Israël neemt wraak na terreuractie 'Laten we nog even zomer afwachten Wim Kan niet op tv met koningin Vliegtuigbevrouwing SLAAPKAMERS Lugubere vondsten in Rio Rijsbergen bij Cosmos uit veld gestuurd L Interview afgezegd Zeiler op Noordzee verdronken Ilrtllki' J Molens in Califomië Wij een abonnee, u een unieke handdoek. I I 1 I I I wsMm Huwelijk wordt goed ingefietst i Lenin-prijs voor Breznjew 'Carter struikelt voort' Bomaanslagen in Italië B 'W Buien INFORMATIE OVER BEZORGING: MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS Hockeyteam in halve finale Crazy9 a I .V'' Maandag 23 april 1979 34e jaargang no. 9757 (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israël heeft gisterèn een actie van vier Palestijnse commando's, die in Naharyia vier Israëli's het leven kostte, beantwoord met een aanval op een basis van het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina bij de Libanese kustplaats Tripoli. i Zie ook pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De koopavond op donderdag is in Rotterdam bij de consument niet goed aangeslagen. Dat is de eerste indruk van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Secretaris L. F. Oppe vindt het nog te vroeg om een eindoordeel te geven omdat "we de zomer nog moeten krijgen". Volgens hem is er nog geen onderzoek inge steld sinds de vrijdag als koopavond op 1 november voor een proeftijd van een jaar is afgeschaft. De HEAO-student J. Staats, die gedurende acht Wim Kan: gras voor de voeten weg ge maaid IJMUIDEN - De 30-jarige Amsterdammer M. Dors man is zondagmidg ver dronken in de Noordzee. De man voer met zeven andere mensen op een zeiljacht, toen hij bij het binnanhalen van de zeilen een klap kreeg van de giek, en overboord sloeg. Andere opvarenden doken hem na, maar toen zij hem. een mijl ten westen van de IJmui- dende pieren, vonden was hij al overleden. Volgens de rijkspoli tie te water is vooral de lage temperatuur van het water, 8 graden. Dorsman fataal ge weest *1 v mm/ IMïïii Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Amerikaanse luchtvaart heeft een vliegtuig een volledig vrouwelijke be manning. In de cockpit van een toestel van North- Central Airlines zitten nu gezagvoerdster Barbara Wiley (links), eerste offi cier Ramona Larson (rechts) en boordwerk tuigkundige Karen Klein. MOSKOU - De Sovjet Unie heeft de Lenin-prijs voor literatuur toegekend aan president en partijlei der Leonid Breznjev. Vol gens een arti el in de Prav- da kreeg de partijleider de prijs voor drie autobiografi sche boeken en voor 'zijn niet-aflatende strijd voor de vrede.' mndmeubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabrtekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64,61. Bel 010-14 7400 LONDEN/CHARLE- VOIX - Uit de kerncen trale windscale in Noord- Engeland is ruim 80.000 li ter radio-actief afvalwa ter ontsnapt. Het water is tot op een diepte van een meter in de grond doorge drongen. Niemand van het personeel zou besmet zijn. Het ongeval - volgens Britse milieubeschermers een van de velen waarover de autoriteiten het publiek niet of onvoldoende infor meren vond plaats op 16 maart. Pas nu heeft de de missionaire Britse minister voor Energiezaken, tony Benn, zijn deskundigen ver zocht hem rapport uit te brengen over het lek van Windscale. In Big Rock, bij de stad Char levoix in de Amerikaanse staat Michigan, is het afgelopen weekeinde een kerncentrale buiten bedrijf gesteld nadat in de reactor-behuizing een niet In verband met Koninginnedag is het sluitingstijdstip voor de aanname van advertenties en Tips (rubrieks advertenties) gewijzigd. Voorde edities van maandag 30 april en dinsdag 1 mei geldt ais uiterste inievertermijn VRIJDAG 27 APRIL 's-MIDDAGS 4 uur Wim Rijsbergen Naam: Adies: Postcode: Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin o bla iwo groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ®es ara ssa ess <r.»vv. ;V HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 11.92.00 Israëlische kanonneerboten beschoten het kamp langdurig m?t granaten. Een Palestijnse woordvoerder in Beiroet ver klaarde dat de Israëlische te genactie aan drie „vluchtelin gen" het leven had gekost Er zouden tien gewonden zijn ge vallen. De Palestijnse actie in Naha- riya. dat al vaker het n.ikpunt is geweest van aanvallen van guerrillastrijders, speelde zich voor de dageraad af. De com mando's, die de tocht naar de Is raëlische kustplaats per rubber- bobt hadden gemaakt, bezetten er een flatwoning. De bewoner van de flat dood de-een van de Palestijnen, waama de overige drie vlucht ten naar een naburige flat On derweg dooden zij een Israëli sche politieman. Een van de drie Palestijnen drong het appartement van de 28-jarige Danny Haran binnen. Hij nam Haran en diens vierja rige dochtertje mee als gijze laars. Een andere dochter van Haran werd later dood aange troffen in het appartement De drie Palestijnen en hun gijzelaars kwamen niet verder dan het strand, waar ze op een legerpatrouille stuitten. Tijdens het vuurgevecht dat toen volg de, schoten de Palestijnen Ha ran en zijn dochtertje dood. Een van de Palestijnen werd door de Israëlische militairen gedood, de beide anderen werden gewond en konden gevangen worden ge nomen. Na de aanslag nam de Israëli sche premier Begin telefonisch contact op met president Sadat van Egypte om een bezoek van de Israëlische minister van De fensie Weizman aan Cairo uit te stellen. Sadat verklaarde de Pa lestijnse actie te betreuren. 'Koopavond liever terug op vrij dag' maanden in Boxtel een on derzoek naar de verplaat sing van de koopavond heeft ingesteld, is tot de conclusie gekomen dat het experi ment niet is geslaagd. „Het koopavondbezoek in Boxtel is aanzienlijk teruggelopen. Driekwart van de bezoekers vindt de vrijdagavond ge zelliger," De voorkeur voor de vrijdag is volgens hem en dat geldt ook landelijk - dat de donderdag te vroeg is om verse produkten te kopen. Ook heeft de man op die avond geen zin om mee te gaan winkelen. Kinderen gaan over het algemeen vroeger naar bed en bovendien wordt de donder dagavond als minder gezellig ervaren: De weekendsfeer is er nog niet De Raad voor het Grootwin kelbedrijf in Amsterdam daar entegen heeft de indruk dat het publiek de donderdag "wel als plezierig ervaart". De Consumentenbond heeft de indruk dat er vooralsnog van vermindering van koopkracht geen sprake is en dat de belang stelling hier en daar "iets beter" is. Het Rotterdamse gemeente raadslid en tevens middenstan der, de heer J. Kerstholt: „Ieder een zegt dat de donderdag slech ter is. In juni of juli gaan we een enquête houden en de uitslag daarvan moeten we in septem ber klaar hebben. De winkeliers moeten omzetcijfers verstrek ken en mocht dan blijken dat de vrijdag meer in trek is, dan moeten we dat aan het gemeen tebestuur kenbaar maken. Het gaat tenslotte om een proefjaar. Laten we de zomer afwachten. Misschien wordt het dan beter." (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK - Een televi sie-interview door de cabare tier Wim Kan met koningin Juliana gaat onverwacht niet door. Het vraaggesprek, waar voor het initiatief van Kan zelf was uitgegaan, had op 30 april 's avonds moeten worden uitgezonden. De cabaretier heeft zich te ruggetrokken na het zien van de film rond de zeventigste verjaardag van het staats hoofd die binnenkort in pre mière gaat. Hierin komt ook een uitvoerig en diepgaand ge sprek met de koningin voor. Wim Kan meende dat "dit al een volmaakt beeld van de vorstin geeft", waardoor vol gens hem alle gras voor zijn voeten is weggemaaid. De ko ningin zou voor dit standpunt alle begrip hebben getoond. Afgelopen zaterdag had op paleis Soestdijk een "generale repetitie" moeten plaats heb ben. Deze Is plotseling afge last. Via de Rijksvoorlich tingsdienst is koningin Juliana hiervan vrijdag op de hoogte gesteld. Al enkele weken gele den had de vorstin ingestemd met de opzet van het program ma. Het schijnt dat beiden zich bijzonder op het gesprek had den verheugd. Juliana heelt onlangs een voorstelling van Wim Kan bijgewoond, waarbij zij zich buitengewoon heeft geamuseerd. Ook Kan be schouwde het als een hoogte punt in zijn carrière om met de koningin "een appeltje van Oranje te schillen." Het inter view had niet in de eerste plaats moeten handelen over haar werk. maar veel meer in zicht moeten geven rond haar persoon. Eerder was Wim Kan ge vraagd op 28 april een privé- voorstelling van zijn show te verzorgen voor de koninklijke familie. Deze had eveneens via de tv moeten worden uitge zonden. Om dit optreden ech ter perfect te doen verlopen, vond de cabaretier de voorbe reidingstijd te kort, zodat ook hiervan is afgezien. atr> 'i 'V-XM If 'I w I\ S V/f'VWA 'SW&WJX& 'tots/b&A/ iS/Ss/z/S 4-S'A De huwelijksreis van Wim en G ré ter Woord uit Drenten gaat zes maaiidbn'dWen: Gis teren zijn zij naar New York gevlogen. Daar, begint hun 11.000 kilometer lange fiets tocht. Gemiddeld zullen zij S0 ki lometer per dag afleggen. In november eindigt hun fiets- kampeertocht in Los Angeles aan de Amerikaanse West kust Om beschadigingen aan de fietsen te voorkomen hebben zij hun vervoermiddelen met de grootste voorzichtigheid persoonlijk het vhcgtuigruim ingebracht SWA- •(.VAVAW X •""VWO' v?VX -f// s.v<.w/wV^A. Kerncentrales in Engeland en'S lekken Veel bewolking en buien. Mini mumtemperaturen rond vier graden. Middagtempera turen rond 9 graden. Krachtige wind, eerst zuid-west, later draaiend naar noordwest en aan de kust mogelijk toenemend tot krach tig. 24 april zon op onder 00*26 2U52 maan op onder 05 4G lö 17 (jftfl ondtr nummor) Vraag naar dt old. aboMtti-sonkt moon dog l/m vrijdag tol 19.00 uur lotirdog lot 16,00 uur Zit ook adrtsitn op dt itrippoglno WASHINGTON - „Ik dacht dat wij ccn volko men afgewerkt beeld houwwerk zouden krij gen, maar niet een blok marmer, dat de beitel nog nooit had gevoeld." Deze bloemrijke taal over Jimmy Carter schrijft James Fallow, de vorige tekstschrijver van de Amerikaanse presi dent Hij vindt dat Carter uitgesproken, verant woorde opvattingen heeft over elk onderwerp dat er te bedenken valt, maar dat hij het overzicht en de kijk op samenhang mist De Amerianse president oefent zich nooit op een speech, verzet zich na drukkelijk tegen elke po ging om zijn stijl te wijzi gen, ofschoon hij eigen lijk een abominabel spre ker is. „Zo gaat hij, lerend door zijn neus te stoten en zonder vooruit te kijken, al struikelend voort om dingen (e bereiken, waar toe hij naar aanleg in staat is." TURIJN - Terroristen heb ben zaterdag een aanslag ge pleegd op de Lancia-autofa- briek in de buurt van Turijn. Zij gooiden een brandbom nar bin nen die een schade van miljoe nen aanrichtte. Een linkse terroristische be weging die zich de territoriale communisten noemt heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeeist. In Rome hebben de terroris ten een bomaanslag uitgevoerd op het hoofdkwartier van de Christelijke democratische par tij. Hierbij ontstond schade, er vielen geen slachtoffers. nader aangeduide hoeveelheid radio-actief water was vrijge komen. De centrale zal pas weer in werking worden gesteld als men de oorzaak van de lekkage weet. RIO DE JANEIRO - In een volkswijk van Rio de Janeiro zijn de afgelopen dagen de lijken gevonden van 22 mensen, die waar schijnlijk het slachtoffer zijn geworden van het 'es kader des doods'. Veel licha men waren met kogels door zeefd. toonden tekenen van foltering en waren verbrand om identificatie te bemoei lijken. Het 'eskader' bestaat, naar verondersteld wordt, uit politie mensen, die in hun vrije tijd da ders van lichte misdrijven om het leven brengen omdat ze vin den dat die er te gemakkelhjk af komen. Tot dusver is niemand gear resteerd in verband met deze moorden, waarschijnlijk omdat ooggetuigen bang zijn voor wraak. Na de moord op 13 jon geren vorige week was er wel een ooggetuige die wilde beves tigen dat de slachtoffers gemar teld waren Maar namen kon hij niet noemen. ■- ss.- -^1», laauaB tAv PERTH - Het Nederlands hoc keyteam heeft vanmorgen het Canadese elftal met 4-2 versla gen. Daarmee heeft Nederland zich geplaatst voor de halve fi nales van het grote tienlanden- toernooi in Australië. NEW YORK - Voor V'im Rijsbergen is zijn debuut voor het New Yorkse publiek op een te leurstelling uitgedraaid, In het begin van de twee de helft werd de voor Cosmos uitkomende ex- Feyenoorder met een rode kaart naar de kleedkamer gedirigeerd, „liet liep een beetje uit de hand," beaamde hij na afloop. „Ik had crazy tegen de scheidsrechter gezegd, omdat ik die gele kaart wat overdreven vond." Rijsbergen mag nu de eerstkomende wedstrijd met meespelen. Ondanks de verdere afwezigheid van de Nederlandse ach terspelen won Cosmos voor de vierde achtereen volgende maal. Na de pauze werd een 2-1 ach terstand tegen de Fort Lauerdale Strikers dank zij een hattrick van de Braziliaanse sterverdedt- ger Marinho in een 3-2 winst omgezet Totdat hij uit het veld gestuurd werd had Wim Rijsbf rgen met onver- dienr riijk gespeeld. Het Am .ikaanse voetbal weet nog met goed raad met het (harde) spel van Rijsbergen. Een Neder landse scheidsrechter zou hem vermoedelijk met met een gele kaart heb ben bestraft, voor de nog al onschuldige overtre ding die hij in de 6e mi nuut van de tweede helft begon. De onderuitge haalde Lauerdale-aan- vaüer deed zelfs pogingen om de scheidsrechter van i zijn beslissing te weer houden. Bij het duel, dat door bijna 70.0". toeschouwers werd gevolgd ontbraken de grote sterren. Gerd Muller van Bayern Mün- chen was nog niet bij de Strikers opgesteld en Jo- han Cruyif volgde de show vanaf de tribune. Tussen hem en de Cosmos is nog geen overeenstem- ming bereikt. Volgens een woordvoerder van Inter- Soccer kan het nog dagen duren voordat beide par tijen het eens zijn. SAN FRANCISCO - In een winderige Cahformsche vallei komen twintig windmolens te staan, die voldoende energie moeten opwekken voor 1000 mensen en per jaar 175.060 vaten olie moeten besparen. Het project, dat ICO miljoen gulden kost, zal 'het grootste windenergie-systeem op aarde' worden. De twintig dne-wieki- ge molens zullen in de P3checo- pas. ongeveer 125 kilometer ten zuiden van San Francisco, ge bouwd worden. Per stuk zullen ze 50 kilowatt moeten opwekken. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug ercf afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat rr,.~ wèi is) uw naam «foTfiS' .opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groert Het formaat is 50bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! it ij'

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1