'Schiedam zingt' geeft dakconcert accepteert Let moeite 1SËJ m PvdA over extra-krediet: Gruppo Sportivo in Lijnbaanhallen mengen in mnsenmdebat Parkeermefers aan 's-Gravelandseweg feroenevelt in Schiedam wmm mm m lÊ$0émrnaÊmmmmÊ& 5Modem meubilair havent sfeer in trouwzaal Schiedam mêm Vrouwenadviesconimissie: \cA:M - \v" s Jongelui stoken vuurtje Zege in toertocht WOENSDAG 21 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Grote- of St. Janskerk lekt als een mandje. Het dak verkeert in zo'n erbarmelijke staat, dat bij hevige regenval de koster emmers, teilen en bakken moet neerzetten om het binnenstromende he melwater op te vangen. Met de herstelwerkzaamheden van de Grote Kerk is een aanvang gemaakt. Geschiedenis I, ilitiëll&i&É De heer van Lieshout van Schiedam Zingt" is zeer duidelijk: alle regen komt van boven. ÏIEDAM - De ge- kteraad van Schie- heeft deze week de rdening voor de Iwenadviescommissie de woningbouw igekeurd, maar deed Eniet van harte. Vooral Ide vrouwelijke raads- Iëefden vragen om- de samenstelling de commissie en de {■oegdheden. mSm Wmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - "Dat er voor het Wijkontmoe- tingscentrum een extra krediet van meer dan een miljoen nodig is, vind ik onrustbarend. Ik heb dc indruk dat hier hals over kop gewerkt is om van het rijk snel een subsidie toezegging te krijgen." (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM - „De sfeer in het oude stadhuis op de Grote Markt is deerlijk gehavend door de veran dering van het meubilair. In de stad is daardoor eni ge beroering ontstaan. Is het college van B en W zelf tevreden met de nieu we aankleding, of is het bereid om een sfeer te scheppen die werkelijk bij de zaal past? De gemeente gaat het langparkeren bij de winkels aan de 's-Gravelandseweg aanpakken. Binnen korte tijd zullen er tien parkeermeters geplaatst worden. Daardoor kunnen automobilisten, hun wagens voor hooguit één uur aan de stoeprand achterlaten. De gemeente neemt de maatregel, omdat er voor de auto's van de winkelende mensen nooit plaats is. Altijd waren de parkeerplaatsen bezet door lang parkeerders. Van de tien meters zullen er twee bij de slagerij ko men, drie bij de Gruyter, twee bij de meubelzaak en drie bij de supermarkt. Ze zullen binnen twee of drie weken in de grond gezet worden. i'iJÖ&si Kerk lekt als een mandje Ilct klinkt misschien wat overdreven, maar niets is min der waar. Er heeft in de laatste dertig jaar geen restauratie meer plaatsgevonden en dit is mede de oorzaak van de huidige lekkage van het dak. Kort na de oorlog, in 1945, is er een begin gemaakt met de laatste restau ratie. Deze duurde tot eind 194S, maar daarna heeft de kerk heel wat stormen en regen moeten doorstaan. Met de herstelwerkzaamhe den van het dak is inmiddels een begin gemaakt Het bedrag dat daarvoor nodig is zo'n vier tot vijf ton - is er nog niet De kerkvoogdij was er zich echter van bewust, dat de huidige si tuatie niet langer kon voortdu ren. De kerkvoogdij hoopte een groot bedrag door middel van een giro-aktie onder de Her vormde Gemeenteleden van Schiedam bijeen te kunnen brengen. Het zal duidelijk zijn, dat een dergelijk groot bedrag niet door een zo relatief kleine groep kon worden bijeen ge bracht Middels verkoop van diverse^ foto's van de Grote Kerk werd eveneens getracht geld bijeen te brengen. Het Comité "Schiedam Zingt", dat regelmatig gebruik maakt van de. kerk, heeft ge meend ook een steentje te moe ten bijdragen. Daarom zal zaterdag een "Dakconcert" worden gegeven waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van de repara tie. "Schiedam Zingt" heeft en kele koren benaderd en ge vraagd om kosteloos of tegen zo laag mogelijke kosten aan dit "Dakconcert" mee te willen werken. De reacties waren goed. Het Schevenings Vrouwenkoor, het Urker Visserskoor Crescendo, beide in traditionele kleder dracht en de Schiedamse Creedsingers zijn bereid gevon den hun medewerking te verle nen. Daarnaast verleent ook Jac. P. Bekkers, organist van de Grote Kerk zijn medewerking. Ds. J. G. Jansen, oud-predikant en de geschiedschrijver van de kerk, zal de presentatie verzor gen. Het Comité "Schiedam Zingt" heeft gemeend twee verschil- lende toegangsprijzen te moeten vragen. Voor het zogenaamde middenschip is dat 7.50 en voor de zijbeuken 5 gulden. "Schie dam Zingt" hoopt met het con cert veel Schiedammers te trek ken zodat de uit de dertiende eeuw stammende kerk van ver- -der wateroverlast verstoken blijft In dê loop van de geschiedenis heeft de Grote- of St Janskerk heel wat stormen moeten door- staan. Het was de eerste kerk Wi'M WfemMÊi van Schiedam en reeds in 1271 werd er over gepubliceerd. Want blijkens een bericht van de consecratie van dat jaar was deze eerste kerk gewijd aan Ma ria Magdalena en alle heiligen. Omstreeks 1380 begon men met de bouw van een grotere kerk, maar bij de grote stads- t brand van 1428 ging ook de kerk in vlammen op. Het herstel be tekende tevens opnieuw een vergroting van de kerk. Daarna heeft men verschil lende keren stukken aan de kerk gebouwd, zoals in 1434, toen de Lidwinakapel tegen de zuidmuur tot stand kwam. Se dert omstreeks 1500 kreeg de kerk haar huidige gedaante. Een monument dus, de Grote Kerk, maar wel een monument dat lékt En daar wil "Schiedam Zingt" iets aan gaan doen. Van- daar ook dat'het rekent op veel toeschouwers die zaterdag, aan vang half acht, de kerk zullen bevolken. Men hoopt echter een ding: dat het dan niet zal rege nen. i een onzer verslaggevers vrouwenadviescommissie de 'gemeente van advies eten dienen over de indeling de woningen bij nieuw en renovatie, want, zo men, huisvrouwen hebben voor een meest praktische deling. ^Wethouder Zijdeveld hoopt ook dat de vrouwencom- sie een snel achterhaalde 'SCHIEDAM - Industriebond- voorzitter Arie Groenevelt van het NVV komt naar Schiedam. Op dinsdagavond 27 maart zal hij spréken op een bijeenkomst van deindustriebondsafdeling in Schiedam in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Groenevelt zal spreken over de afgebroken CAO-onderhan- delingen in de Metaalindustrie en hij zal ingaan op de kortere werkweek om zodanig meer werkgelegenheid te scheppen. De aanvang van de vergadering is gesteld op 20.00 uur. zaak zal zijn nu het rolpatroon tussen man en vrouw aan het veranderen is. Anne Marijke Peterhans Steen (D'66) diende deewethou- der daarop in de raadsvergade ring van repliek. Zij zei: „Tot op heden bestaat nog steeds de si tuatie dat dé vrouw haar tijd het meest binnenshuis door brengt en dat architecten en aannemers, en dat zijn mannen, buitenshuis werken". Mevrouw Hellwig-Kuypers van het CDA stelde zich achter de wethouder. Ook zij hoopte dat de commissie in de toekomst niet meer nodig zal zijn. Een vrouwenadviescommissie in een vaste samenstelling vond zij overdreven. Zij vond dat voor elk woningbouwproject de meest betrokkenen in een voor dat project te benoemen com missie zitting moesten hebben. Op de Vrouwenadviescommissie in oprichting had zij de kritiek dat van de elf vrouwen zeker zes lid zijn van de Schiedamse Vrouwenraad en dat zij daarbij ook nog eens lid waren van een politieke partij. Zij sprak van een „monopoliepositie" van de Vrouwenraad, terwijl er in Schiedam wel veertien verschil lende vrouwenorganisaties be staan. Mevrouw Renskers-Maas van de VVD wierp de eerste steen tot de emancipatie van de man door te zeggen: „Ook mannen kunnen in de commissie deelne men". Struikelblok voor Renskers- Maas, Peterhans-Steen en de heer van der Veer van de PvdA vormde de benoeming van de le den door burgemeester en wet houders en de zittingstermijn van vier jaar. „Dat geeft ver dichting van de mogelijkheden", zei van der Veer en betichtte het college van „haastwerk". „Wan neer vervangt de wethouder de ze verordening tot een ideaal reglement?", zo besloot hij. m Wmm js haJs over Dat zei PvdA-raadslid Henk Engelsman deze week in de ge meenteraadsvergadering bij de behandeling van het aanvullen de krediet van 1,5 miljoen dat nodig is om het wijkontmoe- tingscentrum in Schiedam Noord toch nog van de grond te krijgen. De totale kosten van de bouw komen daardoor op meer dan 6 miljoen gulden. Engelsman zei: "De voorbe reiding van de bouw was on zorgvuldig en er zijn zelfs fou ten gemaakt" Het kostte hem moeite om het extra bedrag goed te keuren, maar hij zei on mogelijk "nee" te kunnen zeg gen, omdat deze wijkvoorzie- ning nu eenmaal onmisbaar is voor Schiedam Noord. Engels man vroeg zich terdege af waar het geld vandaan moest komen, want toekenning betekende dat de gemeente ergens anders zou moeten beknibbelen. Hij kwam tot de slotsom dat daarom de saldireserves maar aangebroken moesten worden, de door de ge meente belegde begrotingsover schotten uit voorgaande jaren. Fractievoorzitter Rosman van het CDA steunde Engelsman in zijn opvatting. Wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie gaf toe dat de samenloop van'omstan digheden verre van plezierig waren, maar dat de gemeente er zeker van had geleerd. Wethouder Scheeres was be reid om het extra bedrag te dek ken uit de saldireserves, maar hij wilde nog een slag om de arm houden om een andere mo gelijkheid te zoeken. Dat stelt de WD-fractievoor- zitter in de Schiedamse gemeen teraad Gerard Verhulsdonk in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Het oude meubileur in de trouwzaal is enige tijd wegge haald en vervangen door mo derne tafels en stoelen. Dat om commissievergaderingen in de zaal te kunnen laten plaatsvin den., Verhulsdonk vraagt: „Heeft het college een deskundi ge binnenhuisarchitect geraad pleegd. is er vooroverleg ge weest met de ambtenaren die belast zijn met het sluiten van huwelijken?" Verhulsdonk wil verder het gebruik van de zaal voor én trouwpartijen én verga deringen opnieuw aan de orde stellen. (Van een onzerverslaggevers) S SCHIÈDAM - De gang van zaken' rondom het [museum wordt onder werp van gesprek In de {raadscommissie voor sVórming en Recreatie in [Schiedam. ?..Irt de afgelopen raadsverga- jriering kwam het museum .aan Sde orde naar aanleiding van een ■brief 'van de Schiedamse kun- stenaars, die het college van B en W verweten met "twee ma ten te meten". Dat, omdat het de kandidatuur van kunstenares Marjo van Soest in eerste in stantie afwees. „Het is broodnodig om de dis cussie over het Stedelijk Mu seum te starten en om uit de problemen te geraken", zei f rac- tievoorzitter Dielemans van de PvdA en hij pleitte voor een be handeling in de commissie, Het museumbeleid van direc- teur Paalman is al enkele weken inzet van discussie. Hij mag geen nieuwe kunstwerken aan kopen. voordat hij een beleids plan op tafel heeft gelegd. Za ken die meespelen zijn de mu seumnotitie van Hans Konings en Hans Bakker, beide PvdA- bcstuursleden, om de eigen col lectie van het museum te verko pen en om van het museum een cultureel centrum te maken.De Nederlandse Museumvereni ging heeft zich tevens in het de bat gemengd. Gruppo Sportivo de succesvolle pop groep komt zondag 1 april naar Vlaardin- gen. Het spektakel zal 's avonds om ze ven in de Lijnbaan hallen plaatsvinden. Op het moment staat de groep in de hitpa rade met „Rock 'n roll" en de nieuwste elpee heet 78". .Back tó Het debuutalbum „Ten Mistakes" werd bekroond met een Edison. Het is niet de eerste keer, dat Gruppo Sportivo in Vlaardingen de boel op stelten zet, in juni 1978 gaven ze ook al een concert in deze stadDe kaarten voor ttet optreden zijn verkrijgbaar voor f10 aan de zaal en voor f7,50 bij het WV Vlaardingen, Plato en Pree-re- cordshop in Vlaar dingen en Schiedam, en Radio Speyer in Maassluis. SCHIEDAM Op een bouw terrein aan het Faassenpleirt hebben jongelui vuurtje ge stookt Omdat dat gebeurde in de buurt van een butaanf les was ingrijpen van de brandweer noodzakelijk. Een sportartikelenzaak aan de .Oranjestraat heeft bezoek ge had van inbrekers. Via een in geslagen ruit aan de achterkant van het gebouw kon men de winkel betreden. Er werden een radio-cassette en cassetteband jes ontvreemd. De waarde daar van is 600 gulden. Bij Hoogerwerf BV in de Co- lijristraat werden uit een auto drie rekenmachines gestolen. Door het portier van de auto te forceren kreeg men toegang. De waarde wordt geschat op 3600 gulden. SCHIEDAM - Voor de tweede maal heeft de Motor Toer Club "Schiedam" de toertocht, die door Motor Club M.I.O.S. uit Breezand in Noord-Holland was georganiseerd, gewonnen. De équipe behaalde in totaal 1480 punten. De tweede plaats was voor M.C. Leeuwarden met 1170 punten en de derde voor M.C. Steur met 1050 punten. 1

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 4