Brieven 'Trek exportvergunning 3 korvetten in' Parkeerautomaat bron van ergernis De Bever maakt paashazen Dus u merkte lots dat uw vogelkooi leeg was? PvdA-fractie is 't niet eens met museumnotitie Bakker/Konings i Sluitingen feestdagen ll ooriopig geen buitenlanders in Oost erbi f^miï Stoplichten Monden 'rood' Drie doden bij ongelukken in maart Na hartinfarct overleden i schiedam ZK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam gaat onderzoeken of de huisvesting van buitenlanders in de stad niet beter te spreiden is. Dat als uitvloeisel van de bewonersactie in Schiedam Oost. Voorlopig zullen er in vrijgekomen wonin gen in de straten bij de Morsestraat geen buitenlanders meer worden geplaatst, om de gemoederen eerst te sussen. >rV Buitenlanders Geeft u toch zeker zo'n handig Extraatje op? SCHIEDAM f DONDERDAG 12 APRIL 1979/HET VRIJE VOLK /PAGINA 2 Wethouder mevrouw Ta verne: Ik ben erg begaan met het lot van de buiten landse arbeiders. Wethouder Taverne laat toch weten dat zij er niet omheen kan om buitenlandse werknemers en hun ge zinnen goede en betaalbare woonruimte aan te bieden in Oost. Als reactie op het toenemende aantal buitenlanders in de Fultonstraat, de Bellstraat, de Morsestraat en de Daltonstraat, ontstond onder de bewoners spontaan een handtekeningenactie. Men eiste spreiding van de buitenlanders. Later schaarde de Bewonersvereniging Schiedam Oost zich achter die actie en volgende week gaat deze met de wethouder praten. Cr Parkeerautomaat is regelmatig ven stag af door bui tenlands geld. Opweekse (togen to het plein Het paasprogramma van Jeugdland wordt vrijdag besloten met een optreden van Henk Driessen in De 4 Molens. Van een oom verslaggevers Extraatjes Particulier Schiedam is een servicerubriek van Schiedam Extra, speciaal voor alle Schiedammers. Daarin kunt u uw privé-berichtjes kwijt Want misschien hebt u nog "n oud bed op zolder staan, zoekt u uw weggelopen huisdier, hebt u veremgmgsnteuws te melden. Voortaan kunt u dke donderdag in Schiedam Extra uw mede-Schiedammers aanbeden wat u kwijt wilt vragen wat u hebben wilt oproepen voor uw vergadering of verzoeken uw verloren voorwerp terug te brengen. En zou het met leuk zijn om Opa te feliciteren in de krant? (j kunt uw Extraatje opgeven bij ons kantoor in Schiedam, Hoogstraat 76. Een vriendelijke medewerkster helpt u graag bij het opstellen van uw mededeling. De kantooruren zijn:930-12.30 uur en 1330-17.00 uur. tlw Extraatje vraagt een bijdrage van f 5.- per 20 woorden en voor elk woord méér 'n kwartje extra Kortom: Extraatjes zijn bedoeld voor het kleine nieuws ^>ij u thuis en in uw buurt w crw I5** J H 5 14, 1 3rï Gemeente onderzoekt spre X- Deze wedt hebben enkele be woners een gesprek gehad met mensen van Bureau Huisves- ts i te Geen wonder al die spanning in Oost De buitenlanders waren hier al toen ze nodig waren. In middels is de hele familie over gekomen en die willen woon ruimte hebben. Als ze niet door de gevestigde buitenlanders ge holpen kunnen worden aan woonruimte, zoeken ze deze in Schiedam. Als bewoner van de Stationsstraat merk je dat wel. Zoekt U een huis? Er staan er twee leeg, een koophuis en een huurhuis en binnenkort komt een derde leeg, ook een koop huis. Wij in de Stationsstraat zijn het gewend dat die heel gauw bewoond zijn. U mag drie keer raden wie in die huizen kp- komen wonen. H. J. SCHOLTEN Stationstraat 31 a Schiedam Noot van de redactie: De heer Scholten reageert op het artikel "spanning in Oost neemt toe. Be wonersvereniging nu ook achter actie", uit onze krant van vrijdag 6apnL landse gezinnen, waarvan één Engels gezin, een woning in de buurt hebben gekregen. Ze zegt! „In West wonen volgens mij veel meer buitenlanders, maar uit die buurt hoor ik nooit pro testen. Men zegt dat men niet discrimineert, maar ik proef uit de actie toch wel een zweem van discriminatie. Turken zijn rusti ge mensen. Wij, die ze nodig hebben in onze welvaartsstaat, moeten hen goede woningen aanbieden. Spreiding van de buitenlan ders wordt een groot probleem", gaat zij verder. „Meestal zijn het grote gezinnen en die kan ik niet in woningen stoppen in G roen oord en de Woudhoek, want die huizen zijn te klein en voor bui tenlanders onbetaalbaar. De meeste woningen met meer dan vier kamers staan in de oude stadswijken. Ik móét ze daar wel plaatsen. Om de buitenlandse kinderen van onderwijs te voorzien, heb ben we op enkele scholen in Oost extra Turkse lessen ge start Als we gaan spreiden valt, ook dat in het water. Ik ben erg begaan met het lot van de buitenlandse arbeiders", zegt mevrouw Taverne verder. „Vele arbeiders leven al jaren gescheiden van hun vrouw en ik hoor dat velen met nerveuze klachten rondlopen. Ik kan het ze niet kwalijk nemen dat ze hun vrouwen en kinderen laten overkomen. Het is de taak van het gemeentebestuur om hen een goede woning aan te bie den." Om tegemoet te komen aan de eisen van de bewoners van de vier straten in Oost laat zij nu toch een onderzoek naar een mogelijke spreiding instellen. De kritiek van de bewoners dat de gemeente aiie buitenlanders maar bij elkaar stopt, zoals in de Stationsstraat, weerlegt de wet houder met: „Tot 1 maart had den we geen greep op de parti culiere huiseigenaren. Die von den het allang best dat ze hun woningen kwijt konden aan buitenlanders die een kleine woning voldoende vonden, In de Stationsstraat is dat zo gegaan en de gehele schuld kan dan ook niet op de gemeente geschoven worden. Nu, met de nieuwe woonruimteverordening, kun- ,nen we ook beslissen wie in de woningen komt van die huis eigenaren." ting. Hen werd meegedeeld dat er voorlopig geen woningen sneer zouden worden toegewe zen aan buitenlanders in de des betreffende straten. Wethouder Taverne van So ciale Zaken en Woningdistribu tie vindt het oplossen van de zaak erg moeilijk en Iaat eerst onderzoeken hoe het met de spreiding van de buitenlanders gesteld is. Pas dan denkt zij wel of geen maatregelen te nemen. Ze verbaast ach over het feit dat de bewoners van Oost pro testeren, terwijl er de laatste maanden slechts drie buiten- ■twV Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - «Meneer, ik heb een gulden in dat ding gegooid, maar bij doet «aft niet.** Deze opmerking moeten agenten en par- keenrachten bijna dagelijks aanboren van automobilisten die hun i geparkeerd hebben op het parkeerterrein achter de Hema. zo goed als leeg, maar op vrij dag, tijdens de weekmarkt, en op zaterdag is hij overvoL En juist op die dagen worden par keerwachters. die zich in de buurt bevinden, dol van alle op merkingen zoals boven om schreven. Sm bijna dagelijkse bron van ellende dus. Er zijn automobilis ten die, uit angst voor een proces verbaal, hun wagen ergens an ders gaan parkeren. Maar dat hoeft niet Voorde parkeerauto maat die daar staat, is nog geen verordening. Anders is het roet pariteermeters. Daar is wel een verordening voor, zo zegt de Schkdamse politie. De reden waarom de parkeer automaat zo dikwijls kapot is, komt omdat er nog wel eens buitenlands geld in wordt ge gooid en dan is de automaat meteen van slag af. „Wij laten dat ding regelmatig repareren", zegt een woordvoer der van het Stadskantoor, „maar binnen de kortste karen is hij weer kapot". De automaat die nu op het plein achter de He- ma staat is enkele jaren geleden na -gezet De koeten waren 4DJBQ0 gulden en in Nederland staan er slechts vijf van op par keerplaatsen. i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Trek de ex portvergunning voor de drie korvetten voor Indonesië in." De Schiedamse Pacifistisch So cialistische Partij vraagt de Schiedamse gemeenteraad om zich zodanig uit te spreken. De PSP vindt dat Nederland door de situatie van de politieke ge vangenen in Indonesië en de oorlog op Oost Timor, die ge paard gaat met uitmoording van de bevolking, de drie oonogs- mag leveren. De partij heeft zelf geen zetel In de gemeenteraad en vraagt de andere politieke partijen om de ze motie in te dienen. Volgens de pacifisten moet de raad zich herbezinnen op de voordracht bij het Openbaar Li chaam Rijnmond om Wilton Fljenoord voor de bouw van de korvetten een vergunning te ge ven voor de uitbreiding van de werf. „Toen is er over de kwes tie weinig of geen discussie ge weest", stelt de PSP, De pacifistische partij Is al een tijd met de actie tegen de bouw van de korvetten bezig, samen met het Indonesië Comi té, Eerder dit jaar heeft zij een groot aantal bandtekeningen aangeboden aan kamervoorzit ter Vondeling om de exportver gunning voor de schepen alsnog te weigeren. In Schiedam heeft zij onlangs een brochure ver spreid over de gehete affaire, waarin zij ingaat op het volgens baar oneigenlijke argument van de werkgelegenheid. Ook wens te de partl> de discussie over de levering te heropenen. Met de motie aan de gemeenteraad doet zij deze stap. SCHIEDAM Ruim honderd vijftig kinderen hebben gister middag paashazen in allerlei soorten en maten gemaakt tn toijkcentrum De Bever. In dne lokalen tan het wijkcentrum werd enthousiast geknipt en ge plakt om spatten te maken ter opfleuring van de paastafeL Terwijl de kinderen bezig wa ren met het fabriceren van wa gentjes, paardjes en aashazen, kookten enkele moeders en vrij willigers tn de keuken eieren. Die werden vervolgens gekleurd en door de kinderen in hun han- denarbeidproduk ten verwerkt Vol trots verlieten de kinderen het wijkcentrum met hun werk stukken. Op de foto daarvan een beeld. SCHIEDAM-Omdat de stop- Behten op de Churchillweg gte- tBtnriddagop rood bleven staan, «testenden er precies rond het spitsuur een enorme file. Tot ver over de overweg bij de Oamtoan stonden auto's die mm vooruit konden. nog geruime tijd eer i weer (ten nomisal verloop Waarschijnlijk to kortolui- schakelkast de oor- ZOLDERTHEATER/POP- FENTHEATER Vrijdag 13 en zaterdag 14 april is het zoldertheater gesloten. HOOGSTRAAT Donderdag 12 tot en met za terdag 14 april Braderie op de Hoogstraat van museum tot stadhuis onder het motto "De gein zit in de staart". Donderdag gezellige muziek van een groot draaiorgel, vrijdag sfeervolle achtergrondmuziek en zaterdag optreden van de Gin Town Jazz Band. Ook op zaterdag: optre den van de Shout Knock Out and the Rock and Roll Patrol op de Grote Markt, clown Bobo, de paashaas met een leuke attrac tie en een autoshow. t Q.T.? Zaterdag 14 april bestaat soci ëteit "Q.T.?" Nieuws tfaat 12, tien jaar. Dat tweede lustrum wordt op rijn Hongaars gevierd. 'Om 20 uur Hongaarse maaltijd en aansluitend een optreden van een heus ai echt zigeunerorkest Tijdens de gehele avond rijn di verse Hongaarse hapjes te ver- kijgen. CHR. SOCIALE BELANGEN Op vrijdag 13 april organi seert carnavalsvereniging De Rietzeilers een bingo-avond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. De avond is toegankelijk voor iedereen ouder dan 16 jaar. Aanvang 20 uur. Zaal open 19 uur. VROUWENSOOS Donderdag 12 april vervolg op de eerder gehouden discussie avond over feminisme. De vrou- wensoos Vi-names is geopend van 2030 tot 030 uur. Nieuw - straat 12. BIJDORP Zaterdag 1, 9 uur kun nen de klnde an 2 tot 12 jaar die lid zijn van wijk vereniging Bijdorp weer paaseieren zoeken. De paashaas gaat eieren ver stoppen in park Bijdorp. Voor de kleintjes heeft de paashaas een veldje apart gehouden. Ver zamelen bij *t Trefpunt Deelne mers worden verzocht een mandje of een plastic tas mee te nemen. Om 20 uur bingo in 't Tref punt JEUGDLAND Vrijdag 13 april, 10 uur creati viteit Rozenburgerplein. Om 14 uur Edisonplein. Op vrijdag 13 april treedt jeugd-entertainer Henk Dries sen op in dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. toegangsprijs 50 cent Aanvang 14 uur. Henk Driessem brengt een jeugdshow met buikspreek act batlonnenshow, poppen theater, goochelen en quiz. Henk Driessen heeft viermaal een show verzorgd voor de televisie. In 1976, *77 en *78 behaalde hij op het nationaal congres voor de goochelkunst de prijs voor.de beste kindergoochelaar in Ne derland. BEVER/KREEK Vrijdag 13 april sportdag op de Vlaardingerdijk in de put om 13 uur. Verzamelen bij De Be ver, Van Beverenstraat 40. Zak- lopen, volksdansen en waterra ce staan op het programma. Om 15 uur pannekoeken eten in De Bever. De sportdag is voor kin deren van 4 tot en met 12 jaar-. Kosten 75 cent Dinsdag 17 april als klap op de vuurpijl kunnen de kinderen van de westwijk van 6 tot en met 12 jaar een dagje uit naar Slagharen. Vertrek om 8 uur vanaf De Bever. Brood meene men en niet meer dan 230 zak geld. Iedere deelnemer krijgt li monade en een appeltje. Men wordt verzocht zijn oudste plunje aan te trekken. Kosten bedragen 850 per kind. Terug komst is om 18 uur. Aanmelden via De Bever, tel. 266442. SENT JORIS DOELE Vrijdag 13 april gaan de jonge tieners een dagje uit naar Duin- relL Er is *s avonds geen Clut. Zaterdag 14 april, 13 uur pa is~ mandjes maken voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Kosten één gul den. Dinsdag 17 april film voor kinderen van 4 tot 12 uaar. Aan vang 14 uur. STEDELIJK MUSEUM Schiedamse Ateliers met schilderijen van Inge van Haas ten, keramiek van Peter lan dauer, beelden en foto's van Daan-Padmos en environment „Als de elementen razen" van Jaap Zwier. Tn de entreezaal Popart werken uit eigen collec tie. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 1? uur, beide paasdagen 1230 tot 17 uur. PASSAGE THEATER Vrijdag 13, april spelen Mary Dresselhuys, Jo de Meyere, Mart Gevers, Hein Boele en Liesbeth Struppert „Céline" van Maria Pacome. Regie: John van de Rest Zie verder Schiedam- Extra Kaarten dagelijks van 1330 tot 16 en 18 tot 22 uur ver krijgbaar aan de kassa Prijzen: 15; 12.50 en 10. Pas 65 en CJP geldig. De voorstelling begint om 20.15 uur. Dinsdag 17 april, 1130 en 16 uur Bassie.en Adriaan. CAFE QUIBUS Zondag 15 april, 2130 uur treedt Johnny Melville met paashaas op in café Quibus, Pantomime, muziek, vaudeville en slapstick. Perspublicaties spreken van „een clown van grote klasse", „super", „een bui tengewoon pantomimespeler" en „verbazingwekkend". PASSAGE Dagelijks om 14, 19 en 21.15 uur; vrijdag en dinsdagmiddag geen voorstelling „Grease" met John Travolta en Olivia Newton Jonn, ai, CINEMA BIO Dagelijks om'20 uur „De dag dat de hel losbrak" met Burt Lancaster, 16 jaar, KINDERMATINEES Dagelijks tot en met woens dag 18 april om 14 uur „Peter Pan", Nederlands gesproken. DOKTER, TANDARTS» APOTHEEK Wie in het weekend een dok- ter nodig heeft, moet de bood- schappendienst bellen, tel. 206611. Apotheekhulp voor spoe- 1 drecepten, teL 264018. Weekend dienst tandarts: E. de Wilde, Prins Bemhardlaan 86, teL 268702; alleen zaterdag, zondag on maandag op het spreekuur van 17 tot 18 uur. EHBO WEEKENDDIENST Vrijdag 18 tot dinsdag 730 uur - Noletziekenhuis. teL 260080 Van een onzer verslag geven SCHIEDAM - De fractie van de Partij van de Arbeid in de Schie damse gemeenteraad neemt nadrukkelijk afstand van de plannen van de twee IN dA-bestuurtleden Hans Bakker en Hans Konings om het Stedelijk Museum om te bouwen tot sociaal-cultureel centrum. In een pas uitgebrachte verklaring schrijft de fractie dat ze bet be staansrecht van bet museum ais culturele voorziening garandeert. Wel moet het museum dan voor een breder publiek toegankelijk worden gemaakt. TL.' SCHIEDAM In de maand maart hebben 177 ongevallen plaatsgevonden. Vorig jaar tmart bedroeg dat aantal 188. In 42 gevallen was sprake van zware schade (maart 1978: 29). i5ö keer van lichte schade (154) en in vijf gevallen was er geen schade (5). Bij de ongevallen waren in to taal 260 personenauto's betrok ken, elf vrachtw agens, 24 brom fietsen, twaalf fietsen en zeven voetgangers. In het verkeer vielen vorige maand drie doden (1). Er waren dit jaar geen zwaar gewonden tegen vier vorig jaar. Het aantal licht gewonden bedroeg 20 (17). Bij ongelukken raakten twee kinderen zwaar gewond. „Uitgangspunt voor het cul tuurbeleid", zo staat in de ver klaring, „is het recht op het be leven van eigen culturele waar den. In Schiedam gaat het om een lokaal museum met ener zijds een taak op het gebied van de beeldende kunst en ander zijds heeft het museum de taak om zich te richten op aspecten op de plaatselijke geschiedenis". Een dergelijk beleid moet vol gens de fractie gebaseerd rijn op een plan, dat publiekelijk ter discussie is geweest De fractie betreurt het dat er in de pers vele halve en hele on waarheden over het museum geschreven zijn naar aanleiding van een onjuist ANP bericht, waarin stond dat Konings en Bakker fractieleden zouden zijn. „Dat^af aanleiding tot een wil de stroom van artikelen." De fractie zegt- „In de discus sie omtrent het museum heeft de fractie zich terughoudend op gesteld, teneinde de museum commissie en de directeur in de gelegenheid te stellen in alle vrijheid een voorlopig plan op te stellen. Ondanks herhaalde ver zoeken bleef dat plan gedurende de afgelopen twee jaar uit". Op grond daarvan besloot de PvdA het aankoopbudget te bevrie zen. „De gemeenteraad is hier mee akkoord gegaan", zo verde digt de fractie zich verder. „Het gaat derhalve om een tijdelijke maatregel en daarop reageerde nauwelijks iemand, totdat de notitie van Bakkers en Konings uitkwam, die louter op financi ële argumenten was gebaseerd." SCHIEDAM De heer A. dew Kok, 67 jaar, is afgelopen maan- dagmorgen overleden aan een hartinfarct Hij reed op zijn fiets op de Sportlaan en werd -• onwel Opname in het Gemeen teziekenhuis kon niet voorko-» men dat hij overleed. ws Eert kleine' onenigheid over,, v waarschijnlijk elkanders rijstijl speelde zich onlangs af op Rijksweg 20. De heer P.D.V. uit' Poortegaal moest voor' de in-"3 gang van de Benei uxtunne! naar rechts invoegen. Toen alles,,, in de file stond, kreeg hij plots een stomp in zijn gezicht van de bestuurder van de auto achter w hem. Kennelijk in paniek reed. w, P.D.V. daarop achteruit tegen de auto van de man, die snel wég ■reed. SCHIEDAM - De gemeente lijke kantoren zullen op tweede paasdag, op Koninginnedag en op 1 met de Dag van de Arbeid gestoten rijn Op die dagen ud «ok de reinigingsdienst geen tvull ophalen en gedurende de paasdagen kan zelf storten van vuil op de Parallelweg evenmin plaatsvinden. De vuilophaal diensten rijn opgeschoven van maandag 30 april tot donderdag 3 mei en van dinsdag 1 mei naar vrijdag 4 mei. De afdeling Burgenaken te op dinsdag 1 met geopend van tot 12.M uur. Kadavers kunnen bij veehouder» eent op de dins- J dagen 17 april en 1 mei epge-" haald worden. Op belde Paasdagen zal hél' Statelijk Museum geopend rijd*1'* van BJO tot 17.00 uur en op T'"', mei normaal van KLM tot 17,MJ*> uur. In verband met Goede Vrij- dag zulten alle Schiedamse pest- kantoren op 13 april vanaf 1750 voor bet publiek gestoten zijn.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2