i TEGENVALLER VOOR ROTTERDAM Johan Cruijff onderuit gehaald? Kom nou!' in Van Agt Jatwerk voor moeder naar orakel GEBALDE VUISTEN IN DE RECHTSZAAL Vakantiegangers zoeken 't meer over grens Wat doen wc dus o Moederdag? s —J 1 Woning- zoekenden opgelicht/ Mlvt IlW»r reist Thuis met nieuwe lever Weer rennen in Iran Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee.. 1 I I I 1 8 1 s i i st .*1 Wolken m INFORMATIE OVER BEZORGING: Bloemen houden van mensen. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw Granaat doodt zeven kinderen Zaterdag 12 mei 1979 34e jaargang no. 9774 H II i Van onze verslaggever HANS HOFFMANN ROTTERDAM - Er gaat voorlopig geen Rotterdams drinkwater naar Saoedi-Arabië. De Nederlandse, in België wonende zakenman Louis Worms is er niet in geslaagd binnen de afgesproken termijn tot zaken te komen met de gemeentelijke Drinkwaterleiding. De zaak is echter niet definitief van de baan. Beide partijen hopen dat het er, in het iets verdere verschiet, toch van komt dat tankers vol Rotterdams drinkwater oostwaarts zullen varen. ti Zie pagina 9. (Van onze parlem entsredactie) ROTTERDAM/EINDHOVEN PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft verwachtingen gewekt bij 'de basis' en dingen beloofd die niet zijn waar te maken. Dat zal in het nieuwe partijbestuur onherroepelijk lei den tot spanningen. Dubbelfunctie DOLFINARIUM gj. - I HARDERWIJK II NS DAGTOCHT 27 Wat onwennig bereidt Matteïdams; burgemeester, Andrê%hn%êx'Wuw, zich voor op Binnenstadsdag 1979. Zó te zien voelt hij zich wat opgelaten op één van de sulky's, die 19 mei in een HW-concours óver een zanderige Coolsingel zullen snellen. mMmmmmmmmmmmmsm DEN HAAG - Werklo ze jongeren beneden 21 jaar krijgen vanaf augus tus minder bijstand. De verlaging komt neer op 67 per maand. De ministerraad is giste ren akkoord gegaan met een voorstel om de bijstandsuit keringen voor de groep te wijzigen. Tot nu toe ontvin gen werkloze "jongeren die niet thuis wonén meestal hetzelfde als volwassenen. "Die uitkering is hoger dan de minimum-uitkeringen van dé werkloosheidswet ten, die op de minimum jeugdlonen en op leeftijd zijn afgestemd. Zwarte Zuidafrikaanse studentenleiders ballen hun -vuist na het betreden van een rechtzaal in Jo hannesburg. Vier van de elf verdach ten in het "Soweto-pro- ces" kregen daar gisteren te horen dat ze wegens hun aandeel in de ongere geldheden in Johaniies- burgs zwarte voorstad van juni '76 enkele jaren de gevangenis in moeten. Zie verder pagina 7 Bel 010-14 7400 ,.r; Stuur Het Vrije Volk naar f' m 13 ïir v# HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 Bt Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 «I»»"*? Export water naar Arabië de ijskast M zelfde prijs betaald zou hebben als grootverbruikers in het in dustriegebied van Rotterdam en Rijnmond. Bij de gemeentelijke Drink waterleiding is men optimis tisch gestemd over kontakten en kontrakten in de toekomst „Wij zeggen niet dat deze zaak voor goed van de baan is. Wij kennen de belangstelling van Worms en de zijnen en weten bijna zeker dat er over een tijdje verder ge praat zal worden." De heer Worms wil geen com mentaar geven. BARCELONA - „Cor Cos- ter liegt Ik hoop dat hij me een proces aandoet, dan krijgt hij al zijn beschuldi gingen als een boemerang te rug." Aldus Michel Basilevitch in Barcelona over de be schuldigingen van Coster, dat hij zijn voormalige vriend en zakenpartner Jo han Cruijff geruineerd zou hebben en voor de voetbal ster geld vanuit Spanje naar Zwitserland zou hebben ge smokkeld. Volgens Basilevitch heeft hij het wel mogelijk ge maakt, dat geld van Cruijffs Zwitserse bankrekening in Bern naar Spanje kon ko men. Dat ging in totaal om een bedrag van 1,8 miljoen dollar. De Spaanse fiscus onder zoekt momenteel, of Cruijff zich niet aan deviezensmok- kel heeft schuldig gemaakt Men wil nagaan of het geld op de Zwitserse bank van Cruijff legaal is getranspor teerd. „Cruijff heeft door mijn handelingen nog steeds geen geld verloren," meent Basi levitch, die in de beschuldi gingen van Coster eerder een truc ziet om de Spaanse fis cale autoriteiten zand in de ogen te strooien. Verslaggever RIEN RO- BIJNS was deze week in Barcelona en sprak met o.a. Basilevitch. 8 V.WMO'.VAWV PvdA-bestuur onvermijdelijk' Dat' zegt het partijbestuurslid Bart Tromp (34) in? een gesprek met -Het .Vrije Volk. .Tromp kwalificeert daarin ondermeer de meer-macht-aan-de-onder- kant-verkiezingsleus van zijn partijvoorzitter als „onzin". Hij verwijt de PvdA dat ze zich druk maakt om de verkeerde zaken en dat ze nauwelijks oog heeft voor „misschien laag bij de grondse, maar wel erg prak tische dingen zoals het groeiend aantal afknappers onder actie ve, nieuwe leden in diezelfde af delingen." V Volgens 'i Tromp wordt de PvdA, momenteel beheerst door „de amendêrings-cultuur", en is het een partij geworden „waar binnen de discussie in feite niet meer bestaat." Ook stoort, het nieuwe partij- bestuurslid zich aan de 'dubbel functie' van vakbondsmensen „die tevens congres-afgevaar digde zijn, terwijl we indertijd partijgenoten-burgemeesters en- wethouders om diezelfde re den de toegang ontzegd hebben tot gewestelijke vergaderingen. Hij wil dat PvdA-bestuurders op dergelijke bijeenkomsten weer mogen verschijnen. Ook al omdat dit noodgedwongen weg blijven, meent hij, op lager ni veau heeft geleid tot een verar ming van contacten. Zie pagina 4. Focus I wervelende shows Gudrun, IJslandse zwaard walvis Kikvorsmeisfes, onderwaterpanorama robbenshow Nova Zembla „v ALTUO NIEUW HOCfiK V' ivtun Tel 034J0-16041 ^lL"1 'o-- t ..w t DEN HAAG - De 28-jarige M.T.S.S. heeft bekend, twaalf Hagenaars te 'hebben'opgelicht door hen niet aan hemf toebeho rende huizen' te verhuren. S. had van een makelaar de sleutels, van twee te kóóp staan de huizen verkregen, nadat hij belangstelling had getoopd ze te kopen.tv v Van de sleutels liet hijvdüpli- caten maken eh plaats te-in een krant Advertenties. De gegadig den liet; hij met behulp van de duplicaatsleutels dé woningen zien. Wanneer zij.belarrgstelling hadden' liet hij twee maanden huur betalen. De sleutels kregen zij nooit. Droog met veel bewolking, 's Middags in het binnenland en kele zonnige perioden.. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest Middagtemperaturen van twaalf tot zestien graden. I 13 mei I 14 mei zon op onder 05.50 21.23 05.43 21.25 maan op onder 2Z50 07.09 2153 07.54 UTRECHT - Tijdens een grootscheepse opera tie heeft de Utrechtse ge meentepolitie 67 kruimel dieven en -diefjes op he terdaad betrapt. Deze operatie, waar voor een speciaal opgeleid team van 33 agenten drie dagen in touw is geweest, werd gehouden in het winkelcentrum Hoog Ca- tharijne. De 67 daders, die in leeftijd varieerden van zeven tot 78 jaar, werden betrapt bij het stelen van zakkammetjes, strijkij zers, fietsbellen, ball points, oorbellen, eier dopjes, een spoorboekje en bananen. Volgens een woord voerder van de politie speelde de naderende moederdag waarschijn lijk een rol bij het bepa len van deze „buit". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier Van Agt en minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken brengen deze maand een bezoek aan Grie kenland en op het program ma staat onder, meer een reis naar de plaats Delphi. In de oudheid zetelde daar het beroemde "orakel," dat op alle problemen een pas klaar antwoord had. Of Van-Agt voornemens is inspiratie te zoeken in dit voormalige heiligdom is niet bekend. Op de wekelijkse persconferentie van de pre mier werd er gisteravond wel naar gevraagd, maar Van Agt wilde er niet op in gaan. Vorig jaar bracht Worms handelend als tussenper soon voor een onbekende op drachtgever - offerte uit aan de Rotterdamse Drink waterleiding voor afname van 15 miljoen kubieke me ter oftewel 15 miljard liter water per jaar. Dat water zou dan per tanker naar Saoedi-Arabië gebracht worden. Omdat nog niet alle onderde len van deze gigantische trans- aktie geregeld waren, verklaar de de Drinkwaterleiding zich bereid de optie te verlengen tot 1 januari van dit jaar en later tot 1 mei, maar nu er nog altijd geen zicht op een waterdichte afspraak is acht zij zich niet langer gebonden aan de offerte en de daarin genoemde voor waarden. De Drinkwaterleiding vindt het jammer dat de zaak (voorlo pig) niet doorgaat Woordvoer der Oggel: „Wij hebben een be hoorlijke reserve-capaciteit en wij hadden graag geleverd. Het had voor ónze inkomsteneen Slok op een borrel gescheeld als 5^"'-dierT5.in!yljoen kubieke me ter, zijnde een achtste van onze totale omzet,, hadden kunnen verkopen. Nu moet er toch weer uitgezien worden naar andere middelen, aanpassing van de ta rieven bijvoorbeeld, om kosten dekkend te werken." Aan de heer Worms zou gele verd worden volgens de voor-, waarden van het zogenaamde industrieel verbruikerskon- trakt Dat wil zeggen dat hij de- - De op het (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN 44-jarige vrouw die Tweede Paasdag in Academisch Ziekenhuis in Groningen een lever- transplantatie onderging, is gisteren naar huis ge gaan. „Ze verkeert in een uit stekende toestand," aldus een woordvoerder van het transplantatieteam. Het is voor het eerst dat in Nederland een geslaag de levertransplantatie is uitgevoerd. De vrouw die de ruille- ver kreeg - ingeplant tij dens een vijf en half uur durende operatie, is al tien jaar bij het zieken huis onder behandeling. Vóór de transplantatie had ze naar verwachting nog slechts drie tot vier maanden te leven. Ze moet medicijnen blijven gebruiken die het afsto ten van de nieuwe lever tegengaan. Jonge werklozen krijgen minder (Van onze parlementsredactie) Het kabinet heeft nu besloten om ook in de bijstand voor jeug- r,^._-■rrrrr1.r r (géiu ondtf itummir) Vroog noor d« old. obonnoo-ionko moondsg l/m vrljdog 1st 19.00 uur iotsrdag 1st 16.00 uur Zil ook adrtiiss op d* itrippagins TEHERAN In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn gisteren voor het eerst in zes maanden weer paardenrennen gehouden. Er mocht ook gewed worden en de inzetten lagen nauwelijks onder die uit de tijd van de sjah, toen er nog geen revolutionaire islamitische regering was. Op de vraag waarom diverse voor islamieten verbonden za ken als casino's, cafés en nacht clubs wel worden aangepakt maar de rennen blijkbaar niet, zei een regeringsfunctionaris: „We willen laten zien dat we geen achterlijk land zijn en dat we sport goedkeuren". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Steeds meer Neder landers gaan in het buitenland met va kantie. In 1978 trok ken 5,3 miljoen van de 8,8 miljoen Ne derlandse vakantie gangers de grens over. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de ANWB. „Ne derland is te duur, het dienstbetoon is matig en het weer is onbetrouwbaar," vonden de buiten- landgangers. Uit het rapport blijkt ook dat steeds meer mensen met de auto op vakantie gaan. 1978 liet een recorddrukte zien voor de ANWB-al- armcentrales. Het terughalen van auto's en patiënten en het sturen van auto-onderdelen nam met 35 procent toe. De apparatuur in de praatpalen bleek vorige jaar een ge wild object voor die ven. Hier en daar zal de ANWB daarom in de praatpalen een alarmeringssysteem aanbrengen. digen verschil naar leeftijd te gaan maken. Voor elk jaar dat een werkloze alleenstaande jon ger is dan 21 jaar zal de uitke ring VA% minder worden dan die van een volwassene. Dat komt neer op een verlaging van ƒ67 per maand. Ook voor 18- tot 21-jarige thuiswonenden, die tot nu toe een gelijke uitkering ontvingen, heeft het kabinet-Van Agt be sloten verschil in leeftijd te gaan maken. De uitkering voor een 18-jarige thuiswonende werkloze wordt ƒ67 lager, die voor een 19-jarige blijft gelijk en die voor een 20-jarige wordt 67 hoger. De gewijzigde uitkeringsbe dragen gaan op 1 augustus in Vóór die datum nog toegekende uitkeringen zullen niet worden verlaagd. Minister-president Van Agt bevestigde gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie de woorden van minister Albeda (Sociale Zaken) eerder deze week. dat een nieuwe korting van de sociale uitkeringen „on vermijdelijk" is. BEIROET In Baliech, in de westelijke sector van Zuid-Li- banon, zijn gisteren zeven kin deren omgekomen toen de gra naat waarmee ze aan het spelen waren explodeerde. Zeven an dere kinderen werden gewond. Van deze gewonden verkeerden er gisteravond nog drie in le vensgevaar. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop,. Naam: Adres: Postcode Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Das geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: Soort abonnement: kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder L postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. SF,

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1