Huidige wet is volsti® lö^ DC VIO na op -breuk9 Na drama bar zes mannen gepakt tad El Arisj Meer zout in Rijn dan ooit SLAAPBANKEN MET'-controleur tweemaal met mes gestoken Brief over kernafval vervalsing Eerste proces neo-nazi i i I Hui II Wt Carters boeken moeten open Wij een abonnee, u een unieke handdoek. 8 I I' I i I 'Sterke man' Maiiretanië omgekomen Egypte muzikaal 'bestraft' Japan tobt met benzine Trein botst op auto ft Hakenkruisen op monument EXTRA VOORDfaiTM WOFNSOAS dranken FLORIJN 3% LEIMIIMG Vrij warm INFORMATIE OVER BEZORGING: mn ill ie q iif li Maandag 28 mei 1979 34e jaargang no. 9786 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/CHIC AG O Omdat vastgesteld is dat bij de ramp met een DC-10 van vrijdag in Chicago het breken van een bout van één der motorgondels een rol heeft gespeeld, is de KLM in allerijl begonnen aan het controleren van al haar zeven DC's-10. JONGE JENEVER IJN LITER STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 29 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 8laapbanksielten, enorme sortering. Vr.fotdenFabriekstoonzalen ^industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tei. 010-13.80.18 Bel 010-14 74 00 Louter stralende gezichten in El Arisj, de hoofdstad van de Sinai. De stad, die 12 jaar lang bezet is geweest door het Israëlische leger, werd zaterdag teruggegeven aan Egypte. Gisteren brachten (v.r.n.l.) premier Begin van Israël, president Sadat van Egypte en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance een bezoek aan de woestijnstad. Controleur Osseweijer wordt in de ambulance gehol- £en£1?Jiem naar het Dijkzigt-ziekenhuis reed. Na be handeld te zijn aan verwondingen aan hals en boven lip kon hij weer naar huis. l. E3H 123 If -« ÏH1 •'ft feil met leugens in onze voedselreclame' HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGB OUD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 AUe KLM-machines van dit type die vandaag van Schiphol vertrekken, zijn al nagezien. De KLM verwacht morgen alle res terende DC-10 toestellen te heb ben gecontroleerd. Dit weekeinde was op Schop- hol een extra service-bulletin van de Amerikaanse Douglas- fabrieken - binnengekomen waarin de KLM met de meeste klem werd aangeraden de con trole binnen 50 vlieguren of in leder geval binnen een week uit te voeren.. feHét ^ongeluk bij Chicago \j§arbij..alle 271 inzittenden van rieBpeing entweemensen op de grt^. omkwamen,deed zich voor nadat bij het opstijgen de linkermotor was losgeraakt De gebroken bout - weinig langer dan zeven centimeter - is op 240 meter, van het begin van de startbaan teruggevonden. De breuk is volgens de Amerikaan se raad voor de verkeersveilig heid te wijten aan metaalmoe heid. Doug "Wyckoff, een Ameri kaan die voor de DC-10 geboekt had maar op het laatste moment om zakelijke redenen van de reis afzag, is daardoor voor de tweede maal in enkele maanden tijd aan de dood ontsnapt In september verongelukte bij de Califomische stad San Dlego ook al een vliegtuig waar hij eigenlijk in had moten zitten. WASSENAAR Onbekenden hebben in het weekeinde het oorlogsmonument op de Waals- dorpervlakte met hakenkruisen beklad. Zij gebruikten er witte en zwarte verf voor. Ook komt de tekst „we zijn er nog, vijf jaar orde en recht" op het mo nument voor. De politie heeft geen idee wie de daders zijn. Kwaliteitsdranken voor prijsbewuste fijnproevers, altijd goedkoper. II?5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Het moet afgelopen zijn met aanduidingen als "gezond brood", "dieet-gehakt" en "goed voor hart- en bloed vaten" op onze etenswaren. De enige manier waarop dat kan worden bereikt is een algemeen verbod van mis leidende aanduidingen op Van een onzer verslaggeefsters DORDRECHT Bij een inval met een veertig man sterke poli tiemacht in het woonwagen kamp van Oss zijn zes man ge arresteerd. Zij worden verdacht van deelname aan de grote vechtpartij in de Dordtse Rex- bar, vorige week, waarbij de Engelsman John Holiday werd doodgestoken. De 24-jarige T. R. uit Oss is aangewezen als toebrenger van de dodelijke steken. De. man heeft niet bekend. Kort na de vechtpartij waren reeds een 19-jarige en een 25-ja- rige man aangehouden. Alle ge arresteerden wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Volgens de politie van Dor drecht, die in totaal veertig ge tuigen heeft gehoord, was de vechtpartij een gevolg van ru-l ries dl<gerdpr óp de betreif ende avond, fusseri Engelsen,.,Turken";, en Nederlanders' in Dordtse ca fe's hadden plaatsgevonden. De Engelsen zouden revanche heb ben willen halen in de-Rex-bar. Op het hoogtepunt 'van de vechtpartij heeft de eigenaar van de bar het licht uitgedraaid. Gebleken is dat in en buiten de bar gevochten is. Behalve de do-, delijk getroffen Engelsman hebben ook nog een Turk en een andere Engelsman steekwonden opgelopen. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De gearresteerde T. R. is een be kende van de politie. voedselprodukten, vastge legd in de Warenwet." Directeur H. Prins van de Rotterdamse Keuringsdienst van waren vindt dat noodzake lijk om de consument die een "gezond menu" wil, te bescher men. „We krijgen als Keurings dienst dagelijks te maken met allerlei vage kreten over "na tuurlijk" of „bijzondere kwali teit" op de verpakkingen. De huidige wet is volstrekt onvol doende om daar iets tegen te doen," aldus directeur Prins. Volgens hem moet de bewijs last voor het waarheidsgehalte van aanprijzingen bij de fabri kant komen te liggen. Prins: „Het komt nu voor, dat voedsel met het etiket "dieet" in de win kel ligt. De klant die een zout arm dieet moet volgen tippelt daarin. Maar het is lang niet ze ker of dat produkt wel in zijn menu past." De drang naar gezond voedsel bij de consument, waar de fa brikanten op inspelen, is vol gens Prins vanuit de reformhui zen ongebreideld naar de gewo ne winkel overgeslagen. „We hebben wel allerlei Warenwet ten die inhoud, gewicht, samen stelling en bewaartijd van ons basis-voedselpakket regelen. Brood, vlees en de meeste melk- produkten hebben we goed on der controle. Maar bij allerlei afgeleide eet- en drinkwaren staan we mach teloos. Er is geen wet die bij voorbeeld de kant- en-klaar- maaltijden aanpakt Op een pak vla moet wettelijk een inhouds opgave staan. Maar voor een melkprodukt als pudding is niets geregeld." De Rotterdamse Keurings dienst vindt dat het misbruik van verwarrende gezondheids- claims te hoog uit de pan is ge rezen. „Duidelijkheid is van zó groot belang voor de consument en de bonafide producent, dat het algemeen verbod in de Wa renwet er met voorrang moet komen," aldus de dienst In het nieuwe ontwerp voor een warenwet dat het parle ment nog moet behandelen, komt zo'n verbod echter niet voor. Directeur Prins vreest dan ook, dat het probleem nog jaren zal slepen. t "«Ktll >0»t| STRAATSBURG - De rivier de Rijn heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 5,8 miljoen ton zout ons land binnengebracht. Dat is meer dan ooit tevo ren. Een woordvoerder van de stichting Reinwa- ter in Amsterdam maakte, dit bekend aan de voor avond van de tweede in terparlementaire Rijn- conferentie in Straats burg. De Nederlandse delega tie op de conferentie, die morgen en woensdag ge houden wordt, is van plan een zo groot mogelijke druk uit te oefenen op Frankrijk, dat het in 1976 door de Rijnoeverstaten ondertekende zoutver- drag nog steeds niet heeft geratificeerd. Zonnige perioden en mogelijk ®en bui. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Middag- temperaturen rond 22 graden. .Matige, aan de kust krachtige zuidenwind. "»n*i op onder 05.29 21.48 maan op onder 08.43 (géén onder nummer) Vraag naar de afd. abonnee-senrki maandag t/m vrijdag tol 19.00 uur zoferdag tof 16.00 uur Zie oak adressen op de strippogino (Van onze redactie buitenland) DAKAR De premier van Mauretanië, luitenant-kolonel Achmed Ould Bouceif, is giste ren omgekomen bij een vlieg ramp die behalve hem nog II andere inzittenden het leven ge kost heeft Bouceif was zondagochtend vanuit de Mauretaanse hoofd stad Nouakchott met enkele me dewerkers naar Dakar, de hoofdstad van Senegal, vertrok ken voor een bijeenkomst van de Economische Gemeenschap van Westafrikaanse staten EOWAS. Doordat er in Dakar een zandstorm woedde, kon het vliegtuig daar echter niet lan den. Het vliegtuig bleef rondcirke len, totdat het radiocontact plot seling werd verbroken. Later werd het wrak teruggevonden in zee voor de Senegalese kust. Geen van de inzittenden had de ramp overleefd. De 45-jarige Bouceif, die alge meen als de "sterke man" van Mauretanië werd beschouwd, kwam begin april aan het hoofd van een nieuwe militaire rege- ring, die krachtige maatregelen nam tegen de oppositie die het bewind van president Moestafa Ould Salek aanvocht. Hij was een voorstander van de harde lijn tegen het Poiisario Front, dat met Marokko en Mauretanië in een oorlog is gewikkeld om het bezit van de westelijke Sa hara. jssSÉÈË - Een O Zie ook pagina 7 WASHINGTON jurist die op last van de Amerikaanse regering nagaat hoe het zit met le ningen die zijn aangegaan door het pinda-concern van de familie Carter heeft bepaald dat de hele boekhouding van dit be drijf moet worden over legd. Dat melden enkel kran ten in de Amerikaanse hoofdstad. De opdracht tot het openen van de boeken is volgens deze balden op het Witte Huis afgegeven door de advo caat Paul Curran aan de juridische adviseur van president Carter, Robert Lipshutz. Carter is voor 63 pro cent eigenaar van het pinda-bedrijf. Hij heeft echter toen hij president was. maatregelen geno men om te voorkomen dat hij ervan beschuldigd zou kunnen worden als za kenman te profiteren van de macht die hij als staatshoofd heeft. Carter heeft gezegd dat hij niets weet van illegale praktijken in verband met aan zijn bedrijf ver strekte leningen. Ook heeft de Amerikaanse president toegezegd vol ledig te zullen meewer ken aan het onderzoek. DEN BOSCH Een actie groep die zich tegen kerne nergie keert heeft zaterdag op de Markt in Den Bosch een brief verspreid die het doet voorkomen alsof de ge meente overweegt een nu cleair bedrijf in Rotterdam vergunning te geven ker nafval op te slaan op een in dustrieterrein in Den Bosch. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het om een vervalsing. Burge meester van Zwieten van Den Bosch en twee wethou ders die in de brief genoemd worden hebben ontkend dat de gemeente in onderhande ling is met een nucleair be drijf. Burgemeester en wethou ders bespreken vandaag of er een intern onderzoek komt naar de herkomst van het briefpapier van de ge- meente. KOEWEIT De „Arabische raad voor muziek en muzikale compositie" is volgens het Koe weitse blad Al-rai Al-aam van plan de uitzending via de ether te verbieden van werken van de vermaarde Egyptische musicus Mohamed Abdel Wahab. Dit omdat Wahab de politiek van president Sadat steunt. De raad, die in Bagdad zetelt, verwijt de musicus het Egyptisch-Israëli- sche vredesverdrag te hebben bezongen in een van zijn laatste werken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 46-jarige RET-controleur L. Osseweijer is gisteravond in het metro-station onder het Centraal Station in zijn nek en bovenlip gestoken nadat hij twee vrouwen voor een zakkenroller had gewaar schuwd. De man moest in het Dijkzigt- ziekenhuis worden behandeld, maar kon later op de avond weer naar huis. De man die hem stak, de 21-jarige Rotterdammer W. H. werd gearresteerd. Controleur Osseweijer liep met twee collega's in het metro station en zag hoe H. een poging deed twee vrouwen te bestelen. Hij waarschuwde de vrouwen door te roepen: „Pas op, een zakkenroller." W. H. nam dit niet en liep naar de controleur toe waarna de twee slaags raakten. Terwijl Osseweijer probeerde H. uit het metro-station te werken, greep deze plotseling een mes en stak toe. TOKIO Alle 57.000 benzine stations in Japan moeten voort aan op zon- en feestdagen geslo ten blijven. De afgelopen zon dag is ongeveer de helft van de benzinestations al dichtgeble- ven. De Japanse regering had dit aanbevolen. Japan is wat olie en benzine betreft geheel aangewezen op de import. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 43-jarige Vlaardinger P. N. van Andel is vanmorgen bij de spoorweg overgang op de Kandelaarweg in de Oost-Abtspolder met zijn auto gegrepen door de Intercity- trein Den Haag-Rotterdam, De man werd met hoofd- en been letsel naar het Vlaardingse Zie kenhuis vervoerd, volgens de politie is er geen levensgevaar. De automobilist passeerde met zijn auto een andere perso nenauto die voor de met knip perlichten beveiligde overgang stond te wachten. Door de klap werd de trein dusdanig bescha digd, dat deze moest worden weggesleept Het treinverkeer in de richting Rotterdam moest tot negen uur worden omgeleid. (Van onze correspondente) BUECKEBURG - In het Westduitse Bückeburg be gint vandaag het proces te gen zes neo-nazi's die er on der meer van worden ver dacht in februari vorig jaar een Nederlandse militaire bewakingseenheid op de Lüneburgerheide te hebben overvallen. Daarbij werden vier machinepistolen buit gemaakt. Het is de eerste keer dat in West-Duitsiand rechtse extre misten terecht staan wegens het vormen van een terroristische vereniging. Het proces vindt plaats bin nen de muren van de gevange-, nis van Bückeburg, dezelfde plek waar vier jaar geleden de Nederlander Ronald Augustin werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de activiteiten van de Rote Armee Fraktion. Augustin is sinds 12 dagen in hongersta king. Zie verder pagina 7. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kora u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Naam: Adres Postcode Stuur Het Vrije Volk naar Plaats: Soort abonnement: o kwartaal jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: ■Adres: Postcode: Plaats: Kleur: o rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder .?an: nie Voikl Antwoordnummer 1579, .5000 VB Rotterdam. V ■t ■l ||;t if 'i IV v tV !/ft!

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1