VS-RECHTER WIJST EIS AF Planbureau: 35-urenweek wèl mogelijk Brandweer nar zelf in Chinezen verlegen Gas en verf in buit rovers WANDMEUBELS A1R12L 0 i i i 1 B' 1 I I I Jongen bekent zeven inbraken kom kijken... naar êiken 't Eikenhuys liet lIVoi* Giscard bij 'Muldergate' betrokken? Gladde banden: ongelukken Kleurenmaniak snel gepakt iWJ Hf mm Je zul toch maar de Willemsbrug Scado krijgen! Secretaresse nr. zoveel naar DDR A Bewolking INFORMATIE OVER BEZORGING: de betere caravan tegen uitgekiende prijs Dinsdag 20 maart 1979 34e jaargang no. 9735 (Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Invoering van de 35-urige werkweek als wapen tegen de werkloosheid kan zonder rampza lige gevolgen als zowel werknemers als werkgevers en overheid een stuk van de kosten willen dragen. Dat kan worden afgeleid uit een nog vertrouwelijke notitie van het Centraal Plan Bureau. Het CPB gaat in zijn berekeningen uit van een geleidelijke verkorting. Ih 1983 zou dan de 35 uur bereikt worden. Van onze verslaggever GEERT-JAN LAAN NEW YORK - De oud-assistent-accountant van de KLM, Jos de Wit, krijgt geen spreekverbod opgelegd. Hij mag voorlopig met de pers en overheidsinstellin gen blijven praten over wantoestanden bij de KLM. "Ongelukkig" c «1 IKffli Ifig»! Welke stukken? Zie verder pagina 5 T Een in brand geraakte brandweerman wordt door een collega de ladder afge holpen bij een in lichterlaaie staande middelbare school in Beaverton, in de Amerikaanse staat OregonDe gewonde brandweerman, de 36-jarige Terry Bow man, verkeert nog in levensgevaar. Hij ligt in het brandwondencentrum van het plaatselij ke ziekenhuis. Geachte kwartaalabonnee 'MWM Bel 010-14 74 00 Kestemn Zie verder pagina 17. t: D Vr KLM kan De Wint HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witbstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 010 - 1L92.00 Het CPB spreekt zich niet uit over een gezamenlijk delen van de lasten door overheid, werk nemers en werkgevers. Wel af zonderlijk. Invoering uitsluitend op kos ten van de werknemers zou be tekenen dat de koopkracht van de modale werknemer (rond 30 mille, 2 kinderen) vijf jaar lang elk jaar met-2 procent zou ver minderen. m. Weena (centrum) Rotterdam tel. 010,-132215 In 1983 zouden er dan 45.000 werklozen minder kunnen zijn en in 1988 zelfs 75.000 minder. Zonder inlevering, dus op kos ten van de werkgevers, van loon zal de werkloosheid (andere economische veranderingen niet meegerekend) in 1983 zijn geste gen met 35.000. -VK - Maar ook dan zal de koop kracht nog een half procent te ruglopen omdat de inflatie dan stijgt en de produktie, de export en de consumptie verminderen. Ook zonder deelneming van de overheid in de kosten zal de overheid echter voor extra pro blemen komen. Over de exacte effecten van de mindere econo mische groei voor de overheid biedt ook de CPB-notitie geen duidelijk uitzicht Het overschot op de betalings balans zou toenemen met 1,5 procent van het nationaal inko men als de werknemers inleve ren en dalen met 0,6 procent als de werkgevers betalen. Het financieringstekort zou in het eerste geval gelijk blijven en met 1.5 procent afnemen in het tweede. Geleidelijke invoering van vervroegde uittreding (pen sioen) tot 60 jaar in 1983 zou aan zienlijk minder offers vragen. Jos de Vf ït ..geen spreekverbod... de mond niet snoeren Rechter Fraiman, van het ho ger gerechtshof van de staat New York wees gisteren in eer ste instantie een eis van de KLM af om De Wit met onmiddellijke ingang een spreekverbod op te leggen. lie rechter zal waarschijnlijk binnen een week nog schrifte lijk vonnis wijzen, maar tijdens de zitting wilde hij niet ingaan op de KLM-eïs het spreekver bod direct te laten ingaan. De KLM had gevorderd dat De Wit niet meer met de pers zou mo gen praten over interne zaken bij de luchtvaartmaatschappij. Dat zou moeten gelden voor zowel de Amerikaanse als de Nederlandse pers. Bovendien zou het De Wit verboden moeten worden interne stukken van de KLM ter beschikking te stellen van zowel Amerikaanse als Ne derlandse overheidsinstellingen. Rechter Fraiman begon met vast te stellen dat waar de inter ne stukken van de KLM kenne lijk dienden om illegale of ma lafide praktijken van de KLM aan dé kaak te stellen, hij als rechter nooit onderzoekende overheidsinstellingen van éen belangrijke getuige kon bero ven. er f kt: THrti -x s V *v V.> M s i,^ vKp/.va CV.*.* '--x. ic&xaBSEu.- Ook een onmiddellijk verbod om deze stukken ter beschik king van de pers te stellen, dan wel contacten te hebben met de Amerikaanse en Nederlandse pers, sprak hem niet aan. Hij noemde de formulering van de eis van de KLM op dit vlak „bij zonder ongelukkig". „Hoe kan ik deze man, zijn vrouw, zijn even tuele bedienden of familieleden hier In New York verbieden waar ter wereld dan ook met de pers te praten," zo vroeg hij zicb af. Hij stelde vast dat de eis van de KLM misschien een kansje had gemaakt, wanneer de KLM- advocaten hadden aangetoond dat De Wit duidelijke handels geheimen had geopenbaard, waar de KLM commercieel na deel van zou hebben ondervon den. Maar omdat de KLM deze zaak niet in zijn eis had ge noemd, zou het misschien dien stig zijn een lijst van stukken samen te stellen die hierop be trekking hadden. Dan wilde hij wel overwegen een verbod op publikatie van deze stukken uit te vaardigen, wanneer de KLM maar duidelijk maakte om wel ke stukken het ging. ROTTERDAM - Een 18-jari- ge jongen heeft vanochtend te genover de Rotterdamse politie bekend zeven inbraken te heb ben gepleegd in de Oranjeboom- straat In totaal bedroeg de buit 12.000 gulden. Hij pleegde de in braken samen met twee vrien den. Het geld gebruikten ze voor het kopen van heroine. t, T. ''w. PKING - Honderden Chinese mannen en vrou wen keken gisteravond verbaasd naar modieuze Franse mannequins. Pier re Card in showde In Pe-i king zijn collectie, waar onder doorkijkjurkeh. Sommige vrouwen sloe gen de handen voor de ogen, anderen giechelden verlegen. Ook de manned reageerden over het alge-1 meen bedeesd, hoewel zij de doorkijkjes nauwlet-, tender in het oog hielden.' IMariniersweg 281.hfc.Hoogstraat R.daml Tel Q10-1337441 Var Hanegem moet weg: HetVrtje Volk gaat vanaf het tweede kwartaal 1979 voor de betaling van uw abonne ment over op een nieuw com puter-systeem. u begrijpt dat dit nogal wat werk voor ons meebrengt. Daardoor zult u de stortingskaart voor het 2de kwartaal van dit jaar met. zoals gebruikelijk.' In maart ontvangen, maar in apriL Om één en ander goed te la ten verlopen, is het belang rijk dat u met uw betaling even wacht totdat u de nieu we stortingskaart hebt ont vangen. Wij verzoeken u de stortings kaart. zoals gebruikelijk, te ondertekenen en aan de Gi rodienst of uw eigen bank te zenden. N.B. Deze mededeling geldt uiteraard niet voor degenen, die ons gemachtigd hebben tot automatische afschrij ving Zij ontvangen dus geen stortingskaart Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop. dat de automatische afschrijving nog altijd de snelste en een voudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een mach tigingsformulier aan bij Het Vnje Volk, afd. Abonneeser vice, tel. 010-14.74 00. toe stel 243, of schrijf naar Het Vnje Volk. Afd. Abonnee service. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Een postzegel is met nodig. De Administratie Toenemende bewolking en van het westen uit regen. Minimum temperaturen omstreeks twee graden, overdag rond zeven gra den. In Limburg enkele graden hoger. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest 21 maart &4Z ion onder 18X maan op onder 02.0* 11.03 LONDEN Westerse politici, onder wie de huidige Franse president Giscard d'Estaing, wórden nu genoemd in het Zuidafrikaanse "Muldergate"- schandaal. Volgens het Bntse dagblad Daily Telegraph zijn geluids banden van Eschel Rhoodie, de in het buitenland ondergedoken voormalige staatssecretaris van het Zuidafrikaanse ministerie van Voorlichting, in handen ge komen van Bntse en Ameri kaanse televisiemaatschappijen. De banden en andere documen ten zouden aantonen dat Z' "- Afrika steekpenningen h- .t betaald aan Westdultse, Franse, Britse en Amerikaanse politici. De banden zouden verder be weringen bevatten van Rhoodie, dat deze zelf pro-Zuidafrikaan- se redevoeringen heeft opge steld voor politici in westerse landen en de Derde Wereld. Daarbij zou ook een toespraak zijn van Giscard toen hij nog minister van Financien was. NEW YORK - Twee ge wapende mannen die giste ren een bank in Brooklyn wilden beroven, kregen de schrik van hun leven toen ze een deur openden waar een zak met ongeveer 14.000 golden aan dollars achter lag. De zak ontplofte, er vloog rode verf in het rond en de rovers kregen een la ding traangas in de ogen. Een half uur later konden de mannen worden aange bonden. Zij waren bet slachtoffer van een nieuw afweermiddel tegen bank- berovingen. Het afweermiddel be staat uit elektronische ele menten die een ontploffing veroorzaken wanneer men een deur tracht te forceren. De kleine explosie doet ro de verf terechtkomen op de bankbiljetten en verspreidt traangas. De verf tekent de biljet ten, zodat men ze kan op sporen. Het traangas is be doeld om de rovers uit te schakelen. De klap ten slot te moet de aandacht vesti gen op de aanwezigheid van dieven. In het geval van de bank roof in Brooklyn wisten de rovers - twee 19-jarige jóngens - toch te ontko men, maar een automobi list die de klap had ge boord, noteerde het num mer van de auto waarmee zij vluchtten. Willem van Hanegem voortaan scout?... DEN HAAG - Gladde banden zijn de oorzaak van ruim vijf honderd ernstige verkeersonge vallen per jaar die voorkomen hadden kunnen worden. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft gehouden naar de tg, profieldiepten van autoban den. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsetingoi 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 (géén onder nomnwr) Vroeg now 4# oM, aboenw-Mmict mooadog t/ra vrijdag lot 19.00 oor saterdag tot 14.00 oor Zit ook odrnsen op dstrippagkio TILBURG - Een speciale voorkeur voor kleurentelevisies en geluidsinstallaties bleek een 31-jarige Tilburgse inbreker te hebben die gisteren door de po litie is aangehouden. De man had voor 25.000 gulden aan spul len buitgemaakt (Van ome sportredactie) ALKMAAR - In de spe lersgroep van AZ is grote be roering ontstaan door het besluit van de Molenaars om aan het einde van dit seizoen met aanvoerder Willem van Hanegem te breken. De Kromme kan wel als scout en jeugdtrainer bij de Alkmaarse club in dienst blijven, maar de 35-jarige Van Hanegem past volgens trainer-coach Kessler niet meer in het team, waarmee deze verder wil Met* name Hugo Hovenkamp en Kees Kist, die Van Hanegem gisteravond nog in zijn boerde rij in Leerbroek gingen opzoe ken, zijn bijzonder verbolgen over het besluit van de AZ-lei- ding. Hugo Hovenkamp: „Dit is on gelofelijk. Op de training zullen wel harde woorden vallen, want Kessler weet niet wat hij Wil lem en de andere jongens heeft aangedaan. In Willem verliezen we allemaal een vriend." Kees Kist: „Dit kan zo ntetr doorgaan. AZ wil een topclub zijn, maar het gedraagt zich er met naar. Iedereen loopt de kans met stoffer en blik te wor den weggeveegd." Jan Peters: „Na alle ontken ningen van AZ-zijde had ik dit niet verwacht Ze hadden de eer aan Willem zelf moeten laten. Op dit moment doet hij nog met voor de jongeren onder. Als het volgend jaar een afgang was ge worden, dan had hij er niemand kwaad op kunnen aankijken." beroering bij AZ'67 Kees Kist: 'Kan met' Hugo Hovenkamp: 'Ongelofelijk' Jan Peters: 'Niet ver- voacht' KARLSRUHE - Weer is de secretaresse van een hoge West- Duitser verdwenen en wellicht gevlucht naar de DDR. De 44-ja- nge Helga Rodinger, secretares se van staatssecretaris Manfred Lahnstein van Financien, ver scheen gistermorgen niet op het departement. „Het ziet er met naar uit dat dit de lóatste secretaresse is, die 'naar huis' mag komen van haar bazen," zegt een insider in Bonn. Fraulein Rodinger wist 'alles' van financiële aangelegenheden met betrekking tot de Europese Gemeenschap. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop Tenminste, als u ons'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee- Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven*> Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En cfe kwaliteit die is uitstékend! MB Stuur Het Vrije Volk naar: Haam: Adres: Plaats: Postcode: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:I Kleur O rood O bruin o blauw o groen (s.v,p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, H 3000 VB Rotterdam V W

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1