•J Onder iff 1 elkaar flSH-' Er is nu eindelijtc een eigen mecledelingenruiirieR voor Schiedammers - Donderdag 3 mei 1979 u Nu WE HET TOCH over vrouwen hebben. Zaterdag van 10.00 to 12.00 uur organi seert de Sportraad weer een bijeenkomst voor alle sport verenigingen in Schiedam. Dat gebeurt in de bovenzaal van de Sporthal Margriet. Daar zal mevrouw J.D. Of fers in het zonnetje worden gezet En terecht Jarenlang verzorgde zij, samen met Ri- nus van Dijk, de sportkeu ringen. ill vA I? 'P1 v U leest er alles over in deze uitgave van SGHIEDAM-EXTRA IN Ai Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor; Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 •1 den ttie (Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE) SCHIEDAM Afgelopen zaterdag, toen de regen met bakken uit de hemel viel, blies hij toch nog twee juniorwedstrijden. En dat 'op 64-jarige leeftijd. Wij doelen op Freek Wessel, een van de eerste junioren van SW en een trouw lid die dit jaar vijftig jaar aan SVV verbonden is. Maandag, anderhalf uur voor de wedstrijd van SVV'tegen Cambuur, is hij bezig de spelers optimaal voor te bereiden sp het duel. Fysiotherapeut Jan Post. Ook een van de eerste •junioren die samen met Freek Wessel in het eerste C-eiftal speelde dat SVV rijk was. Gevaarlijk Zondagschool Dansen op de nieuwste hits doe je in KING'S DISCOTHEEK Jan Post I- Sexfilms huren? 6'voor 27,50 BK Freek Wessel en Jan Post zijn nog steeds op Harga aanwezig. Jan Post de doelman Natuurlijk wel. wat Wat TE DENKEN van- Nee, laten we geen voorbeel den gaan noemen. Om met Wim Kan te spreken: nee, we noemen geen namen. Maar ze zijn er wel. Je moet alleen voorgedragen worden. Dat is het. En liefst nog van een paar kanten tegelijk. Dat tikt aan en ais je dan van onbe sproken gedrag bent, loop je zo met een lintje op je borst(en). UI s II ill Meer over het jubile rende SVV op de spoTtpa- gina van Schiedam Extra. WW7- Freek Wessel de linksbuiten, Zo werden de "ketters" bestreden in vroeger dagen. A Trr^ifL^ 5SW- Geen gemakkelijke 5i] "I PARTICULIER SCHIEDAM >T Yolk 1SI !i h Mensenleven SW Freek Wessel en Jan Post, junioren van 't eerste uur Twee kerels die zich nog iede re week voor de club inzetten waar zij zelf als jongen zijn be gonnen en door de jaren heen houvast aan hebben gehad. Dat was een goede greep in 1929, toen bij het 25-jarig bestaan werd besloten, dat SVV in het vervolg ook apsiranten tot de club zou toelaten. Die jongens *'an toen. zijn de basis geweest van wat er nu tot stand is geko men. Want de jeugd heeft er bij SVV nooit bij gehangen. Velen hebben zich in de loop der jaren het lot van de voetbal- jeugd aangetrokken. Jeugdbe- sturen zijn altijd goed bezet ge weest. Later, toen ook het pupil- lenvoetbal z'n intrede deed, was SVV present om ook die groep jongeren op te vangen en - dat vooral - te begeleiden. Maar tussen toen en nu ligt een we reld van verschil. Ook de juniortoernooien die wij toen speelden vergeet ik niet. Met een heel stel teams naar Feijenoord aan de Kromme- zandweg. Met de tram, lijn 8 en dan overstappen op lijn 12 naar Rotterdam-Zuid. Die toernooien vielen altijd zo rond de kerstda gen, Feijenoord vroeg ons altijd omdat wij, net als zij, vee! jeugd hadden. We wonnen er nooit, dat weet ik nog heel goed. Ik moet nogmaals stellen, dat ik bij SVV een fijne junioren- tijd heb meegemaakt en later ook als senior. Nu ik zaterdags die wedstrijdjes loop te fluiten zie ik dat als een soort terugbe- Freek Wessel: „Ach, het is al tijd gevaarlijk om naar vroeger tevenvijzen. Natuurlijk hadden wij het moeilijker. Maar daar mee misgun ik de jeugd van vandaag niet met wat ze heb ben. Toen ik lid werd had SVV een B- en een C-team. Meer was er met. Waarom ik lid werd van SVV? Dat lag voor de hand. Ik was een jongen uit de Gorzen en dan werd je zondermeèr lid van SVV. Als C-junior in onze tijd was je ouder dan de Ctjes van nu. Ik geloof dat ik al ver in de dertien jaar was. Langzaam heb ik mijn weg in de dub gevonden. Van C naar B toen naar A en dan de senioren. Begonnen in het zesde, kwam ik al snel in het tweede. Hoger niet. Ja, zo nu en dan, als het niet al te belangrijk was, een enkele keer in het eerste. Ik was linksbuiten en dat ben ik altijd gebleven. En dan zondags naar het eer ste kijken. Ik weet nog dat ik op de zondagschool zat. Dat duurde van 1 tot 2 uur. Dan zaten mijn vriendje en ik op het puntje van de stoel want zodra was het .twee-uur, dan gingen wij als de donder naar -SVV kijken. Koog Vorstenbos stond toen aan het hek de kaart jes te controleren. Maar wij mochten er altijd voor niks in. Leuke herinneringen zijn dat. (onOr d« Amstvlbrvn) taling voor wat de club voor mij. heeft gedaan. Ik ben bijna 65, maar hoop het toch nog enkele-- jaren te kunnen blijven doen. Als voetballer heb ik gespeeld tot mijn vijftigste. Hoe lang ik blijf fluiten weet ik niet. Wel weet ik dat SVV in mijn leven veel heeft betekend en nog bete kent", aldus Freek Wessel. Voor Jan Post was het een vanzelfsprekendheid dat hij lid werd van SVV. Zijn vader was de oprichter, dus wat moet je anders. „Ach", zegt Jan. „de hele familie was in „dienst" van SVV dus ik kon moeilijk anders. Ik moet zeggen dat het een fijne tijd was. Wat vreemd ook, want wij waren de eerste junioren. We hadden in de club zelfs be kijks. Natuurlijk was het anders dan nu. Uitwedstrijden, naar het Toepad bijvoorbeeld in Rot terdam. Jongen, dat was een reis om de wereld voor ons. En alles op de fiets. Soms nog iemand achterop die geen fiets had. En de voetbalschoenen in die tijd hadden geen twee of drie stre pen. Allemaal Etes. Met een sta len neus van voren. Als je daar een trap mee kreeg voelde je het wel". Jan Post is nu 62 jaar, kan te rugzien op een fijne tijd, maar is niet zo lang lid als Freek Wessel. Jan is enkele jaren weggeweest. KETTERS {-: Bali. Gam 5a; Schiedam. Tel 010-267126 Geopend v. 10-18 u. Oond. koopavond. 1 s leg. vereist Gedurende de late mid deleeuwen en de tijd die daar op volgde begonnen er allerlei nieuwe ideeen onder de men sen te leven. Vooral op gods dienstig gebied waren er veel nieuwigheden. Men kreeg steeds meer kritiek op het oude, in dit geval op de rooms katholieke kerk. Voorlopers van de nieuwe denkbeelden .waren o.a. Jan Hus, Luther en Calvijn, De katholieken noemden deze „anders denkenden" ket ters. Deze groep „ketters" werd echter steeds groter, en ook in Schiedam waren ze te vinden. In 1534 werd in onze stad een viertal mensen ver oordeeld tot „openbare boete doening", omdat ze de katho lieke mis bespot hadden. Door de uitvinding van de boekdrukkunst konden ket terse geschriften beter wor den verbreid, en het had ook tot gevolg dat er „verboden boeken" kwamen! In Schie dam werd iemand in 1537 (weliswaar vals) Veroordeeld, omdat hij ervan verdacht werd verboden literatuur te bezitten. Het is niet bekend, wat het nu precies voor boe ken waren, maar het is wel een feit, dat er in die tijd heel wat geheime drukwerkjes en pamfletten met ketterse strekking in omloop waren. Anderzijds was er sprake Tl'W >t?--Av,,v.** v-;-A: van een groeiende onverschil ligheid ten opzichte van de katholieke kerk. Dat was dui delijk te merken aan een ge bod, dat het stadsbestuur in 1535 van kracht deed gaan: iedereen moest van toen af aan' braaf iedere zon- en feestdag de mis bijwonen, en als men dat niet deed, moest men een boete van één carolus gulden betalen. Vreemdelingen moesten zich bij de baljuw melden, niemand mocht 's avonds zon der lamp op straat lopen, nie mand mocht gewapend zijn en niemand mocht zijn wapens verkopen zonder toestemming van het stadsbestuur. De schutters waren extra paraat, bij het minste gering ste teken van oproer verza- V-.VV<£s> OM lS U IETS opgevallen bij de lintjesregen in Schiedam? Nee, niet dat zij die de beste banen hebben de hoogste on derscheidingen krijgen. Dat is al jaren zo en dat zal nog wei jaren voortduren. Dat heeft zelfs onder het kabi net-Den Uyl geen verande ring ondergaan. Nee, wij doelen op het feit dat er al leen maar mannen zijn on derscheiden. Zouden er nou onder de 75.000 Schiedam mers geen vrouwen zijn die een prestatie hebben gele- verd? te denken van 25 jaar lang precies om half zes de warme hap op tafel. Neem ons niet kwalijk, maar dat is al een prestatie van jewelste. Maar naast de huishoudelijke werkzaamheden zijn er heus vrouwen die prestaties leve ren. Wij zouden zo een paar Schiedamse vrouwen kun nen noemen die zich lange jaren hebben "onderschei den". 1? li v'« li? II Mi j s ,i«l i' s „Ik ben toen bij een andere club gaan spelen. Maar SVV bleef trekken. Lid van de atletiekafdehng ben ik wel gebleven. Ook daaraan be waar ik de allerbeste herinne ringen. Jongens, wat een fijn stel was dat. En geen tweede keus want menig nationaal re cord is door een SVV-er scher per gesteld. Maar wij hadden geen sintelbaan. Alles op het gras". Nu is Jan Post al weer enkele jaren de fysiotherapeut van SVV. Zo is hij dan toch weer op het oude nest teruggekeerd. Oude foto's, in zijn bezit, laten zien dat Jan Post vroeger keeper was. Parmantig met een hoog gesloten trui en de ba! ferm in de armen wordt geposeerd. Toen al trots op het feit dat ze SVV-er waren. melden ze zich voor het stad huis. Rond 1535 waren het vooral de wederdopers, waar men van stadswege het meest be nauwd voor was. Deze groep had in 1534 te Munster het nieuwe „Zion" gesticht en er waren veel Hollanders, vooral uit Leiden, die onder de in druk waren van de denkbeel- den van deze mensen en daar om naar Munster togen. Toch was het niet deze groep, maar waren het de vol gelingen van Calvijn, ook wei gereformeerden en later her vormden genoemd, die uitein delijk na de Reformatie van 1572 de boventoon zouden gaan voeren in ons land. In de periode die aan deze uitbarsting voorafging zouden er echter nog veel meer ket ters van allerlei groeperingen bij komen, omdat de ontevre denheid steeg in ons land, zo wel op religieus, als op poli tiek gebied. A - 1i'.t "ietti tnjh Crjtcittt Im, hun Zt mn/eii jy en ratrttt v met HENRIETTE VAN ALDER- WERELT 'veer ifojb err wert n-rrpmeen uifu'x trrrhn Jen ficerr ftrr jrI Al-rahnfin leböeï 'orrj Juh Jcvelelye Jlnrcont [trfi lirft fat jr.heren ii.r fj Jeihi te etemtvn jèn fa n.eereiel)tK. "V worrt njrrjmeetn Uk. eert 'l'j'-.c functie. Als mevrouw Offers dacht dat zij de lijst met na men van de te keuren sport mensen gereed had, kwamen de afmeldingen. Om maar te zwijgen over de wegblijvers. Dan kon zij weer van voren af .aan gaan beginnen. Toch hield zij stug vol. Week m week uit, maand in maand uit en jaar in jaar uit. Zo'n vrouw verdient nou een lint je. Hebben we toch een naam genoemd. Dat SVV 75 JAAR bestaat .had u ondertussen al begre pen. Dagbladen, weekbladen en advertentiebladen hebben er pagina's over volgeschre ven Terecht natuurlijk. Van daar dat ook HVV er in deze Schiedam-Extra aandacht aan zal besteden. SVV heeft 75 jaar niet alleen gekeken naar de prestaties van het eerste, maar zeer veel aan dacht aan de jeugd besleed. Zoiets verdient nou om sub sidie te krijgen. Afgelopen zondag versloeg SVV Cam buur met 4-0. Cambuur krijgt drie ton subsidie per jaar. Die overwinning wil natuurlijk niet zeggen dat SVV géén subsidie nodig heeft. fai: 11 1 ,'ift 4« 1 "3

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3