1RIELEMSIN AFSCHEIDSSPEECH: wsr ■ft Middenstands opening al FIN ANCIEN SSSN UIT DE HAND GELOPEN Nog meer lichtjes weg ONDERZOEK SCHOOLRAAD GOED WERK DOOR ACQUISITIE: aanzi m Wethouder Posthoorn: Petaio in tuin van burgemeester scniedam w gÉfS is - wmm Gereedschap weg mm* m VRIJDAG 15 JUNI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 A SCHIEDAM - „Met de Soliditeit van Scheeres, de creativiteit van Zijdeveld, de vasthoudendheid van Posthoorn en de zorgvul digheid van Taverne kan Schiedam best vooruit." Dat zei burgemeester Arïe Lems gistermiddag tijdens een speciale ver gadering van de gemeen teraad ter gelegenheid van zijn afscheid. „Door een goed evenwicht tus sen collegiaal bestuur en de vrijheid van handelen waaraan iedere porte feuillehouder behoefte heeft, vormen zij een goed team." Beperkingen Silllli iiÉiiiiÉ «TOS - "^1:' De publieke tribune was meer dan vol. Op de eerste rij ondermeer de heer Blauw, chef kabinet van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland (rechts), Elly Lems, Lems' moeder en de Gedeputeerde Buijsert. - - Ook burgemeester Kieboom van Vlaardingen nam van Lems afscheid. mB» Burgemeester Lems hangt loco-burgemeester Scheeres de ambtsketen om. Voor de opening van de Multimarkt was veel belangstelling SCHIEDAM - Grote belangstelling was er gister morgen tijdens de opening van de Middenstands Mul timarkt aan het Broersveld. Vanaf tien uur 's ochtends stonden rijen Schiedamse huisvrouwen beladen met lege tassen te wachten om het voor Schiedam unieke winkelparadijs te betreden. In de voormalige bakkerij van Vlug zijn thans zeven winkelvestigingen bijeenge bracht. SCHIEDAM De Stichting Jeugdbuitenverblijven die het Schiedamse Schoolbuitenhuis in Oosterhout exploiteert, moet haar boekhouding op tafel leggen. De afdeling onderwijs van de gemeente gaat met de stich- ting praten over de vraag hoe het komt dat Schiedam- - se schoolkinderen ruim 43 gulden meer moeten betalen Jï voor een verblijf in het Schoolbuitenhuis dan wille- keurig welke andere groep. Dat zegt wethouder Pos,- thoorn (vorming en recreatie) naar aanleiding van een rapport van de Schoolraad over het Schoolbuitenhuis. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLÜ IS - De VTaag naar mannelijk personeel is vorige maand aan zienlijk gestegen en het aantal werklozen daalde met 69. De stijging van het aantal vacatures, is onder ande re het gevolg van de halfjaarlijkse vraagacquisitie (een soort enquête). Thans melden de schoolverlaters zich in grote aantallen bij het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Daarbij blijkt, dat de kansen voor meisjes kleiner zijn dan voor jongens. en leester geen In een tjokvolle raadszaal blikte Lems terug op de afgelo pen vijf jaar waarin hij burge meester van Schiedam is ge weest „Alle goede resultaten die. in dat tijdsbestek zijn ge boekt, waren de vrucht van een goed samenspel en gemeen schappelijke arbeid", zei hij. Als dieptepunt noemde hij de situa tie bij de scheepsbouw. Die heeft niet alleen verstrekkende negatieve gevolgen voor de wer kers, maar ook voor hun gezin nen, de werknemers in de toele veringsbedrijven, de midden stand en de dienstensector. „He laas ziet de toekomst in deze sector er nog donker uit" - De huisvestingssituatie, noem de hij een zaak van aanhouden de zorg. „Het feit dat men daar bij voor de voeten wordt gelo pen door lieden die individuele probleemgevallen voor hun kwalijke karretje spannen stemt tot ergernis", aldus Lems. Ook de spanningen tussen bui- tenlandse werknemers en de autochtone kansarme groepen bedroefde hem zeer: „Er^ is he laas nog sprake van veel 'discri minatie." Over het burgemeestersambt ;zeiLems, dat het beperkingen geeft in hét- persoonlijk leven. Bovendien merkte hij op: „Een burgemeester heeft beperkte bevoegdheden en is niet de lo kale dictator die sommigen hem wel eens uit opportunistische -overwegingen willen laten zijn." Loco-burgemeester Scheeres, die aan het eind van de verga dering van Lems zijn ambtske ten kreeg, noemde Lems een tacticus die aan de ene kant een gewone man was zonder kapso nes en dikdoenerij en aan de an dere kant iemand was met ge zag. Hij wees erop, dat Lems de eerste burgemeester is in de ge- i schiedenis, die vanuit Schiedam promotie maakt Voorgangers - V: - hebben altijd tot hun pensione ring in Schiedam gezeten. Namens de gemeenteraad sprak CDA-raadslid J. M. de Koning Lems toe. Hij noemde hem een goed bestuurder, coör dinator. bemiddelaar en gast heer. De Koning gaf Lems als afscheidsgeschenk een briefope ner. Na de raadsvergadering, die ondermeer werd bijgewoond door oud-burgemeesterPeek, burgemeester Van ,der Louw van Rotterdam en Kieboom van Vlaardingen drukten de aanwe zigen de hand van Lems en zijn echtgenote. Ook de ambtenaren namen van hun baas afscheid. Gisteravond was het de beurt aan de Schiedamse bevolking om in het oude stadhuis aan de Grote Markt van de burgemees ter afscheid te nemen. Lems wordt zaterdag geïnstalleerd als burgemeester van Zaanstad. Van een medewerkster SCHIEDAM - „Hoe komt het dat de financiële situatie van de SSSN in 1978 uit de hand is gelo pen?" Dat vroeg gemeente amb tenaar Comax zich af tijdens de Jaarvergadering van de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord deze week in boerderij Landvreugd. Tijdens de vergadering legde het be stuur van de stichting verant woording af over het in 1978 ge- voerde beleid en was er voor be langstellenden de kans om kri tiek te spuien, vragen te stellen en suggesties en wensen ken baar te maken. De heer Comax, medewerker van de afdeling secretarie Alge mene Zaken en adviseur van het College van burgemeester en wethouders inzake subsidie voor de SSSN uitte zijn onge rustheid: „Ik ben bezorgd over de SSSN. Het is belangrijk om de financiële situatie in de gaten te houden en tekorten niet uit de hand te laten lopen. Het gaat niet om een paar dubbeltjes. 't zijn behoorlijke happen." Cor- nax doelde in eerste instantie op het tekort van ƒ10.756,31 op de 'exploitatie rekening van de SSSN in 1978. Ook doelde hij op de schuld van de stichting aan de gemeente van 20.000 gulden. Comax: „In het financiële jaarverslag van de stichting is .het tekort te rooskleurig voorge steld. Er Is geen rekening ge houden met die twintigduizend gulden, die nog aan de gemeente terugbetaald moet worden. Vanaf 1974 heeft de gemeente de tekorten op de exploitatie reke ningen voorgeschoten en in 1978 Jieeft de stichting al een brief igehad met het verzoek om te rugbetaling. Tot aan vandaag is :dat niet geschied. Vandaar dat ik nogmaals zeg: laat de situatie niet uit de hand lopen." Noodbehuizing Penningmeester van de stich ting mevrouw H. van Celoven: ïln 1978 hebben we In één keer t alle kosten voor hulsvesting op tafel moeten leggen. Voor de nood-behuizing, de sta-caravan die nu aan de Willem Andries- senlaan staat, is negenduizend gulden betaald. We sparen na tuurlijk in 1979 en 1980 het geld uit, dat we aan huur hadden moeten betalen. En wanneer in 1980 het wijkontmoetingscen- trum klaar is en wij ons daar vestigen kunnen we de caravan verkopen en dat brengt ook nog geld op." Voorzitter mevrouw Nancy Mac Gillavry zei: „We hopen in een gesprek met de gemeente tot overeenstemming te komen over eventuele terugbetaling." Op de jaarvergadering die door enkele belanghebbenden, zoals bestuursleden, werkgroep leden en een handvol wijkbe woners werd bezocht, gaven alle werkgroepen uit Groenoord, Bijdorp, Woudhoek, Kethel en Midden-Delfland een presenta tie. Na de vergadering werd een puur Hollandse zwart-wit film over een hardloper in Midden- Delfland gedraaid, kleuren dia's lieten alle prachtige na tuurgebieden zien, dia's met tekst verklaarden de belevenis sen van de hardloper en vertel den over het landschap. De film werd gemaakt door Mare Ver- does en Peter Hellemons en heet: „Never thought I could make it" SCHIEDAM - Namens de fir ma Spindier heeft T. van de E. aangifte gedaan van diefstal van materialen uit een werk- kfeét aati de 's-Graveniandse- weg. Ontvreemd werden klop boren, een haspel met draad, la- spitten, snijbranders en een tas met ander gereedschap. De tota le waarde van het ontvreemde is 5500 gulden. Bij het starten van een hoge- drukwagen is een 59-jarige werknemer van Wilton op de werf bekneld geraakt tussen twee voertuigen. Hij is met een bekkenfractuur in het Noletzie- kenhuis opgenomen. oS«v. jf De grootste ondernemer in het voormalige bakkerspand is de al vijfendertig jaar in Schiedam gevestigde super-markt Bas van der Heiden. Gedelegeerd com missaris van Bas, de heer van den Broek: „Wij zaten al jaren met problemen aan de Boers- vest. Dat was een echte pro bleemvestiging. Door nu hier samen met andere jonge, onder nemende bedrijven in het mid den van de stad een super markt te hebben, waar we het hele pakket kunnen bieden, is geweldig." Met het hele pakket doelde.de heer van den Broek op het feit dat men van veters, brood van de warme bakker, verse vlees waren tot afwasmiddelen, kaas, noten en verse kippen kan krij gen. Ook een stomerij en een stoffenzaak zijn in het pand ge huisvest. Twee van de winkel ruimtes zijn nog beschikbaar. De hele dag stonden koopgra ge Schiedammers te dringen om binnengelaten te worden. Voor de eerste duizend bezoekers was er een bosje bloemen. De bloe men waren na een kjein uurtje al op. In het rapport wordt aan de hand van een uitgebreide bere kening aangetoond, dat de ouders van de Schiedamse leer-' lingen en de gemeente Schiedam voor elk kind 43 gulden teveel betalen. Volgens de Schoolraad verdwijnt dat geld ergens in de boekhouding v.an de stichting. De Schoolraad toont aan, dat het aanzienlijk goedkoper is om via het zogenaamde buitentarief naar Oosterhout te gaan. Op jaarbasis gaat het om een be drag van circa een halve ton. "Een zeer interessant rapport en een goed stuk werk." Zo beti telt de wethouder het rapport. "Ik ben erg blij dat de School raad zo functioneert" De wet houder is ervan overtuigd, dat de stichting niet zal weigeren om haar cijfers op tafel te leg gen. "De stichting wordt ook door CRM gesubsidieerd en kan het eenvoudigweg niet maken om te zeggen: we hebben.met jullie niets te maken",* aldus Posthoorn. Volgens de wethou- der staat de gemeentelijke ac- countantsdienst min of meer 'buiten deze zaak. In het rapport toont de Schoolraad ook aan, dat het voe- dingspakket in het Schoolhui-t tenhuis absoluut ontoereikend :;H is. "Mijn voorlopig oordeel is. dat ik denk dat het voedselpak- ket van de stichting aan de lage kant is", zegt Posthoorn. In augustus krijgt de gemeen teraad een voorstel op tafel voor verbouwing en uitbreiding van het Schoolbuitenhuis. Hiermede is een bedrag van zes ton ge-- moeid. De ouderbijdragen zul- len niet verhoogd worden, zo zegt de wethouder. SCHIEDAM - De actie van de GTB om slechte feestverlichtin gen te verwijderen, is nog steeds in volle gang. Niet alleen de winkeliers van de Passage moe ten de verlichtingsbogen in deze winkelgalerij verwijderen, maar ook zullen snoeren met lampjes boven de terrassen van het café Het Vierkantje en café- restaurant De Amstelbron ver vangen moeten worden. De eigenaar van De Amstel bron heeft van de GTB zelfs een rekening gehad ten bedrage van 30,98 "voor het niet verwijde ren van de feestverlichting na uitstel". Paul van Bilzen vraagt zich af of de GTB deze boete wel mogen opleggen. Hij is het wel eens met de GTB, dat zijn ver lichting gevaarlijk kan zijn. "Die verlichting is niet geaard en het zou voor de veiligheid be ter zijn wanneer dat wel het ge val was", zegt hij. "Die verlich ting hangt er wel al vier jaar en er is nooit iets gezegd. Ik vind dat ze die eerder hadden moeten afkeuren." Eigenaar Wasman van Het Vierkantje noemt de actie van de GTB vergezocht en bezopen. "Die verlichting hangt er al vanaf 1946 en ik heb .nooit slui ting gehad. Ik vind die actie vergezocht. Tenslotte probeer je het een beetje gezellig te maken en sfeer te scheppen. Je wordt op zo'n manier tegengewerkt of je wordt op hoge kosten ge jaagd. Ik moet nu eerst zien dat ik een vergunning krijg en dan kost het me nog eens een hon derdje of zes om een nieuwe verlichting aan te laten leggen door ten erkend installateur. En misschien keurt de welstands commissie de nieuwe verlich ting eerst wel drie keer af." De GTB houden echter voet bij stuk. Verlichting die niet voorzien is van een KEMA- keur, niet is aangelegd door een erkend installateur en waarvoor geen vergunning is, dient ver wijderd te worden. Het feit dat er nog nooit ongelukken zijn ge beurd, doet hieraan niets af. Eind mei 1979 bedroeg het aantal werkloze mannen 1429 en het aantal werkloze vrouwen 893 in het gebied Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozen burg, Hoek van Holland en Maasland. Het aantal werkloze mannen daalde met 79 en het aantal werkloze vrouwen steeg met 10. Het aanbod vanpersoneel in de bouwnijverheid begaf zich naar een dieptepunt: van 78 naar €3. De vraag steeg van 98 naar 177. Gezien het grote aantal moeilijk te bezetten vacatures is het gebrek aan geschoold perso neel in deze sector zeer nijpend. In de metaalnijverheid daalde het aanbod van 334 naar 323 en de vraag steeg enorm: van 333 naar 442. Hoewel vraag en aan bod niet altijd op elkaar aan- (van 323 naar 319). Daarvan zijn 19019 jaar of jonger. De werkloosheidscijfers zijn per stad als volgt: Schiedam 1042, Vlaardingen 877, Maasluis 1', 221, Rozenburg 136, Hoek van Holland 35 en Maasland 11. sluiten, biedt de huidige situatie op deze deelmarkt goede per spectieven voor sommige ex- werknemers uit de scheepsbouw en schoolverlaters. De bemiddelingsruimte in de sector handelspersoneel is uiterst gering. Het aanbod steeg bié\de mannen van 97 naar 105 en bij de vrouwen van 159 naar 177. De vraag daalde van 42 naar 37. Het aanbod van mannelijk kantoorpersoneel daalde ietsje (van 137 naar 126) én het aanbod van vrouwelijk personeel steeg van 182 naar 200. De totale vraag steeg van 90 naar 122. Door de toeloop van school verlaters is. met name het aan bod van vrouwelijk personeel tot 23 jaar aanzienlijk gestegen (387 naar 438). Het aanbod van mannelijk personeel daalde Iets (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Zigeunerko ning Petaio heeft zich woens dagnacht opgehouden in de tuin van de burgemeesterswoning aan de B.K.-laan. In gezelschap van enkele personen is hij de tuin ingestapt en wilde een ge sprek met de burgemeester. De ze weigerde op dat moment Pe taio te woord te staan. De ge waarschuwde politie heeft het- gezelschap na lang praten uit de. tuin kunnen verwijderen. Bij navraag kon de politie geen commentaar geven op hei gebeurde. vc

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2