'Bij verdwijnen wegenbelasting benzine 34' Molukker ketent zich aan paleis POSTDUIVEN STIKKEN IN TRANSPORTAUTO Elfje teveel tientje ''Stop jacht op walvis geheel9 Kind is 'tachtig' Beeldbuis 'Laat die officieren fietsen' SLAAPBANKEN WIJ een sfeonnee, u een unieke handdoek. ff et 11 ('er verslindt tophits VN-soldaat niet terug Gruwelijk bord soep Meer export i I B S 1 1 I I 1 i I Andriessen bekijkt idee KR* Vrijwillig energie besparen lukt.niet 17 Af en toe zon Dinsdag 10 juli 1979 34e jaarga ng no. 9822 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Aan het idee om de wegenbelasting af te schaffen en daarvoor in de plaats de prijs van benzi ne te verhogen, zitten veel haken en ogen. Minister Andriessen van Financiën zegt dit over het voorstel van CDA-Kamerlid Van Rooijen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een partij van acht ki lo zuivere heroine met een handelswaarde van vier miljoen gulden heeft de douane recherche gisteren van het Poolse vracht schip "Janek Krasicki" gehaald. De herio- ne was rechtstreeks afkomstig uit Bang kok en vrijwel zeker voor Rotterdam be stemd. De narcoticabrigade van de politie heeft de kapitein en eerste stuurman ge arresteerd. De "Janek Krasicki" is voor enkele dagen in de Waalhaven aan de ket ting gelegd. Goed verstopt Recher cheurs halen de kapitein en de eerste stuurman van de „Ja nek Krasic ki" van boord. 'ieil-; 'I*!?- Vetorecht (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN De KLM wil haar activiteiten op Schiphol uitbreiden en daarvoor zijn een tweede sta tionsgebouw, een tweede vrachtareaal en een vijfde start- en landingsbaan noodzakelijk, aldus de lucht vaartmaatschappij in het vandaag verschenen jaar verslag. siaapbankstellen. enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 Kleur: o rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder 8 Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. i; HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wiihstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. OIO -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Een aantal ex- KNIL militairen, die strijden voor hun vermeende recht op soldij plus rente over de tijd die zij als krijgsgevangenen door brachten in de "Jappenkam pen", gaat tot "harde" acties over. Morgenochtend zal de Zuid- molukse ex-KNIL soldaat Se- lassa, uit Roermond, zich aan het hek van paleis Soestdijk vastketenen en in hongersta king gaan. Zijn protest, wordt gesteund door het Landelijk Ac tie Comité (LOC), dat al jaren voor dezelfde zaak vecht. Het LOC is druk bezig ook an dere acties voor te bereiden. Met massale marsen op Den Haag wil men het verkeer daar gaan lamleggen. De eerste mars, waaraan volgens het LOC "dui zenden KNIL-militairen en hun familieleden" zullen deelnemen, wordt vermoedelijk op Prins jesdag gehouden. „Maar men begrijpt dat wij de exacte dag nog niet noemen", zegt de initiatiefnemer van het LOC, de heer H. W. Jongboer uit Lanaken (België). „Het moet een verrassing blijven, en een ver rassing zél het worden." De heer Jongboer: „Men moet zich niet vergissen*, de mensen zijn het wachten nu beu! Eén druk op de knop en wij laten tienduizend man naar Den Haag oprukken! Wij roepen: "mad- joe!" (vooruit!) en zij zullen gaan." Volgens de heer Jongboer, zelf Nederlander en ex-KNIL, wachten nog zo'n~ 37.000 ex- KNIL militairen op hun soldij." Andriessen schat dat benzine dan minstens 34 cent per liter duurder moet worden. Diesel olie zou 21 cent duurder moeten worden. Gaat men er van uit dat diesel niet duurder mag worden, dan moet benzine zelfs 43 cent per liter meer gaan kosten, wil de opbrengst van alle automobi listen voor de schatkist toch de zelfde rijn, aldus Andriessen. De regering wil toch de moge lijkheden bekijken* van het idee Van Van Rooijen. Andriessen noemt als één van de proble men, dat het parkeer- en auto- wrakkenprobleem waarschijn lijk groter wordt, omdat het hebben van een auto goedkoper, maar het rijden ermee duurder zou worden. Andriessen noemt ook inter nationale afspraken over benzi neprijzen en het optreden van grensverkeer om benzine te tan ken, als groot probleem. Die to nen volgens hem al aan dat Ne derland nooit op eigen houtje zou kunnen besluiten om de we genbelasting af te schaffen en de benzine duurder te maken. Met name met België en Duitsland wü de regering be spreken of daar de wil aanwezig is om tot de maatregel van Van Rooyen over te gaan. De CDA- er had rijn idee gelanceerd om een selectiever gebruik van de auto te bevorderen. In de Thaise hoofdstad Bang kok één van de belangrijkste heroinehaarden van het Verre Oosten waren stukgoederen aan boord gebracht Na Rotter dam zou het schip Hamburg aandoen om vervolgens naar de Poolse havenstad Gdynia te va ren. De "Janek Krasicki" kwam zondagavond in de Waalhaven aan. Over de wijze waarop het schip door de douanerecherche werd doorzocht zegt het hoofd van de sectie Rotterdam. H. Huisman: "Normaal gesproken visiteren we de schepen die Rot terdam aandoen selectief. De schepen die echter rechtstreeks uit Bangkok afkomstig zijn krijgen wat meer aandacht De "Janek Krasicki" heeft een bul- kladmg en stukgoederen aan boord. De heroine was goed ver stopt tussen de stukgoederen die in Bangkok werden geladen". Nadat de partij heroine was gevonden schakelde de douane recherche de narcoticabrigade in. Een woordvoerder van de politie zegt: "De mensen die worden vastgehouden hebben we op formele gronden aange houden omdat ze verantwoorde lijk rijn voor het schip. Ze wor den verhoord maar het is alle maal zo vers, dat er verder niets over het onderzoek kan worden gezegd". De bemanning van het vrachtschip bestaat geheel uit Polen. De Rotterdamse agent van de "Janek Krasicki" is het Nederlands Transportbureau (NTB) aan de Willemskade. De heer Baak van het NBT gaf van morgen als commentaar: "Ik zou best iets meer óver déze" affaire willen weten. De politie .wïLbns ook niets zeggen. We moeten al les via, via horen". «SSf* V ""-Ji v s (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Door gebrek aan lucht zijn tijdens een transport naar het Franse Noyon 277 kost bare postduiven gedood. De Ge zondheidsdienst voor Dieren in Rozendaa! bij Arnhem onder zoekt op het moment de lucht- verversingsinstaUatie van de betrokken vrachtauto. De duiven waren eigendom van postduivenhouders uit Am- hem en omgeving. Zij maakten deel uit van een" transport van 8000, die dit weekeinde voor een wedvlucht vanuit noord-Frank rijk werden "verscheept". Dé schade voor de duivenhouders loopt in de vele duizenden gul dens. Volgens de Gelderse gezond heidsdienst gebeuren dergelijke ongelukken vrijwel nooit en moeten in dit geval de voor schriften voor de luchtverver sing rijn overtreden. (Van een onzer verslagge vers) ASSEN - Een handels- onderneming uit het Drentse Bedum beeft zijn 'als reclamemateriaal be doelde briefjes van elf gul den snel weer uit de roula tie gehaald. Een inwoner van Assen had een biljet van elf gulden (van precies dezelfde kleur en grootte als een tientje) veront waardigd bij de Assense politie gebracht „Het biljet lijkt inder daad te veel op een tien tje," aldus een politie woordvoerder. „De firma gaf het aan zijn klanten, die als ze 100 gulden bij het bedrijf hadden besteed, er elf gulden voor'terugkre gen. Maar sommige men sen hebben het briefje achteloos bij hun andere bankbiljetten gestopt en voor echt uitgegeven." De Centrale afdeling Falsifi- caten bekijkt nu of de fir ma ook strafbaar is ge weest. LONDEN - De VS en Enge land hebben gisteren op de eer ste vergadering van het jaar lijks internationale overleg over de walvisvaart voorgesteld het doden van walvissen voor com merciële doeleinden volledig te staken. Het voorstel kreeg de steun van drie van de 22 landen die zijn aangesloten bij de Interna tionale Walvisvaart Commissie Droog weer met zonnige pe rioden, Minimumtemperaturen rond 10 graden, middagtempe- raturen 21 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot noordwest. lljuii zon maan op onder op onder 05.32 2138 22M (S3» (IWC), die ieder jaar in Londen vaststelt hoeveel walvissen in het nieuwe seizoen mogen wor den geschoten. Het Amerikaans-Engelse plan werd gepresenteerd door de Britse onderminister van land bouw, Alick Buchanan-Smith. Onze regeringen, aldus Bucha- nan-Smit, willen bovendien maatregelen waardoor de' han del in walvisprodukten zoveel mogelijk wordt uitgebannen. De twee voornaamste walvis varende naties, Japan en de Sowjet-Unie, zijn fel gekant te gen vangstbeperkingen en de verwachting bestaat dat zij ge bruik zullen maken van hun ve torecht als het Amerikaans-En gelse voorstel dreigt te worden aangenomen. Japan, dat samen met de Sowjet Unie jaarlijks 95 procent van de totale "walvis- oogst" voor zijn rekening neemt, wil niet verder gaan dan een be vriezing van rijn portie op het huidige peil. Penny Vantine is volgens de Ameri kaanse burgelijke stand een meisje van vijf, maar me disch gesproken is ze al zo oud dat ze waarschijnlijk nog minder.dan een jaar te leven heeft. Penny, die wordt verpleegd in een kinderziekenhuis in de Calif omische stad San Diego, heeft een zeer zeldzame ziekte, dié bekend staat als het Cockaynes- syndroom. Door de aapdoening wordt Penny ieder jaar vijftien tot twintig jaar ouder. Vol gens die bereke ning is Penny nu bijna 88. j. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Verschillende omroepen hebben er grote moei te mee'hun pop-tv-programma's op een aanvaardbaar peil te houdep, Veronica heeft al beslo ten het popprogramma „Count down" na 1 'oktober niet meer wekelijks maar eens in de veer tien dagen op de TV te brengen. Ook de Tros heeft plannen om de „Tros Top 50" in het nieuwe seizoen tweewekelijks te ma ken.' „We zijn met een wekelijkse editie te snel door de kwalitatief goede popgroepen heen", aldus Countdown-samensteller Lex Harding van Veronica. De Tros wijst erop, dat ook de Vara met een eigen pop-programma komt en vindt de huidige drie (van Avro. Tros en Veronica) eigen lijk al te veel. DEN HAAG De Nederland se Unifii-soldaat wiens anti-Is raëlische uitspraken in het weekblad De Haagse Post wer den aangehaald, mag niet terug naar Libanon. De betrokken mi litair kwam twee weken gele den met verlof naar Nederland. Hij heeft nu een brief gekregen van de legerleiding, waarin staat dat het gezien zijn taak in Libanon ongewenst is hem daar te handhaven. TOKIO Een 37-jarige Ja-' pannèr is door een recti (bank in Tokio tot levenslang veroor deeld omdat hij de man die de' leiding van zijn gangsterbende wilde overnemen heeft ver moord. De bendeleider had het daarbij niet gelaten: hij gaf op dracht van de handen van zijn concurrent soep te trekken en liet dit gerecht vervolgens ser veren op een banket waaraan 50 gasten aanzaten. IflUIMM— DEN HAAG - De Nederland se uitvoer is zich iets aan het herstellen. Dit lichtpuntje in de huidige, sombere economische situatie signaleert het Centraal Bureau voor de Statistiek. KLM wil U'tf vergroot Schiphol De KLM is in beroep gegaan bij de Kroon tegen het door het provinciaal bestuur van Noord- Holland gewijzigde bestem mingsplan voor Schiphol en om geving dat de gewenste uitbrei ding uitsluit Bij de provincie is bezwaar aangetekend tegen het" ontwerp streekplan Amster- dam-Noordzeeknaalgebied. In het op 31 maart afgesloten boekjaar zag de KLM de winst teruglopen tot 82.2 miljoen gul den. Het jaar daarvoor was dat nog 137.4 miljoen gulden. De twintig Airbus-vliegtuigen van de KLM betekenen straks zeker 130 arbeidsplaatsen extra, aldus staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Water staat in een brief aan de Tweede Kamer. Die banen liggen voor namelijk in de sector vliegtuig- onderhoud, maar er is ook uit breiding van werkgelegenheid te verwachten bij vliegend per soneel en bij de stationsdienst De eerste Airbus bij de KLM komt m 1983 in gebruik. Het onmderhoud wordt gedaan sa men met SAS, Swissair en UTA De KLM krijgt daarvan op z'n minst net onderhoud van de mo toren en de reglmatige inspec ties daarvan, aldus Smit-Kroes. O M?er over het jaarverslag van de KLM op pagina 15. (Van onze p&rlementsredactie) DEN HAAG - Militairen moeten maar een fietsen- rally houden, als ze iets te vieren hebben, in plaats van een 24-uurs autopuz- zelrit De D'66-politici Lambers en Engwirda doen de* suggestie aan minister sholten van de fensie. i signaleren dat een club i ..serve-officieren zo'n autorally georgani seerd heeft en protesteren tegen het enrgie-vretende karakter ervan. De PSS-en vinden dat de geloofwaardigheid van de door het kabinet gepro pageerde energiebesparing in het gedrang komt als met toestemming van de minister van Defensie bin nen het overheids-appa- ra at energieverslindende activiteiten plaatsvinden. Ze vragen ook of Schol ten over de autorally over leg mgepleegd heeft niet minister Van Aardenne, die het energiebesparings- beleid beheert. (Van onze soc-econ. redactie) DEN HAAG - De vrijwillige' energiebesparing met vijf pro cent in Nederland lukt niet Dat blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport dat het ministerie van Economische Zaken morgen op tafel zal leggen tijdens de bij eenkomst van het internationaal energie agentschap in Parijs. Uit het rapport blijkt dat de afleverlngscijfers van de olie maatschappijen in ons land veel hoger zijn dan was geraamd. Er was rekening gehouden met een daling, maar er is sprake van een stijging in de afgeleverde hoeveelheden benzine, gasolie, stookolie e.d. Die stijging wordt veroor zaakt door het werkelijk ver bruik en niet alleen door aan vulling van tijdens de strenge winter geslonken voorraden. Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop, afgebeeld i.omaajvc'^ Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat_u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handooek kunt u besteilen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die ts uitstékend!' Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaa! ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1