Soek 'Kijk op Molens' ten doop gehouden Twee 1 mei-feesten Bevredigend gesprek met Bioscoopbond Kermis uit startblokken I 1 Ballonnen van Patrick en Miranda vlogen het verst scHiedam i-\ brieven Onder elkaar VRIJDAG 27 APRIL 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINa (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In het kader van de algemene decora- tïeverlening,ter gelegenheid van de verjaardag van koninging Juliana, is aan elf Schiedammers een on derscheiding toegekend. Acht van hen hebben vandaag uit handen van burgemeester Lens tijdens een specia le bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum, de onderscheiding uitgereikt gekregen. Jaap Balk krijgt het eerste exemplaar van zijn boek uit handen van de heer A. J. de Koning. - Van een onzer verslagge vers SCHIEDAM - "Als je [Kijk op Molens van Jaap Balk gelezen hebt, weet je alles van molens", zei de I heer A. J. de Koning, j technisch adviseur van De Hollandsche Molen bij de uitreiking van het eer ste exemplaar van het i?oek van Balk. Voor het tpn doop gouden van Balks hoek, zeer toepasse lijk gedaan in De Noord- iholen in Schiedam, be stond grote belangstel ling. SCHIEDAM - De Dag Ivan de Arbeid wordt in idnze stad door de PvdA en jde CPN gevierd. De PvdA I viert 1 mei overdag in [Schiedam en gaat 's [avonds naar het Belgi sche Deurne. De CPN Inlijft in Schiedam. CPN w o N Vs I SCHIEDAM - Het on afhankelijk toneel speelt op het ogenblik in de Dance Workshop in Schiedam "A Circular Play" van de bekende Amerikaanse schrijfster Gertrude Stein. De twee spelers zijn Amy Gale en Gerrit Timmers, schrijf ster die het zogenaamde „kubistische" werk voor een klein publiek opvoe ren. De decors en de attri buten hebben zij zelf ge maakt. Amy Gale en Gerrit Timmers spelen in Circular Play tot leven gekomen stillevens. SCHIEDAM - Het ge sprek tussen de Neder landse Bioscoopbond en de Stichting Passage Theater is naar tevreden heid verlopen, aldus Ruud Pillard, waarnemend di recteur van het Passage Theater. Hij verwacht, dat de stichting lid mag worden van de bond. De Bioscoopbond daarente gen houdt zijn mond stijf dicht. „Wij doen geen uit spraken", aldus secretaris Schiphorst. „Dit is een in terne zaak. De betrokke nen zijn nog niet officieel op de hoogte gesteld. Vol gende week krijgen zij een brief." 28 april gaat de traditio nele konin- ginnekermis op het Em maplein van start.- Tot en met 2 mei zullen bots autootjes, gokautoma ten, suiker spin en an dere kermis attracties het centrum beheersen. De kermis is dagelijks van 14 tot 24 geopend; op zondag van 14 tot 17 en van 18.30 tot 23 uur en 'op koninginne dag v an 10 tot 24 uur. Zi EN jtü £l£.i i" 'A - u-< liï Bescheiden lintjesregen in Schiedam De hoogste onderscheiding ging naar ir, G. M. Baars, gebo ren op 25 mei 1920 te Haarlem en wonende aan de Kappeyne van de CopeJlolaan 1. Hij is directeur van de Shell en wordt Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ridder in de Orde van Oran je-Nassau werd de heer G. P. SCHIEDAM - Wegens het be- l reiken van de pensioengerech- 7 tigde leeftijd, werd de heer E.T. - Kraan, directeur van de ge meentelijke vervoer, reini- l gings-, ontsmettings-en markt- f dienst, gisteren een afscheidsre- 1 ceptie aangeboden in de kantine van het dienstcomplex. In aan- f wezigheid van het voltallige personeel, maakte burgemeester - Lems bekend dat de heer Kraan is benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Hij overhandigde de hierbij beho- f rend onderscheiding aan de heer Kraan. Pauiussen, geboren op 31 augus tus 1923 te Schiedam en wonen de aan de Meeuwensingel 96. De heer Pauiussen is oud-gezag voerder bij Shell-tankers. De Ere-medaiile in goud, ver bonden aan de Orde van Oran je-Nassau, werd uitgereikt aan de heer J. C. van Elswijk, gebo ren op 23 december 1920 in Schiedam en wonende in de Es- doornaan 20. De heer Van Els- wijk is chef van de buitendienst van de hoofdafdeling gas en wa ter bij de gemeentelijke Techni sche Bedrijven te Schiedam. De Ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd verleend aan de heren H. H. Blom, gebo ren op 13 oktober in Rotterdam en wonende aan het De La Mar- plein 12. Hij is loodpletter bij de Gebroeders Zee Kabelfabrieken te F hoon. aan de heer J. Oost- lander, geboren op 27 maart 1922 te Gorinchem, wonende aan de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan 123. De heer Oostlander is penningmeester van de Harmo nie wuton ryenoord en aan de heer A. Rijlaarsdam, geboren op 15 november 1914 te Rotterdam, wonende op de Havendijk 271. Hij is sous-chef tekenkamer bij de RDM. De Ere-medaiïle in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd uitgereikt aan de heren A. Gille, geboren op 29 autustus 1922 te Schiedam en wonende op het Royaards- plein 138. Hij is centerdraaier bij de RDM en aan de heer P. van Gulik, geboren op 16 september 1920 te Schiedam, wonende in de Halleystraat 11 a. Hij is ijzer- werker bij de RDM. Voorts zijn er nog twee Schie dammers begiftigd met een Ko ninklijke onderscheiding die niet door de burgemeester is uitgereikt, maar door of namens respectievelijk de Minister van Verkeer en Waterstaat en de burgemeester van Vlaardingen. Tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd dok ter A. C. J. Schaars, wonende in de Burgemeester Knappertlaan 148. De Ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd verleend aan de heer H. J. Tims, geboren op 29 augustus 1914 te Schiedam, wonende in de Savornin Loh- manlaan 22. Hij is postbesteller bij de PTT in Schiedam. De heer De Koning overdreef niet in zijn toespraak. Het fraai uitgevoerde werk met foto's en tekeningen van G. J. Pouw en uitgegeven door Elsevier, is geen oppervlakkige beschrij ving over molens, maar zegt veel meer. In Kijk op Molens wordt aan de hand van gedetailleerde af beeldingen en instructieve illus traties aandacht besteed aan de verscheidenheid van de Neder landse molens. Van de stan daardmolen, die we nog veel aantreffen in het zuiden van Nederland, tot de geweldige wind werktuigen van dertig of meer meter hoog, zoals De Vrij heid in Schiedam. Jaap Balk. journalist bij het NRC-Handelsblad, heeft een makkelijk leesbaar boek ge schreven, waar ook de niet- "molengek" wat aan heeft. "Het is geen hoofdpijnboek", zei de heer De Koning. "Het is een boek in de ontspanningssfeer, maar waarin de techniek niet is vergeten", aldus De Koning. Men vindt in Kijk op Molens niet alleen van alle Nederlandse molentypen afbeeldingen aan, maar ook de geschiedenis échter zo'n molen. Daarnaast verschaft het boek ook informatie over het wonen in en het behoud van molens. Ook is m het boek te vinden een lijst van typische molentermen en een overzicht van molenroutes in Nederland. Na de uitreiking van het boek aan de auteur, bracht het gezel schap een bezoek aan de molen De Vrijheid die in vol bedrijf was. Het 1 mei-programma van [pvdA, NIVON, Excelsior en VA- lÖA bestaat uit de volgende on- (d^rdelen: J Om 10 uur begint een gezins- Iwandeling door en rond bet Ijjrinses Beatrixpark. Verzame len bij de kinderboerderij. Deel- Iname gratis. föm 14 uur poppentheater in Teerstoof, Nieuwstraat 12. ïico Burgerjong en Chris orman brengen een speciaal nderprogramma. Toegang yatis. ,;Ook ,om 14 uur begint een 1 -ftei-bijeenkomst in de foyer j/an De Teerstoof. Arie Lems fepreekt ovcrinteroatipnalesoli- - -- dariteit en de sociahstishe zang vereniging Excelsior en Rinus Hagendoorn van het NIVON zorgen voor de muzikale omlijs ting. 's Avonds is er een grote ma nifestatie in Deurne (België). ïn zaal "Arena" zullen tussen 19 en 22 uur naast BSP voorzitter Van Miert, Den Uyl en Vondeling een groot aantal artiesten optre den. De namen: De Internatio nale Nieuwe Scène met een lied jesprogramma, Flairck, Bialek, Jef van Uytzei, Wannes van de Velde, Het Internationaal Fol-, kloristisch Danstheater, Bob Kerr's Whoopee Band, Grand Ballet de J'Afnque Noir en-als uitsmijter de groep van Georges Moustaki. Het gebeuren wordt gepresenteerd door Elles Berger en Johan Anthierens. Vanaf half zes is er op het plein voor de zaal het een en ander te zien, zoals slangenbezweerders, fakir en vuurshow en er zijn infor matiestands van Turkse, Argen tijnse, Chileense, Spaanse erf' Nicaraguaanse groeperingen.- Om half elf wordt het feest'met- een groot vuurwerk besloten. Vanuit Schiedam vertrekken twee bussen, de ene om 17 uur en de andere om 18 uur. Ver trekplaats is het Emmaplein. Kaarten zijn verkrijgbaar' bij Hans Konings, Frans Halsplein 41b, tel, 732496. De bus en toe gangskaart kosten 10 gulden te zamen. Als de prijs een pro bleem vormt, betaalt de partij bij. De CPN viert 1 mei in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Cees IJmkers, lid van de Eerste Kamer en lid van het landelijk partijbestuur, geeft politieke in formatie over de naderende Europese verkiezingen. Cabaret Oud-West uit Amsterdam treedt voor de tweede maal bij de Schiedamse communisten op. Wegens succes geprolongeerd, zeggen ze'. De avond wordt be sloten met een dansje. Aanvang 20 uur. Zaal open 19.30 uur. Toe gang bedraagt drie gulden. V W. A* 'A Circular Play' - Onafhankelijk Toneel speelt 'werk Dc première van "A Circular Play" vond enkele weken gele den plaats in Arnhem. Morgen zal dc voorlopige laatste opvoe ring in Schiedam plaatsvinden in de Dance Workshop van Amy Gale. In het volgende theater seizoen hopen Amy en Gerrit een toernee te maken door Ne derland en misschien ook Bel gië. In het stuk zit geen verhaal. Het bestaat uit een grote hoe veelheid uitbeeldingen, waarbij de spelers de gedichten van Gertrude Stein voordrag Het heeft noch een begin, noch een einde. Men zou het kunnen ver gelijken met tot leven gekomen stillevens. Bij de scènewisselin gen wordt het doek niet ge bruikt De attributen zijn van karton en hout en zijn niet ge schilderd, om de constructie goed te zien is: een kenmerk van het Onafhankelijk Toneel. Gerrit en Amy zeggen: „Ger trude Stein schreef het stuk in 1920, toen ze met Alice B. Toklas in Parijs samenwoonde. Ze had den een lesbische verhouding. Met haar broer was zij de eerste die het werk van de kubistische schilders aankocht. Tegen het einde van de eerste wereldoor log bezaten ze een van de meest belangrijke kunstverzamelin gen, waaronder werken van Pi casso. In-haar schrijven liet Gertru de zich inspireren door het ku bisme. De taal wordt in stukken geknipt en opnieuw gerang schikt Teksten zijn „heen" en „terug" te lezen. De toneelstuk ken lijken over niets te gaan, maar pretenderen wel iets te zijn. Ze werken op de verbeel ding van iedereen. Men kan zelf eigen conclusies trekken Stein geeft alleen het tempo, de vorm en de accenten aan.." Over "A Circular Play", zegt Gerrit verder: „Het lijkt alsof het geschreven is op basis van combinatie van dingen die ze al eerder schreef en van herinne ringen en gesprekken met men sen. Daarom spelen we het in de oorspronkelijke Amerikaanse tekst, want vertaling zou het ge heel onkrachten." Bootscape „Alle objecten hebben een functie", gaat Gerrit verder. „Niets staat er voor het mooi. Gertrude beschreef veel land schappen. Dat had met het ku bisme te maken: door haar teks ten kun je lopen, zoals je door een kubistisch schilderij loopt. Alle zaken zijn van de verschil lende kanten te bekijken. In plaats van een landschap, heb ben wij een „bootscape" inge voegd. Het doek gaat dan neer, dat is de enige keer in het stuk, en op de grond voor ons staan allemaal bootjes in een speciaal licht." In de derde week van mei zal "A Circular Play" te zien zijn in het Piccolo-theater in Rotter dam. Woensdag praatten de heren G. Mulder en R. van Raalte, be stuursleden van de stichting, R. Pillard en R. F. Arkenbout, bei de van het Passage Theater, met het dagelijks bestuur van de Bioscoopbond. De bond had vra gen op het gebied van de toe komstige beheersvorm, financi en en de economische haalbaar heid. „Op grond van het gesprek verwacht ik in redelijkheid dat de Bioscoopbond akkoord gaat", aldus Pillard. „Öe bond heeft aan het eind van het gesprek Ia- ten weten dat alle vragen naar tevredenheid waren beant woord." Het lidmaatschap van de Bio scoopbond is een voorwaarde, wil men in het Passage Theater films mogen blijven draaien. Momenteel worden de films "op papi*e"r" aan Henk Berg, de vori ge exploitant, verhuurd. Ook het personeel is nog formeel m zijn dienst SCHIEDAM De winnaars van de balloonwedstrijd die op 2 april werd gehouden in verband met het tienjarig bestaan van het Gemeenteziekenhuis, zijn Patrick de Jong en Miranda de Wit. Hun ballonnen werden ge vonden in Alt-Vennebek, een dorpje in hel Midden van Siees- wijk-Holstein. De tekenwedstrijd tijdens het "Open Huis" op 7 april heeft 8 winnaars opgeleverd, verdeeld over de diverse leeftijdsgroe pen. De gelukkigen waren Ellen de Ligt Mireo 'van Dommele, Renate van Bokkum, Klaartje van der Graaf, Elme van der Graaf, Hans Govaart, Gabrielle Kok, Arno Stam. In Het Vrije Volk Extra van 19 april j.l. is in de rubriek "Onder Elkaar" een provocerend stukje opgenomen over de zogenaamde, extreme vrouwenbeweging, c.q., dè bezoeksters van de vrouwen- soos. het lag aanvankelijk niet in mijn bedoeling om op deze "grap" te reageren. Ik werd ech-' ter door tal van vrouwen bena derd, die zich aangevallen voef len door jullie galgehumor, zo dat ik toch maar in de pen ge klommen ben om jullie te felici teren. Immers het is duidelijk dat de, (anonieme!) opsteller van het artikel zich van te voren reeds heeft verkneukeld op die vrou wen, die bij het lezen van zijn/ haar woorden ais een bos vlooien zouden opsringen. Nou, dat is dan gedeeltelijk gelukt Ik. zou de schrijver/ster willen vra gen: "Ook het laatste boekje van( Renate Rubinstein gelezen?" I. Er is één ding wat mij werke-, lijk bezig houdt. Als de mede werkers van Het Vrije Volk geacht worden (links?-) socialis ten te zijn, dan kan ik het specu leren op goedkope effecten als deze niet thuis brengen. Of is het dan toch zo dat voor veel so cialisten nog geldt dat een be wustwordingsproces alleen voor mannen belangrijk is? Hoe dan ook, het is zeker geen artikeltje voor de "schandpaal", die aandacht verdient het echt niet, gewoon in de prullenmand ermee! En wat de "soos" betreft veel succes vrouwen! Truus de Nijs (contactvrouw Rooie Vrouwen Vrouwen afd. Schiedam). Naschift van Dick won der' Lugt: Als schrijver van de gewraakte alinea's ontgaat het mij wat de desbetreffende passage met het socialisme te maken heeft. Voor zover mij bekend is het ook in het socialisme met verboden om "grappig" te zijn, alhoewel ik daarover wel eens mijn twijfels heb. Het aanbevolen boekje van Renate Rubinstein ligt al °P mijn leestafel evenals het werkje dat zij ervoor schreef. Van harte aanbevolen. Tenslotte een sug gestie: u mag het artikeltje ook gebruiken om de vis erin te ver pakken, maar daarvoor is het misschien te klein. jt» W Oi JV I PC 7///fl' "V -

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2