nen eer Spenkelink ter dood gebracht Kinderen dood bij brand Resten man uit 1799 gevonden ONROEREND GOED TE KOOP AANGEBODEN VAN FENNIS AAN DE GEMEENTE ROTTERDAM ZIE de achterpagina van deze krant. INFORMATIE OVER BEZORGING: Buien Zaterdag 26 mei 1979 34e jaargang no. 9785 O Zie verder pagina 17 Front (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Nog altijd heeft het kabinet geen be slissing genomen over eventuele steun aan de VDSM- werf op Rozenburg. Districtsbestuurder Herman Berkhout van de Industriebond NVV/NKV zei gister avond "somber gestemd" te zijn over het uitblijven van zo'n besluit. O Zie verder pagina 17 Steivardess Catherine Herbert, een van de 272 slachtoffers. BEERSEJEBA - Met volstrekt aan elkaar te gen gestelde standpunten zijn de delegaties van Is raël en Egypte gisteren in de Israëlische woestijn- stad Beersjeba begonnen aan de onderhandelingen over de autonomie van de Palestijnen in de bezette gebieden. O Zie verder pagina 7 De kersverse Britse premier Margaret Thatcher wijst een groep Schotse voetbalfans terecht die haar gisteren alles behalve complimenteus begroetten in Downing Street. Na een korte discussies raakten de fans, die voor de wedstrijd Eng eland-Schotland naar Londen waren gekomen, toch onder de indruk van „the Iron Lady". Wat mevrouw Thatcher toen waarschijnlijk nog niet wist, was dat in een Schotse supporterstrein een 20- jarige jongen met messteken om het leven was gebracht en een ander zwaar was verwond. De omgekomen jon gen kwam op voor een meisje dat door de voetbalfans gemolesteerd werd. Een deel van de Londense winkeliers heeft uit vrees voor vernielingen de winkels gesloten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De duif van Dirk Metselaar (70) die vier jaar geleden werd losgelaten in Sint Vincent in Zuid-Frank rijk is eindelijk weer te ruggekeerd naar zijn hok in Overschie. Zo'n tienduizend duiven werden op twintig mei 1975 in Frankrijk losgela ten. Dirk Metselaar had er ook eentje bijzitten. Het dier had in het verle den al vele prijzen in de wacht gesleept en zou dus een goede kans maken. EXCLUSIEVE EN VOORDELIGE AANBIEDING Stuur Het Vrije Volk naar O Bel 010 -14 74 00 4*5 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de.Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 tra arbeidsplaatsen te zullen zorgen. De vakbonden vinden dat aanbod echter veel te mager. „Over salariskorting voor de trendvolgers valt met ons even tueel te praten," zegt ABVA-be- stuurder Toon Muller. „Maar dan eisen we wel dat de heie op- op een gesloten front van bon den en werkgevers. In beide kringen wordt erop gewezen, dat inkomen en rechtspositie van de trendvol gers sléchter zijn dan die van de ambtenaren. Om die reden wordt een gelijke salariskorting onredelijk gevonden. Enkele groepen trendvolgers (bejaardentehuizen, apothe kers-assistenten) hebben intus sen hun salarisverhoging, zon der de veelbesproken korting, al binnen. ABVA-bestuurder Mul ler verwacht niet dat het kabi net deze cao-afspraken onge daan zal maken, want „dan krijgt het de heie vakbeweging over zich heen." brengst, 700 A 750 miljoen galden in 1981, wordt omgezet in extra werkgelegenheid. En dat bete kent geen 5000 extra arbeids plaatsen, maar zo'n 14.000." Dinsdag overlegt minister Al- beda met de werkgevers- en werknemersorganisaties over de kwestie van de trendvolgers. Het gaat om een van de vier on derdelen uit het pakket van 1-juli-maatregelen. Het voorstel om de trendvol gers net zoveel te laten inleve ren als de ambtenaren, ontmoet veel kritiek van werknemers- én werkgeverskant. In een aan tal sectoren, zoals de bejaarden tehuizen, stuit minister Albeda "Geen beslissing is in feit een negatieve beslissing. Hoe langer het duurt, hoe slechter de zaken er voor komen te staan. Er kun nen nu geen orders worden af gesloten," aldus Berkhout. Het uitstel noemde hij "kenmerkend voor de besluitvaardigheid van dit kabinet". De stemming onder de drie duizend werknemers bij VDSM is volgens Berkhout "zeer slecht". Nieuwe acties staan er naar zijn mening voorlopig niet opstapel. "Die zijn ook niet no- dig*Demotivering en een ver-. hoogd ziekteverzuim hebben 'hetzelfde'effect." -^Premier Van Agt liet gisteren na afloop van dé ministerraad weten dat een eerste "verken nende bespreking", was gewijd aan de problemen in de scheeps bouw, maar dat het gesprek nog CHICAGO Een Ameri kaanse DC-10 vol vakantie gangers is gisteravond kort na de start neergestort op het vliegveld van Chicago. Daarbij kwamen 272 men sen om het leven: 259 passa giers, 3 bemanningsleden in de cockpit en 10 leden van het kabinepersoneei. Tot de slachtoffers behoren twee Nederlandse, echtparen, de heer A. P. en mevrouw VV. E. Schots en de heer II. en me vrouw G. Rothfusz. '■■'Aii Niemand van de_.irizittenden rjieeft.déze rghfp.^d'éArg&te In de geschiedenis van déAmeri kaanse luchtvaart, overleefd. Het vliegtuig, van American Airlines, zou een vlucht maken van Chicago naar Los Angeles, waar de passagiers een korte vakantie zouden doorbrengen. De machine steeg tot zestig meter hoogte en stortte toen in een bal van vuur op een buiten wijk van Chicago, midden in drie parken met stacaravans, waarvan drie bewoners werden gewond. ken: tien meter van een vleugel, een motor, een paar wielen. Het dodental is bijna het dub bele van wat tot vrijdag in de VS het ergste ongeluk was, na melijk de botsing van twee vliegtuigen boven San Diego, vorig jaar september, waarbij. 144 mensen om het leven kwa men. niet is afgerold. Van Agt: "We hebben na Kschouwing van de beschikbar»' rapportage nog alle opties op tafel en we zijn bezig met beantwoording van de vraag of deze rapportage nog aanvulling behoeft. Meer kan ik niet zeggen." Of er dan maandag in het ka binet een definitieve beslissing zal worden genomen wilde de premier niet zeggen: "Ik wil me niet binden aan een termijn." Het kabinet heeft zichzelf wel een bepaalde termijn, gesteld, aldus Van Agt, maar verdere mededelin ,en daarover wilde hij niet doen. Gisteren liep de termijn van vijf a zeven weken af, waarbinnen het kabinet ge zegd had een beslissing over VDSM te zullen nemen. (Van een onzer verslaggevers) OUDKARSPEL - Tijdens verbouwing van een woonhuis in het Noordhollandse dorp Oudkarspel zijn onder een oude fundering de stoffelijke resten gevonden van een vermoedelijk in 1799 gesneuvelde soldaat In die tijd vonden hevige gevech ten plaats tussen de Franse en Bataafse troepen aan de ene kant en anderzijds Engelse en Russische legereenheden. 'Men zag slechts stukken van lichamen,' vertelde een geeste lijke op de plaats van de ramp. 'De vernieling was zo totaal, dat de inzittenden niet hebben kun nen weten wat er gebeurde.' Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtvaartdienst zei dat de linker motor bij de start in brand was geviogen en op de startbaan gevallen. Vol gens de verkeerstoren van het vliegveld is het contact met de DC-10 normaal geweest. Er zijn geen noodsignalen gegeven. De weersomstandigheden waren ideaal. Het landingsgestel was nog uit op het moment van het onge luk. Ruim een uur lang heeft het Jumbo-wrak gebrand. In de wijde omgeving lagen de stuk- De onderhandelingen, die door de VS worden bijgewoond, zijn een uitvloeisel van de ak koorden van Camp David en van het .Egyptisch-Israëlisché vredesakkoord. De Egyptische delegatieleider, minister van Defensie Kamal Hassan Ali, beriep zich in zijn openingsrede op het "van God verkregen recht van de Palestij nen" op zelfbeschikking en eiste totale Israëlische terugtrekking, (ook uit Oost-Jeruzalem), stop zetting van het nederzettingen- beleid, en de totale overdracht van de macht van het Israëli- sche militaire bestuur aan een zelfgekozen orgaan van de Pale stijnen, waarbij hij wees op de scherpe verschillen van inzicht die er tussen Israël en Egypte bestaan over "het soort autono mie" dat de Palestijnen moet worden aangeboden. WASHINGTON - Vlak nadat het Amerikaanse Hooggerechts hof een nieuw verzoek om uit stel van het vonnis had afgewe zen is gisteren de dertigjarige John Spenkelink in Florida gee- xecuteerd. Het vonnis werd vol trokken door middel van de elektrische stoel. Spenkelink, die schuldig is be vonden aan moord op een lifter, is de eerste ter dood veroordeel de die na januari 1977 in de VS is terechtgesteld. Spenkelink heeft vijf jaar in een dodencel gezeten. KRAGGENBURG - Een felle jongetje Wim Goes. uitslaande brand in een schuur De kinderen speelden op de van het fruitteeltbedrijf Veld- schuurzolder op het moment dat huis in Kraggenburg in de de brand uitbrak. Het vermoe- Noordoostpolder heeft gisteren den bestaat dat de kleuters met het leven gekost aan de vijfjari- vuur speelden. De schuur werd ge zoon Bernard en zijn buur- volledig in de as gelegd. Het werd een barre vlucht Door een felle oostenwind dre ven grote troepen duiven af naar de Franse kust, de dood te gemoet Want duiven kunnen nu eenmaal niet tegen zout wa ter. Toen de onheilstijding Dirk ter ore kwam gaf hij de moed niet meteen op. "Het moest een afschuwelijke vlucht zijn ge weest Daar kwam nog bij dat de lossing 's nachts gebeurde. Ik heb die vier jaar lang iedere ochtend tijdens het voederen van de andere duiven gekeken of-ie er al was. Afgelopen woensdag zag ik een vreemde duif. Toen ik z'n ringnummer zag wist ik het Wat was ik blij," zegt Dirk. Slechts een klein aantal dui ven had de 1000 kilometer in twee dagen weten af te leggen. Ook voor Dirk' blijft het een wonder hoe de vogels telkens de weg naar hun hok weten te vin den over zulke lange afstanden. EDE - Drie raadsleden en tientallen jongeren hebben gisteravond de voormalige Edense bio scoop Buitenlust gekraakt Doel van de kraakactie is het jongerencentrum Oc topus aan een ruimte te helpen. Het centrum zit al een jaar zonder ruimte. De drie meekrakende raadsleden mevrouw Louwerse- Reijenveld(Progressief Ede), PvdA-er Modder en D'66-er Van Gent verwij ten het gemeentebestuur laksheid. De gemeente zou door die laksheid subsidie van CRM voor een nieuw ontmoetingscentrum ver spelen. De bioscoop stond op de nominatie gesloopt te wor den. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop. r"."7" Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat - wél is) uw naam opgeven? Da's geen punt. Oh ja de handdoek kunt u 'tó"j jbestellen in de kleu - ft t ren rood. bruin. blauw of groen, j 'f i Het formaat is 7 50 bij 100cm. v1 En de kwaliteit - *-'* die is uitstékend! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie was gisteravond in vele streek bussen van de maatschappij Zuid-West Nederland present Deze maatregel is genomen na het protest van chauffeurs, die zich beklaagden over baldadig heid en terreur vain jonge reizi gers. Commentaar van de busmaat schappij: „We zijn dolblij met deze controle, die erg effectief heeft gewerkt Er was nu niets meer aan de hand." De problemen deden zich voornamelijk voor op de buslij nen tussen Rockanje, Brielle en Helievoetsluis. Districtscom mandant J. Wameke van de Rijkspolitie Dordrecht zei, dat jongelui, die hun boekje te bui ten gaan de komende tijd hard aangepakt zullen worden. i-j blaam: Jij Adres: j* Postcode: Plaats: 0 H Soort abonnement: o kwartaal t jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst riog 2 weken B R gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek ï"3 B toeaan:. ?j n Naam:_- |j -Adres:-.: e Postcode:Plaats:M 'Kleur: O rood O bruin O blauw o groen pf'' (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). II, II Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder £f £3 .postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, it: p .3000 VB Rotterdam, Ikl GH ES ES3 ES SS2 BSB &3S S3 E23 '-É&m/k Dirk: "In Duitsland doen ze proeven met duiven. Technici plaatsen elektroden op hun kop met een zendertje. Als ze vlie gen, kunnen de geleerden pre cies zien wat er zich in hun her sens allemaal afspeelt" De duif moet heel wat hebben meegemaakt- de afgelopen vier jaar. Vast staat dat de duif er gens onderweg is gevangen en gebruikt om jongen te verwek ken. "Dat kan je aan z'n bek zien. Jonge duifjes eten altijd via de bek van hun moeder. Die is aangetast," zegt Dirk. Vier jaar is wel wat lang. Dirk zal dan ook geen prijs ontvan gen. Maar dat kan hem niets schelen. "Ik houd van duiven. Dat ze na vier jaar nog is aange komen is voor mij belangrijker dan een prijs," aldus Dirk. Zonnige perioden, maar in de loop van de dag enkele buien. Middagtc nperaturen ongeveer 17 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtige wind uit zuidwest tot zuid. 'f zon maan 27m»i op onder op onder Wmei 0531 21.43 07.03 22.55 28 md 0530 21.45 0751 23.45 (géén onder nummer) Vrscg naar de old. obonnee-senks maandag t/m vrijdag lal 19.00 uur uterdag tol 16.00 uur Zie ook adressen op de strippagino Voorzitter Van Driel van de Rotterdamse vereniging De Blauwe Doffer spreekt van een bijzondere prestatie. "Het is een teken dat het een soortige, rassi- ge duif is, die goed de trek had naar zijn hok. Vier jaar is een hele poos."

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1