et is Rotterdam gelukt Behoud Gusto en |tuur brief naar Wallis de Vries Vrouwenadvieseommissie achterhaald orgaan' Scheepsboutvwerf De Haas viert feest Dwergcypres blijft staan Historische vereniging: Jaarmarkt 1979 in teken van bloemen Bewoners Zuid willen eigen watermeters Wethouder Zijdeveld: Bijdorpkinderen op reis Jeugdhaven Nieuwband naar Burgh- Haamstede Schiedam RKWIK naar landelijke finale brieven Museum VRIJDAG 9 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA I Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Om de huren in de aan te wijzen stadsvernieuwingsgebieden in toom te houden zal Schiedam zo nodig de strijd aanbinden met de regering In Den Haag. De verwachting is dat renovatie en nieuwbouw duurder zullen worden, waardoor de huurprijzen voor woningwetwoningen teveel zullen stijgen. Het gemeentebestuur zal vooraf extra garan ties voor subsidies gaan eisen, net zoals Rotterdam v J heeft gedaan. dPMlÉ Snelheidscontrole Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De dwergcypres voor het raadhuis in Kethel blijft staan. De heer Poot, raadslid voor het CDA, had enige tijd geleden gevraagd om de boom te verplaatsen, omdat deze het uitzicht op het historische geveltje ontnam. Na een onderzoek bleek de boom echter te oud te zijn negentig jaar omzo'n rigoreuze ingreep te overleven. Poot zegt: „De boom reikt tode nok van het raadhuis en je ziet niets van de eerste steen die in 1890 gelegd is en evenmin van het wapen van Ho ly, dat is overgebleven van het in 1891 afgebroken gemeenlandshuisIk dacht dat men tegenwoor dig »i«" teas voor verplanten en daarom heb ik het aan de wethouder voorgesteld." SCHIEDAM - Jeugdha ven Nieuwland organiseert van 11 tot 18 augustus haar jaarlijkse kinderkamp. Evenals vorig jaar gaan de kinderen ook dit jaar weer naar Burgh-Haamstede. Kosten bedragen ƒ92,50 per deelnemer. Bij opgave dient een bedrag van 25 gulden te worden vooruitbetaald. Opgaven bij dé heer J. Bernard, J. C. van Marken straat 26; mevrouw Schuin, Van Maanenstraat 37 of Jeughaven Nieuwland, Al- bardastraat 65-69. Binnenkort organiseert de Jeugdhaven ook weer een fancy fair. Wie oude spullen heeft wordt verzocht deze naar de Jeugdhaven te brengen. ook voor e huren Schienoko, een van de ge bieden die de gemeente wil aanwijzen voor rijks- steun. SCHIEDAM Alhoewel nog niet bekend is oü winkeliersver- I eniging City Centrum dit jaar deelneemt aan de Jaarmarkt 1979 en deze financieel onder- I steunt, heeft de werkgroep Jaarmarkt Huis te Riviere-al vast besloten op zaterdag 19 mei een historische jaarmarkt te or ganiseren. Deze wordt in combi natie met de welzijnsmarkt van de Schiedamse Gemeenschap en de geraniummarkt van de Ko ninklijke .Nederlandse Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden De jaarmarkt 1979 zal in het i teken staan van de bloemen. Evenals voorgaande jaren staan j de historie van Schiedam en I ouderwetse gezelligheid een- traaL Het is de bedoeling, dat er weer oude ambachten gede monstreerd worden en dat di verse artiesten optreden. Voorts komt er op de Grote Markt een uitgebreide fancy-fair en een j kunst- en antiekmarkt, Voor de kinderen wordt een levensgrote poppenkast opge steld, waarin kinderen van de Huis te Riviere zeeverkenners- groep Jan Klaassen, Katrijn en de andere bekende poppenkast- t figuren zullen spelen. Bedrijven, winkeliers, anti- Iqtiairs en verkopers van kunst f en curiosa worden uitgenodigd aan de Jaarmarkt deel te ne men. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door G. van Oost- nan, Aleidastraat 91a, teL 268216 Of A. Klepke, teL 704797. Zelfs met gebruikmaking van de onlangs toegezegde rijks- steun via de zogenaamde Inte rim Saldo Regeling denkt Schie dam in de stadsvernieuwingsge bieden de huren niet in de hand te kunnen houden. Rotterdam is het gelukt om bij het rijk een gemiddelde maximum huur prijs van 306 gulden te bedingen voor nieuwbouwprojecten. Voor de renovatie heeft de stad ook extra steun gekregen. Nog dit jaar wil Schiedam met de extra rijkssteun via de saldo regeling twee of drie vemieu- wingsgebïeden aanwijzen en volgend jaar een vierde. De ge bieden die de gemeente daar voor op het oog heeft zijn de slechtste delen van de enkele ja ren geleden aangewezen rehabi- litatiegebieden: Zuid, rondom de Hoofdstraat, het gebied bij de Mariastraat, het Singelkwartier en geheel Schienoko. Welke van de vier het eerst aan bod komt is nog niet bekend. Herman Noordegraaf van de PPR stelde de problematiek van de huurprijzen eerder deze week in de commissie voor ruimtelijke ordening aan de or de. Hij stelde dat stadsvemieu- wing slechts zin heeft als de hu- ren betaalbaar blijven, opdat de huidige bewoners van de buurt er profijt m hadden en niet wegge jaag- zouden worden. Voor de plan voorbereiding voor de nu snel in gang gezette stads vernieuwing heeft de gemeente voor de jaren *79 en "80 eenent wintig man extra personeel no dig. De daaraan verbonden kos ten bedragen ongeveer mil joen gutden, maar zullen ver goed worden door bet rijk. Eef Collé van de CPN meende daar al een tekort in te zien. „Maximaal krijgen we per wo ning 500 gulden van het rijk en dat maakt in totaal 1,9 miljoen ei i Wen", zei hii. Een ander probleem signa leerde hij bij de realisering van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Historische Vereniging Schiedam roept iedereen op om er persoonlijk bij staatssecretaris Wallis de Vries van CRM op aan te drin gen, de panden van Gusto op de monumentenlijst te plaatsen. Het schrijven van een brief aan de staatssecretaris heeft volgens de vereniging meer effect dan de sympathiebetuigingen die zij heeft gekregen op het streven tot behoud van de panden van de scheepswerf. Het liefst ziet zij de brieven vergezeld van bruikbare sug gesties voor mogelijke nieuwe bestemmingen van de hallen en het kantoorgebouw. De Histori sche Vereniging plaatst de op roep in haar verenigingsblad van februari. Zij schrijft daarin verder: „Wij hebben het nodige onder- nomen om de gemeente ervan te overuigen dat minstens één hal en het kantoorgebouw behou den dienen te blijven. Het heeft echter niet mogen baten. Daar mee is overigens nog niet alles verloren, want Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, zijn vóór plaatsing op de lijst. De Historische Vereniging betreurt het dat het voorstel van het raadslid Henk Engelsman, voor lopige plaatsing en dan de kwestie nader bezien, niet werd aangenomen door de. gemeen teraad. Ook te laken is het voor opgezette karakter van- het voorstel van B en W en de zwakte van de argumenten. Gusto val t nog te redden", zo be sluit zij, „laten we daar van overtuigd zijn, evenals van het feit dat een werkplaatshal over 100 jaar even bijzonder zou kun nen zijn ais een brandersmolen nu!" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De gemeente moet de hoofdwaterleiding doortrekken en iedere bewoner een eigen watermeter geven. Dat is volgens bewoners van Schiedam Zuid de enige oplos sing om de veel te hoge waterre keningen, die zij onlangs van de GTB kregen, uit te bannen. In dat geval kunnen lekkages, die er gezien het grote waterver bruik zeker zijn, gemakkelijk opgespoord worden. In Zuid liggen talloze lekke waterleidingen, waardoor door de gehele wijk heen verscKHen- de mensen slachtoffer zijn ge worden van aanslagen van bo ven de 1000 gulden aan water rechten. Een oude vrouw van negentig jaar moet zelfs 2400 gulden bijbetalen. Bewoners van de Jacobastraat hebben eerder deze week met mensen van de Bewonerever eniging Schiedam Zuid gepraat. Ze vinden het belachelijk dat de gemeente in. plaats van de lek ken op te sporen en naar de oor zaak van de hoge rekeningen te zoeken, de aanslagen maar klakkeloos in de brievenbussen deponeert De Jacobastraat is in het geheel op één watermeter aangesloten. In de straat staan tien huizen. In de Sommelsdijk- sestraat zijn veertien woningen op één meter aangewezen. De heer Konings van de BVSZ zegt: „Dit is te gortig. In plaats van te kijken wat er aan de hand is, verschijnen er alleen rekeningen. We gaan nu probe ren om met brieven naar de ge meente de situatie op te lossen." de welzijnsvoorzieningen: „Een richtlijn van het ministerie van CRM voor het aanwijzen van een vemieuwingsgebied is dat er een compleet welzijnsplan op tafel moet liggen." Hij vroeg zich af of dat wel tot de moge lijkheden behoorde Nikolaj Dielemans van de PvdA vroeg wat de gemeente zelf bij de planvorming in han den zal houden en wat zij aan werk zal uitbesteden. Hans van Kleef, ook van de PvdA, wilde weten of er een projectontwikkelingsmaat schappij te hulp zou worden ge roepen. Cor van Tilborg van de WD pleitte voor zoveel mogelijk hulp van particuliere instellin gen. In hun toelichtingen zeiden ir. De Block, hoofd van de Dienst Gemeentewerken, en de heer Schaap, zijn rechterhand, dat er geen projectontwikkelaars inge schakeld zouden worden en dat de gemeente alle beleidskwes ties in handen wilde houden. De Block gaf ook de knelpun ten aan die door het snelle werk aan de stadsvernieuwing kon den ontstaan. Uit gesprekken met Leiden en Rotterdam, die al jaren met de Interim Saldo Re-, geling. werken, bleek dat met name de herhuisvesting van be woners van de gerenoveerde woningen problemen gat Samen met de werkzaamhe den die voortvloeien uit de toe zegging van de rijkssteun heeft Schiedam in de komende jaren flink wat werk te verzetten. Schiedam Noord moet worden uitgebreid, de stadsvernieuwing in de rehabilitatiegebieden gaat gewoon door, verschillende woon- en industrieterreinen moeten worden opgehoogd en straatreconstructies staan even eens op het programma. Verder staat op het verlang lijstje: de ontwikkeling van in dustrieterreinen, de vernieu wing en uitbouw van de riool stelsels (Groote Lucht), de in voering van een beschermd stadsgezicht, de ontwikkeling van een verkeerscirculatieplan en uiteraard de bouw in de bin nenstad Ouderwetse gezelligheid weer troef op de Jktarmorkt Op de foto een beeld van twee jaar geleden. SCHIEDAM De Vrouwen adviescommissie voor de Wo ningbouw Schiedam (VAC), die deze maar.d door de gemeente raad wordt ingesteld, is een ach- tes naald orgaan, aldus wethou der Zijdeveld (ruimtelijke orde ning). Die mening ventileerde hij eerder deze week tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. „Is de huisvrouw het mest deskundig op het gebied van het huishouden", zo vroeg de wethouder zich af. „Is dat juist gezien het veranderende patroon van de rolverdeling tus sen man en vrouw? Niettemin hebben we nu natuurlijk te ma ken met de realiteit dat die ver schuiving nog niet bereikt is". Tijdens de commissievergade ring'oefenden mevrouw Rens- kers (WD) en Ouwens (PvdA) enige kritiek uit op het ont werp-reglement van de VAC. Volgens beiden had het regle ment beter in onderling overleg tussen gemeente en VAC-in op richting gemaakt kunnen wor den. Het dagelijks, bestuur heeft het eerste ontwerp, dat op de tailpunten afwijkt van het hui dige, in juni/juli van het vorig jaar gezien en sindsdien is er geen contact meer geweest Mevrouw Renskers vroeg of de leden van de VAC uit de Vrouwenraad benoemd konden worden. De wethouder wil ech ter een zo veelzijdige samenstel ling én vóélde daar niets voor. Ze vroeg ook, of de commissie de bevoegdheid kon krijgen archi tecten en deskundigen van ge meentewerken uit te nodigen. Wethouder Zijdeveld noemde de VAC een „groep, die uit eigen belangstelling zich aanbiedt". „Er is ook eigenbelang", zo zei hij. Daarom wide de wethouder He commissieleden geen presen tiegeld geven en had hij een sterke voorkeur voor vergoe ding voor gemaakte kosten. Hij noemde de commissie geen ex clusieve gesprekspartner voor de woningbouw. Daarom wilde hij het regeltje „de commissie kan voor woningbouw en reno vatie gesprekspartner zijn" niet veranderen in „de commissie is__". In antwoord op detailkritiek ze Zijdeveld: „We zijn niet met de stofkam door het reglement gegaan. We hebben slechts de intentie aangegeven. In septem ber 1974 ben ik al aan het leuren geweest met mijn wens om tot een vrouwenadviescommissie te komen". (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS - Het feest rond bet 109-jarig bestaan van scheepsbouwwerf en machine fabriek De Haas in Maassluis is gisteren losgebarsten. Het jubi lerende bedrijf schonk de ge meente 33 platanen. De bomen komen aan de Govert van Wijn- kade te staan De eerste werd tegenover het kantoor van de werf door de jongste telg uit de familie, Govert Wijnant de Haas, geplant Na deze eerste aanplant werd de huidige directeur van de werf, Pieter de Haas, benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Deze kleinzoon van de stichter van het bedrijf ont ving de onderscheiding uit han den van loco-burgemeester Koos Smit Pieter de Haas (55) werd na zijn studie in 1M3 opgenomen in het bedrijf van zijn vader. Na diens overlijden in 1963 nam Pieter de Haas de leiding van de werf op zich, de BV. Scheepsdie- seimotorenmaatschappij en het restaqrant De Ridderhof. Voorts is de heer De Haas vanaf de oprichting in 1952 be trokken geweest bij de Industri ële Kring Maassluis. Daarnaast heeft hij verschillende functies bekleed in het overkoepelend orgaan Ccbosine, de Centrale Bond voor Scheepsbouwmees ters in Nederland. Thans is De Haas bestuurslid van de Neder landse Scheepsbouw Export Centrale, de Nesec. SCHIEDAM De Schiedamse politie beeft gisteren van 10 iet, JZ«ar op drie plaatsen in Schie dam een snelheidscontrole ge houden. Op de Horvathweg. 'Vlaardingerdijk en Ketterdam- ijtwSiJk werden In totaal twaalf proct wen-verbaal gegeven. De - hoogst gemeten snelheid waa SI SCHIEDAM - Wtjkvereoi- ging Bijdorp organiseert in juni een weekendkamp naar Boerde rij Hoekeien in Bennekom voor kinderen van 13 tot 15 jaar. De meisjes en jongens van 6 tot 12 jaar gaan in mei met de bus naar Lunteren om pannekoeken te eten. Kinderen die lid zijn van de vereniging kunnen van 15 tot en met 17 Juni mee naar de boerde rij, waar zij in de boerenschuur slapen en hun <4gen po?je moe ten koken. De kosten van de reis bedragen 20 gulden. De busreis, die op 12 mei .plaatsvindt, gaat ook naar een kinderboerderij. Een wandeling door de bossen staat ook op het programma. Voor beide reizen moeten de kinderen zich vóór 31 maart opgeven bij mevrouw Oorschot Schietbaanstraat 3 in Bijdorp. Wethouder Zijdeveld: haald orgaan." Vrouwen adviescommissie eigenlijk ach ter- VLAARDINGEN - Op 7 •pril komt RKWIK uit in de landelijke finale van de spel regelwedstrijden. Dit resul taat werd bereikt, doordat bet Vlaardlngse team winnaar werd van de wedstrijden in bet distrikt West-II. Het Vlaardingse team be staande uit Paul en Aad Ver water. Frank van der Linden en Bert Koeling behaalde in totaal 556 punten. In Rotterdam werd ge den door zes ploegen om de hoogste eer en om afgevaar digd te worden naar de lande lijke finale. Voorzitter van de Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging Hans Roelfs was met dit resultaat best tevre den. „Na twaalf jaar heeft onze afdeling weer een finalist en daar zijn wij erg blij mee. te meer dit voor meer ploegen volgend jaar een stimulans kan zijn om aan deze wed strijden deel te nemen". Slechts zelden zijn zo kort achtereen enkele commentaren van een plaatselijk journalist op de Schiedamse pagina versche nen als in de afgelopen weken die over het museum. Een prima zaak. Journalisten, en zeker ook 'Uw commentator, geven niet vaak meningen weg op plaatsen waar zij in het openbaar kun nen worden tegengesproken. Op deze wijze komen we tenminste af en toe (en in een grotere opla ge) van hun visie op de hoogte. Immers, meningen van journa listen die in commentaren wor den verwerkt, dragen hun on dertekening. Dit in tegenstelling tot meningen die onder het eti ket „verslaggeving" of „illustra tie" verschijnen. De commentaren waar wij hiér op doelen zijn ook déérotn zo prima, omdat zij zo haar scherp aantonen waar de mu seumschoen wringt. De aard van de reacties cp de notitie van ndergetekenden, die uit de loek komen van de beperkte groep die plezier beleeft aan het huidige tentoonstellingsbeleid, zijn alle van een zelfde strek- king: „waanzin", „dolle dronke mansideeën". „een complot". Geen van de reacties noemt ech ter een alternatief voor het mu- seumbeleid van vandaag of- durft zich er echt achter te stel- len. Geen van hen zegt hard: wij vinden de miljoen guldens die 2 jaarlijks aan het museum wordt besteed, belangrijker dan stads- - vernieuwing, belangrijker dan uitbreiding aan het tan tal volkstuinen, belangrijker dan een goed voorlichtingsapparaat in de gemeente Schiedam. Dat de kunstenaars bij die keuze niet stil staan is vanuit hun positie op zijn minst begrij pelijk. Maar van een journalist bij uitstek toch „de laatste poot onder de democratie", mag je verwachten dat hi j zich die keu- ze realiseert dat hij kiest dat hij de keuze verdedigt en niet het minst dat hij de keuze van anderen respecteert Het zou een dronkemansidee zijn om één vinger naar het mu seum uit te willen steken als in Schiedam alle andere wensen al vervuld zouden zijn (inclusief culturele voorzieningen voor meerderheden) en als het geld hier door Den Haag met karre- vrachten op het Emmaplein zou worden gestort Dat is echter niet zo, en dat zal nog wel enige tijd lang niet zo zijn. Daarom is het van belang om alle bestaande uitgaven in de gemeentebegroting opnieuw te overwegen en af te wegen tegen alle onvervulde wensen. Welnu, jarenlang socialistisch bewind in Schiedam heeft er wel voor gezorgd dat de meeste uitgaven goed doordacht en afgewogen zijn. Maar het museum, daar is discussie over mogelijk (dat blijkt wel!!). Zoals de cultuur tempel nu draait is hij te duur naar de mening van de schrij vers. Zou hij toegankelijk ge maakt worden voor veel meer mensen dan nu het geval is, is hij de jaarlijkse miljoen guldens raissehiên wèi waard. Overigens: wie zich nu al niet meer herinnert, dat ex-PvdA- voorzitter Van der Vlist en met name ex-PvdA-raadslid Stljee zich met cultuurbeleid hebben bemoeid, is wel erg kort van memorie. Maar zij zijn naar wij weten geen kandidaten voor de museumcommissie. Jammer is dat Hans Konings en Hans Bak ker. f

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2