Kruising Parkweg- Mgr. Nolensla komt ah eerste aan de beurt mdm leisa is overtrok ie 1' KEUKEN SHOW Ria Janse vertelt huisvrouwen over boom in de kunst Zieken omroep zendt live uit Greenpeace-expositie verwacht schooljeugd schiedani P^atsen Klein wonder Naam verdronken man bekend Schoolsport in paasvakantie M M f" Mis SPANNING ZZV OOST NEEMT TOE VRIJDAG 6 APRIL 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Bij straatverbeteringsprojec- ten gaat de gemeente meer aandacht besteden aan de verkeersveiligheid van kinderen op weg van en naar schooL Als eerste komt de kruising Park- weg/Mgr. Nolenslaan aan de beurt. In het trottoir worden op drie plaatsen patronen van kleurige steentjes in de vorm van een grote pijl aange bracht 'Deze pijlen moe ten de schoolkinderen de veiligste weg wijzen. gr 7 j'k SCHIEDAM - "Wij gaan met z'n allen naar de Zaan". Dat lied werd gistermiddag spontaan aangehe ven toen burgemeester Lems en wethouder Taverne een bezoek brachten aan het dienstencentrum De Woudhoek. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan werd daar een zeer druk bezochte receptie gehouden. De lustrumreceptie van dienstencentrum De Woudhoek werd druk bezocht Bejaar denzangkoor OASE beet de spits af. IMPORTEUR VAN FRANSE KEUKENS ALLEENVERKOOP OOSTENRIJKSE KEUKENS KEUKENSPECIALIST HENK STOKVIS Rosenveldistraat 97-99 Rotterdam-West Tel. 010-259933 St-Jf mm*. Ria Janse sprak voor de Schiedamse huisvrouwen over de vele mogelijkheden van het gebruik van bomen in de beeldende kunst. SCHIEDAM - De Zie kenomroep Schiedam presenteert zaterdag april het programma „zos op zaterdag" live vanuit de hal van het Gemeente ziekenhuis. 'm/%. IN ROTTERDAM/SCHIE DAM - Tot aan het einde van deze maand ligt aan de Rotterdamse Parkkade de tweemaster-schoener "Saint Antoine" die is in gericht als informatie centrum van de Neder landse afdeling van Greenpeace. Op die boot is een ten toonstelling ingericht over Greenpeace en haar activiteiten. Met foto's, dia's, video en films wordt duidelijk gemaakt wat de organisatie heeft gedaan tegen de walvisvaart en het afmaken van zeehon den. Hans Guyt en Wolfgang Beier: „Wij mikken voor al op de schooljeugd". Veiltigeir routes rpr~'v voor schoolkind eren Al eerder heeft de ge meente laten weten extra aandacht te willen besteden aan de schoolroutes van kinderen. In het verslag van het project Jan van Avenes- straat en omgeving is een kaartje opgenomen, waarop die routes staan aangege ven. Achtenvijftig bewoners hebben via vragenlijsten opgegeven, dat er gevaarlij ke punten voor de kinderen zijn op weg van en naar de scholen. Daarnaast heeft de oudercommissie van de Dr. Visserschool in 1976 gepleit voor verkeersmaatregelen. Inmiddels is bij de Kiveva- schooï een zebra over de Aleida- straat aangelegd. De aanleg van een tweede even ten noorden van de kruising met de Van Be verenstraat wordt overwogen ten behoeve van de Goeman Borgesiusschool en wijkcen trum De Bever. Gemeentewer ken wil ook speciale maatrege len ten behoeve van de leerlin gen van de Jan Ligthartschool op het Frans Halspletn nemen. Bij de herinrichting van Mgr. Nolensiaan, Parkweg, Van Heu- ven Goedhartstraat en Ch. Th. Storkstraat wordt zoals gezegd gedacht aan het integelen van looproutes ten behoeve van leerlingen van de Albertus Mag- nussehool en Jacintha-kleuter- schooL De extra maatregelen voor kinderen zijn mede geïnspireerd door de actie "een veilige sehoolweg" van de Nederlandse Vereniging Bescherming van Voetgangers en Veilig Verkeer Nederland. Recente persberich ten spreken over de jeugdige slachtoffers door het verkeer al van een nationale ramp. Beide verenigingen wijzen erop dat kinderen tot circa 10 jaar niet in staat zijn om op zichzelf te pas ser. m het verkeer. Ze zijn speels, impulsief en leven in een eigen wereld, waarin auto's geen gevaarlijke dingen lijken. Gebleken is dat de meeste onge lukken met jeugdige slachtof fers plaatsvinden op weg van en naar school. Le is toegezongen bij Woudhoek Van een onzer venla{gtnn SCHIEDAM - „Deze heisa Is OTertrokken." „Het is schandalig dat bet Stedelijk Museum op deze manier naar buiten komt. Het Is al lemaal bezijden de waarheid". Dat zijn enkele reac ties ▼an gemeente raadsleden op de wijze waarop bet Stedelijk J Museum de laatste tijd in opspraak is geraakt i Deze week stond de I gang van zaken rond om het museum op de agenda van de raads commissie voor vor ming en recreatie. Vrijwel alle leden wa ren het erover eens dat er snel een beleidsnota voor bet museum op tafel moet komen. Wethouder Posthoorn zei toe dat directeur Paalman eind april zijn nota klaar zou hebben. De commissie was verontwaardigd dat Schiedam door de pu- bllkaties omtrent bet museum opnieuw ne gatief in de publiciteit was gekomen. De beer Roosen van het CDA vertolkte dat het best door te zeggen: „waar zijn we mee bezig?" Hoewel geen van de commissieleden het met de museumnotitie van Hans Koning» en Hans Bakker eens was, dachten wel velen dat deze de komst van een beleidsplan op gang hadden gebracht Arie Vertinde van de PvdA merkte op:„ze hebben ons wel wakker ge schud". Wethouder Post hoorn sprak dat tegen. Hij zei dat er al een voorlopig beleidsplan op tafel lag, voordat de beide PvdA-bestuurs leden hun notitie be kend! maakten. Over de heisa rondom bet museum zei hij: „Er speelden vl^f zaken te gelijk, die voor een vruchtbare bodem zorgden". De heer Roosen ging In op de brief van de Scbiedamse kunste naars aan wethouder Posthoorn. Daarin be tichtten zij het college met twee maten te me ten, omdat Marjo van Soest in eerste instan tie niet werd toegel aten in de museun»- commissie. ,«£r dreigt vreselijke bevoog ding", ze» Roosen op de afgewezen voordracht, „is de commissie een ondergeschoven kind je?" De heer Spier, voorzitter van de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk, dankte medewer kers en vrijwilligers voor al het werd dat de afgelopen vijf jaar en tijdens de lustrumweek ver zet is. Hij vroeg de burgemees ter een goedgunstig oogje op het verlanglijstje van de stichting te willen laten vallen. "Was u maar de enige, die wensen had", antwoordde Lems, "dan zou het gemakkelijk zijn. Maar wees er van overtuigd, dat wanneer wij beslissingen nemen wij dat naar rechtvaardigheid en billijkheid proberen te doen." Lems besloot zijn speech met een citaat uit het feestprogram maboekje: "Leer oud te worden met een jong hart Dat is een he le kunst." "Ik heb de indruk, dat de mensen die hier zijn die kunst verstaan," aldus de bur- gemeester. Circa driehonderd mensen be zochten de lustrumreceptie. De leiding van het dienstencentrum kreeg veel planten en bloem stukken. "Die kunnen wij goed gebruiken", aldus mevrouw C. M, den Herder, leidster van het dienstencentrum. "Het is de af gelopen week erg fijn en erg druk geweest Het fijnste was de goede samenwerking met ieder een. Bij de fancy fair hebben we veel hulp gehad van vrijwilli gers en dankzij hun inzet heb ben we een groot bedrag over gehouden. We hopen daarvan een nieuw biljart te kunnen ko pen. Maar het is even afwachten wat het lustrum gekost heeft. Wat ook erg leuk was, was de samenwerking met diensten centrum De 4 Molens. Zes gast- dames van daar hebben hier ge holpen. Dat is nog nooit ver toond. Je merkt dat de mensen enthousiast zijn. Iedereen is te vreden ondanks het vele werk dat verzet moest worden. En nu op naar de volgende vijf jaar." Namens de activiteiteneom- missie bood de heer Willebrands de leiding een plastiek aan. Deze beeldt op zeer kunstige wijze al le activiteiten uit, die m de Woudhoek plaatsvinden. verkrijgbaar in: tanx. eiken, grenen, mahonie, noten diverse kunststoffen en fineerkeukens Indien u zelf plaatst extra korting Openmgsti|den: 1000-12.30 uur en 13 30-17 00 uur donderdag koopavond SCHIEDAM - Toen gister morgen de 30-jarige L. M. H. de G. op de Schiedamse Burge meester Honnelage Gretelaan met zijn auto geen voorrang verleende aan de 31-jange N. K., kon een botsing niet uitblij ven. De wagen van K. vloog over de kop en was total loss. Wonder boven wonder man- keerde K. niets. Voor alle zeker heid is hij voor onderzoek over gebracht naar het Noletzieken- huis. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - "Een boom in de kunst" was de. titel van de lezing die Ria Janse gisterenmiddag hield voor de Nederland se Vereniging van Huis vrouwen in Zaai Irene in Schiedam, Aan de hand van dia's vertelde zij over het gebruik van bomen in de beeldende kunst en de fotografie. Ria Janse, hoofd van de educatieve dienst van Mu seum Boymans van Beunin- gen, heeft het onderwerp "een boom in de kunst" eens tot onderwerp van rondlei dingen gedoopt Gisteren liet zij zien dat men met bomen in de kunst vele kanten op kan. "Ze hebben soms uitno digende vormen en een sym bolische waarde. Ze zijn het symbool van het leven en de dood. Ook worden ze gretig gebruikt als achtergrond." Aan de hand van een dia van een oud schilderij ver telde ze dat de dames vroeger in mei een groene jurk aan trokken en aan het diner aan moesten zitten met een takje. Deed men dat niet dan kon den de mensen zien dat je niet buiten was geweest. Ze liet een foto zien van de oude Roemeinse havenstad Ostia. Een daar staande boom ervoer Ria Janse als een nazaat van de bomen die daar in de bloeitijd van de havenstad stonden, als een symbool van overleven. Over de bomen in de 18e eeuw vertelde zij wat meer: "De bomen werden toen in vormen verknipt, want een gewone in het wild groeiende boom behoorde tot de barba rij. In die tijd moest alles ge cultiveerd worden. Men dacht van: "Wij zijn de heer ser van de natuur, de natuur is ons werk." Dat was na tuurlijk pedanterie en niet bepaald een eerbetoon aan de natuur. Als voorbeeld vari een tuin die rechtlijnig is in gericht en waar bomen en heggen tot meetkundige fi guren waren gesnoeid noem de zij de paleistuinen m Ver-' sailles. Een Nederlands voor beeld is de tuin van het pa leis 't Loo. Als tegens anger van die stijl liet zij ten zeefdruk van een Engelse kunstenaar zien, waarin strak gesnoeide heg gen en bomen in onechte kleuren boosaardig de hen zo onnatuurlijk behandelde mens bedreigden. Tijdens de uitzending die in het teken staat van het tienjarig "bestaan van de huidige GZ-be. huizing en het daaraan gekop peld Open Huis, worden ge sprekken gevoerd met de kok, portier en een verpleegkundige! Tussendoor worden korte flit sen vanuit de afdelingen uitge- zonen, er is een quiz met leuke prijzen en als eregast is Moni que Stouthandel aanwezig, het meisje dat tien jaar geleden als eerste in het nieuwe gebouw werd geboren. Uiteraard ontbreken vraagge sprekken met de voorzitter van de feestcommissie, de heer Heu- pink, en de heer J, de Koning, directeur van het GZ, niet. Fa milieleden en vrienden van pa- tienten zijn van harte welkom bij de uitzending, die van 10 tot .13 uur duurt SCHIEDAM Tijdens de Paasvakantie kunnen voetbal lers en handballers van de Schiedamse scholen zich op het Sportpark Harga weer helemaal in hun sport uitleven. De be langstelling is ook deze keer weer bijzonder groot. Maandag beginnen de wedstrijden op ver schillende velden in Harga. De voetballers spelen op vier vel den van Hermes DVS, twee vel den van SVDPW en op het veld van Ursus. Alle handbalwedstrijden vin den plaats op het complex van UVG. Er wordt maandag, dins dag, woensdag en donderdag ge speeld. De finalewedstrijden zijn zoals gewoonlijk weer op 30 april. Getracht wordt de finale wedstrijden voor e lagere schoolteams op 12 of 17 april te doen verspelen. SCHIEDAM - De politie heeft kunnen vaststellen wie de man is die vorige week dood in het water bij de Gusto is gevonden. Het is de 31-jarige varensgezel H. Kraaijeveld die thuishoorde op de sleepboot Stormvogel. De man was al sinds 10 februari als vermist opgegeven. f Bewonersvereniging nu ook achter actie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam- Oost heeft zich achter de actie tegen het toenemende aantal buiten landers in het Singelkwartier geschaard. Ook de bewoners vereniging vindt dat de gemeen te het aantal buitenlanders ge lijkmatig over de stad moet ver delen en këfi niet alleWJud bij elkaar moet stoppen, Onder de bewoners van de Morsestraat, de Daltonstraat, de Fuitonstraat en de Bellstraat ontstond twee weken geleden spontaan een actie tegen het steeds groter wordende aantal buitenlanders in de straten. Binnen korte tijd werden 42 handtekeningen opgehaald. De actiegroep Oost, zoals zij rich noemt, heeft onlangs een pam flet verspreid om nog meer handtekeningen te verzamelen en heeft samen met de bewo- nersvereniging een brief ge stuurd aan burgemeester en wethouders. Zij schrijft: "Onze actie is niet gericht tegen buitenlanders. Een te groot aantal buitenlanders in de straten kunnen spanningen veroorzaken bij Nederlanders en buitenlanders." De actie groep wenst een gesprek met mevrouw Taverne, wethouder van Woningdistributie. Anneke van Gurp van de Be wonersvereniging zegt: "We merken dat het toenemende aantal buitenlanders spannin gen oproept De buitenlanders kunnen er ook niets aan doen. .Zij willen ook graag wonen. Het is de gemeente die verantwoor delijk is voor het beleid en daar om moeten we met de wethou der gaan praten. We willen we ten wat voor beleid er gevoerd wordt en of de gemeente een be paald percentage hanteert" De spanningen in de buurt ne men de laatste tijd inderdaad toe. Afgelopen weekeinde kon een vechtpartij tussen een Turk en enkele jongelieden nog wor den voorkomen. Volgens som mige bewoners zou de Turk be zwaar gemaakt hebben tegen herrie die enkele jongens op straat maakten. Na een woor denwisseling zou de man een mesgepakt hebben, waarop de jongens met sierzwaarden te rugkwamen. De man vluchtte paar binnen, maar kon niet voorkomen dat twee ruiten wer den ingegooid. Een deel van de buurtbewo ners deed zich evenzeer gelden bij de huisuitzetting van Rini Perdaems, Zij waren in de ver onderstelling dat ze eruit gezet werd om plaats te maken voor een buitenlands gezin (Van een onzer verslaggevers) „Op zee bestaan geen wetten. Daarom kunnen walvissen, die tal bijna uitgestorven zijn, wor den gevangen en zeehonden massaal worden doodgeknup peld. Daar willen wij iets tegen doen". Dit zegt Hans Guyt, be stuurslid van de milieugroep Greenpeace. Greenpeace wil vooral de jeugd tonen hoe er omgespron gen wordt met het milieu. Guyt: „Wij laten niet alleen de slach ting onder de dieren zien, maar besteden ook aandacht aan het dumpen van radioactief afval in de Atlantische Oceaan". Daarom hoopt Hans Guyt dat veel schoolklassen de weg naar het schip zuilen vinden. „Wij mikken op de scheien want per slot van rekening zijn het de kinderen die worden geconfron teerd met onoordeelkundig uit putten van energiebronnen en het afmaken van dieren. Tijdens onze actie's hebben we zoveel mogelijk films en foto's ge maakt Deels om in de publiciteit te brengen, maar meer als bewijs materiaal om aan te geven dat er geen rekening wordt gehou den met vangstbeperkingen en conventies", aldus Hans Guyt De tentoonstelling is open op donderdagen vanaf 20.00 uur. vrijdagen vanaf 1900 uur en op zaterdag en zondag van 13 tot 19.00 uur, "Iedereen is welkom", .zegt Hans Guyt tot slot, „maar wij hopen vooral dat er veel schoolklassen komen kijken".

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2