H Wervelstorm trekt razend door Betuwe Explos Minder straf Maasland gaat paarden remmen Brams red 'Prik Verhoging loon moet! SLAAPKAMERS Cruijff geen garantie sterprijsjes. 79- mode 1(1 1 I II I Ludwina: iht II Wr Gevilde kadavers in vaart Arafat: Nederland] bovenaan WIJ sen abonnee, u een unieke iianddoek. Elton John: Tsjaikowski t Mini-vandalen swsai bi Koeler INFORMATIE OVER REZORtlNG: mmm£ Donderdag 31 mei 1979 34e jaargang no. 9789 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DE BILT Als een uiterst natte wervëlstorm is vannacht een zwaar onweersgebied over het zuiden van ons land geraasd. Vooral de Betu we bood vanmorgen vroeg een beeld van omgewaaide bomen, ondergelopen straten en vol water staande kel- ijèr. Het Gelderse plaatsje Haatten kreeg- een waar bombardement van brokken" ijs vaakf'met een door snee van vier centimeter te'Vèrduren. Vanmorgen lagen de plaatselijke sloten nog vol ijs. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Benzine wordt aanmerkelijk duurder binnenkort. Over de preciese hoogte van de nieuwe benzineprijs wordt op het ogenblik on derhandeld door de mi nister van Economische Zaken en de oliemaat schappijen. Ook andere olieprodukten zullen rond 1 juni in prijs stijgen. Oorzaak is de prijsont wikkeling van ruwe olie in de maand mei, waarbij op de vrije Rotterdamse markt explosieve stijgin gen zijn opgetreden. KV fe? l y (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Blijdorp-dierenverzorger Bram Bandel (op foto) en zijn vrouw Jannie hebben ervoor gezorgd dat een pasgeboren en door de moeder versto ten Afrikaans stekelvarken in leven is gebleven. wandmeubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keua.Fabrlekstoonzalen industriegebouw, Goudseslngal 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Bel 010- 14 74 00 Sexfilms huren? 6 voor 27,50 j. 4 "3 Sporadisch Zeer ruime kollektie modieuze regenmantels. !n vele kwaliteiten en alle aktuele kleuren. Maten 36 t/m 48. O :r k .1,4 'Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. ,3000 VB Rotterdam, sstSBiiBniraBBSistaaBana J[ w w A HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Bij Tuil in de Tielerwaard sleurde de onweersstorm vannacht een grote caravan vijftig meter mee De woonwagen werd totaal vernield. continentale lucht botste op een koufront vanuit zee. De storm trok over Brabant, Gelderland en een deel van Zuid-Holland om pas boven de lijnAmsterdam-Zwolle af te zwakken. Een tweelingbroertje van dit noodweergebied vormde zich boven zuidoost (Engeland. Daar zorgden de slagregens voor een chaos op wegen en spoorlij nen. Op sommige plaatsen stond het water twee meter hoog. Minstens drie mensen kwamen Het KNMI in De Bilt zegt dat de onweersbuien een welhaast tropisch karakter hadden. In de tot zeventien kilometer hoogte opgestapelde wolken vormden zich brokken ijs, die daarna zeer snel als grove hagel naar bene den kwamen. t-rr rKST' 21 -v Benzine-en olieprijs gaat spoedig omhoog Eén van de belangrijkste olie producerende landen, Libië, heeft gisteren weer besloten tot een straffe verhoging van de prijs van ruwe olie. Libië vraagt nu het record-bedrag van 21 dollar per barrel, een vat ruwe olie van 159 liter. Dat betekent dat de afgelopen drie maanden een prijsstijging van 50% is doorgevoerd. Voor de prijs van de Neder landse olieprodukten wordt een formule gehanteerd die voor een deel wordt beïnvloed door de ontwikkelingen op de vrije Rot terdamse markt - de grootste vrije markt ter wereld - en voor een ander deel door de prijsstel ling van OPEC-landen. De prijsverhoging voor Ne derlandse benzine kan nog iets meevallen vergeleken met die in andere landen, omdat wij al duurdere benzine verkopen dan de Westduitsers. Dat geldt niet voor een ander olieprodukt, stookolie, dat in Nederland veel goedkoper is dan elders. Twee Amerikaanse maatschappijen,- hebben hun Nederlandse afnemers" al l^ten .weten niet aan alle verplichtin gen te kunnen voldoen. Toch zegt een Shell-woord- voerder dat er geen enkele re den voor paniek is. Als er al pro blemen komen merken we dat pas de komende winter, omdat de wintervoorraden nu minder snel worden aangevuld dan nor maal. Het weerstation in Culemborg heeft een hoeveelheid neerslag gemeten van 64 millimeter bin nen een paar uur. Voor de gehe le maand mei is 52 millimeter een normale hoeveelheid. Het onweersgebied vormde zich boven Belgie, waar warme DEN HAAG Ludwina Jans sen (26) die in Israel zes jaar moest uitzitten wegens steun aan een. terreurorganisatie, heeft strafvermindering gekre- gen. De Israëlische regering heeft haar straf verminderd tot viereneenhalf jaar. Tegelijker tijd heeft Israèl.de vijf jaar die de Amerikaanse Terry Fleener kreeg voor dezelfde activiteiten, tot tweeeneenhalfjaar terugge bracht „De maatregel moet worden gezien als een welwil lend gebaar jegens Egypte," al dus de begeleidende Israëlische verklaring. MOSKOU - De Britse popster Elton John heeft gisteravond tijdens zijn concert in Moskou zijn fans verrast met Tsjai- kowski's Eerste Pianoconcert Hij besloot hiermee een toernee door de Sowjet-Unie die hij zelf als „sensationeel" omschreef. „Het publiek sprong van de stoelen, schreeuwde en klapte vrijwel de gehele voorstelling. Dit is het meest gedenkwaardi ge moment van mijn hele le ven", zei Elton John na zijn con cert Vannacht nog buien en tem peraturen rond 11 graden. Ook enkele mistbanken. Overdag droog met zonnige perioden en temperaturen van 23 graden. Aan de kust mogelijk koeler: omstreeks 17 graden. 1 juni zon op onder 0526 21.49 maan op onder 11.41 01.36 om het leven. Naast de Betuwe, waar onder meer een woonwagen vijftig meter door de storm werd mee gesleurd, en totaal vernield werd Eindhoven het zwaarst ge troffen. Daar strandden 25 auto's op een ondergelopen uit valsweg naar Nijmegen. Een spoortunnel kon het water niet meer verwerken, waardoor er een stadsbus en twee auto's in kwamen vast te zitten. In Eindhoven trad ook een groot aantal alarminstallaties in werking. De brandweer moest de hele nacht hulp bieden bij ondergelopen kelders en over stróómde rioolputten. De kern van het onweerge- bied is vlak langs Rotterdam ge trokken, waardoor de brand weer hier maar enkele malen hoefde uit te rukken voor on der-gelopen dakgoten. Het KNMI verwacht voor vannacht nog wel onweers buien, maar met meer op zo gro te schaal als vannacht Er is koelere, maar droge lucht in aantocht. HOOGEVEEN In de Hooge- veensche Vaart is een groot aan tal kadavers van dieren gevon den, waarvan de meesten van vacht of veren waren ontdaan. De politie vermoedt dat een ille gale preparateur zich uit angst voor ontdekking op deze manier van de dieren ontdoet. Onder de dode dieren zaten honden, valken, gaaien, een bunzing en enkele vossen. De politie stelt met een dierenarts een nader onderzoek in naar de ze slachtpartij. "st/SS's V 4 1 ik 'V (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND Niet de auto's, maar paarden geven de politie van Maas land de grootste hoofdbrekens. Her haaldelijk, zo is ge bleken, wordt het lokale politiever- bod, dat paarden binnen de bebouw de kom njet harder mogen lopen dan in kalme draf, gebro ken. Naar aanleiding van klachten van inwoners in Maas land wil de politie gaan optreden te gen paardenrijders die de maximum- paardensnelheid overtreden. Een in woner kreeg on langs nog de schrik van zijn leven toen hij bijna omver werd gelopen door een over het trottoir galopperend paard. Ook zijn er pro blemen met vooral jonge onervaren ruitertjes op pony's die hun paardjes c niet in toom kunnen 1 houden en dan ineens plotseling tussen het autover- keer terecht komen. - Dit gebeurt nog wel eens wanneer de pony's schrikken van een stuk. waaiend papier of plastic. Gevaar i, treedt dan op voor (f zowel de kinderen V als voor de overige 5 verkeersdeelne- mers. - |f De gemeente Maasland is met een aktie begonnen er vooral bij de ouders op aan te dringen de kinde- ren erop te wijzen op die plaatsen te f gaan rijden, waar ze zo min mogelijk I1 hinder opleveren^;;, voor het verkeer. v'f Zeven weken lang hebben ze het diertje in huis gehad. De eerste tien dagen moest het ieder anderhalf uur de fles heb ben, óók 's nachts! Daarna moest het dier langzaamaan aan zijn eigenlijk voedsel, groenvoer, wennen. Bram Bandel, vrouw en dochtertje kunnen trots zijn op het resultaat van hun werk. Maar de dierenverzorger zegt GRONINGEN - De Gro ningse ambtenaar Cor Snoek, die vindt dat hij ge noeg verdient en geen loonsverhoging wil accepte ren, moet dat van de Gro ningse ambtenarenrechter toch doen. Volgens de rechter komt Snoek, die werkzaam is bij' het Electriciteitsbedrijf Groningen-Drenthe, in ieder geval in aanmerking voor loonsverhoging in de vorm van periodieke verho gingen. Snoek had protest aangetekend tegen de lei ding van het bedrijf. Door de verhoging af te wijzen zegt hij mee te doen aan energiebesparende maatre gelen. De dagelijkse leiding van energiebedrijf kon vanwege administratief-rechtelijke overwegingen niet op het verzoek van Snoek ingaan. (gééfl onder nummer) Vraag naar de afd. obonnee-smke maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook adressen op'de strippagina Bali. Olm St. Schiedam. Tel. 010-267126 Geopend v. 1018 u. Dood. koopavond. leg.vereist. (Van onze sportredactie) BOSTON Dat het ten koste van heel veel geld binnenhalen van een vedette als Johan Cruijff ook in het Amerikaanse voetbal geen garantie voor klin kende overwinningen betekent, ondervond Los Angeles Aztecs gisteren in de uitwedstrijd tegen New England Tea Men In Bos ton. Met een niet geheel fitte Cruijff (hij heeft last van z'n rug) verloor de ploeg van Rinus Micheis met 1-0 door een doel punt van de Algerijn Salif Kei- ta, 17 minuten voor tijd. Er wa ren slechts 5894 toeschouwers afgekomen op Cruijff c.s. het eerlijk: "Mijn vrouw heeft er het meest aan gedaan. Zij was tenslotte de hele dag thuis." De opvoeding van het dier is zonder al te veel schrammen verlopen. Stekelvarkens kunnen inderdaad gemeen steken. Een gemsbokje uit de dierentuin van Wuppertal stierf onlangs toen het een pen van een nijdig ste kelvarken precies in de hart streek kreeg. BEIROET In een vraaggesprek met een Nederlandse journalist heeft PLO-leider Jas- ser Arafat dreigende taal geuit aan het adres van Nederland. Als het Nederlandse beleid ten opzichte van het Mid den-Oosten niet "even wichtiger" wordt, zo zei hij, zal het Pala- stijnse Bevrijdings front "maatregelen" nemen. Nederland staat vol gens Arafat "bovenaan de lijst" van landen in Europa die "de agressie tegen de Palestijnen en de Arabische landen" steunen. Iemand die logisch dentk, aldus de PLO- leider, kan de houding van Nederland ten op zichte van het Midden- Oosten niet rijmnën met het feit dat de grootste olieraffinade rij in dit land staat en dat deze raffinaderij Arabische olie nodig heeft. .'it. Weduwe eist 30 miljoen na Chicago- ucr ramp f (Van een onzer verslaggevers) NEW YORK/SCHIPHOL - Bij de Amerikaanse luchtvaart maatschappij American Airli nes beginnen na het geruchtma kende vliegtuigongeval bij Chi cago, nu de schade-claims bin nen te stromen. De duurste claim tot dusverre is die van een weduwe van eén van de 271 bij de luchtramp ge vallen slachtoffers. Ze eist een bedrag van ruim 30 miljoen gul den. Over heel de wereld zijn luchtvaartmaatschappijen in tussen klaar met het uitvoeren van de tweede aanvullende controle op de motorophanging van hun DC-10 toestellen. Bij geen van de zeven KLM DC-10's zijn gebreken geconstateerd. Ook de vier DC's-10 van Marti nair - nagezien op Schiphol (2), Singapore en Manilla - zijn in orde bevonden. Soortgelijke controles hebben bij een DC-10 van Japan Airli nes wel gebreken aan het licht gebracht. Het toestel miste een vitale bout, terwijl twee bouten m de motorophanging slijtage vertoonden. Bij de Westduitse Lufthansa zijn bij twee toestel len „onbeduidende bevindin- rj gen" ontdekt De veiligheid zou hierbij niet in het geding zijn geweest. In navolging van richtlijnen van de Amerikaanse lucht vaartdienst zullen de KLM en Martinair voortaan hun DC-10 na iedere 100 vlieguren of bin nen 10 dagen op de motorophan- gmg inspecteren. Amerikaanse vliegveiligheids-inspecteurs be ginnen inmiddels enigermate te twijfelen aan de verklaring dat een gebroken motorophangmgs- bout oorzaak is geweest van de Chicago-luchtramp. In dierentuinen wordt niet zo gek vaak met stekelvarkens ge fokt: directeur ir. D. van Dam: "Door die zeer scherpe stekels is het seksen moeilijk. Men waagt zich er met graag aan. Vandaar dat in heel wat dierentuinen of twee vrouwtjes of twee manne tjes rondlopen." Bram Bandel meent bespeurd te hebben dat in zijn gezin een "meisje" is grootgebracht. QUIMPER - Vijf kinderen in de leeftijd van drie tot zes jaar, die 's nachts van huis waren weggelopen, hebben vier loka len van hun school in de Breton se stad Quimper totaal ver woest. Ze vernielden een deel van de inventaris, besmeurden muren en vloeren met inkt, doodden een schildpad en twee papegaaien en beschilderden twee andere vogels. MS maakt mode betaalbaar m meer clan 51' voegingen Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen, s Het formaat is SObij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! i 4 ÏU Stuur Het Vrije Volk naar: Nefam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement:o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan- Naam: Adres: Postcode: .Plaats:.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1