Plan vervoersbonden: Olieprijs omhoog Amin duchtig in het nauw WANDMEUBELS Steeds meer honderdjarigen Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend. ADRIA. 4595.- ËSpESSR I f Moord met kruisbeeld ffet UW'I< INFORMATIE OVER BEZORGING: ZOETERMEER Werkgevers en werkne mers fel de metaal zijn el kaar een stuk genaderd in de onderhandelingen over de nieuwe metaal-cao. Na afloop van het korte over leg gisteren werd niets concreets meegedeeld. Loononder handelaar Wint Wamsteeker van de Industriebonden FNV zei echter wel dat nu een ba sis was gevonden voor echte onderhandelingen. Dinsdag 27 februari 1979 34e jaargang nc 9717 UTRECHT - Wanneer de Vervoersbonden FNV hun zin krijgen, zullen in de komende jaren experimenten gestart worden bij de Nederlandse Spoorwegen om tot zelfbestuur van de werknemer te komen. Dit is één van de punten uit het ontwerpbeleidsplan "Alle mensen" voor de komende drie jaar. Het ontwerp moet nog goedgekeurd worden door de leden van de Vervoers bonden FNV. De geredde tweeling die in de Rösener Manzstraat logeerde. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TOKIO/MOSKOU - De Chinese vice- premier Teng Tjsao-Ping (Deng Xiaoping volgens de nieuwe Chinese spelling) heeft verklaard dat het Chi nees-Vietnamese conflict, dat zijn twaalfde dag is in gegaan, korter van duur zou kunnen zijn dan het grensgeschil tussen China en India in 1962. De Chinese inval in India duurde 33 dagen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Bij een helse vuurzee in het Zwaanshals die door in brekers blijkt te zijn aan gestoken, zijn vannacht een jongetje van elf en een meisje van dertien om het leven gekomen. Enkele uren daarvoor had een uitslaande brand in de Rösener Manzstraat gewoed: twee Chinese peuters konden door de dertienjarige Yvette Snoek worden gered. Zie verder pagina 3 j Enorme rookwolken ste gen op uit de brandende panden aan het Zwaans hals. Wisselvallig 5L Bel 010-14 74 00 de betere caravan tegen uitgekiende prijs 23 modellen v.a. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ais beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Wateroog, gebeurt vandaag... j Nieuwe abonnee bon Naast het zelfbestuur wordt ook verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd tot 62 jaar voorgesteld, de mogelijkheid om onveilig werk te weigeren,, het verbeteren van de positie van de vrouw - eventueel een tijdelij ke voorkeursbehandeling - an het onderzoeken van mogelijk heden voor gratis openbaar ver voer. Volgens Jan Schroer, voorzit ter van de Vervoersbonden FNV f75.000 leden), zouden er nu stap pen moeten worden gezet op weg naar werknemerszelfbe stuur. De Nederlandse Spoor wegen zijn naar zijn menig uit stekend geschikt voor deze ex perimenten, omdat dat bedrijf een duidelijke taakstelling heeft, voor een groot deel al door de gemeenschap bekostigd wordt (staatsbedrijf), er een de mocratische controle op uitge- (Van onze sociaal- economische redactie) Een maand geleden waren dc CAO-gesprekken door de werk nemers afgebroken, omdat de metaalwerkgevers de invoering van de 35-urige werkweek reso luut afwezen, In ledenvergade ringen hebben de Industriebon den daarna goedkeuring gekre gen voor het afzwakken van die eis tot: geleidelijk invoeren van de werkweek van 35 uur. Metaalwerkgeversvoorzitter Ter Hart zei gisteravond dan ook dat er nu een andere bena dering van de bonden is. „De grote boeman van de 35 uur di rect staat niet meer voor de deur," aldus Ter Hart Beide partijen hebben giste ren in anderhalf uur durende onderhandelingen nieuwe voor stellen op tafel gelegd. Na het aanhoren van de werkgevers- voorstellen zijn de werknemers daarover afzonderlijk gaan overleggen. Daarna werd afge sproken volgende week twee hele dagen uit te trekken voor verdere gesprekken, namelijk donderdag en vrijdag. Volgens Wamsteeker was het niet mogelijk iets te onthullen over de wederzijdse voorstellen: „Er is nu een heel teer kasplant je een beetje boven de grond ge komen. Als we dat plantje nu al zouden laten zien, zou het met een weer platgetrapt worden," aldus Wamsteeker. Zie ook pagina 4 FOCUS Die waarschuwt: 'Ik stak brand aan e en zusje m vuurzee omgekomen HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 NS geschikt bedrijf voor zelfbestuur (Van onze sociaal-economische redactie) oefend kan worden en het ni veau van de NS-werknemers geschikt is voor deze "interne democratie". De ondernemingsleiding.staat niet te trappelen om te gaan ex perimenteren. maar vrij hopen dat deze planhen aanleiding zullen geven om binnen de Ne derlandse Spoorwegen tot een discussie te komen." aldus Schroer. De Vervoersbonden FNV zijn verder van mening dat mensen die door leeftijd, arbeidsonge schiktheid of werkloosheid bui ten het arbeidsbestel zijn te rechtgekomen de mogelijkheid moeten hebben om actief te blij ven in de vakbeweging. Dit zou mogelijk moeten worden door bij de FNV een afzonderlijk se cretariaat in te richten voor "niet-actieven". V - Metaal-cao dichterbij (Van onzesoc.- econ-redactie) ROTTERDAM - Een aantal olielanden heeft de olieprijzen verhoogd. Venezuela doet er vijftien procent bovenop, Koe weit negen procent en Libië iets minder dan vijf procent Ameri kaanse deskundigen verwach ten dat de prijsverhogingen tij dens de de komende vergade ring van de OPEC, de organisa tie van olie-exporterende lan den, zullen worden bekrachtigd. Volgens sjeik AU Kalïfah al Sabah van Koeweit is de prijs verhoging nodig omdat op het moment de grote oliemaat schappijen profiteren van de drastische produktieverminde- ring in Iran. Op de vrije oliemarkt in Rot terdam vertonen de prijzen van sommige olieprodukten inmid dels al weer een dalende ten dens. De groothandelsprijs van huisbrand- en dieselolie is al aan het dalen. Die van super- benzine nog niet maar in olie- kringen wordt verwacht dat die de komende dagen ook nog wel iets zal dalen. China: conflict hoeft niet lang te duren In een interview met het Japanse persbureau Kyodo zei de Chinese leider dat hij het terugtrekken van de Chinese troepen uit Viet nam verbindt met de terug trekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja. Reizigers die vanuit China m Hong Kong zijn aangekomen, hebben verteld dat er in de eer ste week van de strijd zowel aan Chinese als aan Vietnamese zij de ongeveer vierduizend doden- zijn gevallen. Volgens Radio Hanoi hebben meer dan 18.000 Chinese soldaten sinds 17 fe bruari de dood gevonden. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko heeft gisteren de Russi sche waarschuwing aan Peking herhaald. In een redevoering te Minsk herhaalde Gromyko dat China „de agressie moet staken voor het te laat is." Hij eiste ook .,de onmiddellijke terugtrekking ..van de Chinese troepen uit Vietnam. Volgens Gromyko is de Chinese aanval gedoemd te mislukken. Gromyko drong er bij de Ver enigde Staten op aan, de Ameri kaanse banden met China niet een nieuw Salt-akkoord (over de beperking van strategische wapens) in de weg te laten staan. Vanochtend meldde de 20- jarige J. H. H. zich bij de politie en bekende dat hij samen met de eveneens 20-jarige J, B. kort voor het uitbreken van de brand had ingebroken in de winkel ruimtes die door het Jongeren Adviescentrum werden gebruikt als kantoor. Zij hadden niets van bun gading kunnen vinden maar kort voor het verlaten van het pand had B. enkele papieren in brand gestoken. Deze werden door H. geblust De brand in het Zwaanshals, die om één uur uitbrak, legde twee winkelruimtes (in gebruik bij het Jongeren Adviescen trum) en vier daarboven gele gen woningen volledig in de as. Op de eerste verdieping woonde mevrouw Iris J. Huyshest met haar vijf kinderen. Mevrouw Huyshest (31) kon het branden de pand met drie kinderen ont vluchten. Dochterje Maritsa lag toen nog te slapen. Haar broer tje Jerri is kort na bet uitbreken van de brand wel op straat ge zien maar is vermoedelijk weer het brandende pand binnenge gaan om zijn zusje te halen. Pas nadat het vuur was geblust kon de brandweer het pand betre den. Op de tweede etage werden de slachtoffertjes gevonden. De drie-Surinamer* die deze tweede etage bewoonden, konden op tijd wegkomen. De brand in de Rösener kfanzstraat brak om kwart voor tien uit In de woning op de tweede etage waren toen alleen de dertien-jarige Yvette de Reiy aanwezig met twee logeetjes. Deze konden op tijd door Yvette uit het huis worden gered, waarna ze werden terugge bracht naar hun moeder. De woonkamer, de trap en de zolderkamer van het pand op nummer 58 brandden geheel uit. Al na een* kwartier kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Bij de brand in het Zwaans hals was de bestrijding van de vuurhaard heel wat moeilijker. ROANNE - Een Franse jongen van negentien jaar heeft een bejaarde klooster zuster (7(5) vermoord met een kruisbeeld, nadat hij zich eerst aan haar had vergre pen. Alain Frornent bekende gisteren dat hij in lust was ontstoken toen hij zag hoe soeur Marie Cabanes de vloer van het kerkje in Roanne aan het schrobben was. Na zijn daad wilde hij haar wurgen, maar ze kwam bij. In paniek gnste de jongen een zwaar kruisbeeld van het altaar en sloeg de oude zuster dood. Vergeefs zocht de jongen daarna nog naar geld in de offerblokken - die waren juist de ochtend tevoren geleegd. kftMtek, modem m massief eiken. Nergens zo'n keus. Fsbriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010-12.64.61 Eerst regen of natte sneeuw, morgen later op de dag uit het westen enkele opklaringen. Mi nimumtemperaturen om het vriespunt en middagtemperatu- ren van rond drie graden. Krachtige, aan de kust harde zuidwesten wind. 3 (tbr aan onder i» 16 maarn np onder 08 22 2053 (|M* sater eweem) Vrssf NS te sftetsf sksssHmtiu swaadsi Mm m'jdsf tot 1*00 nr. UTIMtCS li Dl ARKUI6 AtONNUSnVK! T0I UJMUUt ItMKftUft. KAMPALA - De strijd tussen Oeganda en Tanzania is gisteren weer verhevigd. President Idi Amin van Oeganda schijnt in het nauw gebracht. In de 'Oegandese hoofdstad Kampala houden diplomaten er rekening mee dat de Tanzaniaanse strijd krachten spoedig naar Kampala oprukken. Tanzaniaanse troepen lijken hun plaats te hebben afgestaan aan Oegandese ballingen, die steeds voorop hebben gelopen bij de strafexpeditie tegen Amin. Tanzania verleent de bal lingen steun en zorgt voor de bevoorradingen. De ballingen hebben het afgelopen weekein de zonder veel strijd de provin ciehoofdstad Mbarara bezet De opmars van Tanzaniaanse troepen in Oeganda heeft als het ware een kettingreactie veroor zaakt. Steeds meer steekt oppo sitie tegen Amin de kop op. Amin, bedreigd door aanval len van buitenaf èn van binnen uit, is volgens berichten druk doende de laatste troepen waar hij nog op kan rekenen te herT groeperen. Hij bereidt zich voor op een gevecht op-leven-en- dood in de regio rond Kampala en het internationale vliegveld Entebbe. Hij zou zijn familie al hebben ondergebracht in Kara nte ja, dichtbij de grens met Soe dan en Kenia. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het aan tal mensen, dat honderd jaar of ouder is, wordt steeds groter. Volgens de jongste gegevens van bet CBS waren er op 1 janua ri 1977 in totaal 287 men sen van honderd jaar en ouder in ons land. Een jaar eerder bestond deze groep uit 252 perso nen en nog een jaar eer der waren het er 209. Op januari 1972 waren er 179 mensen van 100 jaar en onder en op 1 januari 1960 waren het er nog maar 63. De dub der honderdjari gen bestaat voor het over grote deel uit vrouwen: «f» I januari 1977 waren er 209 vrouwen van 100 jaar en ouder en 78 mannen. Over het geheel genomen zijn er trouwens meer vrouwen dan mannen in ons tand. Op 1 januari 1978 was het verschil 83500 op een totale bevol king van 13.897.900 (6.907.200 mannen en 6.990.700 vrouwen). Het getalsoverwicht van de vrouwen begint echter pas omstreeks de leeftijd van 50 jaar. Daarvoor zijn er In alle leeftijdsgroepen meer mannen dan vrou wen. Na de 50-jarige leef tijd wordt het getalsver- wicht van de vrouwen groter naarmate de leef tijd stijgt: de groep 65-plussers bestond per 1 - januari 1978 uit 646.660 mannen en 902.700 vrou wen. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats soort abonnement kwartaal laar Hi|, Zi| ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bic Naam afzender Adres Postcode Plaats M&' fit

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1