m Eindelijk wandel tocht in centrum Rellen-rapport voor stadie naar fracties Honden bijten kippen en konijnen dood Fietsendieven zeer actief Benefiet helpt 2 clubs uit de brand De Rietzeilers: 5000 gulden voor gehandicapten Handtas gestolen jf Turkse kindereru "Het heeft geen zin om ze om te bouwen tot Nederlanders", zegt onderwijsconsulent Tigges. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het onderwijs aan Turkse kinderen is I de laatste jaren in Schiedam sterk verbeterd. Wist men rijf jaar geleden niet wat men met de kinderen aan moest, nu begint het lesgeven enig gestalte te krijgen. Eigen cultuur De heer Tigges: "Door de Turkse kinderen in de klas komt het Nederlandse kind beslist niét in een nadelige positie te staan. Ze krijgen eerder meer aandacht door het extra personeel" if? v* Schiedam heeft einde lijk z'n eigen stadswande ling. In samenwerking i met de Historische Ver ft eniging Schiedam heeft de plaatselijke V.V.V. een wandelroute door de bin nenstad uitgegeven. Al jarenlang is om zo'n wan deling gevraagd en de VTV.V. zegt dan ook ver heugd te zijn, dat het er nu van gekomen is. De route wordt aan staande zaterdag 9 juni gepresenteerd in de aula van hei Stedelijk Museum om 13.30 uur. De aanwezi gen zullen om 14.00 uur een deel van de wandel tocht langs Schiedams - historische plekjes lopen. SCHIEDAM - Het rap port naar aanleiding van de ongeregeldheden in Schiedam-noord in het najaar 1978 zal door de gemeenteraadsfracties worden besproken. De raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke zaken, die vorige week vergaderde, had waarde ring voor het rapport, maar constateerde tege lijkertijd dat er nauwe lijks conclusies en aanbe velingen instaan, die niet al eerder bekend waren. Redactie editieSchiedam; Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 PvdA donderdag zeven juni Europese verkiezingen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - JDe ziekte Rode Hond is op zich onschuldig. Verre weg de meeste mensen maken de kwaal als zoge naamde kinderziekte door en als men het heeft gehad, is men voor het verdere leven immuun. Dat laat de.Gemeentelij- ke Geneeskundige Dienst weten. Het blijkt dat Ro de Hond op het ogenblik duidelijk heerst, maar volgens de GGD Is er niets te vrezen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Het af gelopen carnavalseizoen kan in de annalen van de vereniging worden opge nomen als zeer geslaagd", zo concludeert de carna valsvereniging De Riet zeilers. „Voor de Schie damse gehandicaptem werd veel geld opgehaald: 5000 gulden." MX; Turks onderwijs krijgt gestalte De kinderen zitten sam*n met de Hollandse jongens en meisjes in de klas, tastr krijgen één dag per week les in hun eigen taal en ge- I chiedenis door vijf Turkse-onderwijzers. Pas aangekomen Turkse Sonderen krijgen een spoedcursus Nederlands. Voor het eerst is er au ook een leerplan voor het Turks onderwijs opgesteld, dat volgend jaar van start gaat. In Schiedam gaan 365 Turkse leerlingen naar de lagere school, verspreid over een groot aantal scholen- Op zeven scholen, zoge naamde concentratie-scholen, worden de Turkse lessen tijdens de normale schooluren gegeven. "De faciliteiten voor het Turks i onderwijs zijn in vier jaar tijd redelijk uitgebreid", zegt de heer Tigges, onderwijsconsulent van de gemeente Schiedam. "We hebben nu de beschikking over vijf Turkse leerkrachten, vol gend jaar komt er een onderwij- :er voor halve dagen bij, en ex- i fcra onderwijzers om de kinde- ren bij de Nederlandse taalles sen te begeleiden. Elk jaar zijn tie voorzieningen verbeterd, dankzij het harde knokken van de vakbonden en de gemeenten voor meer geld in Den Haag en aazs pogingen om Turkse teer- middelen te be-machtigen. On danks dat blijft het toch nog steeds opnieuw afwachten wat ze In Den Haag doen. We zullen zeker weer aan de bel moeten trekken voor salariskosten, want de grootste uitgavenpost blijft het personeel." Verhalen over de Theo Thijs- senschool m Vlaardmgen en scholen in de oude wijken m Rotterdam doen op het ogenblik volop de ronde. Nederlandse kinderen zouden achterblijven door het grote aantal buiten landse kinderen m de klas. "In Schiedam komt het Nederlandse kind beslist niet in een nadelige positie te staan", zegt Tigges. "Doordat wij extra leerkrachten tot onze beschikking hebben en daardoor beter m groepjes kun nen werken, komt het er op neer dat het Nederlandse kind zelfs meer aandacht krijgt" "Het Turkse onderwijs vinden wij heel belangrijk", gaat de beer Tigges verder. "Als de kin deren terug gaan naar Turkije hebben ze een mogelijkheid om aan te sluiten bij het voortgezet onderwijs. Blijven ze in Neder land, dan Is het toch noodzake tijk, dat ze bun eigen cultunr, hun eigen identiteit behouden. Het heeft geen cin om ze om te bouwen tot Nederlanders, want dat leidt tot grote spanningen met hun ouders. Het komt dan ook voor dat meisjes van 12 en dertien jaar niet meegaan naar zwemles, omdat daar gemengd gezwommen wordt. Van hun ouders mag het niet en pogingen van ons om dat te veranderen laten we achterwege." Jaren lang was het gebrek aan leermiddelen het grote tekort van het Turkse onderwijs. De Turkse ambassade heeft on langs veel goede leerboeken ter beschikking gesteld van de Ne derlands? scholen. De gemeente Schiedam heeft daarop een sub sidie verstrakt van ongeveer 1300 gulden voor de aanschaf van dia-series en wandkaarten, zaken die de ambassade niet verstrekt en die evenmin in Ne derland ie bestellen zijn. De Turkse onderwijzers zuilen die zaken zelf in Turkije aanschaf fen. "Met de Turkse leerkrachten heb ik een vast overleg", zegt de heer Tigges. "We hebben nu een leerplan opgesteld en we con centreren de Turkse lessen zo dat de kinderen geen belangrij ke lessen missen. De Nederland se kinderen krijgen bijvoor beeld erg veel stof over de 80-ja rige oorlog te verwerken. In die tijd krijgen de Turkse kinderen Turks. „Turkse kleuters en eerste Wassers komen volgend jaar m meen zogenaamde opvangklas bijeen. We hebben geleerd dat ze het Nederlands het best leren als ze eerst hun eigen taal goed beheersen. We beginnen met veel Turks en later doen we daar steeds een groter schepje Nederlands op." Een groot probleem blijft voor de heer Tigges, na al het positie ve over het Turks onderwijs, het onderwijs aan de overige natio naliteiten. "Over de SI Marok kanen heb ik wel mijn zorgen", «egt &ij. "Voor hen en voor en kele Kaapverdianen hebben we nog geen faciliteiten, want hoe kleiner de groep, hoe minder we kunnen doen!" r» J"1***» h. N V? In het rapport wordt ingegaan wordt ingegaan op de algemene achtergronden van de rellen in Schiedam-noord op 10,11 en 12 oktober. Het beveelt ondermeer aan een (ambtelijke) project groep 'jeugdwelzijn* in te stellen en de uitgaansmogelijkheden voor de oudere jeugd uit te brei den. Daarnaast pleiten de sa menstellers (jeugdconsulent, ambtenaren, politiegenten en welzijnswerkers) voor inspraak procedures voor jongeren, soe peler reacties van de gemeente op initiatieven van de bevol king, het actiever benaderen van pleinjongeren, uitbreiding van het aantal peuterspeelzalen, het aanstellen van meer ambu lante jongerenwerkers, goede accommodatie voor het club- en buurthuiswerk en het mogelijk maken van ruigere activiteiten. Van Tilborg (VVD) vond de aanbevelingen gaan in de rich ting van overorganisatie. Hij had graag wat meer onderzoek willen zien naar de aanleiding van de rellen. "Ik begrijp heet wel dat het moeilijk is om aan te geven, maar er had een poging moeten worden ondernomen", zet hij. Dielemans (PvdA) noem de het onderzoek nuttig én be trekkelijk. "Wat me opvalt is dat er in het rapport wordt aan bevolen zaken aan te vatten die allang leven", aldus Dielemans. Mevrouw Peterhans (D'66) roemde de aanbevelingen uit stekend en Rosman (CDA) zei in Schiedam een overlegorgaan voor het jeugdwelzijn te missen. Noordegraaf (PPR) vond dat er maatregelen genomen moeten worden om het jeugdwelzijn te bevorderen. Het voorkomen van ongeregeldheden vond hij niet het belangrijkste argument In zijn antwoord zei burge meester Lems, dat het Open Jongerencentrum in Noord en accomodaties in de oude wijken in de meerjarenbegroting naar voren zijn geschoven. Voorts vertelde hij m oktober tever geefs de twee medewerkers van de Erasmus Universiteit te heb ben benaderd, die eerder de Turkenrellen hebben bestu deerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Twee bouviers hebben zondagmorgen vroeg een ware slachting aangericht onder konijnen en kippen van bewoners aan de Oostsingel. Bij de heer B. werd een aanval ge daan op het konijnenhok waar bij enkele konijnen werden doodgebeten. De gewaarschuw de politie kon de bouviers te pakken krijgen. Kort daarna kwam er op het politiebureau een melding binnen dat bij de heer P. F. aan de Oostsingel ne gen kippen dood m de tuin la gen. Ook die waren door de hon den doodgebeten. Of dat nog niet genoeg was belde even later de heer C. de V., ook van de Oostsingel, dat honden vijf van zijn konijnen hadden doodgebe ten. De politie is er in geslaagd de eigenaar van de bouviers, de heer P. te achterhalen. Van een onzer*verslaggevers SCHIEDAM - Tijdens de Pinksterdagen zijn de "zwijn tjesjagers" m Schiedam bijzon der actief geweest Niet minder dan 17 rijwielen werden ont vreemd en daarnaast ook nog twee bromfietsen. Vanuit ieder deel van Schiedam werden één of meer vermissingen opgege ven. De politie heeft veel werk gehad deze aangiften van ver missing administratief te ver werken De Koemarkt en de Rotterdamsedijk, daar werden de meeste fietsen ontvreemd. In totaal -zes fietsen verdwenen daar. Van onze sportredactie SCHIEDAM - Donderdag avond om 19.00 uur vindt er op het terrein van SVV een bene fiet-wedstrijd plaats tussen SVV en een "Schiedams ama teurelftal". De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan de voetbalvereniging Demos en de muziekvereniging OBK, die, hun clubhuizen zagen afbran den na brandstichting. Het "Schiedams amateur team" is samengesteld uit spe lers van slechts vijf Schiedamse verenigingen, te weten Hermes DVS, Schiedam, Martinit PPSC en HBSS. 2o maakt niet één speler van DHS deel uit van het "Schiedams amateurelftal". Coach is Wim Verboom van Hermes DVS en scheidsrechter isJan de Koster. Tijdens de rust zal het show orkest van OBK optreden. Ga in ieder geval stemmen: thuisblijven is steun geven aan COA'en WD niet alleen in Europa maar ook in eigen land. Inlichtingen over - STEMMEN BU VOLMACHT - VERVOER NAAR HET STEMBURO - UD WORDEN VAN DE PVDA. BEL HANS KONINGS, FRANS HALSPLEIN 41B, Tel. 732498. GGD: Rode hond op zich onschuldig Alleen gevaar lopen vrouwen, die de ziekte in hun kinderjaren met hebben gehad en die zich in de eerste drie maanden van een zwangerschap bevinden. Krijgt een van hen m die periode Rode Hond, dan bestaat er slechts bij een op de vijf kans op ernstige vruchtbeschadiging. De GGD komt met de infor matie, omdat vele vrouwen on langs geschrokken zijn van kranteberichten waarin stond dat de ziekte gevaarlijk kan zijn voor zwangere vrouwen. Som mige vrouwen zouden al beslo ten hebben om zich te laten aborteren. Tegen de ziekte be staat geen geneesmiddel, „maar de wetenschap staat toch niet geheel machteloos". Iaat de GGD weten. „In de eerste plaats kan een vrouw, die zeker of ver moedelijk in de eerste drie maanden van haar zwanger schap verkeert en kontakt heeft gehad met de Rode Hond, haar bloed laten onderzoeken. Daar uit blijkt of men de ziekte eer der heeft gehad en zo ja, dan is verder geen probleem meer te verwachten." Tndien de ziekte aanwezig is t kan een serum de kans op vruchtbeschadiging verkleinen. Het bloedonderzoek en de se--* rum-injecties kan men bij de huisarts laten verrichten." -a In de toekomst zullen vrucht-, beschadigingen door Rode Hond geheel tot het verleden behoren, omdat alle meisjes van 11 jaar tegen de ziekte zullen worden ingeent Vrouwen die zich wil- len laten inenten moeten er ab- 22 soluut zeker vkn zijn, dat ze op het moment van inenting niet zwanger zijn en dat ze dat ook,„j tot drie maanden na de inenting met zijn. i De GGD merkt tot slot ook op dat het niet nodig is om massaal naar de huisarts te gaan. „Als - men geen onmiddellijke zwan- gerschap wenst, vereist de inen- 3* ting geen spoed", aldus de GGD. De vereniging verzamelt al jaren lang door feestelijke acti viteiten geld voor gehandicap ten. zoals bingo-avonden, de grote carnavalsoptocht, de rom melmarkt en de welzijnsmarkt. Vijf verenigingen en stichtin gen krijgen deze keer ieder 1000 gulden uit de pot: de Invaliden- sportvereniging De Ooievaars, de Driemaasstede, de Stichting Lentefeest de Blijhof en de Stichting Autistisch Kind. Het geld zal ia november worden overhandigd bij het begin van het volgende carnavalseizoen. De Stichting voor Gespeciali seerd Jeugd- en Volwassenwerk (GJVW), kreeg op het Benefiet bal op 17 februari ook al 1000 gulden. De Ooievaars was on langs bij de opening van het nieuwe clubgebouw aan de Kor te Haven ontvanger van 111,11. De secretaris van de Rietzel- lers zegt over de uitgekeerde be dragen: .Er zit een stijgende lijn in. Toen we pas begonnen wa ren we blij dat we 500 gulden konden weggeven. Vorig jaar was dat 3000 gulden.en nu is dat - 5000 gulden." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De heer J. L heeft namens zijn echtgenote aangifte gedaan van diefstal 4 van een handtas waarm tien gulden, girobetaalkaarten en een glfopas. De handtas moet zijn gestolen in de tram van Rotterdam naar Schiedam. De handtas bevond zich in een boodschappentas. -■ Op de weekmarkt raakte me vrouw A. Z. haar portefeuille kwijt waarin zich een bedrag, van 165 gulden bevond en enkele" waardepapieren. Zij heeft bij de politie aangifte gadaan. De héér A. van de G. is zijns» auto kwijt Deze, een Fiat mets kenteken Ï6-D.J.-38, stond ges® parkeerd in de Charlotte d«a Bourbonstraat.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2