uffrouw Offers en Rinus van Dijk 2ry te- Kethel doet traditie herleven Woningen Woudhoek krijgen dubbele beglazing Posthoorn duikt koude Bad Groenoord open Retspuzzettocht Lieflandschool Glazenier Hendrickx overleden Drukte bij braderieën Peter de Smet haalt z'n werk uit museum Zijdeveld opent expositie Jean Pol Spoor van vernie lingen fSSlissi 1 V R mm Muziekkorpsen tonen kunnen m. Schiedam MAANDAG 7MEI1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „U beiden hebt uw taak op een voor- eldige wijze verricht. De sportwereld en Schiedam is daar dankbaar voor. Vandaar dat d~ gemeente u de Süveren Penning van de stad Schiedam wil aanbie- len", aldus burgemeester Arie Lems zaterdagmorgen i de bovenzaal van de Sporthal Margriet. Daar was de Schiedamse sportwereld bijeen om ank te brengen aan mejuffrouw Offers en de heer fan Dijk die beiden een lange reeks van jaren de me- :he sportkeuring in deze stad onder hun hoede heb- t gehad. Beroep Mejuffrouw Offers en de heer Van Dijk zijn blij met hun legpenning. Hel - h- mmmm WMïzmmm:- Alvorens op de fiets te stappen wordt de routebeschrij ving doorgenomen. Hveren Penning Schiedam oor jaren trouwe dienst Mejuffrouw Offers deed dat (»iet minder dan veertig jaar en inus Van Dijk 25. „Als je 65 Jusser wordt, wil je wel eens at werk van je afstoten. Dat ebt u gedaan met uw werk koor de medische sportkeuring. In al die jaren hebben duizen den van uw service mogen pro fiteren. Beiden liet u een zaak aien die onontbeerlijk was or de sport gemeenschap. Die aeenschap is u daar dank f-oor verschuldigd"*, zei de heer as Naast de Zilveren Legpenning ban Schiedam, kregen mejuf frouw Offers en Rinus van Dijk uit handen van wethouder Her- Posthoorn nog enkele per- lijke geschenken. Verder varen er bloemen voor me- |vrouw Van Dijk en juffrouw Dffers. Arie Verlinde van de Sportraad, schetste nog eens hoe moeilijk het werk is geweest Hoeveel onbegrip er vaak bij de te keuren personen bestond. „Zij waren boos, als ze in de vroege morgen bij Rinus van Dijk aan de deur kwamen, wil- dei betalen en dat mevrouw Var Dijk dan geen wisselgeld had. Boos als ze laat na twaal ven rustig op de bel drukten en er werd niet opengedaan. Maar gelukkig is er later voor het werk van u beiden meer begrip gegroeid", aldus Arie Vertinde. Alvorens mejuffrouw Offers en Rinus van Dijk in de schijn werper werden gezet nam de Schiedamse sportwereld af scheid van burgemeester Lems. Arie Verlinde sprak de burge meester toe. „Omdat u een werkburgemeester was. zagen zwarte zwembroek overhandig de. In zijn dankwoord sprak Arie Lems zijn bewondering uit dat de Schiedamse sportverenigin gen over zo veel kaderleden be schikken. „Ik heb zeer veel be wondering voor die mensen. Het werk wat zij doen, maakt het mogelijk dat de vereniging kan draaien. Ik heb begrip voor uw gemeenschappelijk belang dat u voor uw vereniging een goede accommodatie wil hebben. Maar met de schaarse middelen waar over gemeentebesturen in deze tijd beschikken, valt dat niet al tijd mee." wij u niet zó dikwijls op de sportvelden. Toch leefde u met het wel en wee van de sporters mee. Bij uw afscheid naar Zaanstad, willen wij u toch een klein cadeau aanbieden. Een ca deau in de kleuren van Schie dam", aldus Arie Vertinde die hiema de heer Lems een geei- Waama de burgemeester de verdiensten van mejuffrouw Offers en Rinus van Dijk schil derde en hen de Zilveren Pen ningen aanbood. Na het officiële gedeelte bleven de sportbe stuurders nog enige tijd gezellig bijeen om van gedachten te wis selen. Wethouder Posthoorn deed nog eens een beroep op de clubs om met suggesties te ko men op welke wijze Demos ge holpen kan worden. Voor de snelle reactie van SVDPW, dat aanbood dat De mos voorlopig bij hen terecht kwam, had Posthoorn veel waardering. Voorzitter Henk Bras kreeg daarvoor een bloemstuk aangeboden. SCHIEDAM - Toch nog achttien bespannen j rijtuigen reden afgelopen zaterdagmiddag mee in de door de Oranjevereniging „Wilhelmina" uit Kethel georganiseerde rijtuigentoer. Gezeten op I de bok zwiepten de koetsiers met hun zwepen, en I de zwarte, bruine en witte hengsten van allerlei ras, zoals Gelderse. Friese en WesUandse por.ies startten vanaf het landelijk gelegen pleintje voor de SI Jacohuskerk. Het gezelschap, waaronder in blauw geklede beren, en dames in het lang maak te gezeten in de landauiettes, landauers en andere rijtuigen een tour door de binnenstad van Schie dam. Op de Maasbeu! rard werd drie kwartier ge- stoptom de traditionele „sherry-dronk" te nutti gen. „Alles is prima verlopen. De politie heeft ons ook op bijzonder goede wijze begeleid." aldus de heer J. Nooteboom van de Oranjevereniging. Wij hopen volgend jaar weer een tocht te organiseren en dat dan alle inschrijvers, want dat waren er 28. mee doen. Iedereen was bang dat het zo zou gaan regenen." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De woningen In De Woudhoek krijgen hun dubbele beglazing. Het aantal akkoordverklaringen, dat hij het Gemeentelijk Woningbe- heer is binnengekomen is zo groot, dat de werkzaamheden in ieder geval door zullen gaan. Van het complex ééngezins woningen bestaande uit 196 wo ningen. kwamen 137 akkoord verklaringen binnen. Van de 182 portiekwoningen zijn 134 bewo ners akkoord met het aanbren gen van dubbele beglazing. Gezien dit resultaat en met de overtuiging, dat er mogelijkhe den van energiebesparing aan wezig zijn, wil het Gemeentelijk Woningbeheer de bewoners, die nog niet hebben gereageerd, als nog de gelegenheid geven een akkoordverklaring in te sturen. Wie deze akkoordverklaring niet meer bezit, kan zich in ver binding stellen met de heer A. HL J. Mol, telefoon 732111 toestel 266. Indien nodig zal er van de zijde van Gemeentelijk Wo ningbeheer een huisbezoek wor den gebracht om een en ander over de dubbele beglazing uiteen té zetten. Met leeuwenmoed duikt Herman Posthoorn in het tra ter. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Met een duik van de lage wip en daarna enkele baantjes zwemmend, opende wethouder Herman Posthoorn zater dag om 9 uur Bad Groenoord. Of de wethouder vanmorgen gezond en wel achter zijn bureau is gaan zitten weten wij niet. Wei weten wij, dat het zeker geen pretje was om vanuit het 23 graden warme water op de kant te stappen waar op het vroege uur de temperatuur niet boven de zeven graden kwam. Maar koud of niet. het voor beeld van Posthoorn werd al snel gevolgd door de dames van de „berenploeg", die zoals ge bruikelijk weer bezit namen van het buitenbad. Wie er ook weer bij was, was mevrouw Van der Gaag. Ze is negentig jaar, en als men haar niet had tegenge houden dan zou ze van de hoge wip zijn gesprongen. Nu deed zij het voorzichtig aan en ging via het tra; et water in. Bad i. ->oord is drie weken later op...gegaan dan in andere jaren het geval was. Minister Ginjaar heeft, als gevolg van de energiebesparing, daarop aan gedrongen. Want zolang de bui tentemperatuur nog zo laag is als nu, kost het veel gas om het water in het bad op een redel-i- jke temperatuur te houden. De bedrijfsleiding van Bad Groenoord, met als nieuwe be drijfsleider de heer Wertheim, streeft er naar de temperatuur van het water constant op 21 graden te houden. Dat het zater dag 23 graden was. kwam om het feestelijke karakter van de opening. Toen het zwembad na de fees telijke duik van Herman Pos thoorn, de poorten opende, wa ren er naast de berenploeg toch nog een aantal zwemliefhebbers die zich het dagje gratis zwem men niet wilden laten ontne men. Waar men nu op hoopt is. dat het weer snel een zomers karak ter zal gaan krijgen zodat Bad Groenoord een goéd, en zeker beter, seizoen zal krijgen dan vorig jaar het geval was. SCHIEDAM - Honderden Schiedammers genoten zater dagmiddag van de muzikaliteit van de Schiedamse muziekkorp sen, Harmonievereniging St Radboud uit Kethel opende om 2 uur de show, op het voor deze keer voor auto's ontoegankelij ke Emmaplein. Drumband Juliana stal daar na, met al de majorettes, de show. De Harmonie Wilton Feijenoord vertolkte enige mar sen. Zij marcheerden af met de "Wolkenridders", ook een mars die door het tamboerkorps werd uitgevoerd. Het toestromende publiek bracht de handen op el kaar voor de Jeugdrijnmond- band, die een complete nieuwe show tiet zien. De heer Van Aalst, voorzitter van de afdeling muziek van de Schiedamse Ge meenschap praatte al de "muzi kaliteit", zoals hij zelf zei, aan elkaar. "Jammer dat de harmo nie Harpe Davids verstek heeft laten gaan. Zonder bericht zijn ze niet op komen dagen," zei hij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Om eens voor een keer te breken met de tradi tionele Fancy-Fair, hadden leerkrachten van de WA van Lfeflandschool een tietspuzzel- tocht in elkaar gezet waaraan zondag ISO liefhebbers deelna men. De tocht ging langs de Delf landroute met als vertrek- en aankomstpunt de Liefland- school. De deelnemers kregen opdrachten te vervullen die niet co moeilijk waren en er op wa ren gericht dat men tijdens de tocht ook de omgeving eens be keek. Hij enkele controleposten on derweg was er voor de deelne mers een flesje fris en wat (ruit. In de opdrachten zaten een paar valstrikken waar velen zijn in- getippeld. Toch was het over het algemeen niet te moeilijk ge maakt omdat het een puzzel- tocht was voor ouders en kinde ren. Vla Kethel. Delft. Maasland en Schipluiden, kwam men weer bij de school terug waar op het schoolplein nog enkele be hendigheid'» testen moesten wor den uitgevoerd op de fiets. Daarna werd een groot kla- verjascon cours gehouden en was er voor de kinderen een mi ni-kermis opgericht met aller hande spelen. Een grote verlo ting en het rad van avontuur besloot deze zeer geslaagde dag. Voor hen die niet dagelijks zulke grote afstanden fietsen, zal er vandaag wel zadelpijn zijn geweest. SCHIEDAM - Gistermorgen is op 67-jarige leeftijd overleden de kunstenaar en glazenier An- 'iré Henderickx. André Hende- rickx heeft tijdens -*ijn leven al tijd samengewerkt met zijn broer. SCHIEDAM - De braderie op de Mgr. Noienslaan en die in het winkelcentrum Spaland, bracht zaterdagmiddag veel publiek op de been. Town de regen uitbleef en zelfs de zon door de wolken brak. wilde men er blijkbaar even uit, want vooral In Spaland was er geen doorkomen aan. Naast kramen van de daar ge vestigde winkeliers, waren er ook stands waar handwerklie den hun kunsten lieten zien. Zo was er een smid, een tingieter, een mandenvlechter en een klompenmaker die lieten zien hoe al deze gebruiksvoorwerpen vroeger werden gemaakt. In de Mgr. Noienslaan was het ook de gehele dag een drukte van jewelste. De braderie zorg de er voor de er wat langer "ge winkeld" werd dan normaal. Vooral de stands waar wat te eten en te drinken viel trokken veel bekijks. Voor de kinderen was de grote trekpleister het op treden van een clown en de man die kleurige ballonnen aan de man bracht (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Uit protest dat de «triptekeningen over Prins Bomhard geen deel mochten uitmaken van de manifestatie -Voor het Seven getekend?", heeft nu ooit Peter de Smet vier van rijn werken weggehaald uit het museum. Hét zijn drie teke ningen van De Generaal en een tekening van de Vrije Balloon. Bram Uil is hang dat nog meer kunestenaara uit protest hun werk willen weghalen. "Dit 1» het begin van het einde", zei een terneergeslagen Bram Uil. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het was maar een klein gezelschap dat zich za terdagmiddag naar de Noord molen had begeven om de ope ning bij te wonen van de exposi tie van de Vlaams- atripteke naar Jean Pol. Onder -hen de wethouders Herman Posthoorn en Chris Zij develd. De laatste opende met enkele woorden de expositie, onderdeel van de manifestatie "Voor het leven getekend?" Heel kort heeft Jean Pol mee gewerkt aan de bekende strip Sjors. "Dat bevalt mij", zei Chris Zijdeveld," want met Bram Uit en Aad Sprong voel ik me een beetje verwant aan de Rebellenclub. Met uw werk hebt u bewezen dat u wat kan en dat u niet aan het begin van een lange weg naar succes staat U presteerde al heel wat Wij zijn daarom blij dat het werk van Jean Pol hier in de Noordmolen hangt en dat heel veel Schiedammers er naar wil len komen kijken. Stripteke naars zijn kunstenaars. Maar ik zie altijd twee groepen kunste naars. De ene groep die hard schreeuwt en weinig doet en de andere groep die werkt en be scheiden blijft". De goedlachse en vrolijk door het leven gaande Jean Pol, gaf daarna enig uitleg over zijn werk. Een van zijn strips. Os kar, heeft niet lang bestaan. Het is een strip zonder woorden, die zaterdags in een Belgische krant verscheen als een getekende grap. «Mijn Oskar kwam pas In de krant ais ene meneer Van der Steen te laat was met zijn werk. Dan werd het gat gevuld met Oskar. Iedere week hoopte lk vurig dat meneer Van der Steen weer te laat was", zei hij la chend. De tekeningen in Jean Pol zijn tot en met 3 Juni te bezichti gen in de Noordmolen. 5 SVP? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een groep jongens een spoor van vernielingen achtergelaten in Schicd «na-Oost Ook werd een voorbijganger die daar aanmer kingen op maakte, afgetuigd. Het gaat om ongeveer tien jongelui, variërend in de leeftijd van 16 tot 19 jaar die meteen na het verlaten van het clubhuis De Doelen ruiten vernielden van het brugwachtershuisje van de Ooievaarsbrug. Daarna, verder lopend naarhet oosten van Schiedam werden nog meer rui ten vernield. Verkeersborden, een regenpijp en verschillende auto's moesten het ontgelden. Hedegende teiefnntjes bfrstraat in slaagde de I6-jarige K. K., dc 19-jarige N,P„ de 17-jarige F. de J. de 18-jarige J. F. van der V. te arresteren. Maar voor het zo ver was werden de heren van O. enC-S. mishandeld door de jon gens omdat zij protesteerden te gen de vernielingen die werden aangericht Van O. moest voor behandeling naar het Gemeen teziekenhuis worden gebracht Daar kon hij na behandeling weer naar huis terugkeren-. De vier gearresteerde jongelui ritten nog vast op het hoofdbu- reau van politie In de loop van zaterdag zijn bij de politie ver schillende mensen geweest die hun klacht kwamen deponeren. Enerzijds tegen mishandeling anderzijds tegen vernielingen in het bijzonder van auto's. Naar nu blijkt is het niet de eerst* keer dat dit gebeurt Bewoners in Oost zien iedere woensoig- en vrijdagavond met ongenoe gen uit naar de jongelui cw steeds dezelfde route loper.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2