les "s over 9 ■festival Schiedam identiteit ijk bekend eneirs en esvoor vasi Klaas en Marianne mU$eUWlCOmWlimie Maria van der Steen houdt niet van vlijmscherpe schrijverij m Regionaal bowlen in Musis SU ml ïorgman opent Zevensprong Schiedam spaart meer Vergadering over opbouwwerker Op hometrainer VRIJDAG 16MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 (V£n een medewerkster) SCHIEDAM - Kinderboekenschrijfster Mies Bou- huys hield meer dan dertig leden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen gistermiddag aan haar lippen gekluisterd. m? lm® lies Bouhuys spreekt de dames van Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen toe ver net-kinderboek. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum wordt ^aterdag 31 maarteen ïchter-festival van chiedamsë dichters ge- ïouden. De organisatie is handen van de Vereni ging Vrienden van het stedelijk Museum Schie- lam, het Stedelijk Mu- ëum zelf en de gezamen- jke boekhandelaars uit hizestad. 1 Mevrouw Bosse: Huisvrouwen gaan niet bewust om met het huishoudgeld. het misschien wel wat duurder is, maar de ver leiding is er daarentegen minder groot," aldus één van de tien mannelijke bejaarden, dié de lezing van mevrouw Bosse van het Gezinsbegrotingsin- stituut gisteren in het dienstencentrum de 4 mo lens bijwoonden. SCHIEDAM - Sjef Henderickx heeft de le den van de museumcom missie, die deze wéék ver gaderde in de aula van het museum, een blikope ner en eer. stripstufje ca deau gedaan. Volgens Henderickx, zelf lid van de commissie, is het nodig dat de blikken van de commissieleden worden geopend voor de discussie die momenteel rond het museum plaatsvindt. De stufjes deelde hij uit om de moeilijkheden rond de striptentoonstelling uit te stuffen en de politiek uit de museumdiseüssie te stuffen. ojef Henderickx: De blik van de commissieleden moet worden geopend Eén van de festiviteiten ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975 was de manifestatie "Schiedam maakt 't". Ook de Coöperatie was daar vertegenwoordigd en wel met een oud-hollands kruidenierswinkeltje. De belangstelling daarvoor was zo groot en dat was ongetwijfeld mede te danken aan Klaas de Wit die er in Oud hollandse klederdracht klanten hielp. Klaas de Wit bewaart peg zulke goede herinneringen aan zijn lijdelijke optre den als kruidenier, dat hij heeft ge vraagd het winkeltje in de Kethelstraat te mogen gebruiken als omlijsting van zijn trouwfoto's. Samen met zijn kersverse bruid Ma rianne Verloop poseerde hij gisteren buiten en binnen het winkeltje, want de direktie van de Coöp had geen moeite het verzoek van Klaas en Marianne in te willigen. De neerdwarrelende sneeuw zorgde voor een echt oud-hollands plaat je. e actie wilt voeren o et je op de gaan zitten SCHIEDAM - Drs. J. Borg- lan, lid van het college van Ge- ieputeerde Staten van Zuid- "iolland, opent op woensdag 21 laart de openbare kleuter- chool "De Zevensprong" aan de ?ahrenheitstraat ledereen die weieens dicht, kan op deze avond komen voor lezen uit eigen werk. Er wordt ook een dichtbundel ten doop gehouden. De schrijver van die dichtbundel, Jan F. de Zanger, Jie in Schiedam geboren werd en op het ogenblik leraar Neder lands is, zal ook ingaan op het klimaat voor schrijvers en dich ters in heden en verleden in Schiedam. Er bestaan plannen de voor gelezen poëzie te bundelen en te publiceren. De avond, die voor iedereen vrij toegangkelijk is, begint om 20.15 en zal op passen de wijze muzikaal worden om lijst Iedereen die zijn eerste schuchtere schreden al eens ge zet heeft op het doornige pad der poëzie kan op deze avond zijn lusten botvieren. Aanmel dingsformulieren zijn te ver krijgen bij het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112 tel. 269066. Daarnaast kan men zich ook aanmelden voor 26 maart bij de Schiedamse boekhandels of de bibliotheek. SCHIEDAM - De Schiedam mers sparen steeds meer. De to- le spaarinleg bij de Bonds- aarbank Schiedam bedroeg forig jaar februari 196,6 mil- en. In februari van dit jaar dat bedrag 214,7 miljoen. In de maand februari nam nep minder geld op dan er inge- egd werd, namelijk 24,3 miljoen egen 26 miljoen. Vorig jaar wa len die bedragen respectievelijk |4.3 miljoen tegen 26,3 miljoen. Bondsspaarbank had het £eld, tezamen met de reserves de overige geiden een berag ]"an 233,4 miljoen, voor 88,3 mil- |oen belegd in effecten, voor 76,6 Jjoen in lening en voor 48,6 Jjoen in hypotheken. SCHIEDAM In de volgende vergadering van de Wijkover- leggroep Schiedam-Oost maan dag 19 maart zullen de belang rijkste kriteria voor de beoorde ling van de toekomstige op bouwwerker worden vatgesteid. De opkomst van de vorige ver gadering op 1 maart was zeer gering. In de sollicitatie-kom missie, die uit zes man behoort te bestaan, zijn nog drie plaat sen open. Op het moment heb ben al twee mensen van de be wonersvereniging en iemand van Centrum-Oost zitting in de kommissie. De vergadering zal dus op 19 maart om 20.30 in het pandje van de Bewonersvereniging Schiedam-Oost in de Franklin- straat gehouden worden. SCHIEDAM De identiteit ran de man, wiens lijk eerder leze week uit het water van de pui tens luis is gedregd, is inmid dels bekend. Het is de 33-jarige SchiedammerJ. H. Neleman. Biel lichaam meet al geruime lijd in het water hebben gele pen. Ook vertoont het lichaam Bërwondingen, die wellicht Bunnen zijn toegebracht door Icheepsschroeven. Dinsdag is lectie- verricht Het onderzoek fc'ortit voortgezet 49 Muziekinstrumenten ter waarde van 2400 gulden zijn ge stolen bij muziekhandel Van Krogten aan de Rotterdamse- dijk. Ontvreemd werden een büget twee trompetten en een sopraansax. De ruit van de win kel werd ingeslagen. 9 Bij juwelier Van Es werd een poging tot inbraak gedaan. De ruit van de vitrine werd inge slagen. Voor zover men kon na gaan, wordt er niets vermist Schade bedraagt 1000 gulden. SCHIEDAM De zesde Was sers van de basisscholen krijgen zaterdagmorgen in zaal de Wil genburg achter de Singelkerk de kans hun krachten te meten op de hometrainer. De wielerver eniging RC Schiedam, organi seert deze wedstrijden 'waar voor enkele fraaie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Naast individuele prijzen zijn ér ook geldprijzen voor de scho len beschikbaar. Om tien uur begint'het inrijden en om 11.00 uur de wedstrijden. De schrijfster, die meer dan zestig kinderboeken op haar naam heeft staan, alsmede vele kindertoneelstukken, vertelde op bijzonder boeiende wijze over haar manier van schrijven. "Het is onzin om voor kinderen geëngageerd te schrijven. Ik werk gewoon vanuit mijn eigen gevoelswereld en vanuit mijn eigen ervaringen. Als je een boodschap wilt brengen, zoals ai die mode-schrijvers van tegen woordig, dan moet je actie gaan voeren. Wat mij betreft ga je dan op de tramrails zitten. In een kinderboek moet je dat niet verwerken. Kinderen hebben dat door", aldus Mies Bouhuys. Eén van haar laatste boeken is: Een boot in het koren. Het verhaal speelt zich af in de nieuwe IJsselmeerpolders. Het is een kijk- en leesboek gewor den, met daarin een verhaal van een jongen en een meisje die fietsend door de polder op ont dekkingstocht gaan. En tegelij kertijd vertelt het boek het ver haal van het ontstaan van de polders. "In mijn verhalen ga ik uit van de werkelijkheid. De harde werkelijkheid wil ik voor de jeugd niet verbergen. Wel wil ik mogelijkheden scheppen door middel van mijn verhalen de eigen meningsvorming van de kinderen te bewerkstelligen; de persoonlijkheid te ontwikkelen en de fantasie te stimuleren." Triest wordt Mies Bouhuys vaak van de heden ten daagse lectuur, zoals stripboeken en verhalen over gekke mannetjes met rare stemmetjes. "Verhaal tjes waarin wezenlijke mense lijke gevoelens en contact tussen auteur en lezer niet meer moge lijk zijn," zegt Mies Bouhuys. "De griezelige jacht naar wel vaart, het stellen van alle mate riële goed boven een harmo nieus gezinsleven en het ontbre ken van speelruimte voor kin deren maakt onze werld bijna onleefbaar. Tegenwoordig met onze vele vrije uren wordt er maar al te vaak de "knop omge draaid" en gedacht: fijn de kin deren zijn weer een paar»uur zoet" Maar Mies Bouhuys blijft ge loven in het kinderboek. "Een kinderverhaal moet zonder" grenzen zijn. Universeel. Dat hadden de oude sprookjes. Wie kent er niet Roodkapje, Klein Duimpje en Hans en Grietje. En hoe konden wij als kinderen ons inleven in de sprookjeswereld, die eigenlijk weer heel erg veel met onze eigen gevoelens te ma ken had." Ze vervolgt met te stellen dat de Donald Duck- stripfigurén, Barend de Beer en Swiebertje het niet halen bij de oude vertrouwde sprookjes. "De smakeloze ontspannings literatuur, die via tv., film, grammofoonplaten en radio over de kinderen wordt heenge- stort maken het creatieve in de jonge mens dood. Ieder mens heeft creatieve mogelijkheden zat" Mevrouw Bouhuys besluit haar pleidooi voor de kinderli teratuur met te. zeggen: "De werkelijkheid mag best af en toe vleugeltjes krijgen, maar dan niet om die te ontvluchten. Maar om vliegend de wereld waarin we leven te verkennen". v Avx Mevrouw Bosse ging in op de bestedingsproblematiek van be jaarden. „Als 65-jarigen met pensioen gaan dan moeten ze een stapje terug doen. Toch krijgen de mensen meer vrije tijd, wat ook weer geld kost De AOW is vaak zo'n tachtig of ne gentig procent van het inkomen. Er is dan toch een flinke hap uit de koek," zo vertelt mevrouw Bosse van het Gezinsbegrotings- instituut (GBI). Het instituut houdt niet alleen lezingen, maar geeft ook persoonlijke informa tie. „Wij, ouderen, zijn vaak veeü voorzichtiger met geld dan de jeugd van tegenwoordig, omdat we de crisis en de oorlog hebben meegemaakt," zo zei de inleid- ster, die met sprekende voor beelden het publiek tot praten wist te brengen. Op een school bord bracht zij plaatsen aan. Bijvoorbeeld een blauwe brief als symbool voor de belastingen. De jaarlijkse uitgaven, verdeel de zij in drie categorieën: - de vaste lasten zoals onder andere de belastingen, de huur van een huis öf de afschrijving van een hypotheek. het huishoudgeldl, een woord dat voorzelf spreekt en - de reserves, waaronder kleding en meubels worden gé- vat heeft gat in de hand' Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Vrou wen gaan niet bewust met het huishoudgeld om. Als er een aanbieding is dan slaan ze hele karrevrach- ten in. Dat zou dan lekker voordelig zijn. Volgens mij kun je dan beter de inkopen op de hoek doen, in de buurtwinkel, waar De stripstufjes vormden een subtiele verwijzing naar de stripmanifestatie, die volgende maand in het museum wordt ge organiseerd door de Schiedam mers Bram Uil en Aad Sprong. Museum directeur Paalman gaf toe aanvankelijk nogal negatief over de tentoonstelling gedacht te hebben. "Wij zijn nu niet ne- gatief", verklaarde Paalman. "Wij hebben wel enige twijfels over bepaalde dingen, maar die hebben de organisatoren ook. Ik wil de tentoonstelling niet in de soep laten lopen." De discussie ging met name over het gebruik van de entree zaal. De beide organisatoren .willen die ook gebruiken, maar Paalman wil er liever eigen be zit exposeren. De commissie was het niet eens met de museumdi recteur. "We zijn onder de in druk van het werk, dat de beide organisatoren tot nu toe verzet hebben", aldus Campman. "Bij de grafiektentoonstelling is er ook geen eigen bezit geëxpo seerd, dus waarom nu wel?" De commissie gaf de wethouder het advies om de entreezaal wel bij de stripmanifestatie te betrek ken. O* r rr~j SCHIEDAM Zaterdag 17 maart beginnen in de Bowling Musis Sacrum aan de Lange Ha ven 115 in Schiedam de Regio nale Kampioenschappen bow ling. De deelnemers hebben zich geplaatst door minstens een ge middelde van 168 punten te sco ren. De eerste twaalf heren en de eerste acht dames zullen naar de Nationale Kampioenschap pen begin mei in Amsterdam- gestuurd worden. Zaterdag en zondag wordt er - van 9.00 tot 18.00 uur gespeeld. De finale vindt plaats op zondag 18 maart van 18.00 tot 2a00 uur De toegang is gratis. Van een medewerkster SCHIEDAM - ,Jk houd niet van vlijmscherpe schrijverij." Dat zei de 72-jarige Maria van der Steen deze week tijdens een avond in het kader van de ten toonstelling "Vrouw en emanci patie". Voor een klein, maar aandachtig publiek las zij in een bovenzaal van het museum voor oit haar dischtbundels. Maria van der Steen vertelde over haar jeugd en haar moeiïi j- ke kinderjaren. Op 12-jarige leeftijd werkte zij al een fa briek. Daarover en over haar ervaringen tijdens het opwer ken tot maatschappelijk werk ster in de fabriek, schreef ze de roman "Die Annie ben ik". "Twistgesprekken van een huisvrouw met God" bevatten vele feministische gedichtjes. „Maar ik ben helemaal geen fe ministe", zei ze. „Ik vergeet al thans de mannen niet. Dat doen die radicale feministes wel." Maria's Brabantse afkomst deed zich in haar gedichten gel den alsook haar puur Neder lands gevoel voor open taaL Sommige mensen noemen haar gedichten zelfs te open. Zelf is Maria met haar gedichten, die sinds 1970 uitgegeven worden, uiterst gelukkig, „Ik zong vroe ger bij de denderende fabrieks- machines zachte deuntjes, maakte daar woorden bij en schreef ze later op. Ik ben blij dat dat verleden nu achter me ligt en het is heerlijk om het van 'me af te schrijven."

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2