Intermezzo: 'n gezellig avondje uit y MARKTEN ■'wm Een nieuw ANWB-kantoor in Schiedam. Daar kunt u plezier van beieven,dit jaar ii Van alle kanten bekeken. \\l li schiedam-extra 'ÊMSM Mmrnm Hi m r II l{ f I HW-Bijlage Schiedam Extra pag. 3 OP zaterdag 21 april speelt toneel vereniging „Intermezzo" de klucht in drie bedrijven „Mag ik u voor stellen". Daarin komen we de jonge Ben Blayne en zijn zuster tegen, die samen een advocatenkantoor drij ven. Een rijke suikeroom laat per telegram weten, dat hij op bezoek komt. Iedereen wordt ingeschakeld om deze oom te verwelkomen, on- der wie de verkering van Blayne en zijn zus. Die zijn ook broer en zus en hebben een suikertante. Op het kritieke moment komt de medede ling, dat de oom niet komt. Een vriend van Ben neemt dan zijn plaats in en dat leidt tot allerlei doldwaze situaties, die hun hoogte punt bereiken, wanneer de echte oom toch arriveert. Maar eind goed, al goed: het stuk besluit met drie huwelijken. Toneelvereniging „Intermezzo" speelt deze klucht in zaal Arcade. In de pauze is er een tombola en na afloop kan men tot twee uur dan sen op muziek van het Delta Trio. Kaarten a vier gulden zijn aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang 20 uur. Zaai open 19.30 uur. vMML; Regisseur Piet de Kaper. "We zouden niet zonder hem kunnen", zegt Inter mezzo. Toneelvereniging Inter mezzo staat klaar om een gezellig avondje uit te brengen Van onze verslaggever DICK VANf DER LUGT SCHIEDAM „Weken tevoren leef je al in spanning, zo ben je ermee bezig. Ik heb vreselijke dromen, dat al les misgaat. Ik heb al een hele nachtmerrie gehad over de tombola. Maar als alles goed gaat en het doek valt na het laatste bedrijf, dan is dat een prachtig moment voor de regisseur en de spelers." Dat zegt mevrouw Y. Winter, penningmeester van toneelvereniging „Inter mezzo". Met haar en met secretaris mevrouw J. Elvers praten we over de naderende voorstelling van „Mag ik u voorstellen", een klucht in drie bedrijven geschreven door Jay Tobias en geregisseerd door Piet de Kaper. Mevrouw J. Elvers (links) en mevrouw Y. Winter; allebei gek van toneelspelen. "Het is een fijne hobby", zeggen ze. Fijne hobby Kluchten Helemaal te gek weet je wel - Kings Discotheek In 1270 zorgde Aleida van Avesnes er voor, dat er in Schiedam zowel een jaar- als een weekmarkt kwam. De jaarmarkt, die zoals de naam al zegt, één keer per jaar werd gehouden, duurde maar hefst acht dagen! '"«mwmh De markt in vroegere tijden ■S i1 'ï-il »<ii 'm SJ< /P i»#l 'We houden t meest van kluchten l' y f - i Toneelvereniging „Intermez zo" werd opgericht op 11 sep tember 1960 door Joop Uil. De vereniging telt zestien spelers en is sinds een jaar aangesloten bij de afdeling toneel van de Schiedamse Gemeenschap. „We hebben altijd volkomen op ons zelf gedraaid. De SG heeft een paar keer gevraagd of we ons wilden aansluiten", aldus me vrouw Winter. „De laatste tijd is. ons ledental vrij stabiel geble ven. Er vallen er wel eens af en er zijn er veel bij gekomen. We hebben één lid, dat op de avond school zit en iemand die in mili taire dienst zit. Die zeggen: We komen weer terug als we klaar zijn." „Wij bieden een gezellig avondje uit. Het is iedereen aan te raden", zegt mevrouw Elvers. „Daarom willen we per se niet in het Passage Theater spelen, want de tombola en het dansen na afloop van de voorstelling horen erbij", vult mevrouw Winter aan. „Wij geven een ge heel verzorgde avond. Het ge beurt wel eens, dat iemand een stuk niet zo leuk vindt, maar dan heeft ie toch een gezellige avond. In Arcade kunnen 360 man. Wij zitten altijd vol en meer dan de helft blijft bij het bal. Dat is in het Passage niet te realiseren." „Toneel spelen is een fijne hobby", zegt mevrouw Elvers. „En je steekt er wat van op. Je doet het voor ontspanning maar het is vaak heel inspannend. Ik ben nu drie jaar lid en elke keer leef je weer helemaal naar de uitvoering toe. Zonder regisseur zou dat alle maal niet kunnen. Hij geeft ons wei eens op ons dak dat wij het met goed doen. Daar sta je dan ais volwassene, maar dat heb je nodig." Mevrouw Winter: „Piet de Kaper is zeventien jaar bij In termezzo. Zonder hem zouden we niet kunnen." „Vlak voor een uitvoering hoef je niet weg te blijven", aldus mevrouw El- vers. „Piet probeert alles eruit te halen wat eruit te halen valt." Mevrouw Winter: „Je moet er natuurlijk in de eerste plaats in teresse in hebben. Je moet er ai- les voor over hebben. Dan moet je je rol leren en de regisseur doet de rest Het is maar één keer voorgekomen dat we tegen iemand" hebben moeten zeggen: het wordt helemaal niets De re gisseur leert ons vreselijk veel. Als je interesse in toneel hebt en je luistert naar wat hij zegt dan lukt het wel." „Het meest houden we van kluchten. We regelen alles zelf: decorbouw, requisieten en tom bola. We nemen alles van huis mee. De een heeft wel een plant en de ander een bijzondere stoel of een schilderijtje", vertellen de beide enthousiaste toneel speelsters. Intermezzo speelt een stuk twee a drie keer. Mogelijk wordt „Mag ik u voorstellen" nog voor een dansveremging en de Rijnmond MTS gespeeld. „Voor ouden van dagen is het heel leuk spelen", vertelt me vrouw Elvers. „Ze reageren heel leuk en ze lachen vaak al als iemand een kusje krijgt op het toneel." „Het gebeurt we! eens, dat een stuk na één keer spelen de doofpot ingaat Dat is dan jammer. Het is heel verschillend als je uit speelt. Bij de ene zaal denk je: voor mij hoeft het niet meer en de andere keer is het (onder de Amstelbron) Dit marktgebeuren, wat zich over het algemeen wel rond het stadhuis zal hebben •afgespeeld, ging meestal met een feest gepaard. Zo'n feest noemde men kermis, en ker missen kennen wij nu nog. Ze worden ook nog steeds jaar lijks of bij bijzondere gele genheden gehouden, alleen denk ik dat ze er vroeger wel heel anders zullen hebben uit gezien! In de middeleeuwen was er natuurlijk geen sprake van elektrische draaimolens of botsautootjes. -Ik stel mij. voor, dat er op de kermis van' toen goochelaars, muzikanten, „potsenmakers" en kraampjes vol lekkernijen te vinden ge weest zullen zijn. In Schiedam kunnen we nog steeds wekelijks naar de markt en dat konden de men- V-"'- -- i sen vroeger ook. Voor vis moest men zijn in het steegje bij de Lange Haven; op de plek die nu de Oude Vismarkt wordt genoemd. Alleen daar mocht de vers gevangen vis worden verkocht en nergens anders. Dat was een maatre gel die was ingevoerd omdat men zo meende de versheid van de vis in de gaten te kun nen houden. Ten zuiden van deze markt was een plaats waar kippen, ganzen en ande re vogels en hun eieren wer- den verkocht. Dit wae even eens een groentemarkt, en werd „die Overmaesche merct" genoemd, omdat daar de „luijden van Overmaes" hun produkten kwamen ver kopen. Andere dingen werden weer rond het stadhuis in stalletjes of kraampjes ver kocht, behalve turf, laken en vlees, waarvan de verkoop op andere, aparte plaatsen werd bedreven. Tegenwoordig hebben we het dan toch heel wat gemak kelijker, we kunnen nu aller lei zaken op dezelfde, vrijdag se weekmarkt kopen. Boven dien ligt die markt dan vlak bij een modern type markt, een supermarkt, gevestigd m een laag houten gebouw. Op die manier kunnen we bij de vrijdagse boodschappen twee vliegen in een klap slaan! HENRIETTE VAN ALDERWERELT 't Nieuwe ANWB-kantoor en uw reis Waarheen? Hoe? Wanneer? 't Zijn vragen die onverbre kelijk verbonden zijn aan uw vakantieplannen. De keus is en blijft altijd moeilijk. Als u op '1 ANWB-kantoor mei een van de reisexperts gaal praten, wordt 't direkt een stuk makkelijker. Die maakt met alle plezier en voor niets een reisplan voor u. Of adviseert u bij het kiezen van een reis. Keuze genoeg bij de ANWB. Reizen van alle bekende Nederlandse touroperators. Maar ook de eigen "zoals-u- dat-wilt-reizen". En u kunt uw reis bovendien ook boeken op 't ANWB-kantoor. 't Nieuwe ANWB-kantoor en uw auto Een auto bezitten, da's een mooi ding. Vindt de ANWB ook Vandaar dat u bij het ANWB-kantoor voor tal van dienstverleningen op auto gebied terecht kunt. Zo kunt u uw auto uitstekend laten verz.ekeren. U kunt er zich opgeven voor een rijvaardig- heidstest. Gratis roadtests bestellen van ieder gewenst automerk. 't Nieuwe ANWB-kantoor: loop er'ns binnen Neust u gerust maar tussen de stapel boeken, gidsen, kaarten en vouw bladen Wie weet wat daar nog van uw gading bij zit... Informeert u ook naar de interessante mogelijkheden van de Internationale Rets- en Kredietbrief en de reisverzekering. Of maakt u op uw gemak een praatje met een van de ANWB-mensen. U hebtgeen idee hoe behulpzaam ze op 't ANWB-kantoor zijn. 's Gravelandseweg 565 3119 XT Schiedam Tel 010-734333. weer vreselijk leuk. In Arcade hebben we meestal een vast pu bliek, dat bestaat uit kennissen en familie", zegt mevrouw Win ter. Zo gauw de uitvoering achter de rug is, wordt er al weer ge dacht over een nieuw stuk. Thans liggen een kleine veertig stukken op tafel. De leden kie zen samen met de regisseur er een uit, dat op 24 november m première gaat. „Volgend jaar gaan we er wat speciaals van maken. We bestaan dan twintig jaar Normaal spelen we twee stukken per jaar, maar dan wil len we proberen om eén groot stuk te spelen", aldus twee van dezestien Intermezzo-spelers Ij !1 1 .,1 fi j «3 i V»i If" it Vraag maar aan Marjan welke films er draaien; zij Heest K let Vrije' fo k. i ifii Hft»

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5