fVEELBELOVEND VISSEIZOEN \mm 01 D66'Stevige trui aan9 verwarming graden 'MOMETRAINERWEDSTRIJDEN ZIJN EEN LEUK INITIATIEF' m 1 Museum sluiten de laatste mogelijkheid' 'Gekken-verplegers' in opstand tegen stille bezuiniging SCHIER J Verlinde wil interpellatie over de scheepsbouw MAANDAG 19 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Leden van de hengelsportver- euiging "Schiedam en omstreken" hebben zater dag voor *et derde ach tereenvolgen»: jaar kar per, brasem en vvitvis van hun overwinteringsplaats in de Poldervaart overge zet in de vijvers van het Prinses Beatrïxpark. Met een grote zegen (cirkel vormig visnet) werd de vis, waarvan gewicht en afmetingen veel belooft voor het komend visseï- zoen, bijeengedreven en met visvaten naar zijn zomerverblijf overge bracht. 8 Leden van de hengelsportvereniging bezig met het leegvissen van de Poldervaart SCHIEDAM - Trek schoolkinderen 's winters een stevige trui aan en start een campagne om ambtenaren en burgers hetzelfde te laten doen, zodat de temperatuur binnenshuis op 18 graden kan worden afgesteld. Dat is één van de sugges ties, die de D'66 gemeen teraadsleden Anne Ma rijke Peterhans-Steen en Rob Hijmans in een ze vental vragen aan het college van B. en \V. doen. Anne Marijke Peterhans-Steen Rob Hijmans Tweemaal Eerste keer *v s TV N »iü Twee van de enthousiaste deelnemertjes aan de hometrainerwedstrijden van de RC Schiedam. 5 Open brief aan de heer Paalman, directeur van het Stedelijk Museum te Schiedam. «Al Hengel sp ortverenigmg brengt karpers terug Omdat de vijvers in het Prin ses Beatrïxpark slechts zo'n 60 tot 80 cm diep zijn, bestaat bij een strenge winter het risico dat alle vissen doodvriezen. Daarom brengt de visvereniging in het najaar de vissen over naar de Podervaart tussen Sporthal en spoorbrug. Daar is het water zo'n 1.80 m diep en de vis heeft daardoor een betere overle vingskans. De vis, die deze winter in het Prinses Beatrïxpark is achter gebleven, heeft de koude goed overleefd. De hengelsportver- enlging heeft met behulp van de gemeente regelmatig sneeuw geruimd. Daardoor kreeg het zich onder de circa 20 cm dikke ijslaag bevindende water vol doende licht, hetgeen bevorder lijk is voor de zuurstofproductie van planten en algen. Op een aantal punten is het water on der het ijs vandaan gepompt, over het ijs gevoerd en elders •weer onder het ijs gebracht De ze methode zorgt er voor, dat zuurstof aan het water wordt toegevoegd. „Al met al hebben we de vis- sterfte tot een minimum kunnen beperken", aldus de heer Sleeuwenhoek. „We hebben vrijwel nergens vissterfte van enige omvang geconstateerd met uitzondering van de Molen-- ■singel en. derPoldervaart bij het PBpark. De vis in het Prinses Beatrïxpark heeft de winter volledig overleefd. Onze groots te vijand was daar de sneeuw." I De jaarlijkse verhumngsope- ratie zal overigens binnen af zienbare tijd tot het verleden behoren. De gemeente heeft toe gezegd de vijvers van het Prin ses Beatrïxpark te gaan uitbag geren. De twee DWers pleiten voor energiebesparende maatregelen in c verheidsgebouwen en bij re- noi atie- en nieuwbouwprojec ten Ze willen de temperatuur in overheidsgebouwen en schoollo kalen van 21 naar 18 graden te rugbrengen, zodat een brands tofbesparing van twintig pro cent ontstaat. Daarmee volgen ze een suggestie op van ir. J. Claus, energiedeskundige van het TNO, die in een interview m Het Vrije Volk vorig jaar voor stelde kinderen in de schoolklas weer een stevige trui aan te trekken en de temperatuur te brengen op 18 graden, zoals ge bruikelijk was in 1937. Volgens de twee D'66'ers zou een lagere temperatuur tijdens de werkuren ook invloed heb ben op wat men thuis als een behaaglijke temperatuur er vaart. Dat kan een aanzienlijke energiebesparing opleveren. De twee raadsleden herinne ren het college aan een toe spraak van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waarin hij zei, dat de gemeenten een taak hebben om energiebesparende maatregelen te nemen. Daarom vraagt D'66 of het college hier al over heeft nagedacht en of het misschien cijfers kan geven van kosten voor verwarming, verlichting en koeling in alle gemeentegebou wen. Die cijfers wil D'66 m ver band gebracht zien met vloerop pervlak en het aantal personen m de desbetreffende gebouwen. Tenslotte vraagt D'66 of in re novatie- en nieuwbouwprojec ten de op initiatief van de Gasu nie ontwikkelde energiebespa rende c.v.-ketel kan worden toe- gepav 'odra deze in produktie is g ..nen. Deze nieuwe ketel heeft een rendement van 93 pro cent tegen 70 procent voor de huidige ketels. D'66 vraagt ook of het college bereid is bij het opstellen van bestemmingsplannen het aspect van laag energieverbruik mede in ogenschouw te nemen. De hengelsportvereniging heeft zaterdagochtend één grote trek uitgevoerd. Omdat karper moeilijk vangbaar is, werd hal verwege een keemet aange bracht om ontsnapte vissen te gen te houden. De vereniging is circa vijf uur bezig geweest Er zijn in totaal 400 karpers, witvis en brasem overgezet Bij de kar pers waren exemplaren van 15 tot 20 cm en bij de brasem wa ren er veel vissen van 10 cm. De grootste maten zo'n 60 Cm. SCHIEDAM - PvdA- raadslid Arie Verluide wil vanavond tijdens de raadsvergadering een in terpellatie houden over de werkgelegenheidspro- blematiek voor wat be treft de scheepsbouw in het Rijnmondgebied. Het college van B en W stelt voor deze interpellatie vanavond na afhandeling van de raadsagenda plaats te laten vinden, tenzij door de gemeente raad een ander tijdstip wordt aangewezen. SCHIEDAM - De Renners club Schiedam heeft zaterdag ochtend in het clublokaal van wandelsportverenigmg de Schiedamse Tippelaars aan de Singel hometrainerwedstrijden voor vijfde en zesde klas leer lingen van het lager onderwijs georganiseerd. Alhoewel de op komst enigszins tegenviel, was het enthousiasme en de inzet van de deelnemers er met min der om. Na het startschot van wethouder Posthoorn (recreatie) traden de deelnemers op de twee hometrainers in het strijd perk en legden ze 250 meter af. Vijfentwintig leerlingen en elf reserves hadden zich inge schreven voor de wedstrijden. Iedere deelnemer moest twee maal njden: eenmaal op de grij ze hometrainer en eenmaal op de gele. Een wedstrijdleiding van drie man mat met stopwat ches de tijden en hield het klas sement bij. Het was de eerste keer dat de RC Schiedam een dergelijk eve nement organiseerde. „Als het een beetje lukt, gaan we vol gend jaar met een paar scholen tegen andere steden rijden", al dus voorzitter H. Breure. „Een leuk initiatief", meende de wet houder. Uitslag: 1. Robbie Hankel; 2. Howard de Best; 3. Marcel Scheffers; 4. Glende Mason; 5. Ronnie Wolthuis; 6. Maurice Wiegman; 7. Irene v.d. Geer; 8. Bert Wolda; 9. Tonme Kerkhof en 10. Jolanda Kuipers. Scholen klassement: 1. Mas- tenbroekschool; 2. Comenius- school; 3. Sint Jozefschool; 4. Mgr. Beckerschoo! en 5. Sint Jan/AloysiusschooL VS..JVWA, 5 s Y VNV\vO»» r S v ïvv v -rNV A N nNV* •U'? -*■* b Graag willen de ondergete kenden via dit ons onsympa thiek middel van een open bnef enkele misverstanden uit de weg ruimen die uit uw uitspra ken van zondag 11 maart blij ken. Het is juist dat wij onze noti tie m.b.t het museumbeleid niet aan u hebben gestuurd. Dit stoelt niet op enige persoonlijke grief onzerzijds maar op het simpele feit dat u, als ambte naar, niet verantwoordelijk bent woor het beleid ta.v. het Stedelijk Museum. Daar waar het beleid in opspraak wordt ge bracht, dient men zich te wen den tot de verantwoordelijke politici die het beleid bepalen. Een tweede misverstand be staat over het „in geld uitdruk ken van de waarde van het mu seum". Wij hebben geenszins getracht dat te doen: het mu seum is van een onschatbare waarde. Het raakt de kern van het politiek bestuur, dat geen beleidsdoel op geldswaarde te schatten is. Het museum hoeft niet rendabel te zijn, net zo min als wijkcentra, eerste lijns ge zondheidszorg en dergelijke. Het gaat om het afwegen van-, kiezen tussen prioriteiten. Onze afweging komt erop neer, dat wij andere zaken voorrang ge ven boven het huidige museum beleid, maar dat wij geenszins uitsluiten dat een aantrekkelij ker, meer mensen plezier ver- Bebalve .Defensie, ontkomt geen enkele uitgavenpost aan bet bezuinigingspotlood van de regering-Van Agt. Ook onze du re gezondheidszorg niet. Heel wat minder aandacht dan het omstreden ziekenhuis-vijfje voor fondspatiënten, kreeg een andere beknibbeling van staats secretaris E. Veder-Smit (Volks gezondheid). Beginnende so ciaal-psychiatrische verpleeg kundigen - van wie we er steeds meer nodig hebben - kregen vorig jaar van haar een forse saiarisvermindering te verwerken. Met terugwerkende kracht tot 1977 gingen deze werknemers er zo'n 600 gulden per maand op achteruit. De gedeputeerden vinden dit schoolvoorbeeld van bezui- nigen op de verkeerde plaats; bij de laagste salarissen In plaats van bij de top-inkomens in de psychiatrie. Ze hebben dan 3k aangekondigd - ook at is er een jaar verlopen sinds de in- ing van de maatregel - het nl|f bij te zullen! aten zitten. Van onze verslaggever Ben Herberg ROTTERDAM - „Deze bezui- nigingspolitiek schrikt de men sen in de verpleging af om door te gaan voor het diploma sociaal psychiatrisch verpleegkundige. En dat terwijl er juist méér no-* dig zulien zijn. Wij zijn zo'n beetje half maatschappelijk werker, half psychiater. Recht streeks toegankelijk voor de mensen, die er grote behoefte aan hebben samen met een an der de eigen moeilijkheden door te praten." Zo schetst Rotter dammer Han Bijleveld (23) zijn toekomstige beroep. Hij is over een paar maanden klaar met zijn studie, na zijn werk in 's lands grootste psychiatrisch zie kenhuis, Delta. Sociaal psychiatrisch ver pleegkundigen werken door gaans bij een gemeentelijke ge zondheidsdienst (GGD) of zijn verbonden aan medisch opvoed kundige bureau's (MOB's) of een jeugdpsychiatrische dienst. Tot hun taak behoort de nazorg voor mannen en vrouwen die uit een psychiatrische instelling zijn ontslagen. Hij of zij vangt ook mensen die zich - via - via - meiden voor een psychiatrische behandeling op. Het gaat daarbij vaak om mensen die met een vage licha melijke klacht bij de huisarts komen. Die heeft weinig tija voor de diepere, meestal psychi sche achtergronden van zo'n klacht De arts verwijst dóór - naar een SPV, een sociaal psy chiatrisch verpleegkundige. „We krijgen mensen die last hebben van slapeloosheid, maar ook de alcoholist die dreigt zich zelf te doden als een bepaald probleem niet meteen voor hem wordt opgelost," aldus Bijleveld. De SPV adviseert over het al of niet opnemen in een inrichting. Bijleveld: „Maar we werken bij voorkeur poliklinisch. We pro-- beren de hulpzoekende ais het even kan bij de inrichting van daan te houden. Thuis „behan delen" is het beste. Daarmee vervult de SPV een soort „vuilnisvatfunctie". Dat is niet onaardig bedoeld, maar geeft precies aan wat het is; op vang voor mensen die nergens anders terecht kunnen en dat nog op een kostenbesparende manier óók." Voor „gekken"- verpleger moet je tegenwoordig een paar jaar een dagstudie vol gen aan één van de zeven acade mies voor de gezondheidszorg in ons land. Voorwaarde voor toe lating Is het hebben van een di- f- ploma Verpleegkundige-A. Dat betekent, dat menig ver pleegkundige die de sociaal- psychiatrische richting op wil, zijn vaste baan moet opzeggen en weer wordt teruggeworpen op een studiebeurs. In ruit hier voor genoot de SPV'er tot voor kort het lang niet gekke aan vangssalaris van 2900 gulden per maand. Daar staat volgens de betrokkenen zelf wel tegenover, dat ze na enkele jaren met meer in inkomen zullen groeien. „We wilden," aldus Bijleveld, „dan ook best met zo'n 300 gul den minder aan aanvangssalaris genoegen nemen. Als dat een langere uitloop zou betekenen. Daar is jarenlang over gebakke leid zonder dat de verpleeg kundigen zelf om hun mening is gevraagd". Begin vorig jaar hakte de staatssecretaris de. •knoop door: ze schroefde de aanvangssalarissen naar bene den van 2900 naar 2300. Bijleveld beschouwt zichzelf niet ais één van de zwaarst ge troffen, ook al heelt hij maan delijks vrij hoge reiskosten van Rotterdam naar Utrecht -Dat van de ene op de andere dag sterk verminderde beginsa laris, zegt hij, is nog tot daar aan toe. ,^e ziet steeds meer. dat wie ftü klaar is met zijn studie vaak meteen weer terug gaat naar het ziekenhuis. Vanwege de betere betaling daar. Dat betekent, dat de SPVers dus weer niet buiten, maar juist binnen de instellin gen gaan werken. En daa'r wil den we de hulpzoekers nu net niet meer hebben. Dat drukt de kosten van de gezondheidszorg bepaald niet, en dat is toch wat de staatssecretaris wlL" Komt deze reactie, na ruim een jaar, niet wat laat? Han Bij leveld: „Inderdaad. Zoals altijd in de verpleging, komen we pas veel te laat ergens achter. Dat hangt, ook al omdat we buiten het overleg zijn gebleven, samen toet het feit dat we geen eigen belangenorganisatie oprichten, die zich waarschijnlijk wel zal aansluiten bij de ABVA. „Sinds een paar maanden hebben we al een landelijke groep van studenten; ANI '71. Dat is Anti Nieuwe Inschaling "71, het nummer van de salaris schaal waarin we sinds de ver laging zitten. ANI zal zich ook tot de Tweede Kamer richten. Onder andere met het argument dat er juist kosten worden be spaard, als de maatregel van Veder-Smit ongedaan wordt ge maakt." schaffend museumbeleid beste ding ten volle waard kan zijn. Wij vragen om een bewuste af weging door politici en een ver antwoording van die keuze. Wij' willen het museum niet 'opheffen. Wij willen het mu seumbeleid zo wijzigen, dat bre de groepen uit de bevolking er hun cultuurbeleving kunnen herkennen en zo mogelijk een stukje cultuurvernieuwing in gebracht zien zonder dat die herkenning daardoor verloren gaat Slechts als dat niet ge beurt, doemt pas de mogelijke opheffing aan onze horizon op. U zult, naar wij aannemen, met ons het laatste willen voorko men. Onze houding is allerminst kunstvijandig. Onze opvatting is, dat elke vorm van kunst het tentoonstellen waard is; het be grip kunst echter nog veel te be perkt wordt gehanteerd en ten toonstellingen van cultuuruitin gen die aanslaan bij veel men sen uit vele groepen uit de sa menleving voorgaan boven ten toonstellingen die dat niet of in mindere mate doen. De Grafiekmanifestatie, zo zegt u, heeft de aandacht ge- ■trokken tot ver buiten de stads grenzen. Een uitstekende zaak! Ook hier geldt echter, dat de middelen die op andere fronten de Schiedamse bevolking wor den onthouden, terecht komen bij een selecte groep die voor, een groot deel uit niet-Schie- dammers bestaat Er ontstaat dan een keuze uit twee: L de financien voor grensover schrijdende manifestaties en tentoonstellingen worden gele verd door grensoverschrijdende overheden of instanties; 2. ofwel het bestede Schiedamse geld wordt betrokken bij dé" pr.f-riteitenafweging van de Schiedamse raad. <-•* Een vervolgnotitie op het mu* seumbeleid is in voorbereiding."* Voor de goede orde merken wij op, dat ook deze u na afronding niet zal worden toegestuurd. U wende zich tot het college van B en W. Hans Konings en Hans Bakker. Noot van de redactie: De open brief van de beide Han sen is enigszins ingekort door ons. Misschien kunnen zij we! een kopie van hun vervolgnoti tie aan Paalman sturen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2