Geef feiten VLIEGT AREE VEN OP AUSTRALIË GEHALVEERD LOOIER Ite$.cKii0iging niet m gestaafd Sadat bezoekt Bc idsrepublie Vliegen Leeglopend Rotterdam in geldnood Chaos in belegerd Kampala groeit LABOUR LOOPT IN Ministers eten en drinken op staatskosten Captain Peacock deelt gratis kinderradio's uitbijAllwave! JÏÏ allwave flut U W-. köiiTkijken... naar eiken 'tBikenhuys gggg|gg Vrouw schiet op buren 'Rookruzie' bij rechter ■■IH INFORMATIE OVER BEZORGING: Vrijdag 30 maart 1979 34e jaargang no. 9744 De reputatie van een onkreukbaar instituut, de Algeme ne Rekenkamer, staat op het spel. In zijn jaarverslag uit de Rekenkamer zware beschuldigingen tegenover 'veel werk lozen'. Misbruik van sociale voorzieningen is een hoogst ernsti ge zaak. Misbruik dat gepaard gaat met geweld en intimi datie is een crimineel delict. De Rekenkamer spuit waar- de-oordelen zonder feiten te geven, noemt hoeveelheden zonder getallen te noemen, wijst op gevallen zonder con crete voorbeelden op tafel te ieggen. Dit laatste is natuurlijk moeilijk, maar in dit geval nood zakelijk. De overgrote meerderheid van uitkeringstrekkers, die geen enkele schuld treft integendeel: „aan wie de sa menleving een grote schuld heeft wordt op één verdach te hoop geschoven. Misbruik van sociale voorzieningen moet worden be streden. Dat prachtige gebouw van sociale zekerheid in Neder land is een verworvenheid van 'links'. Het is de eerste taak van die groep in de samenleving dat gebouw te bescher men. Het uiten van loodzware beschuldigingen zonder het geven van feiten, cijfers en concrete voorbeelden is evenzeer een hoogst-ernstige zaak. De Rekenkamer moet meer vertellen! Goachte kwartaalabonnee Minder koud Van onze sociaal-economische redactie (DEN LEEG - Veel werklozen krijgen ten onrechte een uitkering. Veel werklozen krijgen ook een te hoge uitkering. Die vormen van misbruik van de sociale voorzieningen constateert de Algemene Rekenkamer, het onafhankelijke instituut dat jaarlijks controleert ob overheidsgelden juist besteed worden. Maatregelen Overheidsgelden I De Egyptische president Sadat is gisteren begonnen Bondsrepubliek in verband met het pas afgesloten Is- aan een driedaags bezoek aan de Bondsrepubliek, waar raëlisch-Egyptische vredesakkoord. Morgen gaat hij hij de gast is van zijn collega-regeringschef Schmidt, naar Egypte terug. Sadat hoopt op politieke en economische steun van de Bel 010-14 74 00 v\ O Zie verder pagina 7 (Van onze soc.-econ. redactie) DEIN HAAG Bewindslieden eten en drinken nogal eens ten onrechte op kosten van de Staat, meent de Al gemene Rekenkamer. In het jaarverslag wordt gewe zen op diners die men elkaar, vergezeld van echtgeno ten, aanbiedt. Zaterdag 31 maart: U kent 'm allemaal van de TV: die schitterende en onverwoestbare Captain Peacock. En ter gelegenheid van de opening van de splinternieuwe Allwave-Lasky winkel aan de Beijerlandselaan 35-37 komt hij gratis 150 portable radio's uitdelen! 'n Fantastisch kado voor 150 kinderen uit Rotterdam. Kom naar Allwave-Lasky en Captain Peacock op zaterdag 31 maart! czn ai Beijerlandselaan 35-37, Rotterdam ww «tmntmrm' •n»-- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 (Van onze soa-econ. redactie) CANBERRA Australië en Nederland zijn het eindelijk eens geworden over een verla ging van de luchtvaarttarieven per 1 mei. Dat is vandaag in Canberra meegedeeld. Het goedkoopste retourtarief tussen Sydney en Amsterdam wordt gehalveerd tot 566 Australigsche dollar (ongeveer 1270 gulden). De KLM krijgt toestemming om te gaan vliegen op Perth, Syd ney en Melbourne. Australië kwam eerder al met Engeland, Amerika, Canada, West-Duits- land en Joegoslavië tot een ak koord over tariefsverlaging. Het Vrije Volk gaat vanaf het tweede kwartaal 1979 voor de betaling van uw abonne ment over op een nieuw com puter-systeem. U begrijpt dat dit nogal wat werk voor ons meebrengt. Daardoor zult u de stortingskaart voor het 2de kwartaal van dit jaar met. zoals gebruikelijk, in maart ontvangen, maar In april. Om één en ander goed te la ten verlopen, is het belang- njk dat u met uw betaling even wacht totdat u de nieu we stortingskaart hebt ont vangen. Wij verzoeken u de stortings kaart, zoals gebruikelijk, te ondertekenen en aan de Gi rodienst of uw eigen bank te zenden. N.B. Deze mededeling geldt uiteraard met voor degenen, die ons gemachtigd hebben tot automatische afschrij ving. Zij ontvangen dus geen stortingskaart. Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop, dat de automatische afschrijving nog altijd de snelste en een voudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een mach tigingsformulier aan bij Het Vrije Volk. afd. Abonneeser vice. iel. 010-14,74 00, toe stel 243, of schrijf naar: Het Vrije Volk. Afd. Abonnee service. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Een postzegel is niet nodig. De Administratie i* Mariniersweg 201, hk. Hoog straat R.damB |^sMaaDdag£^ie9fotef^t^®^(£10^133744j Vannacht veel bewolking en mogelijk regen. Overdag ook .enkele opklaringen. Tot matige afnemende wind tussen noord en west Minimumtemperaturen rond twee graden. Middagtem- peraturen ongeveer acht graden. 31 maart zon op onder 06.19 19.11 maan op onder 0Ü.19 23.22 Rekenkamer beweert Teel misbruik WW' F j| I De Rekenkamer maakt zijn zware beschuldiging niet waar met voorbeelden of cijfers, maar spreekt in dit verband van 'veei werklozen' en 'dikwijls voorko mend dreigen met geweld' door werklozen om van ambtenaren uitkeringsgeld los te krijgen. Het rapport is vanmorgen laat vrijgegeven. Dat door de Rekenkamer waargenomen misbruik leidt tot aanzienlijke financiële gevolgen voor de overheid. Ook de om vang daarvan onthult het jaar verslag van de Kamer niet Over de intimidatie en het dreigen met geweld tegenover ambtenaren van arbeidsbureaus of uitkerende instanties heeft de Rekenkamer een brief geschre ven aan de minister van Sociale' Zaken, dr. W. Albeda. Die rea geert gematigd. Naar zijn gevoel gaat de Rekenkamer 'wat' ver'. M0» hij wil de zaak 'wat voorzichti ger' stellen en meent dat er geen sprake is van 'een wantoestand van grote omvang'. Albeda wijst erop dat het ka binet met Bestek '81 al bekend heeft gemaakt maatregelen te willen nemen tegen misbruik en belooft de overwegingen van de Rekenkamer bij het doorvoeren van die plannen te zulen betrek ken. Albeda erkent dat er wel eens agressief wordt opgetreden door sommige werklozen, maar veel al blijft het bij 'felle dreigende woorden, die meestal niet op da den uitlopen'. Daarnaast constateert de Re kenkamer dat de werkloos heidswetten minder goed wor den toegepast door slecht func tionerende diensten of door ge brek aan gdkwalificeerd perso neel om de zaken af te handelen. In het jaarverslag constateert de Rekenkamer nog een onjuis-, te toepassing van een sociale wet: Driehonderd onderwijzers en onderwijzeressen zijn we gens arbeidsongeschiktheid in de WAO terecht gekomen zon der zelfs maar medisch gekeurd te zijn. Zij kregen toch de maxi male uitkering, 80 procent van het laatstverdiende salaris. Het jaarverslag van de Alge mene Rekenkamer somt daar naast reeksen feiten op van ver keerd gebruik van overheids gelden. Bij de landmacht zijn veel dingen niet eens te contro leren omdat de administratie slecht is. Bedrijven hebben in enkele kleinere gevallen ten on rechte steun gehad of teveel steun. Sommige instituten voor hoger onderwijs hebben hun geid slecht gebruikt. SEATTLE Twee Amerikaanse vriendjes- door-dik-en-dun hebben een record n iet-betalen gevestigd. Zonder er een cent aan te spenderen maakten ze 51 vliegreizen, waarbij ze elf steden aan deden en daar in de sjiekste hotels logeerden. De jongens, bijgenaamd „Laurel en Hardy", aten tijdens hun snoepreisjes soms tien keer per dag. De dikke, een vijftienja rige, deed zich het meest tegoed. Aan het gereis van de twee kwam pas een eind toe de metgezel van „Hardy", een brood magere negentienjarige, in Seattle werd aange houden wegens valsheid in geschrifte. „Hardy" placht zich op te stellen in rijen van mensen die met betaal kaarten in hun hand voor loketten stonden. Hij leerde dan het nummer van de kredietkaart van zijn voorganger uit zijn hoofd, om dat vervolgens op te geven als hij met een verdraaide stem tele fonisch reserveerde voor vliegtochten en bij hotels. ROTTERDAM - De ge meente Rotterdam wil een ho gere uitkering uit het gemeen tefonds omdat zij ernstige fi nanciële gevolgen vreest van de voortgaande daling van het bevolkingsaantal. Omdat Rot terdam niet als enige gemeen te met dit probleem te maken heeft, zullen de wethouders van financiën van de vier gro te gemeenten binnenkort met elkaar over de zaak gaan pra ten. Elk jaar loopt het Inwoner tal in Rotterdam met 10,000 te rug en daar zal volgens de ge meente voorlopig geen einde aan bomen. Het gevolg is dat de uitkeringen uit het gemeen tefonds minder worden, ter wijl de kosten voor de algeme ne voorzieningen in de stad niet kunnen worden terugge drongen. De leegloop van Rotterdam begon in 1965. Toen was het in wonertal opgelopen tot 731.974. Sindsdien zijn 141.638 Rotter dammers vertrokken. De ge meente verwacht dat dit jaar nog eens ruim 12.000 Rotter dammers zullen vertrekken zodat er asm het eind van dit jaar niet meer dan 578.000 zul len overblijven. Intussen bouwt Rotterdam veel woningen. Dit jaar zullen er 5000 worden gebouwd. Als de gemeente in dit temjpo doorgaat zal pas aan het eind van de jaren negentig een evenwicht bereikt zijn. Wethouder Mentink van Ruimtelijke Ordening wil bij de minister van Volkshuisves ting blijven aandringen op de aanwijzing van extra woning bouwlocaties in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De politie heeft gisteravond de 23-jarige R.C. in de Palissanderstraat aangehouden omdat zij met een geweer twee schoten had afge vuurd op een groepje mannen op straat De schietpartij was het gevolg van een langlopende ruzie tus sen twee families in de Palis sanderstraat Eerder op de dag hadden deze bij elkaar alle rui ten van de woning ingegooid. Direct na het schieten, waar bij niemand werd gewond, deed de politie een huiszoeking bij C., waar tussen haar spullen het 23 punts "long rifle" geweer met munitie werd gevonden. NAIROBI Duizenden Oegandezen zijn gisteren de Oegandese hoofdstad Kampala ontvlucht voor de steeds verder oprukkende legers van Tanza nia en Oegandese ballingen. Ooggetuigen verklaarden dat deze nu op slechts 7 kilometer van Entebbe staan en de voor steden van Kampala, op 16 kilo meter afstand, zijn genaderd. In de buitenwijken was het ge dreun van de beschietingen te horen. Volgens het Oegandese Be vrijdingsfront in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Sa laam bevindt zich onder de vluchtelingen ook president Amin zelf, die zich met troepen die hem trouw zijn gebleven naar het noorden heeft gespoed. Waarnemers in de Kenisase hoofdstad Nairobi, melden dat zich onder de vluchtelingen tal loze militairen bevonden, die hun uniformen hadden uitge trokken. :Het Oegandese Bevrijdings front gaf in Dar es Salaam triomfantelijk de verklaring af: „Entebbe is aan onze genade overgeleverd. Kampala zal in onze handen vallen als wij dat wensen. Wij geven onschuldige burgers en buitenlanders de ge legenheid te vertrekken." De Libische eenheden, die door president Khadaffi naar Oeganda waren gezonden om hem te steunen, zijn gesigna leerd terwijl zij naar het noor den trokken. (géén onder nummer) Vraag neer de afd. abonneeservice maandog t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook adressen op de strippagina (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN) LONDEN De voorsprong van de Conservatieven op La bour wordt steeds kleiner. Vol gens Gallup zou Labour als er nu verkiezingen werden gehou den 7 procent achterblijven bij de Conservatieven, en volgens een andere bekende opinie-pei ler, Opinion Market Research i (OMR), zou het verschil 9 pro cent bedragen. De enquêteurs van het laatste bureau registreerden bovendien dat een meerderheid van de Britten vindt dat het de Conser vatieven geen goed doet dat ze geieid worden door een vrouw. De voorsprong van de Conser vatieven op Labour werd veer tien dagen geleden nog ge taxeerd op 14 procent. De uitslag van het Gallup-onderzoek be vestigt dat de Britse Liberalen, die gisteren m Liverpool een spectaculair verkiezingssucces boekten, in de lift zitten. Geruststellend voor de mid dels een Conservatieve motie weggestuurde premier Callag- han is dat zijn persoonlijke po-' pulariteit die van zijn tegen speelster mevrouw Thatcher weer vrijwel evenaart. Ook diners met topambtena- ren en hun echtgenoten en het jaarlijks diner van een staatsse cretaris met zijn voorgangers kunnen volgens de Rekenkamer niet door de beugel. Het gaat daarbij om regelmatige terug kerende feestmaaltijden zonder zakelijk karakter. De Rekenkamer heeft ook moeite metdeclaraties van be windslieden voor dienstmaaitij- den, waarop niet is vermeld wie er op kosten van het ministerie heeft gegeten. Daardoor kon niet worden vastgesteld of het wel om zakelijke uitgaven gaat. Kosten voor verkiezingscam pagnes, zoals hotel-, maaltijd en reiskosten, laten bewindslie den ook nog wel eens uit de staatskas betalen. Dat zijn ech ter partijpolitieke koten, die niet tot het werk van de minis ters en staatssecretarissen als zodanig kunnen worden gere kend, vindt de Rekenmaker. Hetzelfde geldt voor recepties voor het afscheid van de kamer fracties. Een werkgroep van ambtena ren probeert een en ander in beeid te brengen en een advies op te stellen voor maatregelen ertegen til; (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - De sigaret- tenfabrikanten Niemeyer en Turmac hebben ruzie over een advertentiecampagne van Tur mac. Niemeyer heeft nu een kort geding tegen de concurrent aangespannen dat volgende week woensdag voor de Haagse arrondissementsrechtbank zal dienen. Inzet van het geding is een ad vertentie waarin Turmac haar Teer- en nicotinearme' sigaret ten aanprijst en waarin ook staat 'rookt u echt wel verstan dig'? Niemeyer: „Turmac had eerst zware kritiek op onze slogan 'als je rookt, rook dan verstandig' en nu flikt die collega ons dit Bij Turmac hebben ze zich suf ge zocht naar een opstelling waar bij een van hun merken als laagste uit de bus kwam". - i i 11»

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1