e na twee jaar Moeder-Mavo Het jaar Onder I /I f elkaar ION VOOR 2 WEKEN GRATIS HET YRI1E VOLK SCHIEDAM EXTRA Van'SS Wgge». Q.hiviri 4 if lil Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 17 mei 1979 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Ik woon op een flat en daardoor voelde ik mij geisoleerd en afge stompt. Gaan werken was niet mogelijk, om dat ik een zoontje heb van vier en een half jaar. Daarom heb ik voor de Moedermavo ge kozen en dat bevalt mij nog steeds prima. Ik zit nu in de tweede klas en door de opleiding ben ik mij van veel dingen meer bewust. Ik ben over de dingen gaan nadenken." pnnie Embrich is 28 jaar en zij heeft de stap genomen om naar de Moèdermavo te gaan in het M.C.M. de Groothuis in Schiedam. Samen met 75 andere vrouwen ont trekt zij zich aan de sleur yc- van het huishouden en gunt zich daarmee een nieuwe kans. Gewenning Je favoriete popgroep op Video zien. KINGS DISCOTHEEK Een deel van de tweede klas van de Moeder Mavo in Schiedam. Angst en beven Nellie Boers: „Je moet ervan -uitgaan dat je met volwas senen bezig bent en daarom zeg ik: „Ik weet wat meer- van Duits dan jullie en verder werken we samen". Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Connie Embrich: „Als mijn zoon op de lagere of ■middelbare school zit, kan hij op z'n ouders terugval len." inschrijven Eerst hield hij Daarna werd vonde ling meegenomen naar de receptie van het 75-jarige SW in Novotel. Vondeling is geen onbekende voor SVV want als Cambuur, de ver eniging waarvan hij enkele jaren bestuurslid is geweest in Schiedam speelt, is hij er. Anne veegde min of meer de zaal aan met het subsidiebe leid. ll samen mefdedondë^Ejjlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres Postcode Woonplaats. üj i? *«1 Cf «j srf,, •si! ft, II f II [I lli I ts I *41 ■m Ml f if lis 'H Volk 'Ik ben gaan nadenken over l-'JSÏ De REFORMATIE van 1572 was niet alleen een gevolg van allerlei protesten op reli- gieus gebied. Ook politiek gezien klemde de schoen op velerlei punten. De Neder landen stonden in die perio de onder het gezag van de Habsburger Philips II, die van ons land een soort Span je wilde maken. Hij oefende zijn gezag uit op een manier die geen tegenstand duldde. Het waren dus zijn vorstelijk absolutisme èn zijn manier van geloofsvervolging, die tot een uitbarsting leidden. Vooral het verzet tegen dit f laatste aspekt werd groter en groter onder het waarne mend bewind van de land voogd Alva, die o.a. door zijn "bloedraad" berucht is ge worden in onze geschiedenis. Een en ander leidde tot de "Beeldenstorm", die rond 1566 in Vlaanderen begon. Tal van kerken moesten het ontgelden, er werd veel ver nield, en de Hervormden kregen de schuld van dit al les, wat logisch was. Al va probeerde op zijn eigen strenge, gewelddadige manier het verzet te breken. Juist toen hij met dat doel in Brussel was aangeland, kwam het bericht dat de Beeldenstormers, ook wel watergeuzen genoemd, Den Briel hadden veroverd. Dat was op 1 april 1572. De opstand breidde zich uit ,naar het noorden. Ook in Schiedam vielen de beelden in de Grote Kerk, terwijl de stedelijke overheid machte loos toekeek. Na een misluk te Spaanse poging om Den Briel (thans Brielle geheten) te heroveren werd Schiedam frontstad en kreeg de stad :een bezettingvan Spaanse ,JT_ 1 troepen. Het stadsbestuur paste zich keurig netjes aan en reageerde met een aantal besluiten. Samenscholingen werden verboden, en men mocht niet meer gewapend op straat lopen. De schutters moesten dag en nacht pa trouilleren. Men was bang voor de gewapende akties van de geuzen. Toen veran derde de situatie echter. A'.va's aandacht moest zich we', richten op de zuidelijke Nederlanden, waar Lode- wijk van Nassau een actie tegen de Spanjaarden begon nen was. Alva riep zijn troe pen weg uit Schiedam, waar na de stad openlijk voor de Prins van Oranje koos. Ver moedelijk hebben de geuzen na hun vertrek de poorten van de stad opengestoten en zijn ze de stad binnenge drongen. Daarna volgde een tweede beeldenstorm, tot groot misnoegen van het stadsbestuur. Men verbood daarna dan ook nadrukkelijk iedere vorm van plundering en geweld. Voor de kloosters van Sint Anna, Sint Ursula en van de Kruisheren kwam dit verbod echter te laat HENRIETTE VAN ALDERWERELT De Moedermavo, ofwel de dagschool voor volwassenen, draait in Schiedam alweer bijna twee jaar. De inschrijvingen voor het volgende cursusjaar zijn deze week begonnen en eer lijk gezegd heeft de avondscho lengemeenschap Mercurius, die de cursus organiseert, niet veel hoop op een grote toeloop. Toen de cursus in 1977 voor het eerst van start ging in Schie dam, meldden zich 130 vrouwen aan. Van hen zijn er slechts 68 verder gegaan naar de tweede klas en daar vielen er al weer een paar af. Bij de aanvang van het tweede cursusjaar gaven slechts 13 vrouwen zich op voor de Moedermavo. Met moeite kon later een klasje van 21 leerlin gen met de lessen beginnen. Op de Moedermavo gaan de vrouwen drie ochtenden per week van kwart voor negen tot twaalf uur naar school, waar ze in zes vakken les krijgen. Bij de start van de opleiding hoefden de vrouwen niet meteen zes vakken te kiezen, maar bestond de mogelijkheid om een deelcer tificaat te halen: Nederlands, één vreemde taal en een vaak naar keuze. Vanaf het vorige cursusjaar is het nu ook moge lijk om in te schrijven voor één vak. Als de vrouwen voor alle zes de vakken een voldoende hebben, kunnen ze de certifica ten inwisselen voor een Mavo-4 diploma. Nellie Boers is lerares Duits op de Moedermavo. Zij zegt: „We zijn met alle zes de vakken meteen begonnen, maar daar zijn we snel vanaf gestapt, want daaraan was het te wijten dat er zoveel vrouwen afhaakten. Het was voor hen te veel om weer mee te beginnen." Dan naar (onder de Amstelbron) Toch hebben erg veel vrou wen voor alle zes de vakken ge kozen", gaat Nellie verder. „De tweedeklassers hebben daar geen problemen mee, maar de eersteklassers duidelijk wel. De vrouwen hebben het gevoel dat ze geen tijd hebben voor het on derwijs, maar dat is alleen een kwestie van gewenning en tijds- indeling. Doordat de vrouwen klassikaal zijn ingedeeld en veel contact hebben, hebben ze op eigen initiatief huiswerkgroep jes gevormd. Met vijf of zes vrouwen gaan ze bij elkaar ihuis zitten om de leerstof nog eens door te nemen. Daarbij ste ken ze van elkaar wat op en kunnen ze ervaringen uitwisse len. Ook als de leerkrachten openstaan voor de problemen, gaat het goed. Je moet niet moeilijk doen, als een vrouw uit de les loopt, omdat ze met haar dochtertje naar de dokter moet of zo". Over haar wijze van les geven zegt Nellie: „Je moet ervan uit gaan dat je met volwassenen be zig bent en daarom zeg ik altijd: „Ik weet wat meer van Duits dan jullie en verder werken we samen." In de lessen behandel ik dan ook gedichten, boeken en vooral zaken uit het leven van alledag. Bijvoorbeeld: je gaat boodschappen doen in Duitsland en er is geen supermarkt. Dan moet je het zelf vragen. Ik ga er vanuit dat het niet alleen om het papiertje gaat. De vrouwen moeten zich met de taal kunnen redden. Ze moeten het gevoel hebben, dat ze iets aan de lessen hebben gehad. Daarom doe ik veel mondeling en gaat het mij vooral om de uitspraak. Gram matica is slechts een onderdeel. En in een brief mogen best en kele verkeerde naamvallen staan De Duitsers doen het zelf vaak ook fout. Duits is een le vende taal, die levend 'gebracht moet worden. Het is geen Grieks of Latijn! Ook haak ik in op ac tuele gebeurtenissen. Nu de se rie Holocaust op de televisie is, behandel ik in de klas de kritiek van de Duitsers* zelf op het Der de Rijk, zoals van bijvoorbeeld Bertolt Brecht. Het gros van de vrouwen heeft alleen de huishoudschool gedaan of heeft de middelbare school niet afgemaakt", gaat Nellie verder. Sommigen vinden het fijn om weer gewoon naar schooi te gaan en ze hebben hier meer contacten dan op een ge wone school. Het prettige is dat de vrouwen uit hun isolement komen. Ze hebben het gevoel dat ze weer meetellen. De vrouwen bepalen zelf of ze overgaan naar de volgende klas, of dat ze het jaar overdoen. In Vlaardinge, Capelle aan den IJssei en in Spijkenisse hebben we al examens gehad en het re sultaat was ver boven verwach ting. Naar dat examen zit je al tijd wel met angst en beven uit te kijken." „Ik ben niet naar de Moeder- Mavo gegaan met het idee om weer te gaan werken", zegt Con nie Embrich. „Voor mij speelde d-t ik r..j voelde afstompen én dit rr.jn zoon later, als hij op de lagere of middelbare school zit, op zijn ouders kan terugvallen. Ikzelf heb alleen de huishoud school gedaan. Zin om verder te leren had ik niet, want ik wilde xn die tijd gaan werken. Vijf jaar later zat ik op kan toor en ik stopte daarmee, nadat ik zeven jaar geleden trouwde. Tussendoor deed ik wel een cur sus van de PBNA, maar die heb ik niet afgemaakt Dat was niet zo erg, want ik stopte, omdat ik ondertussen naar de Moeder- Mavo was gegaan. Ik heb in het begin wel lang moeten studeren, want ik was er een tijd uitge weest, maar het gaat nu goed. Ook dankzij de huiswerkgroep." Eliy Vogel, 34 jaar, twee kin deren en een man, loopt even min met plannen rond om weer te gaan werken, „Dat kan later nog", zegt ze. „Het is mij voorlo pig te doen om mij van mijn huishouden los te maken. Het Kali. Dim 5). Schiedam. Tel 010 267126 Geopend v. 10-1B u Qond koopavond. Leg vereist leven van -een^vrouw behoort niet alleen daaruit te bestaan, maar zo was het wel. Na de Moeder-Mavo denk ik dat ik verder ga studeren. Ik denk aan de Havo. Daartoe moet mijn man wel meewerken. In het be gin heb ik er met hem over ge sproken en nu ik in de tweede klas zit en het goed gaat, mag ik er van hem niet eens mee op houden." Als men rich wi! opgeven voor de moeder Mavo moet men contact opnemen met Tiet van de Broek, leraar van de avond- scholengemeenschap Mercurius. Men kan bellen 01899 - 13146 of men kan hem bereiken tijdens de avondlessen op de Casimir scholengemeenschap, Claudius Civiluslaan in Vlaardingen. Daar is hij elke maandag, dins dag- en donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur aanwezig. Men kan hem ook bereiken tijdens de lessen in het M.C.M. de Groot huis aan de Stadhouderslaan, waar hij dinsdags van 10.30 tot 12.00 uur aanwezig is. De dagschool voor volwasse nen, ook mannen kunnen de les sen volgen, is toegankelijk voor iedereen boven de 16 jaagv De kosten van de opleiding bedra gen 90 galden en men moet de boeken zelf aanschaffen. Men sen die een bijstandsuitkering krijgen, krijgen subsidie. Als DE SOCIALISTEN er bij de Europese Verkiezin gen goed uitspringen, begon de victorie niet in Alkmaar, maar in Schiedam. En aan Anne Vondeling heeft het niet gelegen als het mislukt. Niet op de fiets van Anne, maar te voet ging de lijst trekker van de PvdA zater dag door Schiedam. "spreekuur" in de binnen stad om daarna zo'n 600 pres tatielopers weg te schieten bij de Woudhoekschooi. Het was de bedoeling dat Vonde ling de lopers van één af stand zou laten starten, maar hij had het zo naar zijn zin, dat hij wat langer bleef. ZlJN CLUB, Cambuur, kan jaarlijks rekenen op over heidssteun van drie ton. Toen Arie Verlinde hem voor zijn toespraak had ingefluis terd dat SVV geen cent krijgt, had Vondeling een ge weldige kapstok om er zijn praatje aan op te hangen-. Hij vond dat de sport een zelfde subsidie moet krijgen als de kunst. "Honderd gulden per stoel in het theater, akkoord, maar dan ook honderd gul den per plaats op de voetbal velden", zei hij. Over de inspraak verordening waar de gemeente mee bezig is en dat is natuurlijk weer een ander onderwerp - is het een beetje stil geworden. Een goede zaak, die inspraakver ordening. Maar dat het met inspraak ook wel eens hele maal fout kan gaan, daar over schrijft onze politieke medewerker Hans van Kleef in deze krant. HlJ BESCHRIJFT aan de* hand van een voorbeeld hoe inspraak nou net niet moet worden gehouden. Inspraak wil zeggen dat iedereen zijn op- en aanmerkingen moet kunnen maken. In het voor beeld van Van Kleef blijkt dat, wanneer er maar eén partij zijn zegje mag doen, het verkeerd kan gaan. Zaterdag hebt u in de ze krant kunnen lezen dat de Stichting Passage Theater is geaccepteerd als lid van de Nederlandse Bioscoopbond. Dat wil zeggen dat er in Pas sage gewoon films kunnen worden gedraaid. Een ver heugende mededeling. De Stichting Passage Theater wil voor het nieuwe seizoen orde op zaken gaan stellen. 'De CULTURELE smaak makers tullen aan dit werk met veel plezier beginnen want ze hebben er lang op moeten wachten", roept Paul Pillard. Nu zo nu en dan een paar kiassefilms er tussen door en wellicht dat de loop er dan weer in komt Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. •v» Hf ifl 'f -tï f ht tij f »7i rj f

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3