TIEN JAAR DE SPALAND RUITERS Burgers in het Mussolini-tijdperk COIOP 3 fbent Uzelf Wat en waar Midnite Records Goes Disco met Cliff Worrel Bedankt Arie g. POUTtfK WÏZ& extra RWl HVV-Bijlage Schiedam Extra pag. 3 Jacques van Lint: „Dat wordt zaterdag een fijn con tours." Foto rechts: Een deel van de Spaland Ruiters in actie. Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM De Spaland Ruiters, de landelijke rijvereniging en ponyclub, heeft in de afgelopen tien jaar bewezen levensvatbaarheid te hebben. Na een be scheiden begin met slechts enkele leden, is de vereni ging uitgegroeid tot een club van 85 leden met een |igen stal aan de Kerkweg in KetheL i-SAssfy v*f* Snel Senta Berger m Christian B&womm in "Duistere trekken der bourgeoisie" Instruktie Annemiek van de Marei, rechts, en Helene Sigmond geren bij De Spaland Ruiters instructie. Opleiding Wat u graag wilt gebeurt. Daarom is bij C00P de keus zo groot (ook in. 't dagvers) en zijn de prijzen zo laag. Dus doet u duidelijk méér met uw geld.' föhn Worrel Van onze medewerker Peter van Kluijven „Met trots presenteren wij de eerste single van de uit Zuid-Amerika afkom stige donkere zanger Cliff Worrel, die met deze sing le zeker de harten van „music-mindéd" Europa en In het bijzonder Ne derland «al weten te ver overen," Aldus begint de begeleidende biografie bij de laatste Midnite-Record productie „Get Closer" van Cliff WorreL ill "I if s «VW h. -V V. x "s "A... A -L -X vav -.NX XV x\V v *«>v*ÏSv s^. - »\*T. Ax Groot concours sportpark area Jft u V - u. A "N" x rwïl •JNvx -. "Atesv. x' Jv.y v •Daarmee wil niet gezegd zijn dat De Spaland Ruiters een Kc- Mielse vereniging is. Maar bet is jjtu eenmaal zo, dat Kethel. hoe- j*el zeer bescheiden, nog steeds dat landelijke karakter draagt, tgsardoor het mogelijk is om een Sport zoals het paardrijden, daar ld beoefenen. -Tien jaar bestaat De Spaland Ruiters en dat feit wordt zater dag in het sportpark Harga ge vierd met een jubileum B-con cours voor paarden en pony's. Op het parkeerterrein zal een programma worden afgewerkt dat zal bestaan uit dressuur voor paarden en pony's, een spring concours, bestgaande paard en een parade. I Er hebben zestien verenigin- tgen ingeschreven uit het Kring- verband Delfland, die, zoals ver wacht mag worden, hun beste deelnemers naar Schiedam zul len sturen. „Wij verwachten erg veel van dit concours", zegt Jac ques van Lint, die in de organi satie zit van. het te houden con cours. De nog korte geschiedenis van De Spaland Ruiters is snel ver teld. Zoals bij zoveel verenigin gen het geval was, is ook De Spaland Ruiters ontstaan uit een klein groepje mensen, kinderen vooral, die met hun paard het landelijke Kethel optochten. De ouders steken in zo'n geval de hoofden bij elkaar en er is opeens een dub. Moeilijker was m (Door TJITTE DE VRIES) PASSAGE - Veel filmver tier deze week in Schiedam: in het grote theater wordt el- -rke middag om 2 uur in het kader van het Schiedamse stripgebeuren „Naar het le ven getekend?" de tekenfilm LUCKY LUKE EN DE BAL LADE VAN DE DALTONS i* Vertoond, een nogal ouder wets, maar vakkundig gete- kende hoofdfilm, hoewel op 1 een soms belachelijke wijze In het Nederlands nagesyn chroniseerd. In de avondvoorstellingen wordt de spektakelfilm CRASH vertoond, een nogal ongeloofwaardig griezelge- val over een oud vrouwtje met geheugenverlies wier man het via occultie toestan den op haar leven voorzien heeft CINEMA BIO - In dit sfeervolle, kleine bioscoopje wordt in de avondvoorstel lingen een uitstekende Ita liaanse film vertoond: DUIS TERE TREKKEN DER BOURGEOISIE (Ritratto di Borghesia in Nero) van Toni- na Cervi met Ornella Muti, Senia Berger en Capucme, naar het beroemde verhaal „De Pianolerares" van Roger Peyrefitte. Cervi maakte een erg sfeervolle verfilming van dit beroemde verhaal waarin een jonge componist in de betere kringen wordt geïn troduceerd door een knappe pianolerares. De jongeman is bevriend met de zoon van de planole rares, die als oudere vrouw het knap te pakken krijgt van de knappe veelbeloven de musicus. Maar de jonge componist voelt zich al gauw vertrouwd In de rijke fascis tische kringen, die er voor zorgen dat de pianolerares op tijd wordt „uitgeschakeld" als de vrouw middels ano nieme briefjes probeert een verloving tussen de jongen en een njk meisje uit deze kringen te voorkomen. Tonino Cervi serveert ons roiiisnliék, geen suikerzoete, maar giftig-bittere roman tiek. Cervi heeft veel gevoel voor details, een goed inle- vengsvermogen in karakters en een talent voor drama: maar dan wel drama die hij op zijn eigen wijze in beeld wilde brengen. Drama van de leegheid, van de emotio nele armoe. Het drama van de machthebbers en smaak makers in het Italië van Mussolini. het om een onderkomen te vin den. Maar ook daar is Kethel goed voor. Op de hoek van de Kerk weg en de Groeneweg kwam een stuk land vrij en De Spaland Ruiters kon dit huren van de ge meente. „Maar de club had zo'n aantrekkingskracht," zegt van Lint, „dat we nu een wachtlijst hebben want er zouden stallen bij moeten komen. Verder is er een tekort aan weide want een paard moet kunnen lopen." Hoe dat gebrek moet worden opgelost weet men bij De Spa land Ruiters nog niet want ruimte is moeilijk te krijgen en zeker in Schiedam. Hoewel opgezet als een puur recreatieve vereniging, wilden de jongens en meisjes op den duur wel eens wat anders dan in de eigen bak op hun paard of pony rijden. Er werden onder linge wedstrijden gehouden en langzaamaan werd ook een krachtmeting met andere ver enigingen op touw gezet Maar paardrijden moet je Ie* ren. „Daarom dat wij een paar fijne instructeurs hebben," zegt Jacques van Lint Hij roemt de inzet en de bekwaamheid van Annemiek van de Marei uit Ber- kel, Helene Sigmond uit Schie dam en Han de Graaf uit Poor- tugaal. „De drie geven uitstekende in structie. Kijk, recreatief paard rijden staat voorop, maar de le den wilden .ook wel eens aan wedstrijden deelnemen. Nou, dan moet je niet zelf gaan pio nieren, maar naar instructeurs zoeken zegt Van Lint. Annemiek van de Marei, in het bezit van het grote diploma na vier jaar een opleiding te hebben gevolgd, verdeelt haar tijd tus sen instructie geven aan de Spa land Ruiters en haar eigen ver eniging De Olde Barnevelt Rui ters. „Ër zit aardig materiaal bij", zegt Annemiek. ..Er is na tuurlijk een duidelijk verschil tussen een recreatieruiter en een wedstrijdruiter Daar werken wij nu aan bij De Spaland Rui ters." Helene Sigmond heeft nu een jaar college achter de rug en wil zeer zeker verder gaan. „Ik wil, net als Annemiek, ook alle diplo ma's halen. Het is fijn instructie te geven en ik ben zelf wild op paardrijden." Vijf avonden per week zijn de instructrices en in- sinieteué Han de Graaf bij De Spaland Ruiters aanwezig. En de resultaten zijn er naar. Afge lopen zaterdag, tijdens een con cours in Vlaardingen, ging me nige Spaland Ruiter met een eerste prijs naar huis. Daarom ook stelt men zich heel veel voor van het zaterdag te organiseren eigen concours. De voorbereidingen zijn In elk geval goed geweest In een bij zonder goed verzorgd program maboekje staat overzichtelijk vermeld hoe de wedstrijden in Harga zullen worden verreden. Jacques van Lint: „Dat ziet er keurig uit niet? Ja, daar hebben heel wat mensen aan meege werkt. Wij zijn ook de gemeente dankbaar voor het beschikbaar stellen van het parkeerterrein in het sportpark Harga. We gaan daar een keurig parcours aan leggen want we willen goed voor de dag komen, Hén jaar is dan wel geen echt jubileum, toch willen wij een feestje geven om dat we blij zijn tien jaar te be- •staan." Dat schrijft ook voorzitter A. M. van Broekhoven in het pro grammaboekje. „Na tien jaar hoop ik, dat de pioaierfase is af gesloten. Daarbij gaat mijn dank en respect uit naar al die mensen, die in de loop der jaren hun steentje hebben bijgedragen tot de opbouw van De Spaland Ruiters. Vandaag vieren wij feest". Het parcours duurt zaterdag tot 15.00 uur. Dan vangt de para de aan. Het begin van de wed strijden is ou half negen in de morgen. AMBULANCE, tel. 269290. ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727: openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22,30 uur. BRANDWEER, tel. 264848. «BUREAU VOOR RECHTSHULP gebouw De Teers toof, Nieuwstraat 12. tel. 264356. Spreekuur: maandag, dinsdag en donderdag van 14 tot 16 uur. DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst voor dieren. Alarmnum mers: 357559 en 356388. 24 uur service «GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeente werken, Kmmastraat 1 of postbus 61. per telefoon afdeling riolering en be strating, tel. 377300 of 280500. toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd. alleen voor spoedeisende zaken. Af deling plantsoenen, tel 154605. van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 00 uur. tel. 707567 na werktijd, al leen voor spoedeisende za ken. Algemene begraaf plaats. tel. 711222 van 8 tot 1630 uur. Afdeling techni sche werkplaats, tel. 268280. Afdeling onder houd gebouwen, tel. 260864 of 260500. toestel 279. GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800 KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b. tel. 266264. LENTEBUS Aangepast vervoer voor mensen met een rolstoel of die moeilijk ter been zijn. Bestellen/reserveren, tel. 730831 MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142. tel. 731033 of 731485. Open alle werk dagen van 9 tot 17.30 uur. «OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek. Lan ge Haven 131. tel. 267877; filiaalvestigingen. Willem Andnessenlaan 75. tel. 708320; Lorentzlaau 10. tel. 153674; vm. Mastenbroek kleuterschool. Mgr. No- lenslaan 99a; Leliestraat 10, tel. 267981; Dr Wibaut- plein 219, tel. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Haven 29, tel. 266566 en Ro- saschool. Korte Singel - straat 53. POLITIE, tel. 260760 Alarmnummer 264666. RECHTSWINKEL Broersveld 140. tel 730308. Spreekuur: iedere woens dag van 14 tot 16 uur (te vens telefoondienst), k le- re donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Be ver. Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur. «SAMENLEVINGS OPBOUW SCH1EDAM-NOORD Willem Andnessenlaan 77, tel. 702207 SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP/VVV Overschiesestraat 1, tel 266000. «SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren dinsdag van 9 tot II uur in het kruisge- bouw, Baehplein, tel 706177; dinsdag van 18 30 tot 1930 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur. Broers veld 140. tel. 269957. STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112. tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 1230 tot 17 uur. «TECHNISCHE BEDRIJVEN Dwarsstraat 42, tel. 284980. Storingen gas en water, tel. 265333. Storingen elek-' tmiteit, tel. 261700. TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen m geestelijke en sociale nood. WARME MAALTIJDEN Mevrouw Alijk, Zwaluw- laan 68. tel. 703773. WERKLOZENPROJECT DETRECHTER Broersvest 107. tel. 265255. Ontmoetingsruimte Over schiesestraat 44, tel. 263569. Disco! Jawel, diezelfde soort supermarktmuziek waar Roy Kenneth van Midnite volgens zijn zeggen zo'n afkeer van heeft Enfin, voor hem zal het predicaat „donker" wel vol doende zijn om het gemis van de door hem zo gepropageerde „Roots and Reggae" op te hef fen. De hoesfoto schijnt van de hand te zijn van een Tros-Top 50-medewerkster, dus dat zit wel goed. Overigens best een aardige single, hoor. Geheel opgenomen in de Schiedamse „Soundhouse Studio". Niet geheel vlekkeloos, maar swingend genoeg om de Schiedamse matras nu echt van de grond te krijgen. Kant 1 van het singeltje „Get closer" dus, mooi melodisch met een „13 in een dozijn~-teksL Kam 2: „Get Closer part two", oftewel de In strumentale versie van kant L Prima dansmuziek voor de dis cotheek. maar meer ook niet Cliff Worrel maakte zijn de buutoptreden enige tijd geleden in het Passage theater. Op Ko ninginnedag stond hij op het Plantagefestival en een week later in café „Quibus". Een echt showmannetje. Mooie kleertjes en mooie oehs-shoebiedoeble- doe-zangeresjes, gesteund door een goede band. Op de vraag waarom het concert in de Qui- bus bijna een uur te laat begon werd geantwoord dat dat zo hoorde. Professioneel dus. Maar eenmaal begonnen swingde het vaak als een trein, waardoor het publiek al gauw plat ging Een prima diaco-aoul-concert (wat dat dan ook mag zijn) afgesloten met een in de Quibus niet vaak gevraagde toegift Op 13 mei stond Worrel in een uitverkocht Paradiso in het voorprogramma van Owen Gray. Momenteel wordt er ge werkt aan een promotie-toernee door Nederland en waarschijn lijk komt na deze toe mee de op volger uit van „Get Closer" Ariola Is de verantwoordelijke platenmaatschappij. Of deze single van Midnite Records nu de aanzet Is tot meerdere Reg- gae-vrije produkües is niet be kend Alleen al voor de vele Schiedamse Talenten zou het een prima Initiatief zijn, ook al is het aantal donkere muzikale Schiedammers niet bijster groot ALS Arie Lems volgende maand naar Zaanstad ver trekt is hij bijna 5 jaar bur gemeester van Schiedam ge weest Op donderdag 1 augustus 1974 werd Lems in een speciale vergadering, van de gemeenteraad geïnstal leerd. „Ook u, mijnheer Lems, zult uw beperkingen hebben, maar ik ben er echter van overtuigd dat u zich met uw gehele persoonlijkheid wilt inzetten voor het welzijn van de burgers van deze goede stad." Aldus de toenmalige loco-burgemeester Truus Verweij in haar installatie toespraak. In zijn antwoord merkte Lems op: „Gezag zal ik niet primair ontlenen aan konink- Uijk besluit wet of verorde ning, maar gaame trachten te verkrijgen door het oor- deel over de arbeid die ik ga verrichten." Het geeft een bijzondere emotie de notulen van deze raadsvergadering door te le zen als je van plan bent een stukje te schrijven over het afscheid van Lems als burge meester van Schiedam. Tus sen installatie en vertrek is het één en ander gebeurd. Ook ik stond erbij en keek ernaar. Eén maand na zijn instal latie werd het nieuwe college van burgemeester en wet houders gekozen. Over de verdeling van de portefeuil les was met de burgemeester geen vooroverleg gepleegd. Maanden later wees Lems daarop in een toespraak voor de ledenvergadering van de PvdA. Of dat de volgende keer anders kon. Hij telde in dat college van B W toch ook mee! Overigens was de eerste vergadering van de nieuwe raad een bijeenkomst om nooit te vergeten. Er werd echt ruzie gemaakt. Lems stelde voor de beraadslagin gen te beperken tot een eer ste termijn. De fractievoor zitters stemden daarmee in. zij het schoorvoetend. Het eerste beetje gezag van de pas benoemde voorzitter was bevestigd. Behalve in de raad was er ook in het ambtenarenapna- raat het nodige aan de hand. Brandjes bij de brandweer, het gemeenteziekenhuis, verschillende afdelingen binnen het stadskantoor vroegen vee! aandacht van de burgemeester. Voor dit soort problemen is er in het algemeen bij politici te wei nig interesse. Toch is een goed ambtelijk apparaat voor diezelfde politici van groot belang Lems hielp waar dat kon en moest Lems werd niet alleen ge confronteerd met interne te genstellingen. Ook buiten het politieke wereldje, dus in de echte samenleving, speelde zich het één en ander af. We herinneren ons de treinramp aan de Parkweg en de ker- misrellen. Gebeurtenissen waarbij een burgemeester op een directe manier is betrok ken en waarvan buiten staanders geen of weinig weet hebben. Lems ging er met een bewonderingwek- kende manier van doen mee om. Ook zijn omgang met vriend en vijand dwong re spect af. De burgemeester, pardon Ane, deed „gewoon" en was dus gemakkelijk be reikbaar. Een ieder die in moeilijkheden zat kon bij hem terecht Ook zorgde Lems ervoor dat verschillen de personen uit de Schie damse samenleving elkaar in een informele sfeer konden ontmoeten. De borrels en ju- ke-box bij hem op zolder zullen velen missen. Kortom Lems schiep een band, al had je soms de wens om toch ook in je leven nog eens een keer die echte Ane te ontmoeten. Op Lems is in de a.^topen jaren ook kritiek geweest Bij een afscheid mogen we daarbij ook gerust stilstaan. Ben veel gehoorde kritiek is dat Arie te weinig partij koos. Onder partij verstaan we dan in dit verband een groepje mensen met een be paalde mening, dus geen po litieke partij, maar een stro ming. Sommigen vonden de ze houding van Lems een tikkeltje opportunistisch. We moeten echter wel bedenken dat juist door deze houding van Lems de oplossing van bijv. conflicten is overgela ten aan diegenen die in eer ste instantie voor de veroor zaking ervan verantwoorde lijk waren. Een andere kon- se kwentic van deze opstel ling van Lems was boven dien dat de verantwoorde- lijkhvki daar Kwam le liggen waar hij ook hoort te liggen nL bij de gekozen gemeen teraadsleden. Volgende maand gaat Lems naar Zaanstad. Naar een gemeente met meer dan 100.000 inwoners. Arie heeft promotie gemaakt Ik gun hem dat van harte. Gefelici teerd Arie en bedankt voor wat je voor Schiedam hebt gedaan. JOOP DB JONG is 3 Md'

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5