. feiSl mmm, v JlRi TEHERAN Het nieuwe bewind in Tehe ran heeft gisteren ex-premier Sjapoer bakh tiar gearresteerd en naar het hoofdkwartier van ayatollah Khomeini gebracht. Samen met hem zijn zes generaals aangehouden on der wie generaal Khrosrowdad, de comman dant van de paratroepen. Allen zullen door "speciale tribunalen" worden berecht Bakhtiars aanhouding kwam nadat de aanhan gers van Khomeiny de to-, tale overwinning hebben behaald. De laatste krijg smachtonderdelen heb ben gisteren na twee da gen van zware strijd hun verzet opgegeven. De door Khomeiny benoemde pre mier dr. Mehdi Bazargan is gisteren officieel in functie getreden. Tot vi ce-premiers zijn benoemd dr. Ibrahim Yazdi, has- jem Sabbaghain en Amir Aentezam. Zij zullen zich wijden aan "revolutionai re zaken, machtsover dracht en voorlichting". Ex-premier Sjapoer Bakhtiar moet voor 1 y een speciaal tribunaal verschijnen. Aanhangers van Khomeiny patrouilleren door de straten van Teheran in de kofferbak van een gevorderde personenauto. In de Iraanse hoofdstad begint inmiddels de rust terug te keren nu het le ger zich neutraalheeft verklaard. Winterpaleis 23 modellen v.a. """wn-lel 08886.16M Bel 010-14 74 00 Bloemen houden van mensen. 600 doden Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast m-de-knoop ais afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon I *l3r2£u "'.dPSJÊ HOOFD RFT) ACTE U R HERMAN WIGBOLD Wltte dc Withstraat 25.3012 EL Rotterdam, tel. 018 - 14.74.80 Opgeven van TIPS (rabriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Nieuw bewind Iran arresteert Bakhtiar Op het stadhuis is men er van overtuigd-dat die datum gehaald wordt als er geen onverwachte tegenslagen zijn. Volgens de planning wijst de gemeenteraad op 22 maart het Poortgebouw definitief als prostitutielokatie aan. Wethouder W. J. van der Ha ve (wijkaangelegenheden) on- JOHANNESBURG - "Ik denk er niet over om te betalen. Laat mij maar gaan zitten," zei de 40-jarige architect Hans Sehri- macher gisteren opgewekt liet hij zich de gevangenis binnen leiden. - De van oorsprong Duitse Schrimacher was door de Zuid- afrikaanse autoriteiten veroor deeld tot een boete van rond 700 gulden (of 85 dagen hechtenis) wegens het in bezit hebben van "indecente lectuur". De politie, die getipt was, vond bij hem exemplaren van de bladen "Playboy" en "Penthouse". "Als mensen zich gekwetst voelen bij het aanschouwen van enig schaamhaar is .dat hun zaak en niet de mijne," aldus Schrimacher. "Betalen? Stel je voor. Nog toebetalen ook." derhandelt al met potentiële be leggers. Hij wil er meer dan één in-de oprichting van een eros centrum interesseren. Deze zou den verenigd moeten worden in een soort vastgoed maatschappij die het beheer op zich neemt Door meer beleggers bij het project te betrekken wil de ge meente de kans op mislukking verminderen. Onderzocht wordt of het mogelijk is dat de ge- meen te. die zich niet met de ex ploitatie mag bemoelenv een commissarisplaats kan krijgen in de maatschappij. De raadscommissie algemene zaken heeft vorige week don derdag in een besloten vergade ring wethouder Van der Have groen gegeven om met de beleg gers oriënterende gesprekken te gaan voeren. Wie die beleggers zijn wil de wethouder niet zeg gen. Het college probeert nog steeds geregeld te krijgen dat de prostituees in het centrum fi nancieel en maatschappelijk on afhankelijk worden. Dat moet onder meer via erfpachts- en huurvoorwaarden worden gere geld. De 2 a 3,5 miljoen gulden die nodig zijn voor de verplaatsing van drie bedrijven waar het eroscentrum moet komen moe ten via de erfpacht terugver diend worden. Het CDA in Rotterdam heeft vandaag een nota uitgebracht waarin de Atjehstraat of de De- listraat worden genoemd ais concentratieplaate voor de Ka- tendrechtse prostitutie Alle ambtenaren zijn opge roepen weer aan het werk te gaan. AyatolJah Khomeiny heeft gisteren via de radio een dringend beroep op de bevol king gedaan de wapens weer in te leveren. Duizenden wapens zouden al op zijn hoofdkwartier, de Rafah-school, zijn terugge bracht Duizenden anderen ble ven nog in de handen van jonge ren die de overwinning vierden. Niettemin keerde vanmorgen de rust ui Teheran langzamerhand terug. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY - Rhodesische luchtvaartdeskundigen onder zoeken op het ogenblik of de neergestorte Viscount van Air Rhodesia door guerillastrijders is neergehaald met geleide pro jectielen van Russische makelij, zoals Rhodesische militairen be weren. Bij het vliegtuigongeluk kwamen alle 59 inzittenden om het leven. Het vliegtuig was op weg van Kariba, een vakantie-oord aan een meer in het noorden van het land, naar Salisbury. Het veron gelukte kort na vertrek boven een Afrikaans reservaat dat we melt van de opstandelingen. Een kwartier later werd het toestel uit Kariba gevolgd door een an dere Viscount met onder de pas sagiers generaal Peter Walls, de Rhodesische opperbevelhebber. In september vorig jaar werd op dezelfde route een zelfde ty pe vliegtuig door zwarte natio nalisten neergeschoten met een raket s» l BRESCIA Vijf gemaskerde bandieten hebben maandag de postwagen van een trein tussen Brescia en de Camionica-vallei beroofd na eerst een bewaker bewusteloos te hebben geslagen. De rovers trokken aan de noodrem en verdwenen met een aantel zakken waarin bankbil jetten en sieraden zaten, aldus de politie. Ongeveer op de plek waar de trein stilhield stond een auto klaar waarmee de rovers ver dwenen. De waarde van het geroofde kon nog niet worden vastge steld. Veel bewolking met nu en dan regen en mistbanken. In het noorden kans op ijzel. Matige wind tussen oost en zuid. tnaxi- mumtemperaturen plus-minus 6 'graden. Mfebr. zon op onder 07.50 mi maan op onder 2033 08.48 (gw; SfcWlMt) Vraag naar dc ofdcfmg e&oaii»«j*r»k» maandag t/m vrijdag t«t 14.00 «vr. ZATBtOAGSBOtAftrtlBIG A80NNKSKVKIJ0? 16.00 UU> SEMKBAA*. (Van onze showredactie) HILVERSUM - Waar komen de illegale video banden van de Bette Mid- lershow vandaan, die nu in Amsterdam te koop zijn? Dat vraagt de Vara zich af, en de omroep is nu op zoek gegaan naar hot „lek". De Vara maakte vo rig jaar in het Haagse Congresgebouw televisie opnamen van de Ameri kaanse ster Bette Midler, maar mocht het program ma niet uitzenden. Dc ampex-afAeling van de NCS, waar de „echte" ban den lagen, is vrijwel zeker niet de schuldige. n (Van een onzer verslaggevers) MEDEMBLIK/ROTTERDAM - De ijslaag op het IJsselmeer is zo dik dat er morgen en overmorgen autotochten op worden gehouden. De dertig kilomter lange route - uitgezet door leden van een ijs- vereniging - begint en eindigt m het plaatsje Onderdijk bij Medem- blik en is gemarkeerd met takkenbossen. „De automobilisten komen onder meer langs Enkhuizen en we gaan ook een stuk in de rich- tig van Stavoren. Maar voor de veiligheid doen we de Friese kust niet aan," aldus organisa tor Steltenpool van de organise rende ïjsclub Ons Genoegen in Onderdijk. Het ijs op de route is ruim 40 centimeter dik en volgens Stel tenpool „dus gegarandeerd vei lig." „Je kunt makkelijk met 500 man bij elkaar gaan staan en dan is er nog nog gevaar dat je door het ijs zakt, zegt hij. Des ondanks gaan de deelnemers wel voor eigen risico het IJssel meer op. Vanaf 's ochtends negen uur tot 's middags half drie wordt gestart bij hotel De Ruiter in Onderdijk. Het inschrijvings geld bedraagt per auto 23 gul den. Elke autobestuurder krijgt na afloop een herinneringstegel, elke mede-inzittende een vaan tje De toch duurt bijna twee uur. Soortgelijke autotoertoch ten over het IJsselmeer werden voor het laatst in 1963 gehouden. Volgens onze weerkundige medewerker nadert vanuit het noordoosten intussen weer een vorstfront In de loop van mor gen kan dat al leiden tot lichte en matige vorst, mogelijk rond het weekeinde tot strenge vorst. Het winterweer heeft ertoe geleid dat bij Akzo Zout Chemie m januari een nieuw produktie- rekord werd bereikt: meer dan tien miljoen pakjes of zakjes comsumptiezout in één maand. Oorzaak was dat veel mensen keukenzout gingen gebruiken om de gladheid te bestrijden. De afgelopen januari-maand heeft de gemeente Rotterdam 3,3 miljoen moeten uittrekken voor het pekelen van wegen. Alleen al het gestrooide zout kostte meer dan één miljoen. Door het barre winterweer zijn de te velde staande spruit jes bevroren, de belangstelling voor kook is daardoor sterk toe genomen. De veiling in Noord- scharwoude haalde vorige maand een record koolomzet van 3,7 miljoen. ROTTERDAM - In 1978 heb ben de Nederlanders 265 miljoen frikadellen, 269 miljoen kroket ten en 175 miljoen bitterballen. Deze cijfers komen van de Ver eniging van Fabrikanten van Kokswaren en Snacks. K 4 NEW YORK - Twee leden van de familie Rockefeller willen opheldering over de tegenstrij dige verklaringen rond de dood van hun vader respectievelijk grootvader Nelson rockefeller op 26 januari. Onder meer willen zij weten waarom er tussen het tijdstip waarop hij getroffen werd door een hartaanval en een telefoon tje om hulp meer dan een uur is V1** verlopen. Ook is met duidelijk wie er op het fatale moment bij hem was. „Wij willen slechts de waar heid weten" aldus kleinzoon Steven jr. „Waar het om gaat is de vraag of hij nu nog in leven had kunnen zijn." „Ik hoop dat de zaak in de naaste toekomst zal worden opge helderd", aldus zijn vader, Steven Rockefeller sr. Khomeiny's oproep kwam na- dat-gi sieren een' legen van zijn aanhangers de kazerne van de keizerlijke garde was binnenge trokken en nadat duizenden gardisten zich zonder slag of stoot hadden overgegeven. Op dezelfde manier viel het winter paleis van de sjah, het Niava- ran-paleis, in Khomeiny's han den. Leden van de keizerlijke garde die het gebouw met enke- fe chieftain-tanks bewaakten, gaven hun verzet op en konden na te zijn ontwapend ongehin derd vertrekken. Ook in andere delen van het land, met name in de steden Qom en Isfahan, heeft het leger zich overgegeven. De aanhan gers van Khomeiny hebben op die manier wapens in handen gekregen die tot de modernste van de wereld behoren. Er zouden de afgelopen dagen als gevolg van de gevechten ze ker 600 doden zijn gevallen. In Teheran werd een voorlopig aantal van 200 slachtoffers ge meld. In tabriz zouden 150 men sen om het leven zijn gekomen en in de zuidelijke stad Shiraz 44. Onder de slachtoffers bevin den zich verscheidene kopstuk ken van het leger. De bevelhebber van de kei zerlijke garde, generaal Abdoel- Ali Badrei is gedood door de op standelingen. Legerleider gene raal Badrei Lorestan werd doodgeschoten door zijn eigen officieren. Verder werd de gou verneur van de provincie Khoe- zestan met zijn helicopter neer gehaald bij de stad Ahwaz. De plaatsvervangend commandant van de keizerlijke garde, gene raal Biglari werd dood aange troffen in zijn huis. Zie verder pagina 7, ROTTERDAM - Twee derde van de Nederlandse bevolking keurt het ge drag van Willem Duys rond zijn reclame voor en tegen het roken, scherp af. Dat heeft een onderzoek van het NIPO van deze maand uitgewezen. Eenzelfde enquête naar de handelwijze van Johan Cruyff, als advertentie- trekker voor filtersigaret ten, leverde eerder een af keurend oordeel van 50 procent ap. Zestig procent van de ondervraagden bleek van de „zaak-Willem Duys" gehoord te hebben. De te levisiepresentator had op oudejaarsavond aange kondigd te stoppen met roken. 1 Hij verleende daarna zijn medewerking aan een folder waarin bekende 'Nederlanders uitleggen hoe zij met roken zijn ge stopt In dezelfde tijd kreeg Duys geld van fa brikant Niemeyer om te verschijnen in adverten ties voor een bepaald merk filtersigaretten. ROTTERDAM - RET- reizigers worden morgen ochtend in de bloemetjes gezet Informatrices van de RET delen dan vanaf acht uur rozen uit aan de passagiers van metro, tram en bus. Dat gebeurt hoofdzakelijk op het Sta tionsplein en het Zuid plein. De actie wordt gevoerd ter gelegenheid van Va- ientijndag. De rozen zijn geschonken door het bu reau Voorlichting Bloe men en Planten, in nauwe samenwerking met de Aalsmeerse bloemenvei ling. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzafen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam.Tei. 010-12.64.61 Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats soort abonnement. kwartaal laar Hij/Zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres Postcode Pfaats*

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1