J SCHIEDAM KRIJGT SPEEL-O-THEER 'IKKIE' Het jaar 1787 Onder BRIEF w AAR WETHOUDER Zijdeveld klappen voor op zijn broek moet hebben, staat op de acnterKam van de uitnodigingskaart. Die bevat een schetsje van Schiedam- noord met daarop de route naar het bouwterrein aange geven. Die route is alleen per auto te volgen en deels per fiets. Maar hoe iemand met het openbaar vervoer het bouwterrein kan bereiken, vermeldt de kaart met En dat valt ons nu tegen van een wethouder, die het etiket "autohater" heeft opgeplakt gekregen en zelfs wanneer dat etiket onterecht is, op zijn minst teitend staat als een voorstander van open baar vervoer. BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA VRIEND VRIEND, nieuw binnengekomen: ■Mi;, Donderdag 31 mei 1979 ^Spaansepolder VRY WILLIGE RS Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76. Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 HE. O JA, DE CARAVAN even na laten kijken op gebreken voor u op vakantie WEL ZO VEILIG VAN EEN" AANEEN' CORPS SCHIEDAMSCHE Zyne exercitiën verrichte en afvuurde, ïtf? TRfö&r 1784. De tweede helft van de 18e eeuw was een warrige periode voor Schiedam. Dat kwam in de eerste plaats doordat er toeitidoor de opkomst van de brandersindustrie een veran dering in de bevolkingssa menstelling plaatsvond. De oorspronkelijke Schiedamse (hervormde) vissersbevolking ging op een enkele uitzonde ring na nauwelijks in de bran derijen werken, dus er moes ten andere mensen voor het brandersvak worden aange trokken. Dat werden arbei ders uit de Zuidelijke Neder landen en vooral Duitsers. Er kwamen een hoop nieuwe mensen in Schiedam, wat tot spanningen leidde. "Het verschil tussen beide groepep lag voornamelijk in het feit, dat de import-arbei ders katholiek waren. Sommi gen van hen hadden succes en - Afeten zich in korte tijd op te wetteer tot eigenaars van branderijen. Dat wekte de af gunst; van de autochtone Schiedammers. Zij vonden de nieuwkomers rare jongens en Heten dat duidelijk merken. Relletjes en plunderingen wa ren aan de orde van de dag. Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM - Speel- 'goed Is duur. Kinderen krijgen het meestal in grote hozen tegelijk op hun verjaardag of met sinterklaas. Sommige kinderen hebben weinig of helemaal geen speel goed. Andere krijgen al leen speelgoed dat hun ouders mooi vinden en dat geen rommel geeft. Dat zijn enkele redenen waar om speelgoedjournaliste Marianne de Valck vier jaar geleden naar Zweeds en Engels voorbeeld in Arnhem een speel-o- theek opzette. Inmiddels zijn er daarvan al weer meer dan honderd in Ne derland. Eerstdaags krijgt Schiedam de speel- o-theek Ikkie. Voorlichting Robert Palmer, Devo, Kansas, E.L.O. Earth Wind and Fire, Mark Colby, Lee Clayton, Steve Crossman, Ted Nugent. Steve Hackett, Massada en nog veel meer. VANAF HEDEN OOK: Kettingen sjaaltjes Buttons met glitter opnaai emblemen schilderijen spiegeltjes van o.a. Kiss, Stones, Queen, Bob Marley, Status Quo, Meat Loaf, Elvis, Biondle, David Bowie, Bob Dylan. Geschrokken. Gehandicapten Hi Wi Ati Bastiaanse: „Ik ben er nogal van geschrokken te zien hoe weinig ouders samen met hun kinderen spelen." Maar TERZAKE: het gaat met om het gemeentelijk jargon of de feestelijke omlijsting in het Novotel (in overleg met de bouwonder neming Nevanco b.v. worden wij uitgenodigd) Feestelijke omlijsting is natuurlijk be leefder dan gratis zuipen op kosten van de gemeente, dus alia. Vreselijk samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6.60. Daarna beslis ik ai ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres. Postcode. Woonplaats. 1! Yolk 9aat- bokelweg 1ÓO Schiedam tel. 010-154540 'Ouders moeten Behelzende eenige voorgevallene byzon- derheden, by gelegenheid dat het ASSST- «F De arme Schiedammers wa rms pro-Oranje, voor de stad houder, Prins Willem V. Zij verweten het stadsbestuur dat het de macht teveel aan zich zelf wilde houden en dat het Patriotten {hier doelden ze op de rijke branders, die zich tot leden van het stadsbestuur op hadden gewerkt) naast zich duldde. In feite waren zij eigenlijk maar een beetje in het wilde weg aan "iet protes teren, uit afgunst, en uit ver- ontwaardigmg da< zij overal bulten werden gehouden. In feite zat het allemaal iets an ders in elkaar. 0e stedelijke regenten von den, dat zij regelmatig door de stadhouder in hun vrijheid van handelen werden aange tast en vonden daarin een re den tot verzet tegen Willem V. 06 „gegoede burgerij" {indus triëlen, kooplieden en andere, niet aan de stadsregering deelnemende burgers) had niet minder reden tot ontevre denheid. Aristocraten (regen ten) en Democraten (de gegoe de burgerij, die een grotere in vloed van het volk op de rege ring wilden) vonden elkaar in een anti-stadhouderlijk ver bond, de partij der Patriotten. Tegenover deze partij schaarde zich de Oranjegezin de partij, tot vie vooral de arme bevolking zich aange trokken voelde. Al deze tegen stellingen moesten natuurlijk tot een crisis leiden. In 1787 kwam het hoogtepunt èn de oplossing van deze crisis. Het Schiedamse stadsbestuur wil de zoveel mogelijk narigheden vermijden, omdat er in Hol land een burgeroorlog dreigde en Willem V een tegenaanval ondernam. Er werden vrijwilligers op geroepen om de prins bij te staan. Schiedam deed daar ook schoorvoetend aan mee, onder aandrang van het volk. De toestand in ons land werd kritiek, toen de vrouw van de stadhouder. Prinses Wilhelmi- na, bij Goejanverwellesluis de toegang tot Holland ontzegd werd. In Schiedam werd op dat moment echter veel meer aandacht geschonken aan het verbod om jenever uit te voe ren naar het leger van de stadhouder. De commerciële belangen wogen opeens veel zwaarder, men begon de pro testen tegen de prins in te to men; vooral de branders had den ineens niet zovee' zin meer in de anti-stadhouder- onderneming! Daar kwam nog bij, dat de Hertog van Brunswijk, de broer van Wilhelmina, de stadhouder te hulp schoot met een sterk Fruisisch leger, wat ook Schiedam enkele weken bezet hield. Toen de soldaten weg waren, barstten de onlus ten weer los en eiste het volk dat de voorheen anti-Oranje gezinde regenten werden af gezet Dat gebeurde echter niet Diezelfde regenten zwaaiden met een noodgang weer om naar de kant van de prins. Het volk wa~ teleurge steld. Ook de Democraten wa ren teleurgesteld en hielden zich voorlopig stil of vluchtten naar het buitenland. Ze moes ten wel. Erg lang-hoefden ze echter niet op hun revanche te wach ten, want een paar jaar later kwam de Franse Revolutie, die in ons land zijn weerklank zou vinden in de „Bataafse Omwenteling". HEN'RIETTE WERELT VAN ALDER- 'n fijne tijd beleef je in King's discotheek (onder de Amstelbron) 8ili. Dam 5j Schiedam lei 010 267126 Geopend» IQIBu Dond »oopa»ond leg vereist Een speel-o-theek is te verge lijken met een bibliotheek of discotheek. Kinderen kunnen er speelgoed lenen, er wordt voor lichting gegeven over spelen en speelgoed en ouders worden er gestimuleerd met hun kinderen te spelen. Initiatiefneemster van speel- o-theek Ikkie is kleuterleidster Ati Bastiaanse. „In de speei-o- theek komt alle speelgoed. Het wordt uitgestald in open lage kasten, zodat de kinderen zelf kunnen rommelen", vertelt ze. „Er zal voornamelijk ontwikke lingsspeelgoed zijn, zoals memo ry, lotto's, gevoelsspelletjes, ge- hoorkokers en veel speelgoed dat ook op kleuterschool aan we-, zig is zoals allerlei vormen. Me chanisch speelgoed zal er in mindere mate zijn, omdat kinde ren daar gauw op zijn uitgeke ken. Ook zullen er geen poppen en knuffeldieren zijn. omdat daarbij een grote kans bestaat dat kinderen zich er aan gaan hechten en dan krijg je allerlei toestanden bij het teruggeven." De voordelen van een speel-o- theek zijn velerlei. Ati Bastiaan se: „Het komt nog voor dat kin deren geen of weinig speelgoed krijgen en zich dood vervelen. Blijkbaar hebben hun ouders geen geld of geven ze het liever ergens anders aan uit. Een mo tief dat je dan vaak hoort is: mijn kinderen spelen wel op school. Die mensen zien de kleu terschool nog als een verblijf plaats voor kinderen waar ze kunnen spelen. In de speel-o-theek komt ook speelgoed dat helemaal niet te koop Is in speelgoedwinkels. para 20 Sshfed*«n tel: 251739 Verder willen we voorlichting gaan geven over speelgoed. De laatste jaren is bij voorbeeld houten speelgoed erg in de mode. Het is degelijk en het ziet er mooi uit voor volwassenen. Maar kinderen hebben liever kleuren. Dat houten speelgoed is te eenzijdig. Kinderen moeten ook contact krijgen met andere materialen. Er komen voorlichtingsavon den onder ande'*» in november met het oog op sinterklaas. We gaan een boek maken met plaat jes van het speelgoed dat we hebben. Daar komt een beschrij ving in van het materiaal, een uitleg hoe je het kunt gebruiken en een vermelding van de kost prijs. De speel-o-theek'moet een koffiehoekje krijgen. Dat is erg belangrijk. De ouders kunnen er met elkaar en met de leidsters praten over opvoedingsproble men, terwijl hun kinderen rustig spelen. Voorlichting zal ook miskopen kunnen voorkomen. Nu geven ouders nog te vaak grote bedra gen uit aan speelgoed dat hele maal niet aantrekkelijk is voor kinderen. Het voordeel van een speel-o-theek is dat je eerst kunt kijken hoe gauw een kind met een stuk speelgoed is uitge speeld. Dat hoef je dan met aan te schaffen. De speel-o-theek heeft ook voordelen wanneer een kind in een bepaalde periode zit, dat het alleen maar wil puz zelen of met «instructiemate riaal wil spelen. Het is dan fijn dat het naar de speel-o-theek kan gaan en hupprkee weer een puzzel kan lenen." Ontstaan er nooit proble men, wanneer kinderen het ge leende speelgoed moeten terug geven? Ati Bastiaanse: „In het begin dacht ik dat zelf ook. De erva ring elders is, dat het niet zo is. Natuurlijk gebeurt het wel eens een keer dat een kind gaat hui len wanneer het iets moet terug geven. Maar als je het kind ge lijk duidelijk maakt, dat het speelgoed van iedereen is en dat het geleend wordt, geeft het te ruggeven geen problemen. En je bent dan tegelijk bezig met een stuk sociale opvoeding." De speel-o-theek zal op zater dag-, zondag- en woensdagmid dag alsmede op donderdagavond geopend zijn. De zondagmiddag wordt een speciale middag. „We willen dan ouders stimuleren om met hun kinderèn te spelen", vertelt Ati. „Mijn ervaring is dat ook ouders die hun kinderen voldoende speelgoed geven, ge neigd zijn te zeggeft: ga maar in je kamertje spelen. Ik ben. er nogal van geschrokken hoe wei nig ouders met hun kinderen sa menspelen Op zondagmiddag willen we aat gaan stimuleren. Als er thuis wegens ruimtegebrek niet ge verfd kan worden, kan dat in de speel-o-theek wel. We hebben ook een zand- en watertafel en een schoolbord. Er kan gekleid worden en we gaan gezamenl.;1' spelletjes doen." De speel-o-theek Ikkie ncht zich op kinderen van 0 tot 12 jaar. Het lidmaatschap gaat vijf gulden per jaar bedragen en per speelgoed wordt 50 cent tot één gulden pes drie weken gevraagd. Alleen bij inschrijving moeten de o Jers meekomen, dat hoeft iv wanneer er geleend wordt. >i -.peel-o-theek Ikkie krijgt de v orm van een stichting en zij zal zich aansluiten bij de landelijke Stichting Speel-o-theek Neder land te Amsterdam. Op dit moment is Ati Bas tiaanse oezig met het zoeken naar een geschikte ruimte, het krijgen van steun van Schie damse groepen, het verzamelen van speelgoed en het regelen van de t inanciele exploitatie. Het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton heeft al een subsi die toegezegd van 10.000 gulden op voorwaarde dat de gemeente een ruimte ter beschikking stelt of een startsubsidie geeft. Wan neer de samenwerking met Myosotis, een Schiedamse club voor geestelijk gehandicapte kinderen, rond is zullen ook an dere fondsen worden aange boord, Het geld zal hoofdzake lijk gebruikt worden voor de aanschaf van speelgoed zoals ontwikkelingsspeelgoed en goed houten blokkenkistcn. Ook goed tweedehands speelgoed 'krijgt een plaatsje ln de verzameling. Naar schatting zal er een bedrag van 15.000 gulden nodig zijn voor speelgoed gaan kopen ET is wethouder Zijde veld een genoegen ons uit te nodigen aanwezig te zijn bij het siaan van de officiële paal (of het de eerste is, ver meldt de uitnodiging niet) op 8 juni voor de 304 woningen, in deelplan IA m het uitbrei dingsgebied Woudhoek- noord. Daarna wordt de ge- beurtenis enigszins feestelijk omlijst in het NovoteL Stichting De Trechter. Wie een steentje wil bijdragen tn de vorm van speelgoed of een circa 400 nieuwe stukken speel goed In Ikkie komt ook aangepast speelgoed voor gehandicapte kinderen Eigenlijk bestonden er ai lang speel-o-theken voordat Marianne de Valck haar speel- o-theek opzette. Oudervereni gingen van gehandicapte kinde ren en ziekenhuizen hadden vaak al een speelgoeduitleen georganiseerd, omdat aangepast speelgoed erg duur is. Overigens betekent de aanduiding „aange past speelgoed" met altijd dat het speciaal geconstrueerd is Speelgoed voor geestelijk ge handicapte kinderen zal vaak hetzelfde zijn als dat voor niet- gehandicpaten; alleen zullen ge handicapte kinderen er pas op latere leeftijd mee spelen Het vinden van een geschikte ruimte is een struikelblok. Ideaal zou een winkel m het cen trum zijn (AU zou graag de voormalige njwielwinkel van Popptzijn aan de Hoogstraat hebben). Wanneer het wijkcen trum Noord klaar is, bestaat er een mogelijkheid daarin een ruimte te huren Steun van Schiedamse groe pen komt op gang De Rooit* Vrouwen in de Partij van de Ar beid zonden al een adhesiebetui ging, terwijl een soortgelijke on dersteuning is toezegd voor Vrouwen soos Vrommes en IE DEZE uitnodiging heeft opgesteld, verdient een fikse tik op zijn broek en wethouder Zijdeveld lijkt de eerst aangewezene om deze schrobbering in ontvangst te nemen. We zullen bet maar niet hebben over de geheim taai die gebruikt wordt zoals de uitdrukking "deelplan IA". Wat een plan is, w<-*en de meeste mensen nog el, maar-het woordje "deelplan" wordt al wat onduidelijker en wat dat IA erbij doet, zal de meeste mensen helemaal raadselachtig voorkomen. steunbetuiging, wordt verzocht contact op te nemen met Ati Bastiaanse, Noordvest 59, tel 285229. - Wat mnd je van speelgoed- winkels Ati Bastiaanse: „Een van de vreselijkste winkels voor een kind. Kinderen mogen er met spelen en ze mogen mets uitpro beren. Speelgoedwinkels zijn commercieel. Ze gaan ervan uit dat de ouders kiezen. Het speel goed staat tn rekken tot het pla fond opgestapeld Het personeel is vaak niet bekwaam. Het weet alleen iets van het speelgoed via de vertegenwoordiger, en kan geen goede voorlichting geven. Ah je wat vraagt kijkt het op het doosje. Meer weet het met' - Is de speel-o-theek een con current? Ati Bastiaanse: „Speel-o-the- ken zijn geen concurrent van speelgoedwinkels, juist omdat ze veel speelgoed hebben dat niet in speelgoedwinkels verkrijgbaar is. Ik hoop met dc speel-o-theek te bereiken dat ouders wat ge richter en kritischer speelgoed gaan kopen." Stuur de bon volledig ingevuld m een open envelop zonder postzegel aan Het Vnj» Volk. Antwoordnummer 1579.3000 VB "otterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3