s? f A Af) 'REACTIES HELAAS PLATS AANDERIG' Oude muziek leeft weer op Eindelijk vrouwen adviescommissie Sieraden gestolen Vlaardingen: golf van winkel diefstallen Pentekeningen in 'De 4 molens' 'Cultuurbarbaren* Hans Bakkers en Hans Konings: BEDRIJFSFILM WF IN DOELEN ZATERDAG 3 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 iJ I Van onze verslaggeefster JETTY CLAUS SCHIEDAM - Mia is weer uitgevallen bij I gymnastiek. Wat dat toch voor een aanstel- Ister is, denkt de onderwijzeres geïrriteerd. 'Altijd wat bijzonders". Mia schuift stilletjes j in de bank. Nee, die gymnastiekles....'t ging niet. Ze voelt zich ellendig en... gefrustreerd. Het meisje heeft CARA, een ziekte aan de luchtwe gen. Voor de buitenstaander lijkt deze ziekte niet zo spectaculair als hart- en vaatziekten en kanker. Toch is CARA volksvijand nummer drie. Ruim tien procent van de bevolking lijdt in meer of mindere mate aan de- ze "zwijgende" ziekte. De verschijnselen die op de ziek te kunnen wijzen, vallen soms wel op, bijvoorbeeld hoesten of kortademigheid, maar wie denkt er dan aan, dat daar astma, bronchitis of longemfyseem ach ter kan zitten. In ons gure landje zijn dat toch gewone dingen. roTT Een bezoeker van de tentoonstel ling neemt plaats achter één der fraaie klavecimbels. (Van een onzer verslaggever?'' SCHIEDAM „We hebben felle reacties gehad op onze notitie over het Stedelijk Museum. Onze bedoe ling is daarmee uitstekend gelukt. Het is alleen jam mer dat die reacties zo platslaanderig waren, zo van: „die ideeën zullen we eens snel de kop indrukken". Dat zeggen Hans Bakker en Hans Konings, de twee PvdA-bestuursleden die vorige week stelden dat het museum de eigen collectie moet verkopen en dat het gebouw een cultureel centrum moet worden, opdat iedere Schiedammer er wat aan heeft. 5 Ze isre s\ r jSirnninasiidk' Mevrouw van Latenstein is jarenlang actief geweest in de "Vereniging tot bevordering be langen van Astmatici" m Schie- 'dam. Ook vandaag de dag staat i zij astma-patienten nog met haar raad bij. Bij het interview |'is tevens mevrouw Bangma van het "Nederlands Astma Fonds" aanwezig. Het Fonds, wijst erop dat on bekendheid met astma geen be-, wijs is, dat het eigenlijk niet zo'n vaart loopt met die ziekte. Dat bewijzen de cijfers wel: in Nederland lijden 1.300.000 men sen aan CARA. Als we dan uit gaan van een gezinsgrootte van vier personen, betekent dit dat lruim vijf miljoen mensen in ge zinsverband met de ziekte te maken hebben. Het getal wordt nog veel hoger als we nagaan dat wij ook in scholen en bedrij ven met CARA-patiènten in contact komen. Het arbeidsverzuim wordt voor twintig procent veroor zaakt door CARA; ook komt dertien procent van de totale in validiteit op rekening van deze ziekte. Het bedrijfsleven kan dus over het probleem meepra ten. Vooral bij mannen tussen, de 40 en de 64 jaar is het ziekte verzuim "hoog genoteerd". Vaak is het ook zo dat longkanker of hartziekten de formele doods oorzaak zijn, maar CARA een belangrijke factor in het ziekte proces is geweest Een bepaalde vorm van CA RA brengt een aantal specifieke problemen met zich. De dames van Latenstein en Bangma zijn "deskundig" op dit gebied. Ze hebben ervaring opgedaan bij de Vereniging tot bevordering belangen van Astmatici of bij het Nederlands Astma Fonds. Daarnaast heeft mevrouw van Latenstein een astmatische dochter Marian. Ook mevrouw Bangma kent de problemen, waarmee deze mensen te kam pen hebben. Zij is op latere leef tijd astma-patiente geworden. "Het woord astma is vanwege de klank tegenwoordig veran derd in CARA. Dat betekent Chronische Aspecifieke Respi ratoire Aandoeningen en daar vallen alle lucht- en longafwij kingen onder", aldus mevrouw van latenstein. Mevrouw Bang ma vult haar aan: "Het wordt, anders, maar het is al lang een' beladen woord geweest - astma. Ook de mensen die het hadden, wilden het woord niet gebrui ken- Maar als je erkent dat je het hebt - en er is veel aan te doen dan geeft het een be paalde bevrijding. De patient vreest tijdens een aanval de sfeer te verstoren. De buitenstaander staat vaak machteloos, voelt zich onrustig, angstig, geïrriteerd en schuldig. Op zo'n moment voelt de zieke zich helemaal alleen staan. Er is totaal geen verstandhouding tussen de CARA-patiënt en zijn omgeving. Hij is ook moeilijk te" herkennen. Zijn kwaal manifes teert zich met met uiterlijk her kenbare tekenen. Mevrouw van Latenstein ver telt hoe kinderen in de omge ving vroeger reageerden als de kleine Marian plotseling een aanval kreeg. "Het kind kon op het ene moment nog bulten touwtje staan te springen - ik noem maar wat- kwam naar binnen om te eten, had het eten op, zakte van benauwdheid in elkaar en ging naar bed. En dan was het: hoe kan dat nou? Die was net nog buiten. Ze moet zich niet zo aanstellen." "Je wordt vaak zelfs niet door de familie begrepen. Veel CA- _RA-patiénten kunnen met tegen veel roken in een kleine ruimte. Dat is verschrikkelijk. Je wordt hierdoor dan weerhouden om naar een feestje te gaan. Je wordt werkelijk weggerookt", aldus mevrouw Bangma. Mevrouw van Latenstein vindt, dat astma en allergie te gemakkelijk in het hokje van "een ziekte" worden geduwd. Ze gelooft dat een heel groot per centage van de bevolking eigen lijk daar in meer of mindere mate last van heeft „Allergieen hangen in veel gevallen samen met astma. Natuurlijk kunnen ze ook in verband staan met de stofwisseling bij voorbeeld. „Een allergie kan ook lang zaamaan opkomen. Ik ben ast matisch en toen mijn dochters pas katten hadden, reageerde ik niet Dat is in de loop van de tijd gekomen, na een jaar of drie, vier. Als ik na die periode bij ze kwam, reageerde ik wel op die katten. Er gaat een bepaalde trend in zitten," aldus mevrouw Bangma Sinds haar eerste zwangerschap heeft ze astma. Ze had "t als kind nooit gehad. Het zat echter wel in de familie. Toch is het eigenlijk ook een vreemd geval, omdat een zwan gerschap meestal een gunstige werking op CARA heeft Soms moeten zelfs bepaalde medicij nen tijdens een zwangerschaps periode stopgezet worden. „De ziekte is niet erfelijk, maar de aanleg voor CARA wei. Als één of beide ouders CARA hebben dan wil dat nog niet zeg gen, dat de kinderen het ook zullen krijgen. Van de tien zul len misschien maar twee het echt krijgen," zo zegt mevrouw 'Bangma. Daarnaast is in de textielin dustrie bewezen dat ook astma kan ontstaan bij mensen, die niet erfelijk gevoelig zijn. Prof. A. Bouhuys heeft een onderzoek gedaan met zakken stof, afkom stig uit de katoen-textielindus trie. Arbeiders klaagden dat ze last hadden van astmatische klachten zoals kortademigheid, dat was 's maandags, maar in de loop van de week verminderden de klachten. De werkgevers schreven het toe aan de uitspat tingen in het weekeinde, maar de arbeiders hadden gelijk toen ze zeiden dat het kwam door het weer in aanraking komen met de stof. Dat bleek ook uit labo ratoriumproeven van Bouhuys in Zweden. De fabrikanten verplaatsen de produktie naar de ontwikke lingslanden, omdat de kosten hierdoor worden opgedreven. Terug naar mevrouw van La tenstein. Als zij het heeft over haar tijd bij de Vereniging tot bevordering belangen van Ast matici dan komt naar voren, dat er in Schiedam weinig van de grond te krijgen was. „Zowel van medische, journalistieke als van de zijde van de bevolking was er geen animo. Schiedam is een dorp en mensen laten zich niet gemakkelijk uit hun tent lokken. Als de buurvrouw voor een collecte een kwartje geeft, nou dan geef ik er toch zeker nog geen 26 cent voor." Me vrouw Bangma beaamt, dat het ook vanuit het Nederlands Ast ma Fonds moeilijk is hier iets van de grond te krijgen. In Vlaardingen en Maassluis gaat het echter allemaal wel. Uit de verhalen van mevrouw van Latenstein over haar ast matische dochter Marian komen hele frappante dingen naar vo ren. „Soms merkt het kind dat het een soort pressiemiddel is een aanval krijgen - om de zin te krijgen. Hieruit blijkt, dat ieder gezin een bepaalde manier van omgaan met het kind moet vin den. Het is dus zo, dat je een kind met de ene hand een klap geeft en het met de andere toch weer aanhaalt. Er moet veel nestwarmte zijn," meent me vrouw van Latenstein. De meeste CARA-patiënten zijn vreemde vogels, die zeiden spontaan zijn en die de omge ving met wantrouwen bekijken. „Dat een CARA-patiënt moei lijk is, wordt veroorzaakt door het onbegrip van de mensen. Ze kruipen in hun schulp. Ze stui ten tegen een muur en stellen zich hard op," volgens mevrouw van Latenstein. Ze vertelt dat zo iemand vaak heel erg gefrus treerd is, omdat hij gedwars boomd wordt in z'n opleiding en niet door medische keuringen komt., en dat allemaal terwijl hij toch met konstant ziek is. De medische keuring vormt meestal ook een probleem voor de CARA-patient Hij krijgt een psychisch etiketje opgeplakt. Vroeger was men namelijk van mening dat de CARA-patiënt een speciaal karakter had. Be paalde psychische klachten zou den meer voorkomen bij CARA- pa tien ten dan bij gewone men sen. De benauwdheidsaanvallen zouden veroorzaakt worden door emotionele problemen. La tere onderzoekingen hebben dit weer tegengesproken. Op het moment denkt men er niet zwart wit over. De één heeft een allergie voor huidschilfers van huisdieren bij voorbeeld en de ander reageert met een aanval als hij gekrenkt wordt. Het kan natuurlijk ook een variatie van beiden zijn. De laatste jaren ko men er ook steeds meer klachten door de toenemende luchtver ontreiniging. Mevrouw van Latenstein ver telt een heel verhaal over een medische keuring van Marian, die geleerd had voor kinderver zorgster maar bij medische keu ringen telkens uit de boot viel. Een kans om nog aan de slag te komen was een kantoorbaan bij een bank in Schiedam, waar een gebrek aan mankracht was. „Ze VLAARDINGEN - Op ver.'f schillende plaatsen in VlaanHa-'f gen hebben groepjes winkeldie. ven toegeslagen. Binnen korft li tijd kreeg de politie verschelde. t ne meldingen te verwerken, t#.' f dat aanvankelijk de indruk be>"| stond schat het om een georga.'! niseerde overval ging. De polity I rukte met veel manschapnen 11 uit, hetgeen in het drukke een.' trum van Vlaardingen veel op-*| zien baarde. Eén man is inmiddels doordri politie aangehouden. Het is dt 'f 22-jarige Hagenaar R.C. die oj'l het Veerplein op heterdaacI werd betrapt bij het plunderen'! van een winkel. Bij de komsi-t van de politie zette de man hel samen met zijn collegawinket- f dief op een lopen. De buit, een»! grote hoeveelheid lakensets, Jle**| ten zij op de grond vallen. Dell tweede man wordt nog gezocht Er werden verder zeven jon.*,! geren aangehouden, waarvan et j drie een procesverbaal kregen De jongens, alledrie 17 jaaroutfjf en afkomstig uit Rotterdam.*! ontvreemden bij Vroom en Dreesrnan twee autoradio's tet.'f waarde van 189.- gulden. Een' melding over een inbraak bij een juweliers zaak op de Hoog straat bleek onjuist SCHIEDAM - In het Diens tencentrum „de 4 molens'" is de gehele maand maart een exposi tie te bezichtigen van penteke ningen van de heer Biemans. De tekeningen zijn echt de moeite van een bezoekje aan het Diens tencentrum waard. had van die buien, ik word toch niet goedgekeurd en nou blijf ik maar altijd thuis... Bij de keu ring vroeg ze gespannen aan de dokter: Zou u er iets van kun nen zeggen? Nee, ik mag er niets van zeg gen. maar wat zou ervan te zeg gen zijn? Toen voelde ze al dat ze goedgekeurd was," zo vertelt haar moeder,„Anders is het al tijd al van ja, maar moet je eens luisteren dit., en moet je eens luisteren dat.. Altijd duizend en-één bezwaren, neemt u veel medicijnen in, is het ziektepro ces dusdanig dat u veel thuis bent? En dat vroeg hij allemaal niet" Later werd mevrouw van Latenstein door de medische dienst van de bank opgebeld: „Wat is de oorzaak, dat ze geen kinderverzorgster is geworden? Ja, die meisjes komen niet aan de slag en het salaris is zo ver schrikkelijk laag.. Ik zei niet dai ze telkens afgekeurd werd, want dan gooi ik m'n eigen ra men in," zo vertelt de moeder van Marian. Als er mensen zijn, die met mevrouw van Latenstein willen spreken over CARA dan is dat mogelijk. Ze woont in de Nieu we Damlaan 30 in Schiedam. - A* SCHIEDAM - De belangstel ling voor oude muziekinstru menten en het streven naar een zo authentiek mogelijke uitvoe ring daarop is de laatste jaren in Nederland aan hef toenemen. Een bewijs daarvan wordt deze dagen geleverd in de entreezaal van het Stedelijk Museum. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft daar een kleine tentoonstelling inge richt van een twintigtal uiterst fraaie klavecimbels. Helaas duurt de expositie maar tot en met morgen, want het publiek weet de entreezaal wel te vinden en wie een der in strumenten wil bespelen, mag dat doen. De bouwers van de in strumenten zijn aanwezig en zo ontstaan vaak geanimeerde ge sprekken tussen publiek en bouwer. De tentoonstelling bevat ko pieën van oorspronkelijke in strumenten. Er staan Italiaanse, Franse, Duitse en Zuidneder- jandse types, een spinet, piano forte, davichords en ciavecy the- riurn (verticaal klavecimbel). „De oude muziek leeft de laat ste jaren weer op", aldus Gerrit C. Klop uit Garderen. „Er wordt qua instrumentarium en uitvoe ring gestreefd naar zo authen tiek mogelijke vormen. Het slaafs kopieëren van de oude in strumenten is een eerste stap. Maar dat moet je eigenlijk niet doen. Je moet proberen je te verplaatsen in de gedachten- gang van de bouwer van die iijd en inzicht zien te krijgen ut het ambacht De decoratie heeft daarbij als functie de gevoels wereld van die tijd binnen te dringen. Van Nederlandse bouwers is voor zover ik weet maar één klavecimbel overgebleven.Er zijn veel Engelse en Italiaanse en weinig Duitse klavecimbels overgebleven. Tot enkele jaren geleden was het niet zo erg ais je Bach op de piano speelde. Nu zijn er geen concerten meer waarbij dat ge beurt Een volgende stap is, dat je een klavecimbel uit de tijd en omgeving van de componist gaat gebruiken. Nu al is bet bijna niet gepermitteerd om Scarlatti op een Frans klavecimbel te spelen. uitvoeringspraktijk is een bele wetenschap gewor den. De huidige musicus speelt niet alleen, maar hij is een krui sing tussen een musicoloog en een uitvoerend kunstenaar. Er zijn heel wat schrifturen aan wezig en ook uit de bouw van een klavecimbel uit die tijd kun je het een en ander conclude ren". gaat het aantal bezoekers met sprongen omhoog. „Het „opvoeden" van „het ge wone volk" tot het „ware stand punt", en dat is het elitaire standpunt, is mislukt Nu nog blijft het natuurlijk een goede zaak om de mensen te stimule ren om naar echte kunst te gaan kijken, maar we moeten kiezen, omdat we wenig geld hebben. Praten over het begrip cul tuur als begrip dat het leven van alledag weergeeft mag wel, maar je mag blijkbaar geen con crete voorstellen doen. Wat verstaan wij onder cul tuur? Cultuur wil zeggen; hoe richt de mens de maatschappij in en hoe gaat hij met anderen om en hoe communiceert hij. Ook hun produktje en consump tie hoort daarbij. Het cultuurpa troon geeft een beeld van wo nen, werken, zich uiten en zich ontspannen. Het begrip cultuur in die zin van kunst is daarentegen een Ze vinden het hoog tijd dat er eens een discussie komt over de taak van het museum. Het mu seum moet niet alleen voor de elitaire kunst bestaan, maar ook voor zaken voor een breed pu bliek. „Cultuur is een uiting van een samenleving en daarom is ook André van Duin of John Lanting's Theater van de Lach cultuur. Ook een tentoonstelling over isolatiematerialen is cul tuur en behoort daarom in een museum!" De beide Hansen zeggen: „De reacties van zowel voor- als te genstanders waren bijzonder fel. Op de laatste ledenvergade ring van de PvdA hebben we steun gekregen voor het idee en de kunstenaars schreeuwen: „waanzin!" In ieder geval bete kent dat, dat er op het ogenblik over het museum en de inter pretatie van het woord „cul tuur" gepraat wordt Van één ding willen we in ieder geval af zijn. We hebben nooit gezegd dat het museum gesloten dient te worden. Wel hebben we gepraat over afsto ten van taken en we geloven dat ook die woordkeuze wat onge lukkig is. De huidige taak van het museum, het tonen van de kunst voor de elite voor de ho gere standen moet een deel taak worden. Maar zolang Schiedam een arme stad is en het museum een flinke som geld opslokt voor maar een zeer be perkt aantal mensen, willen we die taak geen voorrang geven. Natuurlijk ontstaat er dan pa niek, We zitten aan een heilige koe! De huidige tentoonstellingen zegt alleen die beperkte groep iets", gaat Hans Bakker verder. „Een grote laag van de bevol king zegt; „dat is niet voor mij weggelegd". „Je kunt het zien aan de bezoekersaantallen. Bij de tentoonstelling Schiedam 700 en een Dahliatentoonstelling veel enger begrip. Daar willen f we vanaf. s* De zogenaamde schone kun-" sten zijn maar een klem onder deel van de cultuur die wij be- doelen. Het weerspiegelt het le-' ven van een kleine groep men sen aan de top van de samenle- - ving. Die cultuur wordt gezien als de beste en de meest nastre venswaardige. Waarom zijn een striptentoonstellmg en een ten toonstelling over woonvormen slechts incidenten van lagere or de? De kunst met een grote K moet eens flink worden her overwogen, want een museum dient tot taak te hebben de cul- tuur. zoals die zich veelvuldig uit, te laten zien. De aansluiting bij de brede laag van de bevol king mag met verloren gaan. De opmerking dat de collectie verkocht mlet worden", zo gaat Bakker verder, „is als een doodt zonde breed uitgemeten. Maar de werken liggen in de kelder. Wat hebben we daar dan aan? Op die manier is het ook verfo ren. En dan zegt het museum: „dat is een belegging, want we hebben ze goedkoop kunnen aanschaffen: Welnu, verkoop ze dan? Het is jammer dat onze op merking over die verkoop wordt gebruikt als bliksem(af)leider!" SCHIEDAM - Hél personeel van Wilton-F i je noord, dat de bedrijfsfilm „1878" heeft gemist, kan deze alsnog op maandag 5 maart om 20.15 in de Grote Doe- lenzaa! zien De film is op 26 fe bruari voor alle oud-werkne mers in De Doelen in Rotterdam in première gegaan. Een aantal werknemers heeft de bedrijfs film dezelfde dag nog gezien. De „Harmonie Wilton-Fijenoord" zal op 5 maart vanaf 19.15 wat lichte muziek ten gehore bren gen. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente gaat eindelijk een Vrouwenad viescommissie voor de Woning bouw instellen. De commissie, die tot taak heeft b en w te advi seren over het verbeteren van het wonen, zal gaan bestaan uit huisvrouwen. Zij bezitten een deskundige kijk op de inrichting van de woning en de woonom geving De gemeenteraad besloot in 1977 ai om tot de oprichting van een Vrouwenadviescommissie te komen, maar de gemeente heeft de daadwerkelijke instel ling steeds uitgesteld. Vrouwe lijke gemeenteraadsleden van aliepolitieke partijen stelden daarover onlangs nog schrifteij- ke vragen. De commissie zal bij woning bouw en renovatie een ge sprekspartner zijn bij het ont werpen van plannen, samen met de architect de aannemer en de gemeente Schiedam. Ook gaat de commissie het gemeentebe stuur van advies dienen bij het opstellen van bestemmingsplan nen. In de commissie kunnen alle vrouwen boven de achttien Jaar zitting nemen. SCHIEDAM - Uit de woning van de 51-jarige mevrouw P. G. aan de Burgemeester van Haa- renlaan zijn sieraden en vreem de valuta ter waarde van 3750 gulden ontvreemd. De inbreker kwam het huis binnen door aan de gaierijzijde een gaatje in het raam te maken en het vervol gens met een ijzerdraadje te openen. Bij een snelheidscontrole donderdagmiddag op de Vlaar- dingerdijk heeft de politie vijf entwintig automobilisten be keurd. Ais hoogste snelheid werd 83 km gemeten. A

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2