'WERKTIJD VERKORTEN Rabb lijn wil nieuw on derzoi ek in zaa ik\ fan Ti urg 9 '3000 nazi's in VS ondergedoken' IS RAMP Callaghan neemt voorsprong Zes postbodes roven 3 miljoen WANDMEUBELS Color Video Service Certificaat Morgenavond volop voetbal op televisie Jongen onder metro fflSPrijsTp moae voor 4 jonge werklozen' I I 1 I L mm «J I i I 1 I I Dr. J.Zijlstra: Nederlandse Bank winst 718 miljoen Massaal walvisgraf Gedood bij gijzeling Oproep aan alle bezitters vaneen Philips videocassette recordier! -RFTLf^TrL Wim Kok op 1 mei Kom 'fis over de brug met een nieuwe abonnee..* ff< i I Regen INFORMATIE OVER BEZORGING: V akbondsleiders gearresteerd Dinsdag 1 mei 1979 34e jaargang no. 9764 Van onze verslaggever GERT VAN ENGELEN DORDRECHT/DEN HAAG/PRETORIA - Rabbijn A. Soetendorp wil een nieuw onderzoek naar de her komst van de bezoedelde kunstcollectie van de oud wethouder van de CHTJ in Dordrecht Jacob A. van Til burg (90). (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Korter werken zonder inleveren van loon betekent een ramp voor de werkgelegenheid, aldus dr. Jelie Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank. Arbeidstijdverkorting zal de loonkosten in Ne derland, die volgens Zijlstra nu al "onaanvaardbaar hoog" zijn, nog verder opdrijven. Schatkist leeg II Bel 010* 147400 Color TV heeft dé oplos sing voor kost bare* video reparaties. Ongeacht waar u uw video heeft gekócht! -rviHiFi-vineo Zie verder pagina 8 Wim. Kok leren voor de WW. i postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. H|, HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstand 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 - 14.T4.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentiea) tel. 010 - 1L92.00 Oud-wethouder J.A. van Til burg: 20 miljoen aan kunstscfiat- ten 'bewaard'? 'Kunstcollectie via vertraden v an j oden' Ook gaat hij contact opnemen met de ministeries van Buiten landse Zaken en Justitie en de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika, waar Van Tilburg sinds 1951-woont, om te voorko men dat de Universiteit van Pretoria de verzameling na de dood van Van Tilburg accep teert De ex-wethouder is ziek en wordt al enige tijd verpleegd in een verzorgingstehuis in Preto ria. Het voormalig verzet in Dordrecht beschuldigt hem er al jaren van zijn collectie, die naar schatting 20 miljoen waard is. verworven te hebben door de bezittingen van zo'n dertig tot veertig vermogende joden uit Dordrecht en Den Haag te 'be waren'. „Ik heb de overtuiging," ver telde Soetendorp ons gister avond, „dat Van Tilburg de kunstschatten opmisdadige wijze verzameld heeft: door'jo den te verraden. Ik protesteer er uue ltf *id 1 De loononderhandelingen van dit moment tussen vakbewegin gen werkgevers zijn van uiter mate grote betekenis voor het beperken van deze loonkosten. Zijlstra noemt het daarom een ernstige zaak, dat de cao-ge- sprekken moeilijk worden ge maakt door de roep om een snel le verkorting van de werkweek. Zijlstra hoopt dat de vakbe weging zal afzlën van die eis van een kortere werkweek in de komende |arèn? Tflj vindt het - nauwelijks té verwachten dat de vakbeweging bereid zal zijn om voor korter werken zoveel loon in te leveren, dat.de totale loonkosten voor het*bëdrijfsle- ven niet omhoog gkah.*.Voor elk uur korter werken möet dan im mers 214% loon wórden ingele verd. delijk gebeurt Hij denkt daar bij aan het beperken van de to tale werktijd in een mensenle ven door op latere leeftijd met werken te beginnen en de pen sioenleeftijd te verlagen. Met de vaderlandse economie is er volgens Jelle Zijlstra iets grondig mis. De loonkosten zijn in vergelijking met de belang rijkste handelspartners te hoog, en dus zijn de bedrijven niet ge neigd* investeringen te doen die extra werkgelegenheid opleve ren. "Dé werkloosheid die eco nomisch en moreel de samenle ving verziekt neemt dan ook niét af", schrijft Zijlstra. Zijlstra zegt niet te kunnen voorspellen hoe het in de naaste toekomst met de économie zal gaan. De huidige tegenslag kan voorbijgaan of een blijvend ka rakter krijgen. Andere oplossingen zijn er volgens Zijlstra niet "De schat kist is leeg. De ondernemingen kunnen het niet dragen." Zijl stra zou het zeer betreuren als in bedrijfstakken waar nog eni ge winst wordt gemaakt deze winst meteen weer wordt weg gegeven aan het betalen van ar beidstijdverkorting. In de inleiding op het jaarver slag van de Nederlandse Bank schrijft Zijlstra dat andere vor men van korter werken wel het overwegen waard zijn. Hij vindt arbeidstijdverkorting een lo gisch gevolg van technische vooruitgang, als het maar geiei- (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM - De Neder landse Bank heeft vorig jaar voor de nationale schatkist 718,8 miljoen gulden verdiend. Deze winst was belangrijk hoger dan in de voorgaande jaren. In 1ST? was de winst van de Bank nog maar 549,1 miljoen. Ook de winst van de fabriek van bankbiljettenpapier maakte een veel hogere winst In 1977 was die 600.000 gulden, vorig jaar 3,2 miljoen. WASHINGTON - Simon Wiesenthal van het Joodse Do cumentatiecentrum in Wenen acht het heel goed mogelijk dat in de Verenigde Staten tot drie duizend nazi-misdadigers on dergedoken zijn. Het gaat daar bij volgens hem vooral om nazi collaborateurs uit de Oekraine en de landen aan de Oostzee. Tijdens een persconferentie in Washington beklemtoonde Wie senthal dat het vaak genoemde getal van driehonderd in de VS levende oorlogsmisdadigers veel LONDEN - Voor het eerst heeft de Engelse premier Cal laghan de leiding genomen in de reeks opiniepeilingen over de te verwachten uitslag van de Brit se verkiezingen van aanstaande donderdag. Een voor het Engel se blad Dailey Mail gehouden ondereoek geeft Labour nu een voorsprong van 0,7 procent Volgens de vandaag gepubli ceerde peiling zou Labour 43,1 procent krijgen, tegen de door Mevrouw Thatcher geleide Con servatieven 42,4 procent. Dat be tekent dat geen van beide par tijen de absolute meerderheid zou halen. De eigenlijke verkiezings strijd gaat tussen deze twee gro te partijen, maar de Liberalen die volgens het onderzoek 12,2 procent zouden gaan scoren, zouden zodoende een beslissen de rol kunnen gaan spelen. De campagne lijkt te worden beheerst docr de leiders van de ze drie partijen, „zonnige Jim" Callaghan, „IJzeren Maggie" Thatcher en de Liberale leider, de rustige Schot David, Steel. Deze drie doorkruisen het land per trein, vliegtuig of bus en van groot gewicht is hun persoonlij ke inbreng. Callaghan, de eenvoudige zoon van een zeeman, is duide lijk de meest populaire, daaren tegen wordt mevrouw Thatcher een gebrek aan warmte en aan charme verweten. Haar hoeden, keurige uitspraak en goed ver zorgde uiterlijk zijn voor som migen een duidelijke'bron van ergernis. Steel, de man die de veel besproken Jeremy Thope (nog steeds verwikkeld in een moordproces) opvolgde, is de minst bekende. Buiten de drie groten nemen er nog zo'n honderd kleinere partijen deel met een record aantal van 2572 kandidaten. Be halve de „Unionisten in Ierland en de Nationalisten in Schotland is een van de bekendste outsi ders de „Revolutionaire Arbei derspartij, die wordt geleid door de filmactrice Vanessa Redgra ve. PUNT A ARENAS - Niet min der dan 125 dode walvissen zijn gisteren ontdekt op het eiland Navarino bij Kaap Hoorn, in de uiterste zuidpunt van Chili. De dode dieren zijn twee tot zes meter lang en wegen per stuk tussen de twee en drie ton. De sterfte is veroorzaakt door een parasiet, die het richtings- gevoel van de dieren heeft aan getast MADRID Zes bank overvallers, van wie er vijf ■waren verkleed als post beambtenhebben gisteren het hoofdpostkantoor van Madrid beroofd van 3,2 miljoen gulden. Onder be dreiging van vuurwapens sloten de rovers zes beambten op, waarna ze er vandoor gingen met een aantal geldzakken. De overval leverde de grootste buit op in de ge schiedenis van de Spaanse posterijen. De rovers sloe gen toe, een half uur voor dat het kantoor om acht uur maandagmorgen zou opengaan. Op dat tijdstip •wordt er gewoonlijk geld overgebracht van de ene naar de andere verdie ping. Een gedeelte van het ge stolen geld was in contan ten, een ander deel in che ques. Er werd geen commen taar geleverd op de sug gestie dat terroristen, mo gelijk de Baskjsche af scheidingsbeweging Eta, verantwoordelijk kunnen zijn voor de overval klassiek, modem en meselef eiken. Nergens zo'n keus. Febrtekstoonzalen Industriegebouw, Goudseeingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Eerst nog opklaringen maar later geruime tijd regen. Tem peraturen van omstreeks vier tot acht graden. De aanvanke lijk matige wind uit zuidwest «ot zuid draait later naar zuid wt oost en neemt toe tot krach tig. am tnm en onder «10 21.05 nun op onder 10SS 0L31 (gMn onder nummer) Vrseg ittor de sld. o benit te-territe snandeg t/m erijdeg iel 19.00 uur nlerdeg lel 16.00 uur {Is eek sdmtes tf ds ttripssghs LANDSHUT - Een 28-jarige bankovervaller die vijf en half uur 15 mensen In het Westduitse plaatsje Landshut heeft gegij zeld in een bank is gisteren do delijk gewond toen de politie voorwendde het losgeld te beta len. De gegijzelden werden on gedeerd bevrijd. De gijzelaar overleed korte tijd later in een ziekenhuis. ROTTERDAM Er komt morgenavond volop voetbal op de televisie. Behalve de directe uitzending van Polen-Neder land bij ons (Ned. 1, 17.10 uur, tweede helft op Ned. 2), zijn er op de Belgische en- Westduitse televisie ook rechtstreekse uit zendingen en wel van Oosten- rijk-België, en Waies-West- Duitsiand. De wedstrijd van België wordt vanaf 19.50 uur via BRT i uitgezonden, om 21.25 uur begint Duitsland 2 met de direc te reportage uit Wales. Alle drie wedstrijden zijn in het kader van de voorronden van het Europees kampioenschap. ROTTERDAM - Een 19-jarige jongeman is gisteren op metro station Beurs van het perron ge vallen en onder een binnenko mende trein terechtgekomen. Met schrammen en wat kleer scheuren kon hij onder de trein vandaan worden gehaaid. Een dergelijk ongeval is nog niet eerder voorgekomen in de metrohistorie. Onmiddellijk na de melding is de stroom op het baanvak uitgeschakeld en wer den bussen opgeroepen om de dienst over te nemen. Het op onthoud bleef echter beperkt tot een kwartier. Premie voor 3 jaar: slechts 195,-. Met dit unieke certifi caat wordt u per reparatie nooit meer dan 49,-berekend, ongeacht de werkelijke kosten van onderdelen en uurloon. Inclusief service aan huis in heel Zuid Holland. Bovendien 2 maanden garantie op de reparatie! In al onze filialen krijgt u uitgebreide informatie! Bergweg 64 Slinge 149 Korte Hoogstraat 10 Bergweg 287 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 Matlak regenmantel met vaste capuchon. Zeer aktueel zijn de rechte belijning en de smalle manchetten. In alle modische kleuren. Maten 3-1 t/m 46. MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. te laag is. Volgens hem speurt de Amerikaanse immigratiedienst met veel te weinig personnel naar nazi-misdadigers. Geheel links op foto Simoh WiesenthaL dan ook heftig tegen dat de col lectie in de universiteit terecht komt" „Het moet de universiteit dui delijk zijn dat er op z'n minst grote twijfel bestaat aan de col lectie. Ik vind dat de kunst schatten teruggegeven moeten worden aan eventuele nabe staanden of anders ten goede moeten komen aan de Neder landse staat of aan oorlogs slachtoffers." aldus de rabbijn. In november 1976 maakte Van Tilburg bekend dat hij zijn uit 7000 stukken bestaande verza meling na zijn overlijden zal schenken aan de universiteit. Volgens de Nederlands-Zuid- afrikaanse Werkgemeenschap was „Oom Jacob bang dat zijn met veel liefde en zorg opge bouwde verzameling anders uiteen zou vallen". De collectie bestaat uit schil derijen en grafische werken (ongeveer 3000 stuks) van be kende kunstenaars uit de zeven tiende en twintigste eeuw. Zijn porseleinverzameling omvat 2400 stukken, waaronder 570 stuks Delfts-blauw, „van on schatbare, culturele waarde en unieke Chinese stukken, som mige afkomstig uit het Imperia le Paleis te Peking", aidus de Werkgemeenschap. UTRECHT - Twee van de be langrijkste vakbondsleiders in Chili zijn gearresteerd. De twee, Eduardo Rios en Manuel Busto, deden mee aan de organisatie van een I mei demonstratie, die door het regime-Pinochet was verboden. FNV-vice-voorzitter Wim Spit, heeft dit vermeld. NEW DELHI - In de West-Indiase deelstaat Radjastan zijn ruim tien duizend kinderen, van wie er veel nog op de arm gedragen baby's, uitgehu welijkt In jaarlijks terug kerende massaceremo nies. Hoewel het kinderhu welijk in India officieel is verboden, houdt de ge woonte, vooral in Radjas tan, stand. Elk jaar wor den er op een uitgelezen dag, bekend als Akha Teej, op grote schaai hu welijken gesloten. Die dag mogen hindoes zonder aanwezigheid van een Priester huwelijken sluiten. Aangezien de priester betaald moet worden, sparen arme plattelanders het geld op Akha Teej uit Kleurig geklede vrouwen en. kin deren werden in een lan ge rij ossewagens naar de plechtigheid gebracht De allerkleinste kinderen sliepen de hele ceremonie door, veelal onbewust van het feit dat zij een echtge- no(o)t(c) hadden gekre gen. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - De vakbeweging moet de be strijding van de jeugd werkloosheid voorrang geven boven alle andere problemen in ons land. Dat zegt FNV-voorzitter Wim Kok in een inter view met Het Vrije Volk ter gelegenheid van de I-ste mei. 'Oudere werklozen moeten dan niet denken: O, betekent het dan niks meer dat wij ook werkloos zijn, maar ik geloof dat de vakbeweging aan die uit zichtloze toestand voor jongeren voorrang moet geven,* aldus Wim Kok. 'Ik zie het aan mijn eigen kin deren en hun vriendjes. Dat wrange cynisme. We leren voor de WW, zeggen ze. Ze menen dat niet altijd, maar er gaat toch iets schuil van: We zien de toekomst niet meer zitten.' aldus wim Kok. '*En: 'Jeugdwerkloosheid cre- eert een grote groep mensen die buiten de samenleving wordt geplaatst, zonder er ooit echt aan te hebben deelgenomen. Dat is een gevaar op zich voor de de mocratie. Die mensen worden apatisch, onverschillig. De roep om een sterke man groeit dan, al die kwalijke tendensen kennen we uit de jaren dertig,' zegt Kok. Het interview met Kok staat vandaag op pagina 4 FOCUS. tBsé sts.r;#!35K5ra.i.Mni, Alstublieft Voor a Van Het Vrije Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de SOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop. - - G LH Ug jfe Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat "11wèl is) uw naam I opgeven? .5® Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruia blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 era En de kwaliteit die is uitstékend! Naam: Adres: Postcode «£53 Stuur Het Vrije Volk naan Plaats: Soort abonnement: okwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres- Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1