m h r Niestadt b.v. Onder Er is nu eindelijk een eigen mededelingenrubriek HEKSEN! I elkaar Foto voor Schiedammers BOI /OOI L 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA 8 I I CANONET 28 E, U leest er alles over in deze uitgave van Schiedam extra Vondeling lost startschot Lenteloop D mr- Helemaal te gek Hoofdredacteur Herman Wigbold. Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 DONDERDAG 10 MEI 1979 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Zelden heeft Schiedam een demon stratie gezien van zo'n grote omvang als vorige week donderdag. Alle muziekkorpsen in de stad trokken met spandoeken in een lange optocht naar het stadskan toor om hun grieven kenbaar te maken aan wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie. Toen de eerste band bij het stadkantoor gearriveerd was, liep het achterste korps nog op de Koemarkt Ook uw kleurenfilm in professionele kwaliteit afgedrukt in ons vakkundig kleuriaboratorium. Uw kleurenfoto's met kwaliteits garantie. Weekaanbieding automatische kteinbeeidcamera "weigert bij te weinig licht" inruil mogelijk Rotterdamsedijk 413 Schiedam Tel. 269606 Uitspraak Verdelen We Hai Ni Wi SCHIEDAM He Sexfilms huren? 6 voor f 27,50 HENRIETTE VAN ALDER- WERELT samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. O Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee wekeogt3üs. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Woonplaats Kings Discotheek xt?" Yolk Activiteiten vallen in het water DRUMBANDS Subsidie beter verdelen Met spandoeken protesteerden de drumbands afgelopen week donderdag tegen het uitblijven van de subsidieregeling. De demonstratie had een dui delijk vriendelijk karakter. En nat tam je anders verwachten. De bands vinden dat het hen op timaal mogelijk wordt gemaakt om hun klanken te laten horen. Al te vrolijk waren die klanken vorige week nu ook weer niet Want waar gaat het om? Al jarenlang wacht de Stich ting de Schiedamse gemeen schap op een volmacht van het college van B en W om zelf de verdeling van de subsidies ter hand te nemen. Dat op basis van een in 1976 opgestelde subsidie regeling. die het college even eens nog formeel goed moet keuren. Het blijft allemaal maar uiten de S.G. kan zodoende haar beleid, gericht op kwaliteitsver betering van de amateurgezel schappen en uitbreiding van de activiteiten, niet uitvoeren. In de petitie, die de voorzitter van de Rijnmondband, de heer Van Aalten. aan êe wethouder aanbood, vroeg de afdeling mu ziek van de S.G. om een zo snel mogelijke afhandeling. Bijko mende eisen van de verschillen de drumbands waren een betere huisvesting en meer geld, zoals Repeteren Ruud Pillard: Wij willen met hetzelfde geld meer dingen doen." Het showkorps O.B.K. zit sinds de brand in het clubge bouw ook in de zorgen. Vele in strumenten raakten onherstel baar beschadigd* en opknappen van het gebouw is een zinloze zaak. De gemeente is wel bezig om vervangende ruimte te zoeken voor de beide bands, maar he laas biedt Schiedam die gele genheden op het ogenblik niet. Enige tijd geleden heeft de Rijnmondband een onderkomen in een houten kleuterschool aan de Mgr. Nolenslaan nog afgewe zen. De band zou de ruimte sa men moeten gebruiken met O.B.K. Toch was het de Rijn mondband nog te krap en als O.B.K. in een naastgelegen lo kaal zou repeteren, dan zouden de twee bands voor elkaar voor geluidsoverlast zorgen. O.B.K. toonde in tegenstelling tot de Rijnmondband wel enige inte resse. Ruud Pillard, directeur van de Stichting de Schiedamse Ge meenschap, zegt over het protest van de stichting: „Voor de S.G. is de actie alleen gericht op de snelle behandeling van de for mele goedkeuring van de rege ling door b en w. We hebben al eens gesprekken gehad met wethouder Posthoorn en toen hebben we afgesproken dat de S.G. de subsidieverdeling met de nieuwe regeling zelf ter hand te nemen. Wij vroegen toen ook om ambtelijke adviezen. «te Jeugdri jn mondband met het spandoek "Nederlands kam ptoen. maar gebrek aan poen" al duidelijk maakte. "249.- De Rijnmondband is slecht behuisd. De band moet repete ren in een lokaaltje van de Blauwhuisschooi aan de Lange Nieuwstraat Gezamenlijk repe teren kan daar niet. want de ruimte is hooguit vier bij tien meter groot. Daarbij komt het plafond zo nu en dan ook naar beneden. Waar het 'm in zit dat het nu. 20 lang duurt, weet ik niet pre cies. Daar doe ik geen uitspraak over. Ik zal niet degene zijn om te zeggen "die ambtenaren wer ken niet hard" of zo. Ik wijs niet met mijn vinger. Het verzoek om meer geld, zoals de Rijnmondband deed, of het eisen van betere ruimten, is niet op verantwoording van de S.G. gedaan" gaat Pillard ver der. „Wij willen met hetzelfde geld meer dingen doen door ver schuivingen binnen de afdelin gen. Op het ogenblik is er een te groot automatisme ingebouwd. Elke vereniging is gebonden aan twee marsen per jaar en verder biedt de huidige regeling geen mogelijkheden. Buiten dat vaste stramien kunnen ze niet meer optreden. Door intern met geld te gaan schuiven, kunnen we manifestaties opzetten en actie ver worden. Op het ogenblik is het ook zo dat de bands in klassen zijn on derverdeeld en daarnaar ge steund worden. Maar een diri gent is voor elke vereniging even duur. Om de kleineren de kans te geven, moeten we de za ken gladtrekken. We willen het geld eerlijker verdelen." Wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie zegt over het uitblijven van de goedkeu ring: „Het hangt samen met de enorme hoeveelheid werk op het stadskantoor en de afweging van de prioriteiten. Er zijn za ken die voorrang genieten, zoals het vaststellen van regelingen en verordeningen voor bijvoor beeld het opbouwwerk. De vertraging is daarbij ook veroorzaakt, doordat we pas een jaar geleden tot een nieuwe sub sidieverordening zijn gekomen. Die kwam maar niet Die veror dening had enkele zaken uit de door de S.G. opgestelde regeling op losse schroeven kunnen zet ten. Later bleek dat dat ook zo was, zodat enkele zaken nog in gevuld moeten worden en aan gezien de Stichting de Schie damse Gemeenschap nogal een grote instelling is, die nogal wat te verdelen heeft, duurt dat lang. Wat ook meespeelt is het wachten op een Culturele Raad, waar de S.G. in op zal gaan. Dat is op het ogenblik het belang rijkste. Daar hangen erg veel zaken aan vast Een subsidiere geling is dan veel .eenvoudiger op te stellen. Binnen een of twee maanden zullen we die zaak op papier hebben." Posthoorn zegt tot slot: „Over het ongenoegen van de drum bands steek ik toch de hand ge heel in eigen boezem. Ik had best een briefje kunnen schrij ven met de mededeling dat het wat langer duurt en had ik uit gelegd hoe het komt" Wethouder Posthoorn steekt hand in eigen boezem. EN RODE VLAG WAS tij dens de 1 mei-viering in Schiedam maar nauwelijk te bespeuren. De Partij van de Arbeid had iedereen opgeroe pen om de vlag uit te hangen, maar slechts zeer weinigen volgden het voorbeeld. Zo nu en dan zag je wel iets roods, maar dat bleek, als je goed keek, vaak een stuk wasgoed te zijn. Dat hing men met veel ijver op de Dag van de Arbeid aan de waslijn. einig Weerklank onder vond de oproep van de PvdA, maar ja wat wil je ook als de plaatselijke afdeling de stad ontvlucht en feest gaat vieren in het Belgische Deurne én als een initiatiefvoorstel om op alle gemeentelijke gebouwen de rode vlag te laten wappe ren in de fractie al wordt weggestemd? LFSTOK hing hier en daar de rode vlag. Een toepas selijk initiatief, want bur gemeester Lems maakte zich kwaad op zijn partijgenoten, omdat zij de rode vlag, die ce remonieel in top werd gehe sen op de Grote Markt, had den laten wapperen. Lems wenste dat deze meteen na het officiële vlaghijsen door voor zitter Wim Oomen weer ver wijderd zou worden. Op die grond had hij de vergunning verstrekt. U KRIJG ik natuur lijk het verwijt dat ik mij als burgemeester te politiek op stel" zo reageerde Lems. Hij was bang dat de WD en'het CDA hem erop aan zouden kijken. Voelt die man zich so cialist? en zo ja, dan mag hij er toch ook als burgemeester voor uitkomen! E LOPEN TEVEEL met onze mening te koop, als we ontwikkelingshulp ge ven", zei Lems in zijn 1 mei toespraak. Volgens hem moe ten we geld geven en niet zo zeuren in onze buitenlandse politiek. Dat merkte hij wel bij de PSP, die met de actie bezig is tegen de levering van de korvetten aan Indonesië. "Helpen en niet zeuren", vol gens Lems. Fijne hulp die korvetten! a LET grote aantal heksenpro cessen. lat tijdens de periode 1556-1593 in onze stad werd ge voerd, is misschien wel het meest besproken en beschre ven onderwerp van de Schie damse historie. Dat is op zich niet zo gek, want het was en is een spannend onderwerp, wat de mensen blijft boeien, en Schiedam leek in die tijd ook een echt heksennest te zijn ge weest Schiedam was in de 16e eeuw echter niet de enige stad waar dit soort dingen plaatsvond, hoewel het aantal processen bij ons wet opvallend hoog lag. Het hele land leefde in een JtefcronwaarT, maar tats land was wat dat betreft nog niets vergeleken bij sommige andere landen in het 16e eeuwse West- Europa. Het „heksen-bijgeloof* was ontstaan in de tijd dat de offi ciële kerk steeds bevreesder werd voor ketterse en opstan dige. dus volgens de kerk dui velse neigingen. De „Maieus JV ft •jUU-vc Malificarum", een handboek over heksen en over heksenbe- strljding, geschreven door twee dominicanen uit Tirol, legde vast wat heksen waren en wat ze deden en ook hoe Je korte metten met ze moest maken. Dit boek werd door de kerk als bindend beschouwd en was daarom de oorzaak van een hoop ellende, die veel onschul diger* het leven kostte. In 1556 werd er in Schiedam een proces gevoerd tegen drie vrouwen, die uiteindelijk als Bilt. Qlffl 5a. Schiedam. Iel 010-287126 Geopend 10-18 u Öond. koopavond Ie? vereist. heksen voor het stadhuis ver brand werden. En zij waren niet de enigen. -Heksenproces sen waren aan de orde van de dag. Na de Reformatie kwam er echter wat licht in deze duis ternis. Er werden in Schiedam nog wel processen gevoerd, maar er werden gelukkig geen doodstraffen meer uitgedeeld. Toen er in 1591 vijf vrouwen van hekserij werden beschul digd, was er één onder hen, die Mantgen Arentsdr. Schoenma kers heette, die in hoger beroep ging- De vijf vrouwen werden door de Hoge Raad van Hol land vrijgesproken. De Raad had het advies van enkele hoogleraren aan de pas opge richte Leidse universiteit opge volgd. De hoogleraren vonden dat tovenarij en hekserij niet- bestaande zaken waren, en dat het geen grond was om iemand op te veroordelen. Het eind van het lied was, dat de baljuw van Schiedam voor de kosten op moest draaien... Nadien werden er In Schie dam gelukkig geen processen meer gevoerd! SCHIEDAM - Niet Her man Posthoorn, maar de voorzitter van de Tweede Kamer, Anne Vondeling, zal zaterdag het startschot kissen voor de Lenteloop van de Woudhoekschooi. Voorzitter Groeneveld van de oudereommissie is daar bijzonder blij mee. „Het aantal voorin schrijvingen is al de 300 gepasseerd. Dat was vorig jaar nog niet de helft. Wij verwachten zeker dit jaar de 600 te halen. Door dit succes kunnen wij er eigenlijk ook niet meer vanaf. Het moet maar een traditie blijven." Inschrijvingen voor de lenteloop is ook nog moge lijk kort voor de start. Dat is al mogelijk vanaf 13.00 uur. E EERSTE ourgeme terskandidaat heeft zich ge- meid. Het is Kees Nieuwen- iiuijzen, penningmeester van bewonersvereniging Schie- dam-centrum. Hij heeft een sollicitatiebrief geschreven om daarmee de democratie op de proef te stellen, zoals hij regt. "Het zijn meestal toch vriend jes die benoemd worden", al dus Kees. "En de tweede re den is, dat ik de afstand ge meentebestuur burgers wil verkleinen. Ik ben nogal be trokken bij wat er met de be woners van de binnenstad ge beurt" Kees blijft gewoon in rijn huisje aan de Schie wo nen, De ambtswoning kan dan lan een woningzoekende worden uitgegeven. Wat hij met het vorstelijke burge meesteresalaris gaat doen, weet hij nog niet zo precies. ENSLOTTE merkt hij op: "Ik ben niet zo arrogant dat ik* denk dat ik direct word aan genomen. 't Is gewoon een probeersel." Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop tonder postiegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000VB Rotterdam. iO W.?! (onder de Amstclbron)

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3