Binnenstad Grease haalt Passagetheate i Volgende week: poprubriek van Martin Green w M. «F «JF Si** B 9 J% f 9 •m HW-Bijlage Schiedam Extra pag. Buitenkans Kwetsbaar -nmm m W John Travolta en Olivia Newton John in GREASE Maple Leaf: 'Wii zi jn Avondj lachen om beslist geen kauwg im' blijspel Céline Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM - „We zijn ontzettend vasthoudend geweest, wat betreft onze muziek en onze band", dat zeggen Thom Borsboom en Aad Gouka. Twee Schiedamse jongens, die al tijdens hun schooltijd gezamenlijk muziek maakten. Ai sedert 1975/ toen ze samen met Ma nuel Celeste in Cafe de Quibus als akoestisch trio optraden, zijn ze met hun muziekgroep bezig. Een half jaar geleden kwam Wim Rissema de ploeg versterken met een splin ternieuw drumstel, Koos Vorstenbos (25) met zijn basgitaar en Frans Dool aard als „pedal-steel— bespeler. En nu heet de groep die zij vormen: Ma ple Leaf. Wim Rissema, die vroeger ook al eens met Aad en Thom had gespeeld, besloot een half jaar geleden met de jongens mee te doen. „Toen ik de groep, die toen nog Kantjil heette, zag spelen tijdens het Koninginnedag-fes tival in de Plantage had ik er meteen zin in. Ze speelden goed. De style country-rock lag me wel. Alleen de aanschaf van een nieuw drumstel heeft me doen twijfelen. Nu ben ik blij dat ik het gedaan heb. Tegenwoordig woon ik in Dordt, de Gorzen mis ik wei ja, en dat reizen dat is gauw te veel 11 hè. Want toch zeker een paar keer per week willen we repete ren. Maar ik zou het gezamenlij ke spelen, ook al omdat het bé ter wordt, niet willen missen. De meeste drummers drukken graag hun eigen zin door in een band, vooral die Jazz-rock-rich- tlng-drummers. Ze willen ruim te krijgen in een band. Ik heb in Maple Leaf alle ruimte, omdat we het 'samen maken.! Dat viel me ook op, toen ik de groep voor het eerst hoorde. Ze luisterden naar elkaar". Thom Borsboom, de jongste en naar hij bewezen heeft de doorzetter van de band, vindt .het erg belangrijk, dat er voor *en met elkaar gespeeld wordt./" '/Hij-verduidelijkt:* „Kóós, onze bas-gitarist is ziek,, een griepje, "dus afgelopen vrijdag'was hij er niet met het repeteren. Nu; wij misten hem erg. Koos zijn basgi taar-geluid hoort in het geheel van ónze muziek". De muziek van de 5, oorspron- Céline is in een scène verwikkeld met haar kleinzoon (Mary Dresselhuys en Hein Boele). Frans Doolaard speelde tijdens het gesprek in het begeleidingsorkest van Vader Abraham en Koos was nog.een beetje ziek, dus drie van Maple Leaf: v.l.n.r. Wim, Thom en Aad. kelijk 4 Schiedammers, Aad, Wim en Koos uit de Gorzen, kan het beste worden omschreven als country-rock. Veel snaren werk. Drie elektrische Fenders en het „pedal-steel" instrument, dat door „de heel oude, al tegen de 42 lopende" Frans, gespeeld wordt. Frans Doolaard vinden de vier Schiedamse jongens hun „eigen grote buitenkans". Dool- aard verdient al jaren zijn bo terham met het musiceren. Zijn beroep- is studio-muzikant En als-begeleider van tientallen be kende Nederlanders is zijn naam op vele platenhoezen te vinden. Hij begeleidde onder andere: Boudewijn de Groot, Rob de Nijs, Tol Hansen, Corne lls Vreeswijk en Xandra Remer, - om een paar klinkende namen te noemen. Op het ogenblik werkt hij mee aan de totstand koming van de nieuwe lang speelplaat van Xandra Remer,- die met haar liedje „Colorado", op de 12e plaats terecht kwam tijdens het Eurovisiesongfesti val. Wim, Thom, Aad en Frans zijn gelukkig dat zo'n gerouti neerde kracht als Frans in Ma ple Leaf wil spelen. Thom Borsboom: 't Is gewoon een fijne man, niet betweterig. Hij hoeft het niet om het geld te doen, want dat verdient ie wel". Wim, de drummer voegt eraan toe: „Frans is een gedreven mu zikant Kunnen we ook nog wat van leren. Maar dan niet op een betweterige manier. Nee, zijn inzet is belangrijk. Net als de onze. We spelen geen drum-' mersmuziek, geen moeilijke me lodieën. We proberen allen een In de oogstmaand van het vijfde jaar na de vast stelling van het bestem mingsplan Binnenstad, heeft de Kroon zijn uit spraak gedaan en kan de gemeente aan de slag. Het is nu inmiddels de gras maand .van het jaar zes en gelukkig Worden de bewo ners van het Centrum nog steeds niet geteisterd door lawaaioverlast van heistel lingen of ander ongerief, bedoeld om het groene hart van de binnenstad te ver-, pesten met blokken beton, steen, auto's, lawaai van bewoners enz. U verdenkt mij van sar casme? Het spijt me, ik moet u teleurstellen: deze maal geen misstanden die weer eens nodig aan de kaak gesteld moeten wor den. Nee, ik meen het bo venstaande serieus! In wel ke grote stad in Nederland bestaat het nog, dat je in 1979 in het hartje van de stad op zondag gewekt wordt door vriendelijk, een ieder ter kerke nodend klokgelui. Dat je loom en lui je ontbijt nuttigt, ter wijl de damp je kopje thee ontvlucht om een vrolijk dansje te wagen in de door open deuren en ramen bin nendringende stralen van de lentezon. Dat je mijme rend je blik naar buiten richt en twee kloeke kas tanjes in een groene weide ziet en de kwetterende vo geltjes hoort, die zich twee aan twee trachten te herin neren hoe een nestje ge bouwd dient te worden. En verder geen geluid dat duidt op de aanwezigheid van die meer dan een mil joen mensen die hier in de buurt wonen. Edoch, genoeg gemij merd. Want als ik even verder kijk dan mijn neus lang is, zie ik een Baan met zijn armetierige krotten en een Lindenhof die dichtge spijkerd is en staat weg te rotten. Iedereen in deze stad is het er over eens dat er nu eindelijk iets moet gaan ge beuren. Hoe dat precies moet, daarover verschillen de meningen nog enigszins. Teder vogeltje zingt nu een maal zoals het gebekt is. Er heeft ook in deze krant al uitgebreid gestaan hoe de politieke partijen over de voortgang denken. Daarom lijkt het me op deze plaats interessanter om de me ning van de grootste partij in Schiedam eens naast die van de Bewonersvereni ging van het Centrum te leggen en te kijken of die overeen komen. Tenslotte mag van die partij ver wacht worden, dat zij een mening heeft die gesteund wordt door een groot deel van de bevolking en omge keerd dat zij de redelijke wensen en verlangens van die bevolking steunt en tracht te verwezenlijken! Welnu, de Bewonersver eniging Schiedam Centrum heeft eind vorig jaar een brief naar het College ge stuurd, waarin zij meldt, dat zij hard aan de slag is gegaan om de mening van de bewoners te peilen over de discussienota die Zijde veld heeft uitgebracht. Ze stelt dat zij uitvoerige in formatie heeft verschaft, een vergadering over de binnenstad heeft gehouden en zelfs geënquêteerd heeft om de meningen binnen het centrum te peilen. Ik vind dat dat eigenlijk de taak van het gemeentebestuur is, maar als die in gebreke blijft dient een bewo nersvereniging voor de be langen van haar leden op te komen. Overigens komt in de nabije toekomst nog vol doende inspraak, beloofde Zijdeveld laatst op een commissievergadering. Wat zijn nu in concreto de globale wensen van de bewoners? Zij pleiten voor kwaliteitsverbetering van het winkelbestand, met name in de levensmidde lensector en op het Broers-" veld. Het aantal winkels aan de Lange Kerkstraat zou groter moeten worden. Zij juichen woningbouw op de kaalslag toe, maar niet in grote eenheden „om aan sluiting met de nu nog be staande bebouwing zo ge leidelijk mogelijk te ma ken". Zij willen een cen- trumtuin met als middel punt de Lindenhof, waar diverse wijkvoorzieningen gerealiseerd kunnen wor den (woonerfsituatie) en anderzijds het parkeren door bezoekers aan het centrum buiten het hart dient te geschieden. Binnen de PvdA-fractie heerst de volgende, even eens globale, mening. (De PvdA heeft uiteraard een gedetailleerd idee hoe de binnenstad er uit moet gaan zien, maar we gaan op deze plaats even voorbij aan de details en aan de ideeën die niet door de be wonersvereniging ver woord zijn.) Voor wat be treft de woningbouw hul digt de PvdA overeenkom stige gedachten als de be woners, evenals over de „stadsontmoetingsruim te" bij de Lindenhof. Zij vindt eveneens dat slechts be stemmingsverkeer toegang tot de binnenstad mag heb ben en dat gemotoriseerd vërkeer zicb dient aan te passen aan bet langzame verkeer. Parkeren mag al leen aan de rand van de binnenstad. Ten aanzien van het winkelbestand stelt de PvdA dat er alleen uit breiding mag plaatsvinden, als de noodzaak wordt aan getoond. Het feit dat de be woners in groten getale vragen om meer levens middelenzaken lijkt mij voldoende aantonen van in ieder geval die noodzaak. De cirkel is rond. Ik stel de zoeven dat verwacht mag worden dat de mening van de PvdA overeenkomst vertoont met die van een groot deel van de bevol king. Ik heb laten zien of dat voor wat betreft de bin nenstad het geval is. En in derdaad, dat is het geval. HANS VAN KLEEF .bepaalde melodie te volgen en gezamenlijk te vertolken". Het „pedal steel" instrument dat de Hagenaar Frans Dool aard bespeelt is een soort lig gende gitaar. Om het simpel te zeggen: een aantal snaren op een plank, zittend wordt er, door een stalen staafje over de sna ren te bewegen, geluid uit geto verd. De liedjes, nummers, of songs zijn meestal zelf geschreven. Aad Gouka: „Eerst speel je na tuurlijk nummers van bekende groepen na, met oude radio-ver sterkers enzo, het oude en geijk te verhaal. Zo begint iedereen.. Maar tegenwoordig schrijft Thom bijna alle teksten en die vinden we best goed. Ik voor mij, vind teksten, woorden dus, niets zeggen. Een tekst van een lied op zich zegt me niets. Van gedichten moest ik vroeger op school al niets hebben, maar... in combinatie met muziek kan het me soms raken. Elk nummer geeft me een bepaald gevoel, en vandaar uit speel ik". Thom Borsboom, die de teks ten schrijft gaat hier zeer se rieus op in: „En toch voelt Aad wat ik bedoel. Ik probeer in ieder geval mezelf een klein beetje bloot te geven in mijn liedjes. Een liedje moet van mij zijn. Dat kan erg persoonlijk klinken, maar dat is niet zo, want mijn gezongen wóórden zijn niets zonder de muziek. In het begin schreef ik zomaar teksten. Die hielden niet veel in, niet dat ik een boodschap heb over te brengen hoor, dat is de bedoeling niet, maar nu schrijf ik vanuit mijn eigen ervaringen. En dan ben je erg kwetsbaar. De wereld waar we In leven staat dat niet toe. Je praat gauw over rotte dingen heen, zoals een zan ger er overheen zingt. Want je kan er van schrikken". Al discusierend passeren en kele favorieten van de drie aan wezige bandleden de revue: Randy Newman, Jackson Brown, Jacques Brei (Thom zegt: „Het is eigenlijk helemaal mijn smaak niet, maar „Mijn vlakke land" is geweldig. Dan durf ik haast niet meer te spre ken over mijn teksten"), en Jon Anderson. Ze praten heftig ver der, want Aad, die zelf Beverly Hilbilly muziek, country van de gezelligste soort, -liefhebber is, merkt op: „We maken ai een tijd muziek waar we allemaal van houden, maar als we bij elkaar thuis zit ten, draaien we allemaal andere platen. Verschillende smaken hebben we eigenlijk". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - "Céline" is de naam van het blijspel, dat mor genavond op de planken van het Passagetheater wordt gebracht door Mary Dresselhuys, Jo de Meyere, Mart Gevers, Hein Boe le en Liesbeth Struppert. Céline, het eerste stuk van de Franse Maria Pacóme, behoort tot het zogenaamde Bouievardtoneel en dat betekent: een avondje la chen. Het stuk begint als een jonge inbreker (Jo de Meyere, beter bekend als kapelaan Odekerke) op heterdaad wordt betrapt door Céline en Anna (Mary Dresselhuys en Mart Gevers). Céline en Anna zijn twee gewe zen hoteldieveggen die nu als alleenstaande dametjes ergens buiten wonen met hun goudvis en hun hond. Ze zijn van het zelfde slag, maar ze vervelen zich, nu ze, met hun schaapjes op het droge, zijn gaan rentenie ren. Als afleiding besluiten ze de onervaren dief, een onhandige en sympathieke sukkel, de'fijne kneepjes van het vak te leren. De leerling toont echter geen aanleg en beide dametjes verlie zen de moed, totdat ze op een dag ontdekken, dat die zacht aardige klungei in zijn vrije tijd schilderijen produceert a la Pi casso alsof het niets is, en die zich daar bovendien niet van bewust is. Juist op dat moment arriveert de kleinzoon van Céli ne (Hein Boele), vergezeld van een uiterst snobistische dame die over de hele wereld galeries bezit. Het gevolg kan men aan voelen... Maria Pacóme laat in "Céline" haar voorkeur tot het toeval, het onverwachte zien, maar laat alle dingen, ondanks de kolder, nooit buiten de proporties groeien. Ze blijft vasthouden aan de logica. De dwaasheden, die elkaar op volgen, zijn nooit plat of laag bij de gronds. Mary Dresselhuys zegt over haar rol als Céline: "Narmate de repetities vorderden trok Céline in mij." Een uitdrukking "als op het lijf geschreven" wil zij ech ter niet voor haar rekening ne- Anna (Mart Gevers) men. Zij zegt: "Er, is nog nooit een rol op mijn lijf geschreven." Vol overtuiging is zij niet aan Céline begonnen. "Na de dood van Ko van Dijk wou ik eerst niets meer, een jaar van het to neel af. Maar diverse dierbaren van het toneel wisten wel beter. Ik hoop dat ze gelijk hebben ge had!" Céline is een theaterproduktie van Joop van den Ende en de re gie is in handen van John van de Rest. Kaarten voor de voor stelling zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater die ge opend is van 13.30 tot 16.00 uur en van 18:00 tot 22.00 uur. De prijzen zijn 15,-, 12,50 en 10. Pas 65 en het CJP zijn geldig. De aanvang van de voorstelling is om 20.15 uur. Met ingang van donderdag 1 1 j april zal de bekende Schiedams» j disc-jockey Martin Groen eei poprubriek gaan verzorgen ii Schiedam-Extra, de donderdag bijlage van Het Vrije Volk. O] de hem bekende wijze gaat hi het disco- en popgebeuren n ,JJ Schiedam volgen. Speciaal voo hj onze jeugdige lezers zal Mart» in deze rubriek, die om de twe> J weken verschijnt, ontwikkelin, *i| gen m de popmuziek belichten. f| Martin Groen, in het dagelijk leven Martin Groenhorst gehe' i|| ten, behoeft eigenlijk nauwe jjj| lijks introductie. In 1964 werkt» i|| hij als D.J. bij Radio City (he latere Caroline). Van 1965 tot ff januari 1974 draaide hij elk< weekend met zijn sociëteit af tfla wisselend in de zalen Arcade Musis Sacrum en Tivoli. Hi haalde beroemde bands naa Schiedam en de populariteit, dii tp| hij in die jaren in Schiedam op ij| bouwde, is sindsdien nauwelijk/ffj getemd. De laatste jaren kaï men hem nog regelmatig zijn discotheek tegenkomen ii Schiedam. Vanaf volgende week in dez» krant: Martin Groen qver he Schiedamse popgebeuren. //.ie,/,. >'/>t ff, Zfy/f'v '///s/VA 7/ 'f/ Af?/f f &/7/Ï. (V.v >m"y uunmttmttw y//' Cinema Bio - DE DAG DAT DE HEL LOSBRAK (Twilight last gleaming) Passage GREASE De dag dat de hel los brak gaat over de gijze ling van de Amerikaanse president in een onder grondse afvuurcentrale van atoomraketten. Die 'gijzeling wordt uitge voerd door een gevarieerd stelletje misdadigers. Een van hen is alleen op geld uit, maar een ander deel nemer heeft ook nog ideo logische motieven voor zijn daad. Als het stel zijn zin niet krijgt dreigen ze een paar atoomraketten de lucht in te sturen. De film is redelijk spannend. In Passage draait Grea se met Olivia Newton John en John Travolta. Iedereen zal inmiddels wei weten waar deze film over gaat: de prille liefde tussen twee high school- scholieren. Veel dansen in deze disco-rolprent. Voor de kinderen draait het bekende PETER PAN-sprookje. De film is Nederlands gesproken.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5