m sim I Informatiewinkel over binnenstad Volksmuziekhuikdanseres en film Vrouw bestolen in bus Politieagenten nemen afscheid Schravenlant viert feest Vraag- en aanbod rubriek voor eigenaar-bewoners NIEUWE GIDS VOOR SCHIEDAM Programma i jaarmarkt till® schiedam 35 VRIJDAG 18MEI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 i -I» mm ""K Hoogstraat 34 wordt ingericht als informatiewinkel over binnenstadsplannen. SCHIEDAM - In het pandje Hoogstraat 34 wordt I binnen enkele weken een informatiewinkel over de j binnenstad gevestigd. "Wethouder Zijdeveld, wiens idee dit is, zal er op gezette tijden aanwezig zijn om samen met een ambtenaar voorlichting te geven over de plan nen van de gemeente met betrekking tot de binnen stad, vragen te beantwoorden, klachten aan te horen en eventueel suggesties te noteren. Binnenstad p# ethouder Zijdeveld gaat er zelf zitten. Van een medewerkster SCHIEDAM - Om de vriendschap tussen Schiedammers en buiten landse werknemers een grotere kans van slagen te geven, beeft de leiding van de Nederlandse taal lessen en de Turkse ver eniging een feest georga niseerd. In zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven kunnen vanavond vanaf half acht alle ABC-cursisten (Ne derlandse lessen voor bui tenlanders) en de vrijwil ligers die de lessen geven de vriendschapsbanden versterken. Vriendschappelijk Volksgroep van Konya, v.l.n.r. lbo Erbac, Bekir Sahin en Theo Kwak. Plezier Turgut Ersoy en Ineke Smits: „Vriendschapsbanden tussen Schiedammers en buitenlanders moeten sterker kunnen worden SCHIEDAM - De werkgroep Eigenaar-be woners gaat in het ver enigingsblad van bewo- ne?sVcfêfilgiiig Schie dam-zuid een vraag-en- aan bod-rubriek starten. De bedoeling hiervan is, dat bewonersleden bouw materialen en gereed schappen die zij niet meer nodig hebben, voor ver koop of ruil aanbieden. De werkgroep wil ook middenstanders in de wijk benaderen om voor haar leden kortingen te bedingen. i 1- ^v'^Vixv^v.fV W ethouder Verkoopt' z'n lannen zeil Volgende week zullen mensen I van de gemeente het pandje gun opknappen. Alhoewel het in vrij behoorlijke staat ver- I keert, moet het toch een verfje I krijgen moet bet betimmerd worden. In de etalage is plaats aankondigingen, medede- I fingen, tekeningen enz. Er ko- men in het winkeltje twee ma- gebaseerd op oude en een derde is in de die de huidige toestand laat tien. Het winkeltje zal alleen op te- Ivoren aangekondigde tijden lopen rijn De overige tijd doet I het dienst als postbus voor idee- len over de binnenstad. „Het I winkeltje wordt speciaal inge- I richt om er mensen ontvan- |gm~, vertelt de wethouder. I .Iedereen moet de kans krijgen lom eens rustig op de wethouder I in te praten. Het is in principe Ide bedoeling dat alle vragen lover de binnenstad aan de orde Ifcfflgaa koEtssri. Je moet er tot een gedachten wisseling kunnen komen. Als iemand erg aardige ideeën heeft dan worden ze al dan niet voorzien van een opdracht door gespeeld naar het Stadskantoor. Het zal ook wel eens gebeuren, dat er mensen binnenstappen met vragen als: waarom gebeurt er niets of waarom is er de laat ste jaren niets gebeurd?" Zoals gezegd wordt het win keltje niet voortdurend bemand. Het wordt beschouwd ais een proefneming „Ik sluit niet uit dat deze proef later wordt uitge- bouwd", aldus de wethouder. „Met de ons eigen bescheiden heid kun je zeggen dat de sector ruimtelijke ordening weer voor uit loopt Het is best mogelijk dat er in de toekomst met be trekking tot het gehele gemeen telijke voorlichtingsbeleid iets soortgelijks wordt gedaan." Wethouder ijdéveld ver wacht, dat er binnenkort ge bouwd zal kunnen worden in de binnenstad. Alhoewel hij geen datum wil noemen waarop de eerste paal de grond in gaat, wordt deze week de laatste hand gelegd aan een schetspian voor circa driehonderd woningen. Deze komen op het terrein be grensd door Lindenhof. B roers- vel d. het nieuwe buurtje en de Hoogstraat Volgende week zal de raads- comiTus? e voor de ruimtelijke ordening rich over de plannen buigen. Als de commissie ak koord gaat, zullen er naast de mogelijkheid om het binnen stadswinkeltje binnen te stap pen ook nog andere mogelijkhe den komen om te reageren op de plannen. Of dat nodig is, valt overigens nog te oerien, want de discussie nota binnenstad, die de wethou der vorig jaar heeft uitgebracht en waarin hij rijn visie op de toekomst van de binnenstad ontvouwde, heeft slechts vier reacties opge'everd. Of het in 1 et winkeltje storm gaat lopen, weet Zijdeveld niet „Het winkeltje is een wat onor thodoxe stap. Het is een duik in het diepe. We zetten de deur open, zorgen voor koef f ie en dan zullen we wel zien hoe het loopt: niemand kan dat voorspellen". ''tuvomt Groot feest slot Nederlandse les voor buitenlanders De Turkse muziekgroep Volksgroep van Konya komt liedjes ringen, muziek maken en dansen. De groep bestaat uit de twee in Nederland verblijvende Turken lbo Erbaf en Bekir Sa- hin en de Nederlander Theo Kwak. Ze bespelen de volgende instrumenten: de Darbuka (vaastrommel van metaal), de Davul (een houten trommel, die aan de ene kant bespeeld wordt met een riet en aan de andere met een stok), tambourijn °n de sar, het nationale Turkse snaar instrument De eenentwintigja rige Bekir Sahin zal de volks liedjes, die hij vroeger in Istan bul en Ancara van zijn vriend jes leerde, ringen. Ook wordt de filrp „Bertus en Achmed" vertoond. De film gaat over Bertus, een Nederlandse jongen, die op zoek gaat naar een woning Hij heeft enkele adressen, die hij afgaat. Bij en kele heeft hij succes. Bertus verkleedt zich als Achmed, een gastarbeider, en hij gaat dan weer dezelfde adressen langs. Succes blijft uit Gedurende de hele avond zul len er dia's van Turkije en Ma rokko te zien rijn. En rijn er Turkse hapjes, zoais lahmacun. een soort kleine pizza. Buikdanseres Yonina (31), wiskundelerares en eigenares van twee buikdansscholen, één in Amsterdam en één in Utrecht, zal op de klassieke ma nier komen buikdansen. De in Amerika geboren danseres van Russisch-Libanese ouders danst al vanaf haar vijfde jaar en trad op in de Verenigde Staten. Europa, Turkije, Noord-Afrika en Egypte. Turgut Ersoy, bestuurslid van de Turkse vereniging van Schiedam en mede-organisator van het feest vertelt over de Nederlandse taallessen voor buitenlanders: „Als de lessen gegeven worden door mensen die tegenover de lesnemers op vriendschappelijke voet staan, zonder klasseverschillen, dan is het goed. Er komen nog steeds buitenlanders naar Schiedam toe, en voor de beginners rijn de taallessen dan ook goed gere geld, daar is de ABC-cursus voor. Waar het nog aan schort zijn de cursussen voor gevor derden." Ersoy werkt als onderwijzer voor de Turkse kinderen. „De kinderen hebben zich aardig aangepast aan de Nederlandse gewoonten, ook aan de taal, ze gaan hier naar school en hebben Schiedamse vriendjes. Hun Turkse achtergrond komt chter in het nauw. Terwijl hun ouders moeilijkheden hebben met de Nederlandse taal en daardoor moeilijk geaccepteerd worden, hebben de kleintjes moeite met hun eigen taal en cultuur. Ik geef ze Turkse les en vertel ze over hun eigen Turkse cultuur, want die mogen ze niet verge ten." Ineke Smits, vrijwilligster bij SCHIEDAM De portemon nee van mevrouw De Z. uit' Vlaardingen is afgelopen', woensdagmiddag in bus 52 ge- stolen. De diefstal vond plaatsin'l de avonduren. In haar porte» 5 monnee zaten een spaarbank- pas, een RET-jaarabonnement, een spoorwegabonnement en een Eurocheque, dat alles met een gezamenlijke waarde van 600 gulden. A* iO de ABC-Nedeilandse taallessen en organisatrice van het afslui- tingsfeest in Tivoli merkt op: „Op de cursus merk je hoe fijn de buitenlanders met de Neder landers omgaan. Dat zou in het dagelijks leven ook zo moeten, want maar al te vaak worden de gastarbeiders, het woord op zich is al discriminerend, niet voor vol aangezien. Vooral ook omdat ze zich niet verstaanbaar kun nen maken. Tijdens de lessen proberen we daar op vriend schappelijke basis iets aan te doen." Vijf jaar geleden werden de eerste Nederlandse taallessen voor buitenlanders in Schiedam gëgeven. Al gauw waren er meer dan twintig vrijwilligers en vrijwilligsters, die hun bui tenlandse stadsgenoten pro beerden de Nederlandsé taal bij te brengen. Vooral EUy van Schijndel, echtgenote van ex- wethouder Hans van der Wilk, zette zich in voor de buitenlan ders. Nadat Elly In 1977 de stad en dus ook het werk voor de buitenlandse werknemers de rug toe had gekeerd, leek het er even op of de hele ABC-cursus en ook het SOB (Schiedams Overleg Buitenlanders) de mist in zouden gaan. Ineke Smits, die vanuit de Rooie Vrouwen in de PvdA ook zitting heeft in het SOB: „De cursus loopt goed. De meer dan twintig vrijwilligers hebben er plezier in. Ook daarom hebben wij ter afsluiting van het lesjaar besloten dit feest te geven. We hebben er vijftienhonderd gul den voor neer moeten tellen, want die artiesten zijn duur." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie korpsle- k den van de Schiedamse politie zullen op 23 mei afscheid nemen - van het korps. Het "Zijn de heren M. Brilleman. M. Slavenburg en H. van den Heuvel De collega's krijgen de gelegenheid om van 14.00 tot 15.30 uur afscheid te ne men in de kantine van het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat Daarna wordt er - voor buitenstaanders een recep- tie gehouden die zal plaatsvin den tussen 15.30 en 18.00 uur. SCHIEDAM - Rijksscholen- gemeenschap Schravenlant heeft gisteren het startschot ge- geven voor de festiviteiten ter gelegenheid van het 110-jang bestaan van de schooL De scho- lieren waren de gehele dag te 1 vinden in de sporthal Margriet, waar diverse kermisattracties waren opgesteld. Verder stond op het programma een veldloop, zaalvoetbal, volleybal, zaal- handbal, badminton en simul- taan schaken. 's Avonds werd het feest in de school voortgezet met een info en vertieravond. Ook vandaag en morgen wordt in Schraven lant feestgevierd. Op de foto een beeld van het sportdaggebeuren. SCHIEDAM Het program ma van de jaarmarkt ziet er als volgt uit: om 11,1Z45 en 14.30 uur treedt de steelband High Chaparral op; om 12.15 en 14 uur treedt een buikdanseres op en om 1330 en i 16 uur zal clown Jojo het jaar- marktpodium op de Grote"" Markt beklimmen, ;lt Op verschillende tijdstippen zullen de korpsen van Gusto, OBK en de Jeugd Rijnmond- band shows geven. De werkgroep Eigenaar-be- wons" - is fiwt acht man ehkeie weke geleden van start gegaan. De ee ergaderingen werden bestee aan vraagstukken als het aanvragen van verbou wingssubsidies, verantwoorde lijkheden gemeente ten aanzien van bebouwingen, toekomst plannen van de gemeente, servi ce-verlening aan eigenaar-be woners en dergelijke. Het idee voor de nieuwe ru briek in het blad van de bewo- nersverenieing is ontstaan, na dat geconstateerd is dat nogal wat bewoners na een verbou wing blijven zitten met spullen die rij eigenlijk niet meer nodig hebben en in de weg liggen. Ar.» deren die gaan verbouwen of daarmee bezig zijn, zouden daarvoor best interesse kunnen hebben. Aan de nieuwe rubriek zijn geen kosten verbonden. Opgave dient schriftelijk te geschieden bij het contactadres van de be- wonersvereniging. Nieuwe Maasstraat 65, tel. 264417. Pubii- katie vindt eik kwartaal plaats. In het eerstvolgende nummer van het verenigingsblad gaat de rubriek van start SCHIEDAM Nog dit jaar ver- s. .en nieuwe G. >v Schiedam. Deze gids, die de vo rige van 1976 moet vervangen, wordt gedrukt in een opia- ge van 32.000 en hij zal huis-aan-huis verspreid worden. De gids zal een over zicht bevatten van alle in Schiedam aanwezige officiële en niet-officiële in stanties en instellin gen, organisaties, verenigingen, clubs en groepen, over zichtelijk in rubrie ken bijeengebracht en voorzien van een register. Het redactionele gedeelte van de nieuwe gids wordt verzorgd door hot gemeentelijk bureau voorlichting. Daar toe heeft de gemeen telijk voorlichter enkele maanden ge leden assistentie ge kregen van een tweede man. De ver zorging is in handen van drukkerij Steens B.V. Die zorgt voor het zet ten, drukken, lay out met omslag in 1< kleuren en de huis- ;-«* aan-huis versprei- ding. De drukkerij heeft ook de financi ële exploitatie in handen. Daarom zullen tachtig var. do circa 160 pagina's bestaan uit adver- tenties. Voor de ge meente rijn aan de - uitgave geen kosten -■<* verbonden. De nieuwe gids wordt huis-aan-huis verspreid en daarna '«J zullen ook de men- sen die zich nieuw in Schiedam komen vestigen, een exem- a* plaar ontvangen. «1* N s< D si ot k; w di v; bl m S| 'je tfe da gi ai Si ra aa tei

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2