Stoel in D AF- trucks oorzaak rugklachten? Smit-Kroes: excuses top van aan CDA LOUCHE PROF 2 JAAR NAAR GEVANGENIS Willem Bree Peugeot frouw al week zoek - misdrijf? Tories: plus 55 m I i L* Veel Duitsers gewapend op vakantie 'Laat op warme dag auto staan' Rood: boos Zomerhofstraat 71, Rotterdam, tel. 010-659122. Zebras op pad Kom 'ns over de brug reset een nieuwe abonnee 2 namen, 1 begrip ff«>t HW'I' Vrouw doodgeschoten Ambassade bezet Perioden met zon INFORMATIE OVER BEZORGING: Zwarte Woud weer wit - Moskou 25 graden... -«m B s Zaterdag 5 roei 1979 34e jaargang no. 9768 yan onze verslaggever HANS HOFFMANN ROTTERDAM Een aantal beroepschauffeurs uit Rotterdam en omgeving, dat arbeidsongeschikt is door rugklachten of maag- en nierpijnen, geeft de stoelen in hun DAF-trucks daarvan de meeste schuld. Zie verder pagina 5 TEL AVIV/BEIROET - Drie Nederlandse militairen van het Unifïldetachement zijn gisteren in Zuid-Liba- non gevangen genomen door gewapende dorpelingen en vannacht, na intensieve onderhandelingen, weer vrijgelaten. Het betrof de sergeant-major B, Giezen (35) uit Leiderdorp en de dienstplichtige soldaten B. Hogeboom (22) uit Kampen en F, M. Crombach (22) uit übach-over-Worms. «Si» M (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De knuppel die staatssecretaris Smit- Kroes (VVD) donderdagavond in het hoenderhok van de regeringscoalitie heeft gegooid is als een boemerang bij haar zelf teruggekomen. Op de Haarlemmerweg in Amsterdam is gisteravond een 58-jarige vrouw door een personenauto geschept en met hersenletsel en een gebroken been in een ziekenhuis opgenomen. Zij had zich er zo aan geërgerd dat de auto's tijdens de twee minuten stilte doorreden dat zij geëmotioneerd de rijweg was opgehold om een automobilist tot stoppen te dwingen. Twee politiemannen moesten de betrokken automobilist in bescherming nemen tegen boze omstanders. De politie zei dat hij geen schuld had aan het ongeluk. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG Wegens bedrog, verduistering van universiteitsgelden en deviezenovertredingen voor miljoenen guldens is de kernfysicus professor Pierre Cuer door een rechtbank in Straatsburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en een geldboete van ruim anderhalf miljoen gulden. Bel 010-14 7400 Van een onzer verslaggevers GORKUM - Sinds vorige week donderdag wordt de 49-jarige Stijntje van Herp vermist. De politie van Gorkum heeft sterk het vermoeden dat er sprake is van een misdrijf. De vrouw is moeilijk ter been, maar bij het doorzoeken van haar woning zijn haar invali- destokken aangetroffen. DOLFINARIUM HARDERWIJK Zie ook pagina 7 Bij Geffen op de rijks- weg s-Hertogenbosch- Nijmegen heeft iemand zijn geweer ongeveer, leeggeschoten op een langs de weg staande automatische camera die door rood licht rijdende automobilisten op de kiek zet. Vijftien kogels trof fen de roos. Zo'n camera kost 50.000 gulden. Het zal even duren voordat de kosten via bekeuringen zijn terugverdiend. Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. £3223 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 t Het bestuur van de ondeme- mingsafdeling van de Vervoers- bond FNV bij het internationaal transportbedrijf J. Lensveld en Zoon te Vlaardingen heeft het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor gevraagd deze klacht te onderzoeken. Het on derhoek, dat daarop inderdaad is gestart door de afdeling "ad visering bedrijfsveiligheid" van het GAK in Amstelveen, strekte zichAJit tot een studie van DAF- cabines'en chauffeursstoeien bij bet -"/vrachtwagenbedrijf in EindMoven en de 'Rotterdamse vestiging' grvan.'jpiaar is nog mejfafgerond. Me'n denkt nog een maand of drie,'vier nodig te hebben.L Inmiddels heeft DAF een trekker van het transportbedrijf Leinsveld en wel de wagen van de man die het eerst rug klachten kreeg op eigen kos ten .verbeterd. Twee van de drie wijzigingen hadden betrekking op de stoel. DAF-wgord voerder Schaap- veld' in'' SSrahoven meent dat hiermee dé kous af is, omdat bij het concern alleen deze ene klacht is binnengekomen. Bij Lemsveld gaat het op het mo ment echter al om zeven DAF- chauffeurs, die regelmatig last van hun rug hebben. Ook bij Boon in Hoek van Holland en Dordrecht lopen met rugklachten DEN HAAG - Honderden Duitsers gaan in Nederland ge wapend op vakantie. Dit consta teert het ministerie van Justitie, dat in West-Duitsland een voor- lichtingsactie is begonnen om Duitse toeristen te informeren over de Nederlandse wapenwet. Veel Duitsers komen volgens het ministerie in moeilijkheden, omdat zij wapentuig bij zich hebben, dat in Duitsland met, maar m Nederland wel onder de wapenwet valt.j bijvoorbeeld gaspistolen. De actie wordt gevoerd door middel 'van folders en affiches en'een TV-filmpje. 'NEURENBERG - De West- duitse politie heeft gisteravond in Neurenberg een vrouw dood geschoten die werd gezocht in verband niet de ontvoering en de mpord op de Westduitse za kenman Hanns Martin Schleyer. Het is de 28-jarige Elizabeth von Dyek, een van de zes in de Bondsrepubliek meest gezochte personen. bij Bos in chauffeurs rond. De heer Van der Heul, Rotter dams distriktsfunktionans van de Vervoersbond FNV zegt zelfs: „Als het moet halen we een heel leger chauffeurs naar voren dat bezwaren heeft tegen de DAF als zodanig en in het bijzonder tegen de stoel die er in staat. Ik ben persoonlijk bij tien, elf DAF-chauffeurs van ver schillende bedrijven geweest, die met rugklachten thuiszitten, maar er zijn er meer." De beroepschauffeurs hebben méér klachten, maar de proble men rond'de stoel staan momen teel centraat. De stoel zou geen' goede vering hebben en het zit kussen zou regelmatig loslaten. Dit laatste zou een gevolg zijn van het feit, dat DAF-chauf feurs steeds naar voren moeten reiken om richtingaanwijzers, ruitenwissers e.d. te bedienen. DAF maakt zijn stoelen niet zelf, maar betrekt die van het Belgische bedrijf Viking. „Was het maar een Viking zoals die in alle andere merken vrachtauto's staat," zeggen de chauffeurs, „dan hadden we geen proble men. Maar het ding waar wij ons brood in verdienen lijkt daar met op. De DAF-cabmes zijn te klein om daar een be hoorlijk geveerde stoel m te zet ten. Daarom is voor een afwij kende en volstrekt onvoldoende vering gekozen. Er staat wel een bordje Viking op, maar dat is dan ook alles." De drie militairen werden m vankelijk werd aangenomen dat hun eigen observatiepost gevan- de ontvoering het werk was van gen genomen en ontvoerd. Aan- de christen-militie van majoor Haddad. Later bleek dat bewo ners van het dorp Ad Doehay- rah aan de Israelisch-Libanese grens verantwoordelijk waren voor de gevangenneming van de Nederlanders De Libanezen wilden met hun actie wraak nemen voor de dood van een van hun mensen. Deze kwam om het leven tijdens de beschietingen van het VN- hoofdkwartier in Nakoera, en kele weken geleden op 18 april. De familie van de omgekomen Libanees is van mening dat het Nederlandse Umfil-detache- ment verantwoordelijk is voor diens dood. De familie van de gedode Li banees zou met de ontvoering van de Nederlandse militairen een "soelha", een verzoenings bijeenkomst, hebben willen af dwingen Of voor de vrijlating van de militairen los geld is betaald, kon door de af deling Voorlichting van het mi nisterie van Defensie in Den Haag niet worden bevestigd. De korporaal S. Boonstra uit Groningen is m Zuid-Libanon om hei leven gekomen door het "per ongeluk afgaan van een wapen", zo hebben VN-functio- nanssen in New York bekend gemaakt Boonstra is de eerste Nederlandse militair die in Zuid-Libanon om het leven is gekomen. (vMvCv> v WV W/ vï-ftv -''ft mm 'j/'y' Voor haar functie als staatsse cretaris hoeft het incident vol gens premier Van Agt geen ge volgen te hebben. Het kabinet beschouwt het als een "afgedane zaak". In een verkiezïngstoespraak in Amsterdam veroorzaakte me vrouw Smit-Kroes donderdag avond opschudding met haar mededeling, dat in een geheim rapport van de CDA-top werd aanbevolen de regeringscoalitie met de VVD voortijdig te beem- digen, als de Europese verkie zingen op 7 juni slecht zouden aflopen-voQ.r.de regeringsmeer derheid.' In een gezamenlijke verkla ring van de staatssecretaris en haar partijgenoten minister Wiegel, fractieleider Rietkerk en partijvoorzitter Korthals Al- tes, die gistermiddag werd uit gegeven, staat dat zij haar be schuldigingen aan het adres van de CDA-top met kan waarma ken en dat er mogelijk sprake is van een misverstand over het karakter van het stuk dat zij on der ogen heeft gehad. In een brief aan CDA-voorzit- ter Steenkamp, die eerder op de dag bewijzen had geeist, schrijft mevrouw Smit-Kroes dat het haar spijt dat haar verwijt ken nelijk aan het verkeerde adres was gericht, nu is gebleken dat het om een stuk gaat waarvoor de leiding van het CDA niet ver antwoordelijk gesteld mag wor den. Krantencommentaren en het partijbestuur van DS'70 hebben erop gezinspeeld dat de staats secretaris nu maar beter kan af treden, maar voor premier Van Agt hoeft dat niet "Misslagen, indien gecorrigeerd, moeten vergeten kunnen worden," zei hij na het wekelijks kabinetsbe raad. Daarin is de zaak aan de orde geweest en alle ministers, ook de VVD-ers wezen het op treden van mevrouw Smit- Kroes af. Van eenonzer verslaggevers) EINDHOVEN - De ge meente Eindhoven wil de bevolking vragen vanaf 15 mei op warme dagen de auto, de motor en de bromfiets zoveel mogelijk te laten staan. De actie kreeg de naam.'Drie in Een', want het doel is drieledig: milieuveront reiniging wordt er mee teruggedrongen, de actie leidt tot energiebesparing en de bevolking krijgt meer lichaamsbeweging. De actie beperkt zich tot de warme dagen, om dat de ozonconcentratie m de lucht dan erg hoog is. Men hoopt m Eindhoven, dat de actie door de;" Rijksoverheid zal worden-" overgenomen. De gemeentelijke diensten hebben bere-, kend, dat als de helft van* de Nederlandse benzine gebruikers de auto twin tig dagen per jaar zou la ten staan er 135 miljoen- liter benzine zou worden bespaard. Y SAN SALVADOR - Een zich "Revolutionair Volksblok" noe mend commando van 25 guerril- leros hebben gisteren de ambas sades van Frankrijk en Costa Rica in San Salvador bezet. Zij eisten de vrijlating van vijf lei ders van hun beweging. Bij de bezetting van de Costaneaanse ambassade vielen drie gewon den. Professor Cuer moet samen met zijn medeplichtige, profes sor Filthut, die 15 maanden voorwaardelijk kreeg, een scha devergoeding van ruim 700.000 gulden aan de Universiteit van Straatsburg betalen, plus nog eens een bedrag van ruim 7000 gulden aan de deelstaat Baden- Wurttemberg voor ten onrechte uitgeschreven rekeningen ten laste van de Universiteit van Heidelberg. Het gerechtelijk onderzoek heeft bij elkaar bijna vier jaar geduurd. Filthut was in 1973 al eens wegens bedrog veroordeeld tot drie en een half jaar gevan genisstraf. In de vroege ochtend iqistban- ken. Daarna perioden met zon, maar ook énkele buien. Middag- temperaturen rond negen gra den, Matige wirid uit zuidwest tot noordw.est. Windkracht vier. 7 mei zon op onder 06.02 21J2 op onder 0600 as 13 maan op wider 1438 0339 op onder 16.02 04.23 (géén under nummer) Vroeg noor do old. otonnto-invki moondog t/m vrijuog tol 19.00 oor talerdog tot! 6.00 uur Zio ook odrnion op do «trippoglno SOEST - Twee ze bra's hebben gisteren middag enkele uren de straten van Soest on veilig gemaakt Voor de deur van een zaak, die levende dieren impor teert, kozen de dieren de vrijheid bij afleve- nng. Een van de zebra's sprong in de Insinger- straat bij de familie De Beer door het voorraam de woonkamer in en vervolgens door het achterraam weer naar buiten Hij liet een spoor van glasscherven en vernielde huisraad achter. Via de garage, waar de" auto het moest ontgelden, rende hij te rug naar de openbare weg. Verderop werd hij door drie injecties uit een verdovmgsgeweer door de politie geveld. De andere zebra liep op zijn vlucht in een speelweide een zeven jarig meisje omver, dat met een hersenschud ding in een ziekenhuis werd opgenomen. Hij werd verdoofd na m paniek een schuur in gelopen te zijn. wervelende shows Gudrun, IJslandse zwaard walvis kikvorsmeisjes, onderwaterpanorama robbenshow Nova Zembla NSDAGHXhT 03*10 ifaWi „We vinden dit een zo eigen aardige zaak dat we de hulp van het regionale recherche-bij- standsteam hebben ingeroepen," aldus woordvoerder Van Weel den van de Gorkumse politie. Het regionale bijstands-team staat onder leiding van de Rot terdamse commissaris J. A. Blaauw. Ook de hoofdinspec teur A van der Werf neemt deel aan het bijstands-team. De gescheiden Stijntje van Herp is vorige week donderdag avond om half één 's avonds nog in de omgeving van haar wo ning in de Wieldraaierstraat door buurtbewoners gezien. De vrouw ging echter wel meer op stap. Toen zij de volgende och tend nog met was teruggekeerd alarmeerde haar kostganger 's middags de politie Afgelopen woensdag waren de twijfels over de verblijf plaats van de vrouw zo groot dat de politie een onderzoek nood zakelijk achtte. In de woning van mevrouw Van Herp werden bloedsporen aangetroffen Deze bleken na een onderzoek van haar hond afkomstig te zijn. Het dier was volgens buurtbewoners een paar weken geleden gewond thuisgekomen en had zich toen uitgeschud. De hond is na de verdwijning van de vrouw in de woning achtergelaten. Vandaag start het bijstands team onder leiding van commis saris Blaauw een buurtonder zoek De politie kan niet meer zeg gen dan dat Stijntje van Herp 49 jaar oud is, een mager postuur heeft en bnldragend Is. Dat zij een bril op heeft is niet waar schijnlijk, omdat haar eigen bril in haar woning werd gevonden. „Een vreemde zaak," aldus de heer Van Weelden van de Gor kumse politie. „Er is ai m de slo ten m de omgeving gedregd, maar dat heeft mets opgeleverd. Misschien dat er mensen zijn die haar na vorige week vrijdag ge zien hebben. Die kunnen dan bellen met de politie m Gorkum, tel. 01830 - 31444. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Nadat de einduit slag van alle 635 kiesdistricten in Groot-Brittanme binnenge komen was, bleek Labour 11 ze tels te hebben gewonnen en 51 zetels verloren te hebben. Met een tolaalverlies van 40 zetels zal Labour terugkomen m het Lagerhuis met 268 leden, tegen over 339 Conservatieven. De Conservatieven verloren slechts zes zetels en wonnen er 61. De Liberalen verloren drie ze tels en houden er elf over. De Unionisten uit Noord-Ierland verloren twee zetels en zitten nu nog met tien man in het Lager huis. De grootste klap kregen de Schotse nationalisten: zij vielen terug van elf op twee zetels. Het Zwarte Woud in Zuid- Duitsland is weer wit, want ook daar is de winter weergekeerd. Op de Zugspitze, de hoogste berg van West-Duitsland, ligt nog steeds meer dan vier meter sneeuw. In Salzburg, Oostenrijk, was het 15 graden onder nul, een ab soluut kouderecord voor mei. In Panjs beleefde men de koudste dag in mei sinds 88 jaar. Voor het eerst sinds 34 jaar viel daar sneeuw in mei. Verder naar het oosten was de temperatuur normaal voor de tijd van het jaar. In Moskou scheen de zon en werd het 25 graden. In Zuid-Europa heersen zomerse temperaturen. In Span je werd het zelfs 30 graden. .yy- Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voorrwp - A Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam t opgeverP U Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- V ren rood, bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die ts uitstékend! Naam: Adres: Postcode: Stuur Het Vrije Volk naar. Plaats: Soort abonnement. G kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: i Naam: Adres: Postcode:Plaats: itV ril- -TCjr

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1