Get Reggae9' om te huilen Alsjeblieft niet in riet I 3 ink schiedam |B ouvier |doodgereden BtSII 99 mmtm Zorg om uitverkoop van I huurwoningen Expositie in HIC i Autobanden- en bermbrandje ZATERDAG 7 JULI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Schiedam heeft het wat groen betreft, Ijaren moeten doen met het Sterrebos. Daar is in de jloop der jaren verandering ingekomen. Het Beatrix- Jark kwam gereed en vorig jaar het Park Kethel. Jaamaast heeft Harga wat groen, maar het oudste Dark in Schiedam, daar waar zeer veel Schiedammers zondags een wandeling gingen maken is wat op de achtergrond geraakt. Wij doelen op het Julianapark. Slinken De koepel, waarin in vroeger dagen muziekuitvoeringen werden ge geven SC?! ÉlêllllÊ f MR m nysy nog steeds een pronkstuk. Het Julianapark is Gijs Winter De Emma-bank. Een rustplaats voor hen die een lange wandeling hebben gemaakt. Van onze verslaggever PETER SLAVENBURG VLAARDINGEN „We willen de boot niet helemaal in zijn oorspronkelijke staat terugbrengen. Dat kan niet, we willen er trouwens niet mee gaan vissen. Maar, ai zeg ik het zelf: onze logger ziet er prachtig uit en hij zal nog veel mooier worden." Aldus Gert Loo- meijer. Samen met zijn vrouw is hij de trotse eigenaar van een logger uit 1916. Het schip werd in Vlaardingen gebouwd door Figee, in die tijd een bekende scheeps bouwer. Nu, na meer dan 60 jaar, is de boot weejr terug in zijn oorspronkelijke thuisplaats. „We hebben het schip schip opgelegd. Daarom een paar jaar geleden op zijn we er voor een rede- de kop getikt in Barhal in Zweden. Daar is er jaren mee gevaren als kust- schip. De kapitein-eige naar was ziek en had het lijke prijs aangekomen. Met een paar kennissen hebben we de boot naar Groningen gevaren, daar woonden toen. Totzover ging alles eenvoudig? De problemen begonnen bij het op de helling krijgen van het schip," vertelt Gert Loomeijer. De oude logger in zijn glorietijd: op haringvangst tijdens de Eerste We reldoorlog. Het grote bord „Holland" moest aanvallen van buitenlandse schepen ver mijden. Tuigage ulianapark •vijftig Ij aar oud schijnen van politie of Duitse soldaten wat makkelijker een heenkomen zoeken. fn 1945 is meteen met de we deropbouw van het Julianapark begonnen en ook het gekapte Sterrebos werd van nieuwe aanplant voorzien. In 1950 ver dween opnieuw een stuk van het Sterrebos. Wilton-Fijenoord kocht het grootste deel van het bos en toen de Westfrankeland- sedijk als waterkering ging fun geren en moest worden ver hoogd, bleef slechts een kleine strook van het voormalige Volkspark en Sterrebos over. Zowel naar de kant van de Vlaardingerdijk, als naar de 'richting Gorzen zijn de laatste jaren nieuwe aanplantingen ge daan. Er zijn nu plannen in voorbe reiding om aan het Julianapark nieuwe elementen toe te voegen. Met enige aanpassing zowel aan de zijde van de omliggende la nen en straten, als het park zelf zal het groengebied weer een impuls krijgen om nog eens vijftig jaar Schiedam te sieren en te dienen. Als men het jarige park bezoekt, zal men nabij de muziekkoepel een duidelijke "50" aantreffen, alsmede een fontijn in de vijver. Het Julianapark bestaat dit |jaar vijftig jaar en moet gezien worden als een fraaie uitloper i/an het Sterrenbos. In 1972 Schreef de Schiedammer S. K. ïravenboer een artikel over het sterrebos en hoe het Juliana park is ontstaan. Het Sterrebos was geen oud os, want voor 1908, toen er van het hele westen van Schiedam oog niets te zien was, strekte zich daar een soort uiterwaard Juit, waarvan grote delen moe- |rassig waren en er moeten ook eken en grienden zijn ge- |weest Deze grienden waren een aansluiting op die, welke aan wezig waren op de plaats waar |nu Wilton-Fijenoord ligt. Het sloot ook aan op de getij- Idenkreek vanaf de Vijf Sluizen len de grienden waar zich nu ICincinatie en het Havenbedrijf IVlaardingen-Oost bevinden. «Het terrein bij Schiedam be- Ischreef men destijds als een llaag en modderig terrein bijna lontoegankeiijk als een wilder- inis. Mogelijk zouden we in deze Itijd over een prachtig natuurge- |bied spreken. In 1908 besloot de gemeente- SCHIEDAM - De bouvier van Ide 16-jarige M.K. is donderdag- I avond op de Horvathweg over- I reden. De jongeman liet zijn Ihond uit toen het dier zich los- I rukte en de weg op holde. De 135-jarige automobilist G.P. van B. zag geen kans de hond te ont- Iwijken. De wagen had geen noe- I menswaardige schade. Mevrouw C.E. van R. (37) is I donderdagmiddag door onbe- I kende oorzaak van haar fiets I gevallen toen ze op de Nieuwe I Damlaan ter hoogte van de I Christelijke Technische School I reed. Met een rechterenkelfract- I uur is ze na behandeling in het (Gemeenteziekenhuis naar huis gebracht I De 35-jarige A.S. uit Baren- jdrecht heeft namens de firma (Barendregt uit Rhoon aangifte [gedaan van diefstal van een autoradio, twee overalls en een doorwerkpak ter waarde van 11000 gulden. De spullen lagen in j een graafmachine die op een op- gespoten terrein aan de Schie- kade stond. Bij het forceren van de cabinedeur werd voor 200 gulden schade toegebracht. Uit zijn woning aan de Rot- terdamsedijk is donderdag een horloge gestolen van H.F.A. M.W. (31). Om in de woning te komen is de deur geforceerd. Schade bedraagt 200 gulden. Het horloge is 275 gulden waard. De aanhangwagen van J.V. I (47) is donderdagnacht gestolen. Het wagentje stond in de M.C.M. de Grootstraat en het is 1000 gul den waard. ROTTERDAM - Het Rotter- dapsse secretariaat Huurbe- scKerming maakt zich ernstig zorgen over de uitverkoop van huurwoningen. In een brief aan de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening vragen 27 wijk- en huurdersorganisaties om maat regelen tegen de opdringende speculatie in woonruimte. In Rotterdam zijn van juni 1977 tot juni 1978 zo'n 6500 huurwonin gen verloren gegaan door hori zontale verkoop. De organisaties eisen dat het splitsen van woningen, die on der de gemeentelijke distributie vallen, verboden wordt Ver koop van huurwoningen willen ze ook aan banden gelegd zien. De gemeente zou het voorkeurs recht moeten krijgen om wonin gen tegen gebruikswaarde te kopen. ROTTERDAM - In het Hulp en Informatiecentrum (HIC), in de, hal van het postkantoor aan de Coolsingel, wordt momenteel een» tentoonstelling over de straatvemieuwing in Rotter dam gehouden. In deze expositie wordt verteld wat er onder gronds zoal gebeurt bij een op knapbeurt als straatvemieu wing. In het informatiecentrum is ook de nieuwe folder over straatvemieuwing „Geachte stadsgenoof'Verkrijgbaar. Onder de titel ,JEen museum, wat is dat?" is er in het HIC van 5 juU tot en met 3 augustus een tentoonstelling over de verschil lende musea in ons land. Er wordt onder meer toegelicht wat de functie is van een mu seum en waarom bepaalde din gen wel en andere niet bewaard worden. ju», - (-• "*<s f raad van Schiedam om deze zaak maar op te hogen met bag gerspecie uit de havens. Na het opspuiten ging men de grond beplanten met 9000 wilgen en populieren, er werden enkele paden aangelegd en ook andere bomen en struiken werden ge plant Zo ontstond in april 1909 een plaats waar 203.500 bomen, struiken en stekken stonden. In 1914 waren de beplantingen voltooid en bezat de gemeente Schiedam een bos van ongeveer 80 ha. groot. Een bos dus waar de gemeente trots op zou kun nen zijn. In het bos waren stuk ken open gehouden, waar volks tuintjes waren aangelegd en meer naar het westen waren grote zandvlakten waar veel Schiedammers, Rotterdammers en Vlaardingers jaar in jaar uit hun vrije tijd doorbrachten. In 1911, dus nog voor de vol tooiing, bracht een hevige stroom grote schade aan het bos. Een aantal jaren later werd 14 ha. van het bos afgenomen voor de bouw van de scheepswerf „De Nieuwe Waterweg". Later volgden nog enkele percelen en aan de kant van de Vlaardin gerdijk werden grote gedeelten gekapt om het tegenwoordige westelijke stadsdeel te bouwen. De B.K.-laan ligt nu ongeveer waar men vroeger via de Die- venhok in het bos kwam. In 1934 was het bos reeds tot 34 ha. geslonken, door een laantje kwam men bij de laatste huizen vlak bij de Waranda uit. De rest was bos. Schiedam liet echter zijn bosbezit niet alleen slinken, er werden ook stappen onderno men om de entree van het bos vanuit de B.K.-laan te verbete ren. In 1929 werd daartoe het Julianapark aangelegd op de strook grond waar het Volks park in het oosten en het Sterre bos in het westen elkaar raak ten. Was het Sterrebos een bos met palen, het Julianapark werd een fraaie aanleg met een groot boomassortiment en vijvers met siereenden, paden met bankjes en gazons met bloemborders. Natuurlijk konden hier niet de bijbehorende bouwsels ontbre ken, zoals de entreehekken, de muziekkoepel met pergola's en de momumentale bank. De bei de grote parken kregen met het Julianapark een gemeenschap pelijke en waardige entree juist aan de zijde van de nieuwbouw wijken van die tijd. In de tweede wereldoorlog le verden parken en het Sterrebos aan veel Schiedammers brand hout, tot grote schade van het bos. Het Julianapark werd daarbij gelukkig voor een deel ontzien. Dat kwam door de grote grasgazons waar de bomenkap- pers te veel opvielen. In het Sterrebos kon men, bij het ver- jfcM&XV vj» v «p Van onze muziekmedewerker Wederom een nieuwe relea se van het Schiedamse label "Midnite", uitgebracht door Ariola (nr. 100388), en opge nomen in de Soundhouse- studio. Zonder plastic disco- laag (zoals bij de vorige pro ductie), maar "echte" reggae deze keer. Al knjg je bij het lezen van de begeleidende 'biografie sterk de indruk dat het hier om zo'n afgeleefde blues-artiest gaat Immers, deze Ctjs Winter, zoals Mid- nite's nieuwste aanwinst heet, heeft het allemaal meege maakt Verdovende drugs, echtscheiding, een floppend artiestenbestaan, enfin, vrese lijk. En hij schrijft er nog over ook. In zijn liedjes. En nog wel in het Engels. Ook deze maal valt er wei nig positiefs te zeggen over de muzikale activiteiten van Midnite. "Get Reggae" heet de nieuwste single, en het eer ste dat je opvalt is het ge bruikte Engels van Gijs. Wel, deze man kent geen Engels. Zelfs een eerste klas mavo-er zou subiet alle grammaticale fouten uit iedere zangregel halen. Zoals het er nu staat is het echt lachwekkend, en ge zien de internationaal beoog de doorbraak lijkt me dat nauwelijks de bedoeling. Ge lukkig is ook zijn uitspraak zo belabberd dat niet alles te verstaan is. Laten we de man in ieder geval zijn schoolgeld terug geven. Dan de muziek. Ach, het nummer "get Reggae" is wel aardig; een kinderlijk melo dietje, wat gehoeketak in de begeleiding, maar veel te langzaam om op te dansen, en dat is meestal toch wel de be doeling bij dit soort commer ciële gevalletjes. Rijp voor de uitverkoopbakken van flak kert? Wie zal het zeggen. De B-kant "There's a rea son". Een soort ballade die je 15 jaar geleden nog wel eens op Hilversum 1 tegenkwam. Het gebruikte Engels is nu niet meer om te lachen. Wat een rotzooi.' De artiest graagt zich o.a, af waarom Kennedy, Hendrix, Otis Redding, z'n vader en de rest van de ter meerdere eer en glorie van de commercie gestorven arties ten en volksmenners moesten sterven. Origineel hè, vooral met zo'n snik in de stem. "Deze single kan de door braak betekenen rrnarop Gijs Winter zolang heeft ge wacht". Nou, vergeet dat maar, Gijs. Jouw doorbraak zal wel nooit komen, tenzij iemand met verstand van muziek en muziekwereld zich met je gaat bemoeien. Jam mer, want de stem is uitste kend. t &&V ij' -ii i v. .Viyi-'* V-N 't;Y Oude liarin glogger herleeft in Ylaardingse haven SCHIEDAM - De brandweer is gistermiddag uitgerukt om een brandje aan de Kerkwêg te blussen. Niet alleen stond daar een stapel autobanden en troep in de brand, maar het vuur ver spreidde zich ook over de berm van de spoorweg. Omdat het treinverkeer mogelijk hinder zou kunnen ondervinden van vuur en rook, heeft de brand weer korte metten gemaakt met de brand. Hoewel het schip in Vlaardin gen werd gebouwd, op de werf 's Lands Welvaren, is het maar kort in Vlaardingen geweest IJM 287 werd het registratie nummer waaronder de logger ging varen: IJmuiden werd dus de thuishaven. In 1930 werd de boot verkocht aan een Zweeds bedrijf. De zeilen werden er af gehaald en in het ruim kwam een grote motor te staan, een zo genaamde „gloeikop". Die motor bleef dienst doen tot het schip door de zieke kapitein werd op gelegd. S-xC. v O* -- «V. Gert en Marileen Lroomcijer hebben grootse plannen voor hun schip. Als personcelswerker sen uit het bedrijfsleven. Soms geeft Gert trainingen aan men- worden er een week lang gedu rende bijeenkomsten gehouden in hotels of conferentieoorden. Dat werk wil Gert blijven doen, maar dan aan boord van zijn schip, ai zeilend over de Noord zee. J)e mensen die meegaan zullen wél moeten werken. Maar dat werk verhoogt het saamhorigheidsgevoel en dat is precies de bedoeling," legt Gert uit. Het zal alleen nog een jaar du ren voordat de logger kan uitva ren. Tot die tijd zijn Gert, Mari leen en vrienden bezig aan de verbouwing. „We hebben het schip hele maal leegesloopt De huis moest hier en daar worden gerepa- reerd maar verkeerde in een re delijke staat. Maar we zijn maénden aan het bikken ge weest om het ruim schoon te krijgen," vertelt Marileen. „Dat was niet zo'n leuk karwei. Maar verder vinden we het erg leuk: het is gewoon gezellig om met een stel mensen aan zo'n boot te werken." Wérken heeft het tweetal ge daan. De logger kreeg een nieuw, stalen dek. Het oude, houten dek was vergaan. De op bouw werd eveneens geheel verwijderd en vervangen voor een lagere roef. De electrische installatie werd vernieuwd en kreeg een nieuwe hulpmotor. In het ruim werken Gert en Mari leen momenteel aan slaapruim- tes voor de bemanning en passa giers. De bemanning zal behalve uit Gert Loomeijer, uit minstens vier anderen bestaan. „Een schip als dit kun je onmogelijk met één of twee man in de hand houden. Daar is het veel te groot voor. Bovendien: de Noordzee is betrekkelijk ruw. Als het een béétje waait heb je je handen er flink aan vol. Daarom nemen we onze tijd voor de verbou wing: het schip moet gewoon goed zijn, er mag niets aan man keren, ook motorisch moet alles .100 procent zijn," benadrukt Gert „De zee laat niet met zich spotten," voegt zijn vrouw er aan toe. De logger is 28 meter lang, 6.60 meter breed en steekt 2.70 meter diep. De boot meet 104 brt en de motor heeft een vermogen van 280 pk. De komende herfst wordt de kroon op het werk ge zet: twee masten die samen zo'n 400 vierkante meter zeil moeten dragen. „We hebben er lang over ge daan om uit te rekenen hoeveel tuigage dit schip moet hebben. We zijn er niet in geslaagd om daar gegevens over te vinden, ondanks de huip van het visse- rijimiseum.-.Daarom hebben we het met deskundige hulp - zelf berekend. Die hulp hebben we trouwens ook gehad bij de berekening van de bolling die het dek moest krijgen en bij het aanleggen van de electrische be drading. Zonder vrienden en kennissen was het ons nooit ge lukt," zegt Gert nadenkend. „Sommige mensen hebben er hun hele vakantie aan gewerkt Omdat ze het leuk vonden om zo'n oud schip op te knappen; én om later een reisje te maken, uiteraard." Het ondernemende echtpaar zou de boot het liefst in Delfsha- ven in Rotterdam afmeren. Ma rileen studeert daar en Gert heeft er zijn werk. Maar de Rot terdamse havenautoriteiten zijn niet erg meegaand: met de schaarse ligruimte wordt bij zonder zuinig omgesprongen, „We zijn daarom erg blij met onze plaats in de Koningin Wil- helminahaven. Van het Vlaar- dingse gemeentebestuur krijgen we veel medewerking. Ons is zelfs gevraagd om de logger voor het Visserijmuseum af te meren. Maar de Oude Haven is niet diep genoeg. De haven wordt echter binnenkort uitge baggerd: misschien kunnen we er dan terecht," In het voorjaar moet het schip zeewaardig zijn. „Eindelijk»" verzucht Gert Hij zegt te ver langen naar de zee. „Ik ben al tijd gek op zeilen geweest; dat heb ik van huis meegekregen. Ik heb in het verleden regelmatig voor schipper gespeeld: op tjal ken en schokkers. Marileen ging later mee als maatje. We zijn al lebei gek van zeilen op oude, Nederlandse schepen. Alleen: het water wordt veel te voL Zelfs het IJsselmeer is bij goed weer boordevol boten. Daarom willen we naar zee".

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2