DOOR STRUBBELINGEN VERTRAAGD Uit pot 'activiteiten in de stad': Voortaan tweewekelijks een lunchconcert in aula museum PvdA Landelijke intocht van Sinterklaas dit jaar in Schiedam? Tuberova verplaatst Vierduizend nieuwe VW-plattegronden Schiedam heeft eigen boomplantdag KNMI-man Langerveld vertelt huisvrouwen over zijn werk Man (67) onwel en overleden Flinke belangstelling voor W'è% §jgj wijkspreekuur schiedam 1 Vrouwenkraam Muff Stuff voor eigen publiek VRIJDAG 30 MAART 1979/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 De Ostadelaan. over de inrichting waarvan twee maal het overleg vastliep. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De plannen voor de straatverbetering voor de Van Ostadelaan en de van Ruysdaellaan zijn klaar. Na nogal wat strubbelingen tussen bewoners en ambtenaren kan Gemeentewerken in aansluiting op de werkzaamheden in de Jan Steenstraat met de uit voering beginnen. De asverspringingen in beide lanen en een deel van de Mesdaglaan zijn van de baan en het haaks parkeren hebben de bewoners eveneens zien te voorkomen. SCHIEDAM - Met in gang van vrijdag april wordt om de veertien da gen een lunchconcert ge geven in de aula van het Stedelijk Museum. De concerten vinden telkens plaats van 12.45 tot 13.15 uur en worden bekostigd uit de vorig jaar door het college ingestelde pot "ac tiviteiten in de stad". Schiedam v. 19.00-20.30 uurl Tel. Inl. 621078 a.s. MAANDAG adr. Gr. Markt 1Fr. Halspl. 41 b, Wibautpf. 129, Sweelincksïngel 7. Zomerhofstr. 153, Goereesestr. 2 re» v-itr^ss* Komt de échte Sint dit jaar naar Schiedam? SCHIEDAM - De lan delijke Intocht van Sint Nfcolaas vindt mogelijk dit jaar in Schiedam plaats. De Schiedamse Gemeenschap heeft een brief naar de NOS-televi- sie geschreven een gewe zen op de unieke moge lijkheden in onze stad om de goedheiligman te ont vangen. Ook burgemees ter Lems is in de pen ge klommen en heeft het verzoek van de SG onder steund. SCHIEDAM - Het röntgenologisch borston derzoek van de Stichting Tuberova voor het stads deel Kethei en G roenoord, is vanmiddag om half vijf afgesloten. Het onderzoek wordt maandag 2 april tot en met donderdag 12 april voortgezet voor de stads delen Schiedam-Centrum en Oost in een lokaal van de Beatrixschool aan de Buys BaUotsingel 108. Daarna heeft het onder- zoek nog plaats voor Nieuwland in de Johan nes Calvijnschool aan De Wildestraat 65. SCHIEDAM - De nieu we VW-plattegrond van Schiedam is deze week in een oplage van vierdui zend exemplaren van de persen gerold. De kaart kost drie gulden en is ver krijgbaar bij het VW- kantoor aan de Over- schiesestraat. De VW maakt voor het eerst ge bruik van de vorig jaar uitgekozen Schiedam- leus "Schiedam schenkt meer dan U denkt", die de omslag van de kaart siert. Griegplein 238, tel. 709471. 11/44^ 2',. De heer T. Langerveld van het K.N.M.I. aan de diaprojector bij de huisvrouwen SCHIEDAM- De natio nale boomplantdag lig al weer ver achter ons. In heel Nederland deden 500 gemeenten daaraan mee. Schiedam was daar niet bij .Schiedam is daar ove rigens al jaren niét bij, omdat in deze stad geen grote projecten zijn waar bomen geplant kunnen worden. SCHIEDAM - "Geef hem een doos sigaren. Misschien zorgt hij dan voortaan voor mooi weer." Dat waren de optimisti sche openingswoorden van mevrouw J. A van der Most, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Schiedam, gistermid dag tijdens een afdelings bijeenkomst in zaal Irene. Zo'n dertig huisxrrouwen waren daar om te luiste ren naar een lezing van KNMI medewerker T. Langerveld. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Woens dagmiddag omstreeks kwart over drie werd de 67-jarige W. van M. op het dr. Wibautplein on wel. Hij werd naar het Noletziekenhuïs overge bracht waar hij bij aan komst bleek te zijn over leden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Elf Schiedamse dichters heb» ben zich tot nu toe bereid getoond om op het Dich tersfestival, zaterdag avond in de aula van het Stedelijk Museum van Schiedam, voor te lezen uit eigen werk. Velen zul len vast en zeker hun voorbeeld volgen, want zoals Jo5ine Bokhove van het museum zegt; „Enke len kijken liever eerst hoe de sfeer is en als ze zien dat het kan, zullen ze het podium ook wel opstap-. pen. I Jk Plannen v. Ostadelaan nu eindelijk gereed w 'ty/Sy/AS vf&t >4'',tyJy'v4. M 'i», De strubbelingen ontstonden toen de bewoners geen asver springingen wensten. Die zou den het aangezicht van de laan ernstig verstoren. Ook het haaks parkeren viel daarom in slechte aarde. De gemeente wilde èn verkeersdrempels èn asver springingen aanbrengen. Dat laatste, omdat dat een voor waarde zou zijn voor de status van "woonerf". „Vorig jaar juli liep het over leg al vast", zegt Jan van Don kelaar van de werkgroep van Ostadelaan en van Ruysdael laan. „Uit uitgaven van het mi nisterie bleek echter dat men mocht kiezen uit asverspringin gen en drempels. Op dat mo ment kwam de verkecrsdeskun- dige van het stadskantoor, de heer van der Vlist, tussenbeide, waarna alles in goed overleg verder ging en dat zonder de as- verspringingen." Aan het einde van het jaar liep het overleg opnieuw vast Het ging om het laatste stukje van de van Ostadelaan nabij de burg. Knappertlaan. Over een lengte van 46 meter wilde ge meentewerken drie verkeers drempels èn een asverspringing aanbrengen. Haaks parkeren stond ook op het verlanglijstje van de gemeente. In het overleg met de werkgroep sloegen de stoppen opnieuw door. In.de meenteraad werden vragen ge steld over de handelwijze van Gemeentewerken. „De heer de Block, directeur van Gemeentewerken, kwam daarop naar een informatie avond", zegt van Donkelaar. „Dat was een prettige avond, want al onze eisen werden inge willigd." In beide lanen en een deel van de Mesdaglaan zullen allerlei kinderspeeltuigen worden ge plaatst, zoals duikelrekken, hobbeleenden en een hinkelspel. Drempels zorgen ervoor dat het verkeer niet de kans krijgt om hard te rijden. Het straatbeeld wordt versierd door het afwis selend gebruik van zwarte en rode straatstenen en gewone straattegels. Piantvakken ver rijzen her en der en op enkele plaatsen worden nieuwe bomen geplant De bewoners kunnen op eigen initiatief zelf kleine plantenbakjes tegen hun gevel plaatsen. Stadsbeiaardier Addie de Jong opent de concertenreeks op orgel en klavecimbel tezamen met Han Kapaan op hobo. Zij spelen de Sonate in G voor hobo en klavecimbel van Sanmartini, Toccata (orgel) van Pasquini, Aria con variazioni (orgel) van Marini en Sonate in G voor hobo en klavecimbel van Loeillet. Ook het daaropvolgend concert wordt verzorgd door Addie de Jong. Daarna verzorgen Addie de Jong en Aad van der Hoeven de lunchconcerten afwisselend. Zij zullen steeds worden aange vuld met een gast-instrumenta- list of vocalist De pot "activiteiten in de stad" bevat jaarlijks 17.000 gul den. De Schiedamse Gemeen schap is door het college aange wezen om dit geld te gebruiken voor het organiseren van aller lei activiteiten. Onlangs heeft de SG in een advertentie opgeroe pen om ideeën te leveren ter be steding van het bedrag. Slechts één mevrouw heeft daarop ge reageerd en gesuggereerd om meer bankjes .in de stad te plaatsen. Hoe de rest van de pot besteed zal worden, is nog niet bekend. «F s "Xs X Omdat de SG ter ore was ge komen, dat de NOS naar andere locaties zoekt om de Sint te ont vangen, heeft zij de NOS ge schreven. Naar verluidt zou ook Rotterdam in de markt zijn, maar de WV-directeur is daar op dit moment nog niets van be kend. I De SG denkt aan de Vismarkt aan de Lange Haven of het te gen die tijd opgeknapte Hoofd om de Sint te laten debarkeren. De kindervriend zou dan verder te paard door de stad naar het oude stadhuis op de Grote Markt kunnen rijden. Volgens de SG een unieke plek om de Sint welkom te heten en een lekker feestje te bouwen. De SG heeft de NOS uitgeno digd om een dagje naar Schie dam te komen en de beste loca ties uit te zoeken. Mocht men niet in de gelegen heid zijn geweest aan het borst onderzoek deel te nemen (dat geldt dus voor de bewoners van de wijken Kethei, Schiedam- Zuid, West en Groenoord), dan kan men nog tot 12 april terecht in de Pr. Beatrixschool. De openingstijden zijn: maan dag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Op dinsdag en vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op 12 april sluit het onderzoek om 20.00 uur. Herhaalde oproepen worden niet meer verzonden. Wie niet meer in het bezit is van een oproep, kan toch aan het on derzoek deelnemen. SCHIEDAM - De Schiedamse tak van "Wij vrouwen eisen" staat zaterdag vanaf 10.30 uur op de Koemarkt met een stand. Er is informatie oyer abortus ver krijgbaar en er liggen buttons, affiches en ander voorlichtings materiaal- Om 14.30 uur kunnen alle ge- interesseerde Schiedamse vrou wen op de Koemarkt in de bus stappen om in Den Haag te de monstreren voor het recht op abortus. De actiegroep "Wij vrouwen eisen" organiseert overal in het land manifestaties en demonstraties omdat 31 maart uitgeroepen is tot Inter nationale actiedag voor het s» recht op abortus. Busreserveringen en inlich tingen bij Annette in 't Veld. De vorige VW-plattegrond dateert van vier jaar geleden en vergeleken met de huidige is er sprake van een aanzienlijke verbetering. De kaart is over zichtelijk opgezet met verschil lende kleuren en een uitgebrei de legenda. De rijkswegen heb ben een rood kleurtje gekregen en de hoofdwegen een gele kleur. Voor het eerst bevat de kaart de routes van de RET- tram en buslijnen. Een aantal markante punten in Schiedam is afzonderlijk met cijfertjes aan gegeven. Verder valt op, dat de plattegrond behoorlijk up to da te is, want restaurant La Du- chesse, onlangs geopend, is erop aangegeven evenals het toe komstig woongebied ten noor den van het Faassenplein. Op de omslag van de kaart is bet cen trum, uitvergroot, apart afge drukt Uiteraard ontbreekt een straatnamenregister niet. Dat heeft evenals een aantal oer- Schiedamse advertenties een plaatsje gekregen op de achter kant. Gevoegd bij het handzame formaat is de nieuwe stadsplat tegrond een kaart geworden, die bewijst dat het nieuwe VW- bestuur ernst maakt met zijn voornemen om Schiedam beter te promoten dan vroeger ge beurde. JT,_ Om toch iets te doen, zullen leerlingen van een aantal lagere scholen onder leiding van perso neel van de plantsoenendienst, enkele kleine projecten gaan aanpakken. Leerlingen van de dr. Sauerscbool aan de Eduard van Beinumlaan gaan dinsdag 3 april om half twee bomen en heesters planten op het terrein rond de school. Vijftig leerlingen van de Klaas Vripssehiol/Willem tH Brouwersehool trekken woens dag 4 april naar het Volkspark om daar om negen uur te begin nen met het aanbrengen van kruidenbeplanting. Op die dag, maar dan om kwart over tien, is het de beurt aan de kinderen van de Koninging Wilhelmina- school bodembedekkers in, het Volkspark aan te leggen. Ros.d de Willem Gehrelschool aan de Peter van Anrooylaan gaan 25 leerlingen op donderdag 5 april bomen en heesters plan ten. Verder zal op de scholen, die aan deze projecten hun me dewerking verleenden, in meer dere klassen aandacht worden besteed aan plantprojecten. Aan de hand van tekeningen en dia's zal onderricht worden gegeven over moeder natuur. Het ligt verder in de bedoeling om bi) de Burg. Verveenschool aan de Nachtegaallaan ook nog plant-activiteiten te doen plaatsvinden, maar de organisa tie is nog niet geheel afgerond. Mevrouw Van der Most ci teerde met die woorden haar echtgenoot, maar zij begreep ook wel dat dat een vrome wens zou blijven. Ook de heer Lan gerveld maakte zijn lering met dia-vertoning duidelijk, dat het voor het KNMI niet alleen onmogelijk is om voor mooi weer te zorgen, maar dat het zelfs hoofdbrekens kost om goe de weersvoorspellingen te ma ken. In zijn lezing vertelde Lan gerveld wat over klimaten, het weer, metingen en het opstellen van de weersverwachting. Hij liet plaatjes zien van het KNMI te Den Bilt Een instituut 125 jaar geleden in Utrecht opge richt en daarmeeé én van de oudste van Europa. In 1897 ver huisde het naar zijn huidige on derkomen, dat inmiddels al weer vele malen is uitgebreid. Telde de dienst toen zestien me dewerkers: thans werken er zeshonderd mensen. Niet alleen in Den Bilt verrichten zij hun werkzaamheden, maar ook op Schiphol, Zestienhoven, vlieg veld Eelde en Zuid-Limburg, in Den Helder, Vlissingen en Zie- rikzee. Het KNMI kent de afdelingen weerdienst klimatologie, tech nische dienst laboratorium, ad ministratie, geo-fysica en ocea nografie. Langerveld belichtte met name het werk van de weerdienst en liet beelden zien- van het tekenen van de weer kaart het functioneren van de zogenaamde buienradar en hij vertelde iets over regen, wind, mist rijp, tornado's en andere natuurverschijnselen. 0 De brandweer is woensdag twee keer uitgerukt voor brand jes aan de Schiekade. De eerste keer was dat voor een oude schuur en enige uren later ging het om een stel oude autobanden die in brand waren geraakt Beide keren kon de brandweer het vuur blussen. 0 In de nacht van woensdag op donderdag werd op de Broers- vest het duo RHL, 21 jaar oud en L.H.G., 23 jaar ud en beiden uit Rotterdam, betrapt toen zij be zig waren in te breken bij een sigarenmagazijn. Beiden zijn op het politiebureau ingesloten voor nader verhoor. De 34-jarige receptionist J.W.M.K. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zwart lederen koffer. Daarin bevond zich fotoappara tuur ter waarde van 1500 gulden. De koffer werd ontvreemd uit zijn auto die geparkeerd stond op de Korte Haven. SCHIEDAM - De Schiedam» funk-rockgroep Muff Stuff treedt vrijdagavond 30 maart op in de Goudsbloem en zaterdag 31 maart in sociëteit 't Honk aan de Schie. Beide voorstellingen be staan uit twee sets van een uur, waarbij niet alleen funk-roek wordt gespeeld maar ook num mers in reggae en rock-and-roll stijl. Muff Stuff bestaat twee jaar en komt oorspronkelijk uit de sloppen van Rotterdam, zoals tx zelf zeggen.- Bezetting: Joop Zandwijk, drums; Cor de Jong, fenderpiano; Rob La taster, per cussie; Jan Barends, gitarist/so lozang; Peter den Hoed, gitaar; Wessel de Jonge, fenderpiano, clavinet en synthesizer en Lau rens de Jonge, saxofoon. Op de achtergrond werken Jan Prins, mixer, chauffeur Herman en Jo- han de Sjouwer. >t Het is de eerste keer dat er in Schiedam in het kader van de boekenweek een Dichtersfesti val wordt georganiseerd door de boekhandelaren, de Vrienden van het Museum en het Museum zelf. De primeur is toe te schrij ven aan het museum. Onder de dichters bevinden zich de Schiedammers Cor Don, Jan Noordegraaf en Huub Koch. De oud-Schiedammer en leraar Nederlands Jan F. de Zanger houdt op de avond zijn nieuwste gedichtenbundel ten doop, ge naamd „Gaatjes Prikken". Bo vendien gaat hij in op het kli maat voor dichters in Schiedam in het heden en het verleden. Simon Buschman leest Japan se Haiku voor en zal iets vertel len over deze zeer speciale dichtvorm. Een Haiku is een drieregelig gedicht met in totaal 17 lettergrepen. Meester in de kunst die steeds meer naar Ne derland doordringt was de Ja panner Matsoe 'O Basjó. De voordrachten uit eigen werk zullen worden omlijst door pianomuziek die door wat improvisatie aan de sfeer aan gepast zal worden. Het Stedelijk Museum, de vereniging Vrien den van het Museum en de Schiedamse boekhandelaren houden al jarenlang de traditie hoo£ om aan het begin van de boekenweek iets te organiseren, maar meestal deden zij dat <V bescheiden wijze. Het Dichtersfestival is ledereen gratis toegankelijk begint om 20.15 uur in de aula van het museum, Hoogstraat 112. Iedereen die zijn eerste schuchtere treden al op het pad der poëzie heeft gezet, of die dat eindelijk eens wil doen, kan zich aanmelden bij het museum. Te lefoonnummer is 269066.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2