Ik ben Loco Scheeres over Voor t leven getekend? boos station: schade van 25 mille 1111 3 PvdA HIJST RODE VLAG HVV-wedstrijd: Wie lijkt 1 meest op... Fietsers demonstratie tegen rijksweg 19 regen km Schiedam I 'iroheer de L hud ryk t' r t f MAA G 28 APRIL 1 VRIJE VOLK/PAGINA) I Gevallen f. Bezorgdheid I Een der jongste bezoekers speelt liever met de catalogus dan er in te lezen. De ruilbeurs van hei Stripschap en de manifestatie-or ganisatoren inzaai Tivoli werd zaterdag goed bezocht. i si- I am angry (Ik ben boos) en een kwaad kijkende Do- nald Duck tooiden tijdens de opening van "Voor het leven getekend?" het T-shirt van één van de beide organisato ren Aad Sprong en Bram Uil» Een zeer toepasselijke steek onder water naar ai diegenen, die de manifesta tie hebben tegengewerkt. Maar ondanks tegenwer king, desinteresse en amb tenarij hebben deze twee Schiedammers een manifes tatie van de grond getild, die uniek voor Nederland en wellicht voor Europa ge noemd mag worden. Want nog nooit is het vertoond, dat zoveel originele tekenin gen van zoveel verschillende striptekenaars in een lo gisch verband met eikaar zijn geëxposeerd. Het was Aad Sprong, die het idee voor een stripmani festatie meer dan anderhalf jaar geleden lanceerde. Hij en zijn medeorganisator hadden toen niet kunnen vermoeden wat voor lij densweg de organisatie zou worden. Zelfs tijdens de opening zag museumdirec teur Paalman nog kans tij dens zijn matte praatje twee eigen expesitietjes te noe men. Maar hij was niet de enige, die al die tijd moeilijk heeft gedaan, de organisato ren heeft tegengewerkt of heeft uitgeblonken in een absolute afwezigheid van interesse. Ook de niet-technische museumstaf, verschillende ambtenaren, Schiedamse Gemeenschap, Passage Theater, WV, City Centrum en winkeliers waren nau welijks warm te krijgen voor de manifestatie. Wethouder Scheeres had daarom geen gelijk, toen hij in zijn openingstoespraak zei, dat de manifestatie be wijst dat een samenwerking tussen museum en het parti culier initiatief een succes volle formule kan zijn. Inte gendeel: de manifestatie be wijst - en ik ben daar de af gelopen dagen zelf getuige van geweest dat samen werking met het museum een zenuwslopend en on dankbaar werk is. En de wethouder weet net zo goed als ik, dat de stripmanifes tatie door de strot van de museum-directie is geduwd en dat wethouder Posthoorn (de grote afwezige op de opening) flink onder druk is gezet door zijn partijgeno ten om nog enige ruimte te scheppen. Het is Aad Sprong en Bram Uil desondanks ge lukt "Voor het leven gete kend?" te realiseren. Daar heb ik grote bewondering voor. DICK VAN DER LUGT 'Bijzonder en uniek' SCHIEDAM - „Voor het leven getekend is in drie opzichten bijzonder of uniek te noemen. In de eerste plaats is de omvang en het aantal verschillen de auteurs een zeldzaam heid. In de tweede plaats gaat het om een totaal manifestatie en in de der de plaab. is het initiatief van buitenaf gekomen." Dat zei loco-burgemees ter Reiner Scheeres vrij dagavond in een propvol le aula van het Stedelijk Museum tijdens de ope ning van de manifestatie van het beeldverhaal "Voor het leven gete kend?" Scheeres gaf tezamen met Jean-Pierre Talbot uit het Bel gische Spa het startschot voor de tentoonstelling. „Vanavond staat het Stedelijk Museum weer in de belangstelling, ter wijl de laatste golf van publici teit nog niet is geluwd. Maar de publiciteit zal de komende we ken aanzienlijker positiever zijn", aldus Scheeres. Volgens hem verdiende het museum die negatieve publiciteit niet, maar zo zei hij - "de discussie zelf mag niet uit de weg worden ge gaan". Si In zijn openingsspeech toetste Scheeres de stripten toonstellin gen aan een aantal doelstellin gen» die hij ooit eens had helpen mee formuleren vnor een kunst beleid „Het valt me altijd op dat striptekenaars meestal met veel op hebben met schilders. Een schilder in een stripverhaal wordt miskend of niet begrepen. De toegankelijkheid van deze manifestatie is niet gering, om dat hij met alleen plaatsvindt in het museum, maar ook op ande re plaatsen. Alle lof wat dit be treft voor de twee organisatoren Aad Sprong en Bram Uil", aldus Scheeres. Hij noemde de mani festatie in drie opzichten uniek en merkte op: „Als Bommelfa naat heb ik overwogen om een ruiten jasje aan te trekken." Volgens Scheeres toont het re sultaat aan, dat een samenwer king tussen museum en particu lier initiatief een succesvolle formule kan zijn» ondanks "eni ge tegenwind" zoals hij opmerk te. Scheeres heette vervolgens Jean-Pierre Talbot welkom. Op uitnodiging van Het Vrije Volk en Novotel was die naar Schie dam gekomen om Scheeres te assisteren. Talbot heeft vijftien jaar geleden de hoofdrol ge speeld in de speelfilms Kuifje en het mysterie van het Gulden Vlies én Kuifje en de blauwe si naasappelen. Talbot vertelde dat hij voor de vierde maal in Nederland was. Eerder had hij als ex-Kuifje ac te de présence gegeven in Kerk- rade. Maastricht en Amsterdam. Talbot merkte op, dat Kuifje al leen maar water drinkt, maar dat die regel misschien in Schie dam wel gebroken zou kunnen worden. „Elke keer als ik ergens kom denk ik wat de geestelijke vader van Kuifje, Hergé, tegen mij heeft gezegd, namelijk dat hij mij beschouwt als zijn am bassadeur en zoon", aldus Tal bot Vervolgens gaf Scheeres hem het boek "Schiedam rond de eeuwwisseling" en verklaar de de tentoonstelling voor ge opend. De vele genodigden, waaron der de tekenaars Jan van Haas teren en Willy Lohman, Schie damse kunstenaars en opmerke lijk veel PvdA'ers, maakten daarna een rondgang over de expositie Se ook pagina 3 1 SCHIEDAM - Bij een inbraak in het station Schie dam/Rotterdam-west is vrijdagnacht voor 25,000 gjj. den schade aangericht. Uit het plaatskaartenkantoor werden negen geldkisten met 3500 gulden ontvreemd. Alle bureauladen werden opengebroken en daarui verdween nog eens zo'n 75 gulden. De inbrekers probeerden ook met geweld de kluis open te bre ken, maar die poging mislukte. Wel werd een bezoek gebracht aan de restauraties op spoor 3 en Uit beide werd snoepgoed en geld gestolen. Ook de versnape- nngsautomaat op éen der per rons is opengebroken. Op koopavond is een stereo- radiocassetterecorder ter waar de van 495 gulden gestolen bij Evatoom aan de Mgr. Nolens- laan. F.T.K. mist sinds zaterdag nacht een cassettedeck en een radiocassetterecorder. Die spui- len werden uit zijn kermistent gestolen. Het 10-jange meisje M. B. uit Schiedam is op de kermis geval len. Na behandeling aan een wond op het achterhoofd in het Noletziekenhuis mocht zij naar huis gaan. Jean-Pierre Talbot en loco-burgemees- ter Scheeres (links) nemen plaats bij het zetstuk De straat uit „Kuifje en de blau we Lotus". SCHIEDAM - De voorzitts van de Partij van de Arbeid is Schiedam zal op 1 mei voor hé stadhuis op de Grote Markt i Rode Vlag hijsen. Het is de he- doeling om dit voortaan elk jaar te gaan doen in afwachting van het hijsen van rode vlaggen oo gemeentelijke gebouwen. De Partij van de Arbeid zegt "De Dag van de Arbeid heeft a Nederland nog nooit de erken- ning gekregen die hij verdient in afwijking met de landen <n ons heen. De eerste mei dient een nationale feestdag te wor- ,den en het hijsen van de rode vlaggen dient een eerbetoon ie zijn van iedereen aan de arbeid en het feest van de arbeid. Soli dariteit is het kernpunt van 3 mei." De Partij roept iedereen op om ook zelf de rode vlag uit tt hangen. Het vlaghijsen op Grote Markt begint om UB uur. SCHIEDAM Dino Atta- nasio, tekenaar van Bob Mo- rane. Spaghetti. Ton en Tine ke. Johnny Goodbye en de Macaroni's, bracht gister middag een bliksembezoek aan „"W oor het leven gete kend?" Hij nam plaats achter een tafel in de entreezaal en maakte tekeningetjes voor de bezoekers. Op woensdag 9 mei komt hij terug naar Schiedam en dan zal hij de gehele dag in het museum zijn. De tentoonstelling heeft het weekend al een fors aan tal bezoekers getrokken. Niet alleen jongeren wisten de weg naar het museum te vin den, maar ook veel ouderen beke' en m de linkervleugel geïnteresseerd de vele origi nele pagina's van ondermeer larten Toonder, Peter van Straaten, Jean Dulieu en ve le andere binnen- en buiten landse tekenaars. De expositie is overigens nog met geheel ingericht In de entreezaal worden nog te keningen gehangen uit het science fiction blad Essef en er komt werk uit De Vrije Balloen. In de loop van deze en vol gende week worden nog drie andere exposities geopend. In de Noordmolen exposeert de Vlaming Jean Pol met te keningen van Kramikske van de bakker, Annie en Pe ter en Bi en Bip. In de foyer van zoldertheater In de Teers toot komen „Bakken aan de bar" van IJf Blokker en Harrie Touw te hangen en Mikx Freetime Shop aan de Hoogstraat biedt onderdak aan een presentatie van de Malmbergbladen Okki, Jippo en Taptoe. De stripagenda voor deze week vermeldt een creatieve werkplaats voor kinderen op het Wibautplem in samen werking met bureau jeugd zaken van de gemeente. The ma is: teken je eigen stripje. Op 5 mei komt Ronald Raaymakers van Hoiiand Animation met een aantrek kelijk programma van ani matiefilms naar De Teer- stoof, Nieuwstraat 12. Aan vang 20.30 uur. Toegansprijs 5 gulden. Raaymakers toont de volgende films: Hart transplantatie. Verboden vrucht. Sample without va lue, De Spin, De kooi. Flo werpower, Opera Mechanica, Kleur, Oh my darling (Prix de Cannes. 1978) en De mu seumbezoeker. De spnngsnuffel van C A komt een keer extra terug, omdat hij zaterdag in ver band met de regen niet kon worden opgesteld op het doorweekte Schuttersveld. Wie lijkt het meest op een stripheld? Wie ziet kans een plaatje uit een stripalbum te ensceneren en dat op de foto te zetten? Dat is de opdracht, verbonden aan de Vrije Volk wedstrijd "Wie lijkt het meest op.„? De winnaar van deze wedstrijd ontvangt 150 gulden. Tweede en derde prijs bedragen re spectievelijk 100 en 50 gulden. - De, opdracht.is simpel. Wanneer u vindt, dat iemand op een stripheld lijkt, maakt u een foto van hem of haar. Dat mag uzelf zijn, uw vrouw, kinderen, huisdier enz. U zet op de achterkant uw naam, adres, even tueel telefoonnummer en de naam van de stripheld- Kiest u de tweede opdracht, dan neemt u een plaatje uit een album en probeert dat xn het echt zo goed mogelijk na te bootsen. Daarvan maakt u dan een foto. Weer uw naam, adres en eventueel telefoonnummer op de achterkant plus titel en paginanum mer van het album, dat u gebruikt heeft De inzendingen moeten voor 26 mei in hé bezit zijn van onze krant. U mag net zoveé foto's opsturen als u wilt naar Het Vnjt Volk, Hoogstraat 76, Schiedam. De uitslag wordt bekend gemaakt in Schiedam-exta van 31 mei. Een deskundige jury bestaande uit Aai Sprong» Jan van Haasteren, Bram Uil, Da» Jippes en HVV-redacteur Ren de Vree beoordeelt de inzendingen. De jurybeoorde ling is bindend en er kan geen correspon dentie overgevoerd worden. $U<NsWw& W.V.iviW Protest op de pedalen A *s •vtk w< SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN - "Zonde hè als er maar zo weinig mensen gaan fietsen. Dan maakt het helemaal geen in druk." Een uitspraak van enkele fietsers in de re creatieve fietstocht "Fiet sen voor Midden-Delf land", georganiseerd door de Samenwerkende Mi lieuwerkgroepen Middén- Delfland (SMMD). - - - Ongeveer 250 natuur liefhebbers reden zater dag door de stromende regen 14 of 27 kilometer om hun ongerustheid te tonen over de aanleg van rijksweg 19. Door het lan delijke Midden-Delfland, met zijn boerderijen, wei landen, knotwilgen, wei de- en watervogels, fiets ten de bezorgde mensen uit de tjokvolle randstad voor hun leven. Op de kruising Woudweg met het zandlichaam van rijksweg 19 luisterden de actievoerders naar de CDA'ers Aalbers, lid van de Provinciale Staten, en Dijkman, Tweede-Kamerlid. De CDA'ers drukten de aanwezigen op het hart toch nog eens goed alle alternatieven voor of tegen de aanleg te bekijken. PvdA Tweede-Kamerlid Rienks was met zo aarzelend: "Rijksweg 19 mag er nooit komen." Ook Ge deputeerde. ^Borgman was-die mening toegedaan! - - Nat en verkleumd kwa men de fietsers op het ma nifestatie terrein aan: grote lappen plastic hiel pen daar niets aan. i "*1, offB «y# "De manifestatie had door duizenden mensen bijge woond moeten worden. Dit was een actie gehouden uit bezorgdheid", aldus SMMD- lid Henk Tetteroo. "Binnen een jaar zal door de regering een beslissing genomen moeten worden over het wel of niet aanleggen van rijks weg 19. Tweeënhalf jaar ge leden al heeft een meerder heid in de Tweede Kamer gevraagd de werkzaamhe den stop te zetten om een nader onderzoek in te stel len. Dat onderzoek is er nog ■steeds niet geweest. Dus als de Tweede Kamer moet be slissen wordt ze voor het tóok gezet, want gelijk waardige kennis over de mogelijkheden en alterna tieven heeft ze niet. Omdat er nu wel eens haast achter de beslissing gezet kan wor den - er is immers al zoveel werk verzet voor de aanleg-, zijn wij bang dat die beslis sing zal zijn: aanleggen die rijksweg." 2 me vA

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2