1 I Oud-SDAP-er Aad van de Wel: Een dagje congres Jochum afa'vF harde commando's üa waar BONDSSPAARBANK SCHIEDAM m Meteen Koop-Kiediet-Plan van de Bondsspaarbank staat uwauto gauwvoordedeur. I 'I A! heeft ur het maar één keer in uw leven gezien... KLASSIEK "1 J DONDERDAG 3 MEI 1979 HW-Bijlage Schiedam fc ■m. Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM „De 1-Meiviering is in de loop van de tijd verwaterd. Voor de oorlog werd er meer aan ge trokken. De Arbeidersjeugdcentrale begon 's morgens met rode vlaggen en trommels rode tulpen rond te brengen. Daarna ging iedereen naar het Volkspark om te dansen en voor de kinderen werden aparte feesten georganiseerd, 's Avonds was er bijna altijd een op tocht, soms een fakkeltocht, waarna een grote bijeen komst plaatsvond en een spreker een declamatie hield. Men danste om de meiboom en de zangvereniging Ex celsior hief, begeleid door Crescendo, enkele strijdlie deren aan." Genieten Aad van de Wel: „Dit is toch niet de maatschappij die men zich had gedroomd". Gemis I KrKiH "Q" (Martin Perels, links) en "Q" (Erik van 't 'Wout, rechts) in "Q Q". Handgestoken salontafels ovaal en rond 475,- GEMEENTE SCHIEDAM Voorbereidingsbesluit Mathenesse-Zuid De Bondsspaarbank is er voor alle mensen en voor alle geldzakea Ook voor de financiering van uw auto, motor en bromfiets. Dat wordt snel en soepel geregeld, inklusief een goede verzekering, als u dat wenst. Natuurlijk kunt u overal geld lenen, maar de Bonds spaarbank heeft nog een stukje persoonlijke aandacht. Er valt op een plezierige manier te praten over geld zaken - groot en klei a Wipt u maar eens binnen, er is vast wel een Bondsspaarbank kantoor vlak bij. Zo'n kantoor met de S van Service m If ■if 'V roeger wilden de arbeiders meetellen nu zijn ze onverschillig' Volgens Aad van de Wel is het werkelijk de tijd van de grote matheid. Waar in Nederland wordt X mei nog uitbundig ge vierd én waar is de arbeider te genwoordig nog de straat voor op te krijgen? Aad van de Wel is nog een echte oude socialist, want zo moeten we helaas genoeg wer kelijke socialisten tegenwoordig noemen. „Een maatschappij zonder egoisme en werkelijk de mocratisch" staat bij hem hoog in het vaandel. Als jongeman was hij lid van de Arbeiders Jeugd Centrale, waarna hij in 5938 in het bestuur van de S.D.A.P. in Schiedam toetrad. Oorspronkelijk metaalbewer ker, kwam hij in dienst van de gemeente bij het Handelsentre pot en werd voorzitter van de Nederlandse Bond van Perso neel in Overheidsdienst, de N.B.P.O. Na de fusie met de ,.witte-boorden"-vakbond, werd hij later voorzitter van de AB- VA in Schiedam en nog later voorzitter van de Bestuurders- bond NVV. Ook in het bestuur van de Schiedamse Gemeen schap heeft hij zijn aanwezig heid laten merken. Op het ogen blik is hij nog steeds voorzitter van de Coöp Nieuwe Waterweg, een in- en verkoopcoöperatie, hoewel hij twee jaar met pen sioen is. Tevens is hij bestuurs lid van de Humanitaire Stich ting voor Huisvesting van Be jaarden. Afgelopen donderdagavond sprak Aad van de Wel tijdens een thema-avond van de Jonge Socialisten genaamd „De Grote Truttigheid", of „Snotteren in de Rooie Zakdoek" over de te loorgang van het enthousiasme •in het socialisme. Aad zegt: „Het is inderdaad de tijd van de grote matheid. De massa is onverschillig geworden en men is .schijnbaar tevreden met de huidige welvaart, maar vergeet niet dat de maatschap pij tegenwoordig nog minstens zo kapitalistisch is ais vroeger. We breken nog steeds niet door. Een voorbeeld ligt voor de hand: Arie Groenevelt zegt na de CAO-onderhandelingen: „Men wilde wel meer betalen, maar een wezenlijk stukje in spraak wordt steeds maar ge weigerd." „Dit is toch niet de maat schappij die men zich had ge droomd? Er mankeert nog van alles aan. Het allerverschrikke lijkste is wei die enorme werk loosheid. Als de jeugd van school komt is er geen plaats voor ze. Ze kunnen niet begin nen en hebben geen startpunt. In de dertiger jaren ben ik zelf op 20-jarige leeftijd ook werk loos geweest. Ik weet wat het is, je hebt het gevoel dat je nooit meer zinnig bezig kunt zijn. Als ik mijzelf afvraag: „Heb je dit gedroomd?", moet ik toch aan de andere kant ook met „ja" antwoorden", gaat Aad verder. „De sociale wetgeving is enorm veranderd. In Nederland heb ben we een juweeltje opge bouwd, wat dat betreft. Maar veel arbeiders denken dat het zo wel goed is. Honger wordt er in derdaad niet meer geleden. Het is nu de tijd van de vertrossing, om het woord maar eens te ge- 'bruiken. Za nemen genoegen met de toestand. De televisie heeft daarop een enorme in vloed. De programma's worden door de TROS bijvoorbeeld voortreffelijk gedoseerd. Ik kijk er ook naar, maar dan om te zien hoe de tegenstander te werk gaat om ons in te pakken. De media maken er een goed ge bruik van. De VARA is erdoor in moeilijkheden gekomen. Blij ven ze daar wel interessant? Kunnen ze blijven brengen wat noodzakelijk is? Vroeger waren we ontzettend actief", vertelt Aad, „en dat was geen wonder, want we hadden heel wat om voor te vechten. Mijn vader was stoker bij de gasfabriek- Ik was werkloos, maar denk je dat ik een uitke ring kreeg, zoals de tegenwoor dige werkloze jongeren? Ver geet het maar. En als ik werkte en mijn vader, was werkloos, dan werd mijn inkomen van de uitkering van mijn vader afge houden. De jeugd kwam in die tijd werkelijk van alles tekort en wij socialisten hebben toen ge zegd: onze kinderen moeten het beier krijgen. Dat is inderdaad gebeurd, maar ook wij zelf heb ben het beter. De matheid nu komt ook doordat vele toenma- lige socialisten hebben bereikt wat ze bereiken wilden. Zo van: „Laten we er ook eens van ge nieten!" Ik zat bij de Arbeiders Jeugd Centrale van Vorrink. Het heeft mijn leven gevormd. Een eis was dat je niet rookte en niet dronk en ook niet meedeed aan wedstrijdsport. Wel deden we aan muziek, aan dansen, wan delen en kamperen. De bedoe ling was dat je creatiefbezig was en je eigen persoonlijkheid vormde. In die tijd zetten we ons nog echt af van de kapitalistische maatschappij. Als er in augus tus Koninginnedag werd ge vierd, dan organiseerde de krant, de Voorwaarts, boottoch- ten naar Hoek van Holland om de jeugd maar niet in aanraking te laten komen met de Oranje feesten. Nu zeg ik wel dat men vroeger actiever was, maar dat was niet iedereen. In de crisistijd waren er in Schiedam '3000 werklozen, die 's woensdags hun uitkering kwamen halen. Denk je dat zij veel over politiek praatten. Alle gesprekken gingen over het voetbal, net zoals nu. Het was napraten over de wedstrijd van afgelopen zondag en voorbe schouwingen geven over de te spelen wedstrijden. De uit spraak „werkloosheid radicali seert" heb ik nooit geloofd. Het stompt alleen maac af!" In die tijd waren het de voor trekkers die het werk deden. Ik noem mensen als Piet de Bruin, hij heeft de beweging in Schie dam groot geroaakt. Jan Donke- 'laar' is net zo'n figuur. Het wa ren allemaal gewone jongens. Tegenwoordig heb je die voortrekkers ook wel, maar met dat verschil dat ze allemaal doc torandussen zijn. Misschien zit 't 'm daarin. JEr is een mentaliteitsveran dering nodig" gaat Aad verder. „Vroeger stond altijd voorop: de maatschappij moet veranderen. Daar gaat het om. En dat mis ik tegenwoordig bij vele' actievoer ders. Het gaat bij hen om een materieel doel, zoals: bouw meer huizen voor jongeren. Ik denk dan vaak: verliezen we ons niet. Want het Is toch belangrij ker dat die maatschappij eerst verandert. Zo'n mentaliteitsverandering komt natuurlijk niet vanzelf. Dat moet via het onderwijs groeien. Dat onderwijs is nog steeds intellectualistisch gericht. He gaat alleen om kennis en het is te weinig gericht op actief be zig zijn, zelfontwikkeling. En nog steeds is het onderwijs voor arbeiderskinderen moeilijk toe gankelijk. Het is een feit dat slechts zeven procent van de studenten op universiteiten af komstig is van arbeidersgezin nen. Nog steeds kan* de lagere klasse zich niet ontwikkelen. Van Kemenade begreep dat goed met het idee van de mid denschool. Iedereen moet goed begrijpen dat de instelling van de mens veranderd moet worden. Kijk niet naar jezelf, maar naar een ander. Kijk ook niet alleen naar de toestand van vandaag. Het gaat om de toekomst. Ik ben blij dat er nog mensen zijn zoals de Jonge Socialisten. Als er ooit nog iets veranderd moet worden dan zijn zij die het moeten doen. Afwachten heeft totaal geen zin, want het is nu eenmaal onmoge lijk dat het ,uit de hoek van het CDA komt". VORIGE week zaterdag woonde ik namens de afde ling Schiedam als afgevaar digde het congres van de PvdA in Amsterdam bij. Hieronder enkele indrukken. 8.00 uur In gezelschap van enkele kopstukken van de gemeen- teraadsfraktie vertrek ik per auto richting Amsterdam. Onderweg de besluiten van het congres van de vorige da gen besprekend. De keuze van Max van den Berg tot partijvoorzitter stemt mijn medereizigers tevree. Ik had liever Wim Meijer gehad. De afdeling in Schiedam ook. Het congres heeft ook ge sproken over de economische problemen van ons land. De werktijdverkorting is aan vaard. Daarmee zijn nog niet alle problemen opgelost Ook voor het Rijnmondgebied is het van levensbelang dat de discussie over de economi sche problematiek doorgaat 8.35 uur We passeren Schiphol. Ruim een half uur nadat we uit Schiedam vertrokken zijn. Zestienhoven kan ge rust worden gesloten. We hebben al een vliegveld om de hoek. 8.45 uur Het R.A.I. congrescentrum. Ontvangsthal van marmer. Gemakkelijk schoon te ma ken. Beginnen met een kop koffie. Naast super en ge woon de vloeistof waarop Nederland loopt Ik krijg mijn congresstuk ken. Gebundeld in een rood ringbandje. Dat ringbandje is pen idee van Piet Reek- man. Een goed idee, blijkt in de loop van de dag. 9.15 uur De derde congresdag gaat van start. We beginnen met de behandeling van de reso lutie over de NAVO. De cen trale vraag: moet Nederland de NAVO veriaten of moeten wij het zogenoemde kritische lidmaatschap handhaven. Hoe zou de afdeling Schie dam daarover denken? Het amendement van de afdeling Ede waarin voor uittreding wordt gepleit krijgt mijn stem niet Ook de meerder heid van het congres vindt dat iets te ver gaan. Het con gres besluit de NAVO wèl te verlaten als de neutronen bom wordt ingevoerd. 13.00 uur Even pauzeren. Bon inle veren voor doosje met brood jes, banaan, piastic vork en mes. 13.45 uur Nog 2 uur NAVO. Relus ter Beek verdedigt ook 's mid dags namens het partijbe stuur de ontwerpresolutie. Wat een klus voor één man. Hij yoelt de sfeer in het con gres goed aan. 's Middags worden de sprekers niet meer met argumenten maar met Haagse bluf tegemoet getreden. Het congres pikt het. Na de NAVO veren we allemaal nog even op. In het jaar 0 na Harrisburg. zo zei één van de sprekers, is het tijd voor een radikaal stand punt over de kernenergie. Het congres besluit dien overeenkomstig: weg met de kernenergie uit Nederland. Ook ik klap heel erg hard voor dit besluit. 17.30 uur Partijgenoot Den Uyl uit Amsterdam krijgt het woord voor een slottoespraak. Zoals altijd weer meeslepend. Meermalen onderbroken voor applaus. Ook na de uit spraak dat socialisten hun voorstel ien altijd met de re kening aan de bevolking pre senteren. Geen volksverlak kerij. Den Uyl noemt als voorbeeld de werktijdver korting. Bij invoering daar van zal een offer in de loon- sfeer gebracht moeten wor den. 18.00 uur Naar huis. Nadat we de problemen van Nederland en de rest van de wereld hebben besproken komen op de te rugweg enkele Schiedamse zaken aan de orde. Ook daar over kun je, blijkbaar, van mening verschillen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De illustrator van het clubblad Nexus van de Rijnmondband, Jochum, heeft een jubileumboek ge schreven. De Rijn- mondband bestaat 50 jaar en Jochum, zo heet hij en meer niet, heeft de ge schiedenis getekend en op een rijtje ge zet. Het boekje is uit gegeven op stencil papier met een gele 'kaft en verzonden aan alle leden van de band bij het maandelijkse club blad Nexus. In de bijgaande hekst schrijft Jo chum: „De geschie denis van de repeti tieruimten van de Rijnmondband gaat voornamelijk langs slooppanden, waar aan Schiedam door zijn planmatig bin- nenstadsbetcid geen gebrek heeft." Het is bekend dat de Rijn mondband in een veel te klein lokaal moet repeteren, ,waar het plafond zo •nu en dan naar be neden komt. Jochum geeft deze raad: „Je zou moeten demon streren, of een leeg staande school kra ken, voordat de G, deze weer' confis- ceert Ook een mo gelijkheid is de be zetting van het stad huis of het stads kantoor, „maar", zo schrijft de tekenaar, „wij zijn nu een- maai een vreselijk net clubje. Wij stu ren alleen brieven, waarvan men de ontvangst niet eens bevestigt." Jochum tekent verder de historie van het instrumen tarium van de band en de verschillende uniformen. (Door IJITTE DE VRIES) PASSAGE - In Passage wordt deze week het doek gevuld met de harde avont uren van twee Vietnam- commando's in stunten met de dood (Death Cheaters) met John hargreaves, Grant page en margaret Gerard. De film gaat over twee ex- Vietnammers, stuntlieden van beroep, die na terugkeer uit de oorlog in Zuidoost- Azië hun baantje bij de film maar erg tam vinden. Ze worden echter benaderd door de Geheime Dienst die hen vraagt enkele dokumen- ten te roven uit een fort op een Philippijns eilandje. Op dit eilandje woont een gevaarlijke snuiter diede wereldheerschappij wil ver overen. De beide comman do's zullen echter door geen enkel land worden geholpen. Ze zullen het karwei hele maal alleen moeten opknap pen. Kortom, veel knokken, veel schieten, en boven alles wordt "Stunten met de dood" nog gekenmerkt door een vervelende, rechtse mentali teit PASSAGE-BIO - Veel aardiger is de Franse klucht Hotel de la plage over een stel doorsnee-gezinnetjes dat de vakantie aan de Atlanti sche kust doorbrengt. Er lij ken een hoop vrierijtjes en verkeringetjes op gang te ko men, maar als de vakantie is afgelopen en iedereen naar huis gaat, blijken de meeste verliefdheden slechts zeep belletjes te zijn geweest Grote pret is er ook over de diverse pa's die het met de trouw aan hun echtgenotes opeens niet meer zo nauw nemen als er leuke meisjes in bikini voorbijkomen. Alles is vreselijk voorspelbaar, maar een hoop mensen zuilen zich best bij zo'n typische, snel en goedkoop gemaakte Franse vakantiefilm amuseren. BIO-MATINEES - In de jeugdmatinees de beroemde, spannende jeugdfilm Q EN Q van Bram van Erkel, naar de bekende tv-serie met Eric van 't Wout, martin Perels, Tamar Baruch, Bob de Lan ge, en Sacco van der Made, Met deze drie films bieden Passage en Bio deze week een elk-wat-wils voor een breed publiek. O AMBULANCE, tel. 269290. ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de,maand van 19.30 tot 22.30 uur. 0 BRANDWEER, tel. 264848. BUREAU VOOR RECHTSHULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur; maandag, dins dag en donderdag van 14 tot 16 uur, O DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst voor dieren. Alarmnummers: 357559 en 356388,24 uur servi ce. GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mo gelijk per brief aan het adres: Dienst Gemeentewer ken, Emmastraat 1 of post bus 61; per telefoon afdeling riolering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 23! van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afde ling plantsoenen, tei. 154605, van 8.30 tot 10.00 uur en van 13.30 tot 14 uur; tel. 707567 na werktijd, alleen voor spoed eisende zaken. Algemene be graafplaats, tel. 7U222 van 8 tot 16.30 uur. Afdeling tech nische werkplaats, tel. 268280, Afdeling onderhoud gebou wen, tel. 260864 of 260500. toe stel 279. O GEZINSVERZORGING Lange Haven 145. tel. 732800. Q KRUISVERENIGING Mesdagiaan 6b, tel. 266264 O MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur 0 OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek, Lange Haven 131, tel. 267877; filiaal- vestingen: Willem Andries- senlaan 75. tel. 708230; Lo- rentzlaan 10, tel. 153674; Parkweg 218, tel. 704498; Dr. Wibautplein 219, tei. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Ha ven 29, tel. 266566 en Rosa- school, Archimedesstraat O POLITIE, tel. 264666. O RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730308. Spreekuur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens tele foondienst), iedere donder dag van 18 tot 21 uur. O SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIEDAM- NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. ©SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP/VW Overschiesestraat 1. tel. 266000. SOCIALE RAADSMAN Spreekuur: dinsdag van 9 tot 11 uur in het Krujsgebouw, Bachplein, tel. 706177; dins dag van 18.30 tot 19.30 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur. Broersveid 140, tel. 269957. ©STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17. uur. O TECHNISCHE BEDRIJVEN Dwarsstraat 42, tel. 264980. Storingen gas en water, tel. 265333. Storingen elektrici teit, tel. 261700. TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht be reikbaar. Voor hen in geeste lijke en sociale nood, WARME MAALTIJDEN Mevrouw Al ijk. Zwaluwlaan 68. tel. 703773. O WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. Hoogstraat 27 - Schiedam lef. 263891 Krabbendijkestraat 49 Rotterdam Pendrecht De burgemeester van Schiedam maakt ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat de raad der ge meente Schiedam in zijn vergadering van 23 april 1979 heeft besloten te verklaren dat een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied da» globaal wordt begrensd door een gedeelte van de Nieuwe Maas, de Voorhaven, de noord-westelijke en oostelijke begrenzing van het woongebied Eendrachtsstraat. en de grens met Rot- .terdam, zoals op de bij dit besluit behorende kaart met een rode lijn is aangegeven. Het raadsbesluit met de daarbij behorende kaart ligt vanaf 7 mei 1979 voor een ieder ter openbare inzage op de gemeentesecretarie (Stadskantoor, Emma straat 1) en in de leeszaal van de Openbare Biblio theek (Lange Haven 131). Schiedam, 4 mei 1979 De burgemeester voornoemd, drs. A. J. Lems ;;ï'l 'ft'-Ö '■w4 ■&H

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5