Verpletterend! 'F eestverlichtin g 'assage is slecht ai gevaarlijk' Rapport slaat in als bom Verbod voor honden Dronken Schot maakt brokken w* Ome Arie bedankt! DHS is boos -.1; schiedam DONDERDAG 14 JUNI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA Z Het buurtpark Stricklede is sinds kort streng verboden toegang voor onze trouwe viervoeters. Een bordje wijst onze huisvrienden erop. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Ouders van Schiedamse leerlingen en de gèmeente Schiedam betalen 43 gulden meer voor een verblijf in het Schoolbuitenhuis te Oosterhout dan elke willekeurige groep, die er gebruik van maakt. Dat blijkt uit een onderzoek, dat het dagelijks bestuur van de Schoolraad heeft ingesteld naar de exploitatie van dit Schiedamse huis. Bovendien heeft een voedingsdes kundige vastgesteld, dat het voedingspakket absoluut onvoldoende is. De Schoolraad heeft een verpletterend rapport uitge bracht over het Schiedamse Schoolbuitenhuis in Ooster hout. Daaruit blijkt dat over de ruggen van de ouders en de gemeente de Stichting Jeugdbuitenverblijven, die het ge- bouw in opdracht van de gemeente exploiteert, circa 43 gulden per kind te veel incasseert. Bovendien en cjqt maakt het verhaal nog extra treurig is de voeding er on voldoende. De Schoolraad verdient voor dit knap stukje speurwerk een dikke tien. Dit orgaan, dat bestaat uit vertegenwoordi gers van oudercommissies van het openbaar kleuter-, ba sis- en voortgezet onderwijs en vertegenwoordigers van vakorganisaties, heeft daarmee bewezen meer te zijn dan een praat- en adviserend forum. Het is duidelijk, dat er nu en heel snel mensen met hun billen bloot moeten. In de eerste plaats moet duidelijk worden waarom de gemeentelijke accountantsdienst deze gegevens nooit boven water heeft gebracht. Is dat slordig heid, onkunde of is zo'n invalshoek te vergezocht? In de tweede plaats moet de Stichting Jeugdbuitenver blijven haar boeken openen. Er moet duidelijkheid komen over de vraag waar die 43 gulden blijft. Worden daarmee andere huizen gespekt? Bovendien moet het voedings pakket van Oosterhout ingrijpend verbeterd worden. De tegenwerping dat de voeding van kinderen thuis ook niet altijd uitgebalanceerd is, doet daaraan niets af. Wij willen voor onze Schiedamxe leerlingen gewoon een goed menu. In de derde plaats moet wethouder Posthoorn maar eens uitleggen, waarom deze cijfers nu pas op tafel liggen, terwijl er al vele jaren Schiedamse leerlingen naar Ooster hout gaan. DICK VAN DER LUGT l!«tM je feestverlichting moet van de GTB verwijderd wor- fé 'Éf - HAi. 1 heer Hoogentrijd, van het bureau Bakema, bood directrice mevrouw Rooyakkers en enveloppe met inhoud aan. sim "Zaterdag worden de schapen van de kinderboerderij 'van hun wintervacht bevrijd. leerlingen {betalen 43 gulden teveel oor Sc tio c lb iitenhuis SCHIEDAM - Op last m de Gemeentelijke rechnischc Bedrijven loeten de winkeliers van Passage de bogen met feestverlichting verwïj- Jeren. De verlichting is iet voorzien van het KE- L-keur en is bovendien brg slecht, aldus de GTB. [.Complete onzin", zegt Passage-winkelier André folenaar. „Die lampjes kitten zo hoog, dat er geen pterveling bij kan. Boven- ien branden ze nog geen is." André Molenaar is één van de even winkeliers in de Passage, lie bezig zijn de winkeliersver eniging Schiedanrve Passage op richten. Drie andere moeten Jog benaderd worden. Hij zegt, dat de Passage-win- leliers een tegenvoorstel aan de (ïTB willen doen. „Ons voorstel de lampen en kabels te ver- ijderen, maar de bogen te la- en hangen", zegt hij. „Als je ze weg haalt wordt de Passage he lemaal zo'n hoog en hol gat." De feestverlichting is een aantal ja ren geleden door de winkeliers zelf gefinancierd en opgehan gen. Dat was nog voordat de ge meente de Passage kocht. Volgens P. van Leeuwen van de GTB is voor de feestverlich ting een tijdelijke vergunning afgegeven, die eind 1978 afliep. „De verlichting is nog steeds niet verwijderd. Zij behoort tot de verboden apparatuur, want ze heeft geen KEMA-keur en is bovendien erg slecht." Van Leeuwen vertelt, dat de inspec tiedienst van de GTB twee jaar geleden opnieuw is opgezet en sindsdien nauwlettend toeziet op de veiligheid van neonrecla mes. Sinds januari van dit jaar worden feestverlichtingen beter gecontroleerd. „Er zijn altijd wel regels geweest, maar in het verleden werd er nagenoeg nooit naar die verlichting omge keken", zegt hij. Vorige week is de inspectie dienst een geval tegengekomen, waarbij de neonreclame van een winkelier het balkon van een buurvrouw onder stroom had gezet WW ,.gx-'v gr jg&', i A WA Deze verpletterende gegevens zijn gisteravond door het be stuur van de Schoolraad aan de overige leden medegedeeld. Be sloten is om een brandbrief aan wethouder Posthoorn (vorming en recreatie) te sturen, waarin dringend wordt gevraagd om een diepgaand onderzoek naar de wijze van exploiteren van het Schiedamse Schoolbuiten huis door de Stichting Jeugd- buitenverblijven. Het dagelijks bestuur heeft twee berekeningen gemaakt. Eerst is aan de hand van de ge meentebegroting nagegaan hoe veel het huis de gemeente kost. De totale kosten bedragen 180.824 gulden. Circa 40 procent hiervan wordt betaald door de ouders en bijna 60 procent past de gemeente bij. De kosten per Schiedamse leerling bedragen 150,69. Vervolgens is nagegaan hoe hoog die gemiddelde prijs zou zijn, wanneer men als derde het Schoolbuitenhuis huurt Dan blijkt er een prijs van 107,72 uit te rollen. Hierbij is zelfs nog uit gegaan van vijf overnachtingen, terwijl in de praktijk de Schie damse leerlingen er slechts vier •x maal overnachten. De Schoolraad concludeert dan ook: ,JDe vraag rijst of de gemeente Schiedam en de ouders van de Schiedamse schoolkinderen deze verhuur aan derden niet indirect van een subsidie voorziet. Het vermoe den bestaat dat bij deze exploi tatie aan derden een batig saldo resteert dat niet ten goede komt aan het Schiedams Schoolbui tenhuis." „Bijzonder knap speurwerk", zei onderwijsconsulent Tigges gisteren nadat hij die cijfers had gehoord.' „Een merkwaardige zaak", aldus secretaris Groene- wegen. „Een zaak die buitenge woon ernstig en dringend is", aldus voorzitter Vestergaard. Op verzoek van het bestuur heeft dietiste mevrouw Heupink de voedingsstaat van het Schoolbuitenhuis vergeleken met de Nederlandse Voedmgs- middelentabel voor jongeren van 10 tot 12 jaar. Haar conclu sies liegen er niet om: 0 Wat hoeveelheid calorieën betreft is de voeding karig. O De voorziening in mineralen en vitamine C is aan de lage kant 9 Er zijn ernstige tekorten in de voorziening van eiwit, kalk en vitamine B2. 0 De hoeveelheid beleg, mar garine, limonade en tussendoor tjes zijn onvoldoende. 0 De voedingsprijs per per soon per dag ligt tussen de 2,50 en 3,-. Mevrouw Heupink trekt de volgende eindconclusie: „De kinderen lijden honger of van de dure levensmiddelen (vlees, melk, groente e.d.) wordt min der verstrekt dan op de lijst staat aangegeven en van goed kopere meer maagvullende le vensmiddelen wordt meer ver strekt. Het gevolg is wel dat de voeding dan kwalitatief nog slechter is." De Schoolraadleden waren zo onder de indruk van de cijfers, dat er nauwelijks commentaar kwam op deze gegevens. Voor zitter Vestergaard verwoordde de gevoelens met de worden: „Het is een in en in trieste zaak, dat de gemeente Schiedam en de ouders zoveel geld aan zo'n voorziening spenderen, terwijl de voeding hopeloos achter blijft Voor ongeveer ƒ2,80 kun je niet veel. Het is een lacher tje." Maar hij relativeerde gelijk zijn woorden door in de richting van de ouders te zeggen: „Het is fout om de kinderen om deze re den thuis te laten. Het is duide lijk dat er fundamenteel wei iets goed fout zit, maar het is wel verantwoord om je kind naar Oosterhout te laten gaan." A -V V Wjf, SCHIEDAM - Diverse Schie damse speelterreinen, -wei- den en trapvelden zullen voortaan verboden voor hon den zijn. De gemeente heeft hier verbodsborden laten plaatsen, aangezien de spe lende kinderen steeds vaker hinder ondervinden van de heren der gedropte honden- uitwerpselen. De aangewezen terreinen zijn de Maasboulevard, het Volkspark, het buurtpark Stricklede, het Prinses Bea- trixpark, het speelterresri, Noordeinde en dat van de Lange Singelstraat. Tevens wordt er in juli nog een hon dentoilet aangelegd bij het buurtpark Stricklede. De gemeente hoopt met deze maatregelen de hondenbezit ters er steeds meer toe te brengen hun hond in de goot of op de hondentoiletten uit te laten. De politie zal nauw lettend toezien op de nale ving van het verbod. 'evreden over renovatie an St. Jacobs Gasthuis (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Uiterlijk het statige, prachtige lebouw van het St. Ja- jbs Gasthuis niet veran- lerd, maar binnen heeft Iet een ware gedaante wisseling ondergaan. Na laanden van renovatie lan het sinds 1333 be gaande pand aan de Bur- emeester Knappertlaan Wedijveren met ieder jieuwgebouwd verzor- lingstehuis» Met trots lertelde de heer Sanders, irekende namens het stuur van het St. Ja- ïbs Gasthuis, dat in sa menspel pet de architekt en de bouwcommissie iets groots tot stand is ge bracht. „Van drie kamers heeft men nu twee kamers gemaakt maar nu wel met iedere kamer een eigen toilet, eigen douche en eigen keuken. Geheel aangepast aan deze tijd. Natuurlijk hebben de bewoners tijdens de bouw enig ongerief gehad, maar dat hebben zij er graag voor over gehad," zei de heer Sanders. Tij dens de renovatie, die m drie fa sen is gebeurd, zijn de bewoners van de kamers die onderhanden werden genompn, zo lang ge huisvest in een „noodwoning" die in de tuin van het tehuis was neergezet De heer Hoogentrijd droeg namens het architektenbureau Van de Broek en Bakema het X'\ JiSi-vSP gebouw officieel aan het be stuur van het St. Jacobs Gast huis over „Bij de verbouwing zijn we er van uitgegaan, dat wat mooi was bewaard moest blijven. Dit tehuis is een monu ment voor Schiedam. Daarom is er uiterlijk niets veranderd. Dat kan ook met want dan doe je het gebouw geweld aan. Van het be stuur hebben we vrij mandaat gekregen toen er enkele moei lijkheden dreigden. Maar die zijn gelukkig opgelost en nog voor de opleveringsdatum kon den wij heiwerk klaarmaken." Namens de architekt kreeg de direktrice, mevrouw Royakkers, een envelop met inhoud om iets te kopen waaraan de bewoners behoefte zouden kunnen heb ben. Bij de renovatie is ook veel aandacht besteed aan de veilig heid en de brandpreventie. De heer Hoogentrijd: „Er is in alle voorgaande jaren nooit iets ge beurd en de veiligheid is nu zo groot, dat mocht er iets gebeu ren er eigenlijk niets kan gebeu ren." Met de renovatie is een bedrag gemoeid van 6 miljoen. De heer Sanders: „Onze penning meester, de heer Habermhel moet zich dan ook de man van 6 miljoen hebben gevoeld." Bij de bouw m 1933 heeft het St. Ja cobs Gasthuis totaal 300.000 ge kost. Na het officiële gedeelte heb ben de genodigden een rond gang door het gebouw gemaakt De bewoners, die tekst en uitleg gaven, waren vol bewondering over hun eigen huisvesting. „Je hoeft nu niet meer te gaan kij ken of de badkamer leeg is of dat de wc bezet is. We hebben nu alles voor onszelf," vertelde één van de bewoonsters vol trots. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De 51-jarige uit Schotland afkomstige J. M. had dinsdagavond te diep in het glaasje gekeken. Bij het wegrij den met zijn auto van de par keerplaats aan de Koemarkt raakte hij twee andere auto's die lichte plaatschade opliepen. Na zich even met een van de gedupeerde automobilisten te hebben onderhouden stapte M. in zijn wagen en reed weg in de richting van Rotterdam. Daar kon hij staande worden gehou den. Hij bleek onder invloed te zijn. ©Namens de gemeente Schie dam heeft de 32-jarige W. L. aangifte gedaan van diefstal van een schrijfmachine uit een keet die op de Singel stond. In dringers zijn via het forceren van een ruit de keet binnen kunnen komen. Van onze sportredactie SCHIEDAM Het bestuur van DHS is boos op de organisa toren van de benefietwedstrijd tussen SVV en het "Schiedams amateurelftal". In een brief laat DHS weten door niemand van het organisatiecomité te zijn be naderd om spelers af te staan voor het "Schiedams amateur team". Het bestuur van DHS heeft een afschrift van de brief aan de Sportraad gestuurd aan alle andere betrokken vereni gingen. K v- -J (Van e«n onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een bar becue als afscheidsge schenk van de Schiedamse politie viel burgemeester Arie Lems en zijn echtge note gisteren ten deel fn het nude raadhuis op de Grote Markt nam het Schiedamse politiekorps afscheid van Lems. Met bloedend hart, zo bleek uit de toespraken, „Ona past niet te uitvoerig in te gaan over de wijze waarop u gefunktioneerd heeft, maar als u een hand leiding wilt achterlaten voor uw te benoemen op volger, dan wordt de wat bittere pü van uw vertrek enigszins verzoet**, aldus de korpschef van de Schie damse politie, commissaris Cees van der Haagen. Namens alle korpsleden sprak brigadier Gerard El- derkamp woorden van dank. „Uw betrokkenheid was er niet alleen voor ons werk, maar ook voor onze gezinnen. Dat hebben wij zeer op prijs gesteld", aldus Hderkamp. Hij overhan digde daarna het cadeau aan het echtpaar Lems. Omdat hoofdinspekteur Piet van den Hengel door werkzaamheden werd op gehouden. sprak Peter Broeders alslid van de Dienst van de Schiedamse Politie Sport Vereniging (SPSV) jn zijn plaats. „Me de dankzij uw inbreng is er wat meer vrije tijd geko men voor de politieman om aan sport te doen." Tevens werd op de zeer geanimeerde bijeenkomst onthuld dat zowel de bur gemeester als de commissa ris een bijnaam hadden bij het korps, Gerard Elder- kamp onthulde de bijnaam van de burgemeester: "ome Arie". Peter Broeden wilde niet achterblijven en Het weten dat de commissaris bij de Schiedamae politie mannen als "grote Kees" door het leven gaat. ©SINGELKERK Zaterdag 16 juni wordt de lan delijke bedevaart ter ere van Sint Liduma gehouden. Om 10.30 uur wordt plechtige Hoogmis opgedragen en om 15 uur vertrekt de Stille Omgang uit de kerk. Om 16 uur wordt de dag besloten met een plechtig lof met processie. In de processie wordt het zilve ren processie beeld meege voerd. De kerk zal de gehele dag open zijn, waarbij er gele genheid is om te biechten. Na de hoogmis is er gelegenheid de lunch te nuttigen en een kopje koffie te gebruiken. Te vens kan in de lunchpauze de kapel van Sint Llduina be zocht worden. In die kapel zijn de oude reliekschrijn en de grafsteen van Liduina te bezichtigen. Mogelijk wordt voor kleine groepen mensen een wandeling georganiseerd, door de St Liduina-vereni- ging. AVONDVIERDAAGSE Vanavond en morgen de laatste avonden van de Avondvier daagse. De route voert mor gen via Harga, Schiedam-zuid en west Bloemen kunnen in de Penninglaan en Prins Bemhardlaan gegeven wor den. Het opstellen van de stoet vindt om half acht plaats op de Westfrankelandsedijk. vier muziekkorpsen zorgen voor de muzikale omlijsting. Eind punt is de sporthal Margriet 0 BIJDORP Wijkvereniging Bijdorp organi seert van 15 tot 17 juni een weekendkamp voor kinderen van 13 tot en met 15 jaar in Bennekom. BRIDGE INSTUIF Tot en met 12 juli organiseren de Schiedamse bfidgeverenigin- gen in samenwerking met de sportraad elke donderdag avond een bridge-drive in de bovenzaal van sporthal Mar griet Aanvang 19.45 uur. In schrijfgeld bedraagt ƒ2,50 per peer/avond. Van 16 juli tm. 27 augustus wordt er op maan dagavond gespeeld. BEATRIXPARK De Schiedamse schapen- scheerdag wordt dit jaar ge vierd op zaterdag 16 juni in het Prinses Beatrixpark. Om half elf begint schapen scheerder Van Dijke op de kinderboerderij de schapen van hun wintervacht te ont doen. Verder zijn er een bij enstal, demonstraties spinnen en er wordt getoond hoe gei tenkaas wordt bereid. De eigenaar van het Pannekoek- huis organiseert diverse acti viteiten voor de jeugd. SPORTHAL MARGRIET Op zondag 17 juni organiseert de afdeling muziek van de Schiedamse Gemeenschap in samenwerking met het Hol land Institute of Twirling een majorette-instructiedag. Cir ca driehonderd majorettes zullen ingewijd worden in da fijne kneepjes van het twir ling, een sport waarbij een baton (stok) continu aan het draaien moet worden gehou den. De dag duurt van 9 tot 17 uur. Tussendoor geven de Rijnmondband en de Bonnie Blue Bell's, een Amerikaanse show- en demonstratiegroep, showoptredens. STEDELIJK MUSEUM Tot 23 juli Aspecten, van de hedendaagse fotografie en grammofoonplatenhoezen. Foto's van Ania Bien, Hans Eykelboom, Nan Hoover, Ma deion Hooykaas, Elsa Stans-" field, Harrie de Kroon, Nico- laus Urban, Herman van den Boom, Ad van Denderen, Paul ,r. den' Hollander. Paul de Nooyer, Hans J. Schröter en Jan Zwart In de entreezaal - werk uit eigen collectie van Nederlandse en Amerikaanse fotorealisten. Het museum is dagelijks ge opend van 10 tot 17 uur en zondags van 12.30 tot 17 uur. Toegang gratis. 0 AULA MUSEUM Zaterdag 16 juni verzorgt Leo Lommers, organist te Zwijn- drecht, de maandelijkse or gelbespeling in de aula van het museum. Anneke Aalbers (sopraan- en altblokfluit) verleent haar medewerking. Het programma vermeldt in verse werken voor orgel, blokfluit en orgel en een com- positie voor vierhandig orgel spel. Dit laatste werk wordt uitgevoerd door Lommers en Hla Wolters. Het concert be- 7£ gint om 15 uur en duurt circa drie kwartier. Toegang vrij. 0 LUNCHCONCERT Vrijdag 15 juni van 12.45 tot 13.15 uur gratis lunchconcert in de aula van het museum. Stads- beiaardier Addie de Jong zal *A op vleugel en orgel improvise ren over bekende internatio- nale volksliedjes zoals Green- sleeves, Au daire de la lune en Zeg kwezelkei Toegang en - koffie gratis. ©PASSAGE Dagelijks om 14,19 en 21.15 uur; zondagmiddag geen voorstel ling „Telephone". Een spiona- gefilm met Charles Bronson in de hoofdrol. 12 jaar. 0 CINEMA BIO Dagelijks om 14,19 en 21.15 uur; zaterdag, zondag em woens dag alleen om 19 en 21.15 uur „Het verloren paradijs" van Harry Kümel met in de hoofdrollen Willeke van Am- melrooy, Bert André en Hugo van de Berghe. Een platte landskomedie. 0 KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woensdag om 14 uur „De nieuwe avon turen van Dik Trom". Neder lands gesproken, a.l. 0 DOKTER, TANDARTS. APOTHEEK Wie in het weekend een dokter nodig heeft, moet de bood schappendienst bellen, tel. 206611. Apotheekhulp voor spoed recepten, tel. 264018. Weekenddienst tandarts: J. H. Comelisse, Buys Ballotsingel 67, teL 153461; alleen zaterdag en zondag op het spreekuur van 17 tot 18 uur. 0 ORGELCONCERT De Nederlandse Orgel Federatie organiseert op zondag 17 juni haar maandelijkse theateror- gelconcert in het Passage Theater. De Engelse organist ,s Len Rawle besluit het seizoen van de NOF op het Standaart Orgel. Aanvang 10.30 uur, zaal open 10 uur. Toegangsprijzen: niet-leden ƒ3,50; 65-plussers, CJP-houders, leden en kinde- a ren tot en met 12 jaar betalen u 2 gulden. Kaarten zijn ver- j« krijgbaar aan de kassa, bij P- Foncke, van Ruysdaellaan 35a en op zondagmorgen vanaf half tien aan de kassa. 0 EHBO WEEKENDDIENST Vrijdag 18 uur tot maandag 7.30 uur Gemeenteziekenhuis, tel. 269126. tV' Vy

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2