m STADHUIS VERBOUWD TOT VESTING Doelen dicht voor Brood RODE KRONKELAAR MENSENREDDER? Trambestuurder liet zwangere wouw niet toe Bjitse rechercheurs helpen bij onderzoek Autovakanties? Vnj Uit heeft ze nog voor't uitzoeken A Topman Arabische Liga treedt af Kind werkt 'topless' wij vragen een ntadiinezetfer bel dolph kok bv010-141015 GEEN GEPAST flót Je zult toch maar de Willemsbrug kado krijgen! H Studie naar elektroshock NA MOORD OP AMBASSADEUR Mijnwerkers ingesloten L kom kijken. -naar eiken 'tBikenhuys INFORMATIE OVER BEZORGING r&S i w SU Zonnig Sorry, u was toch geen spion' 1 s mm ana mm nsi ms mm sss ïmmmê Vrijdag 23 maart 1979 34e jaargang no. 9738 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De directie van de Doelen heeft besloten het concert dat popzanger Herman Brood en zijn Wild Ro mance zondag in de Grote Zaai zouden geven niet door te la ten gaan uit vrees voor beschadigingen en ongeregeldheden. Het concert van Brood zal nu op 4 mei in de hal van de Ijs baan Tom Menken aan het Weena plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Met een mobiele eenheid en politiehonden in de direc te nabijheid paraat voor mogelijke ongeregeldhe den heeft de gemeente raad gisteravond Iaat het Poortgebouw en omge ving aangewezen als prostitutiecentrum. Dat gebeurde na een zeven uur durend debat in een tot een ware vesting ver bouwd stadhuis. 30-'13 Middernacht op de Coolsingel: met rookbom men uiten Feijenoorders hun teleurstelling over de afloop van het prostitu- tiedëbat Van der Have moest voorstellen, in*brandgestoken. Geen Garanties 0 Zie verder pagina 3 en 4, Focus. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Dan gaat u maar lopen", zou een trambestuurder van de RET vorige week zaterdag hebben gezegd tegen twee vrouwen, van wie één hoog zwanger was. 4 Jifll -«Slü - Geachte kwartaalabonnee (Van onze redactie buitenland) CAIRO/WASHINGTON De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, is gisteren afgetreden. Riad, een Egyptenaar die onder Nasser minister van Bui tenlandse Zaken is geweest, heeft zijn functie neergelegd wegens de huidige Arabische onenigheid en omdat hij niet in staat is de breuk te helen, aldus een woordvoerder van de Liga. Het vredesverdrag tussen Egypte en Israel zal aanstaande maan dag om 14 uur (20 uur onze tijd) worden getekend in een speciaal daarvoor opgezette tent bij het Witte Huis in Washington. Galadiner Zie ook pagina 7 GRONINGEN - Een der tien-jarig meisje heeft vijf weken lang gewerkt als "topless" serveerster in een Groninger sexclub. De poli tie heeft haar achter de bar van de zaak weggehaald. De dertienjarige bleek ook op te treden in striptease-shows. De politie heeft tegen de 54-jarige eigenaar van de sexclub, G. S. B. uit Nieuwe- schans, proces-verbaal op gemaakt wegens overtre ding van de arbeidswet. Het meisje is inmiddels bij haar ouders teruggebracht. Bel vóór 16.00 uur op zaterdag ili Stuur Het Vnje Volk naar: Naam: Adres: Postcode.' Plaats: 1 Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder ff Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 8 3000VB Rotterdam. I mniBi HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD •Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rabriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Raad hakt knoop door: Brostitutiecentrum Ja Reden voor het annuleren van het concert is dat er over de op tredens van Herman Brood sen sationele yerhalen de ronde doen. De uitreiking van een gouden plaat voor de lp „Cha Cha" op het bordes van het ge rechtshof van Leeuwarden waar Herman Brood tot drie weken gevangenisstraf werd veroordeeld voor inbraak en het in bezit hebben van drugs, voed de deze berichten nog eens. In het hele land hebben gemeente besturen en zaaleigenaren de concerten van Brood afgelast uit angst voor moeilijkheden. Zo ook in de Doelen, want „de ervaring heeft geleerd dat dit soort berichten sensatiezoekers trekt en dat dit rellen en ook be schadigingen tot gevolg kan hebben." vVoor de Tom Menkenhal is fiet concert van Brood de eerste uit een reeks van activiteiten na „het stoppen met het ijs" op 30. Herman Brood PA sensationele verhalen» april. Na Herman Brood en zijn Wild Romance zal op 25 mei Kayak, een van de populairste Nederlandse groepen van dit moment in de hal spelen. Verder zal er een permanent skateboardpark gaan komen en is de bedrijfsleiding ook bezig om dè Nederlandse en Europese rolschaatskampioenschappen in de hal te krijgen. Bang voor problemen tijdens i het concert van Brood is men niet „omdat toegezegd is dat er een orde dienst van veertig man mee komt" De beslissing is met wanhoop en woede in de getroffen wijk op Feijenoord/Noordereiland ontvangen. Nieuwe acties zijn aangekondigd, zowel juridische als buitenparlementaire. I Het raadsbesluit werd geno men met 24 tegen 19 stemmen. Tot de voorstemmers behoorden 21 PvdA-ers, de WD'er Bagger man en de twee D'66-raadsle- den. Tegen waren het CDA, de vijf WD'ers, de CPN, de SGP en de PvdA'ers Hodes en me vrouw Joppe. Het tegenvoorstel van het CDA om de Katendrechtse pros titutie op Katendrecht te con centreren werd verworpen met dertig tegen dertien stemmen. Alleen het CDA, de CPN en twee WD'ers waren er voor. De raad verwierp verder een motie van de WD'er Reus om helemaal van een eroscentrum af te zien. Deze motie kreeg al leen steun van vijf WD'ers en de CPN. Tijdens de vergadering in het stadhuis hebben de aanwezige bewoners van Feijenoord zich rustig gedragen. Burgemeester Van der Louw hoefde geen en kele maal in te grijpen. Na afloop ontlaadde zich.hun - woede. Voor het stadhuis gingen^ rookbommen af. Maar pas in* feijenoord kwamen de emotiesl los. Enkele bewoners huilden. Bij het Poortgebouw werd een in benzine gedoopte pop, die de verantwoordelijke wethouder Zekerheid tegen de uitwaaie ring van de prostitutie hebben de bewoners niet gekregen. PvdA-fractieleider Linthorst: „Garanties en absolute zekerhe den zijn niet te geven." Bij de uitgifte van de grond beoordeelt hij opnieuw of al het mogelijke tegen eventuele uitwaaiering is gedaan. De raad heeft het Poortge bouw-plan voorgeschoteld ge kregen als de enig mogelijke op lossing. Niet aanvaarding van het voorstel zou ook overlast gaan betekenen voor Delfsha- ven. Spangen, Kralingen en Feijenoord/Noordereiland, ver zekerde Van der Have. MANILLA Een kleine worm, levend onder de naam Rode Kronkelaar, zal de mensheid moeten redden. De natuurlijke hulpbronnen ra ken snel uitgeput Olie, me talen, mineralen, bomen en planten alles verdwijnt in een verontrustend tempo. Op de tweede conferentie over terugwinning van grondstof fen („recycling") In Manilla is het wormpje serieus naar voren geschoven als hét ant woord .op de grondstofpro blemen van de aarde. Gekweekt op nuisafval, zal de Rode Kronkelaar die om zetten in organische mest De beestjes vermenigvuldigen zich vijfmaal per jaar. Een paar ton kronkelaars kunnen per dag 150 ton nat afval con sumeren en weer uitscheiden in de vorm van prima orga nische mest Zo levert een vuilstortplaats in korte tijd tonnen compost van A-kwa liteit „De mogelijkheden zijn ongekend," aldus een enthousiaste professor. De reden: Ze konden niet met gepast geld betalen en de tram bestuurder wilde het aangebo den biljet van vijfentwintig gul den niet wisselen. De bestuur der had na zijn suggestie om dan de benenwagen maar te ne men de deuren gesloten en was weggereden. Een van de vrouwen diende maandag een klacht in bij de RET, die de zaak nu onderzoekt Volgens een woordvoerder van de RET is het niet gebruikelijk dat passagiers worden gewei gerd als ze geen gepast geld bij zich hebben. „De bestuurder of' de passagiers moeten bij de an dere reizers proberen het geld te wisselen", aldus de woordvoer der. „We betreuren dit soort in cidenten ten zeerste, want in ons vaandel staat nog steeds: Help de klant". (Van onze parlementsredactie) UTRECHT - Welke gevaren zijn verbonden aan. elektro shocktherapie, wat zijn de rae- disch-ethische aspecten ervan, en welke andere behandelings mogelijkheden bestaan er? Daarover heeft staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) de Gezondheidsraad een advies gevraagd. De elektroshocktherapie is binnen en buiten de psychiatrie volop in discussie. Tegenstan ders vinden deze behandeling in de moderne psychiatrie ontoe laatbaar. Elektroshock zou ern stige bijkomende schade kun nen veroorzaken. t (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LONDEN - De mogelijkheid dat de Ierse ter- re ur-o rganisatie IRA verant woordelijk is voor de in Den Haag gepleegde moord op de Britse ambassadeur en diens butler, wordt steeds kleiner geacht In regeringskringen in Lon den wordt erop gewezen dat de IKA normaal binnen 24 uur na een aanslag de verantwoorde lijkheid opeist Tot vanmiddag - ruim 27 uur na de aanslag voor de ambtswo ning van de ambassadeur was dat nog niet gebeurd. "Het kan echter zijn dat gewacht wordt tot de moordenaars Nederland veilig hebben kunnen verlaten," zo wordt m Londen gezegd. Uit de Engelse hoofdstad zijn inmiddels twee rechercheurs van Scotland Yard in Den Haag aangekomen. Ze zullen bij het onderzoek in de zaak assisteren. De Engelse regering heeft ver der besloten de veiligheids maatregelen voor Brits ambas sade-personeel in Nederland drastisch te herzien. De Haagse politievoorlichter La te rv eer zei vanochtend op een persconferentie dat "het zoeken naar de indentiteit van de da ders nog steeds een kwestie van gissen is." "Het enige dat over hen vaststaat, is dat de één een bruin en de ander een zwart kostuum droeg." Het is ook de enige overeenkomst die naar voren komt uit de ruim veertig binnengekomen tips. Rechercheurs zijn vanochtend met acht "nogal vage" montage-, foto's van de daders alle huizen bij het Westeinde de straat waar ambassadeur Sir Richard Sykes woonde - afgegaan." De foto's werden ook getoond aan voorbijgangers. Veel concreets Iw a H -T-TvTvv^N W>:.7v>ec.v V heeft dat tot dusver nog niet op geleverd. Uit sectie van de twee slacht offers is vast komen te staan dat Sir Richard en zijn 19-jarige butler Karei Straub van een af stand van twee tot drie meter door het hoofd zijn geschoten. De gebruikte wapens waren een zwaar kaliber revolver en een licht kaliber pistool. "De daders hadden elk hun slachtoffer uit gekozen en allen op diepersonen afgevuurd," aldus politie-voor- hchter Laterveer. De ambassa deur werd door de revolver-ko gels getroffen. Koningin Juliana en prins' Bemhard hebben gisteravond een telegram van deelneming gestuurd aan de echtgenote van de ambassadeur en koningin Elizabeth van Engeland. f- Zie ook pag. 5 en 7 DORTMUND - Een mljngas- explosie in de mijn "Hansa" bij Dortmund in West-Duitsland heeft gisteravond aan zeker drie kompels het leven gekost. Zeker vier mijnwerkers (twee West duitsers en twee Turken) zitten opgesloten. De directie van de Wijn vreest het ergste. De explosie deed zich voor op een diepte van 870 meter. Red dingsploegen vochten de hele nacht om de plaats van de ramp te bereiken. Door de plof zijn di verse mijningangen ingestort Het bange wachten was van morgen op een levensteken van de vier die nog opgesloten zitten. Vannacht kans op mistban ken. Minimumtemperaturen van nul tot min vier graden. Morgen overdag zonnig, met middagtemperaturen van om streeks tien graden. Weinig wind. 24 maart zon op onder 06.35 ia59 m an op onder 04.36 1123 Het Vrije Volk gaat vanaf het tweede kwartaal 1979 voor de betaling van uw abonne ment over op een nieuw com puter-systeem U begrijpt dat dit nogal wat werk voor ons meebrengt Daardoor zul! u de stortingskaart voor het 2de kwartaal van dit jaar met. zoals gebruikelijk, in maart ontvangen, maar In april. Om één en ander goed te la den verlopen, is het belang rijk dat u met uw betaling even wacht totdat u de nieu we stortingskaart hebt ont vangen. Wij verzoeken u de stortings kaart. zoals gebruikelijk, te ondertekenen en aan de Gi rodienst of uw eigen bank te zenden. N.B. Deze mededeling geldt uiteraard niet voor degenen, die ons gemachtigd hebben tot automatische afschrij ving Zij ontvangen dus geen stortingskaart Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop. dat de automatische afschrijving nog altijd de snelste en een voudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een mach tigingsformulier aan bij Het Vrije Volk. afd. Abonneeser vice, tel. 010-14.74 00, toe stel 243. of schrijf naar: Het Vrije Volk, Afd. Abonnee service, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Een postzegel is met nodig. De Administratie Premier Begin van Israel is al naar Washington vertrokken. President Sadat van Egypte zaT morgen afreizen. President Car ter van de Verenigde Staten zal beide heren zondag afzonderlijk ontvangen, waarna er gedrieen wordt geluncht. Zondagavond zal er een oecumenische kerk dienst worden gehouden. Daar na vindt er een galadiner plaats met duizend genodigden. Premier Begin zei bij zijn ver trek uit Israel nog eens, dat hij graag zou zien dat de ceremonie m Washington wordt gevolgd door soortgelijke plechtigheden in Cairo en Jeruzalem. De Israë lische premier zal tijdens de ce remonie in Washington worden vergezeld door een 40 man ster ke delegatie, bestaande uit kabi netsleden. leden van de opposi tie, joodse gemeenschapsleiders en vertegenwoordigers van Is raëlische immigrantengroepen. I Mariniersweg 2 81, hfc. Hoogstraat R.daml NEW YORK - De be schuldiging wegens spio nage voor de Sowjet- Unie, 22 jaar geleden te gen het echtpaar Alfred en Mary Dodd Stern Inge bracht, is hedenmorgen door de VS ingetrokken. In de jaren vijftig wa ren de Sterns (respectie velijk 82 en 71 jaar oud) een rijk Amerikaans echtpaar. In 1957 beschul digde de Amerikaanse justitie hen ervan dat ze op hun landgoed in Con necticut onderdak boden aan Amerikaanse spion nen. De dag dat een aanhou dingsbevel tegen hen werd uitgevaardigd, ver trokken de Sterns naar Mexico. Vandaar reisden zij naar Praag, waar ze nu nog steeds wonen. Een rechter kwam vanmorgen tot de conclusie "dat er eigenlijk niet voldoende bewijzen zijn om het echtpaar terecht te laten staan". Volgens hun ad vocaat zuüen Alfred en Mary wellicht naar de VS terugkeren. Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgscrvice: 010 -147400 vóór 16.00 uur Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar, - Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u wget vóst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam ,v.rti5v opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de (deu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 era En de kwaliteit, die is uitstékend! Soort abonnement: O kwartaal O jaar Ai A a-

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1