Opnieuw scheurtjes ontdekt liet 11 her Saté A jam of-Babi in Noord-Amerika groot Chuck Berry moet de gevangenis in Radio-actief lijk niet gecremeerd Winst uit huwelijksreis Te kleine bruid schat blijkt dodelijk R VD weigert verslaggever WANDMEUBELS Gouden Gids was voor krakers Wlf een abonnee, ii een unieke handdoek. 1! 'J 8 I I 8 8 «f ff 1 1' 1' I HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Vrij warm Nederlanders naar 'spuiter' in Mexico i n tl tt li Weg ondermijnd y li ll ii Woensdag 11 juli 1979 34e jaargang no. 9823 (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTELVEEN De moeilijkheden met de DC-10 hebben de KLM minder verliezen bezorgd dan aan vankelijk werd verwacht. President-directeur Orlan- dini schat de totale schade door het aan de grond blij ven van de DC-10 toestellen op twee a drie miljoen gul den. Het verlies bleef volgens de KLM beperkt dank zij dé gevarieerde samenstelling van de vloot voor de lan ge" afstandvluch ten. Af en toe kon zelfs extra vervoer worden geboekt, omdat andere maatschappijen wel met grote problemen kampten. i Prijsstijging Fokker F29 -4. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur in pikante saus, zakje WASHINGTON Skylab valt en hele continenten zijn er niet gerust op. De stroom aan geruststellende verklaringen van de kant van Nasa heeft niet kunnen voorkomen dat in Zuidelijk Afrika, op Australië, maar vooral in Noord-Amerika de .spanning voelbaar was. De jongste berekeningen wijzen erop dat de reddelo ze ruimtereus 'ongeveer half zes* (Ned.tijd) op aarde zullen neerkletteren. Op dat moment bevindt Skylab zich boven de Indische Oceaan, ten zuiden van de evenaar. Wrakstukken kunnen neerkomen over een afstand van 6.000 a 10.000 kilometer in noordoostelijke richting. Daarbij ligt héél Australië middenin het "doelgebied". Niet hier Opgetogenhoudt de 29-jarige Kay Creasy uit Linconshire in Engeland een gouden armband op, die zij vorig jaar oktober tijdens haar huwelijksreis vond bij een strandwan deling. Gisteren bracht het kleinood van 99 procent.puur goud, bijna duizend jaar oud en ver moedelijk ooit verloren door een reizende Viking 30.000 gulden op bij een veiling van het Londens huis Sotheby. 1 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG - „Het moet maar eens af gelopen zijn met die landloperspakken bij officiële plechtigheden". Onder dat motto is gisteren voorlich ter W. van den Berge van de Rinksvoorlichtingsdienst een actie gestart voor een stijlvolle aankleding van verslaggevers bij gebeurtenissen rond het Koninklijk Huis. Stuur Het Vrije Volk naar: Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beioning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Adres: Postcode: •ft I' is' tl if il Ij l-S Kleur: O rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon volledig Ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. jg Hr y*m r-mirtf HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 1L92.00 Schade vaii DC-IO valt KLM mee In de de eerste twee maanden van het op 1 april begonnen nieuwe boekjaar heeft de KLM goed gedraaid. Of de winst, die vorig boekjaar 82 miljoen gul den bedroeg, dit jaar zal verbe tten durft de directie, nog niet voorspellen. Dat hangt sterk af van de mate waarin de aan passing valt de luchtvaart tarie ven gelijke tred houdt met de stijging van de brandstofkosten en hoe het vervoer." op deze noodzakelijke - prijsverhoging reageert, aldus finaneieel-direc- teur E. Beekman. De stijging van de brandstof prijzen maakt het vliegen bin nenkort tien tot vijftien procent duurder. Volgende week 'wordt daarover in Genève beslist De prijzen van het vliegtuig brandstof kerosine zijn volgens de KLM sinds najaar 1978 ai met 75 procent gestegen. In het afge lopen boekjaar betaalde KLM voor brandstof 338 miljoen gul den; vijftien procent van de to tale vervoerskosten. Voor het lopend jaar zullen deze uitgaven welhaast verdubbelen," aldus Beekman. De KLM steunt de plannen van. Fokker voor de ontwikke ling van een nieuw vliegtuig, de F-29 als opvolger van de F-28. De Nederlandse luchtvaart maatschappij is in principe be reid bestellingen voor dit toestel te doen, zodra het in productie is. Volgens voorjaar denkt de KLM een lijndienst te starten op Peking. Over de per 29 april be gonnen nieuwe dienst (vier keer per week) naar Los Angeles in de Verenigde Staten is men niet ontevreden. Er is nog kans voor een nieuwe lijn, waarbij ge dacht wordt aan Miami of At lanta. WASHINGTON - Bij drie DC-ID-toes tellen In de Verenig de Staten zijn weer scheurtjes ontdekt. Volgens een woord voerder van de Amerikaanse luchtvaartdienst zijn ze echter niet van zo ernstige aard dat ze de veiligheid van de vliegtuigen direct in gevaar brachten. Het is nog onduidelijk wat dat betekent voor het opheffen van het vliegverbod in de VS. Een rechter heeft beslist dat de fa brikant het bewijs van lucht waardigheid voor de DC-10 moet terugkrijgen, maar de luchtdienst is alweer in beroep gegaan tegen die beslissing. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag WEESP - Een gesprongen waterleidingbuis was er giste ren bij Weesp de oorzaak van dat een provinciale weg en een nabijgelegen dam ernstig wer den ondermijnd. De weg is in al lerijl afgesloten. Zonnige périoden, maar in de middag in het zuiden van het land meer bewolking en een kleine kans op onweer. Mini mumtemperaturen omstreeks 11 graden, middagtemperaturen van 20 graden op de Wadden tot 24 graden in de rest van het latld. ton m*«n onder op onder 13 juli CKU4 21-37 JOJO 08.57 SUPER -] ,9:9 mme Skylab ploft neer na laatste signaal Vindt de definitieve vjl slechts enkele minuten later plaats, dan regent het brokken op Noord-Amerika en lopen grote steden als Montreal (Ca nada) en New York (VS) daad werkelijk gevaar. Rond het lun- chuur moest Nasa toegeven dat nog niets zeker was: "Tot de de finitieve val is eigenlijk nog al les mogelijk. De terugkeer wordt nu alieen nog beinvloed door het weer. de dikte van de atmosfeer en de aantrekkings krachtvan de aarde." Toch willen de geleerden op het laatste moment nog een sig naal naar het vallende gevaarte sturen om de kans dat Skylab in de Indische Oceaan ploft te ver groten. het signaal moet de lan- dmgssnelheid verminderen en hettoestel ongeveer een half uur langer in de ruimte laten blij ven. Richard G. Smith, leider van de Operatie Skylab, zie dat de Skylab niet zozeer over de kop moet worden gejaagd, maar meer in een deinende beweging moet worden gebracht "Zouden wij dit niet doen, dan vergroten wij de mogelijkheid dat het ruimtevaartuig precies op Noord-Amenka, zja zelfs op de dichtbevolkte oostkust neer komt," aldus Smith. Hij wilde overigens wel met grote stellig heid verklaren dat Europa, Zuid-Amerika en de Zuidelijke Verenigde Staten kunnen wor den uitgesloen als plaatsen waar Skylab-pum zal neerkomen. Skylab zal in 500 stukken bre ken. Daarbij blijven twee enor me brokstukken intact die meer dan twee ton wegen. Ze zullen verticaal neerstorten; net als meteorieten en bij een val op aarde grote kraters slaan. Nasa noemt de kans dat een mens op aarde getroffen zal worden één op 600 miljard. Chuck Berry, gróótvader van de rock'n roll, komt toch nog lachend het gerechtshof van Los Angeles ■uit Daar is hij we gens het ontduiken van belasting voor een slordige vier ton veroordeeld tot 120 dagen gevange nisstraf, drie jaar voorwaardelijk en duizend werkuren voor de gemeen schap. De 52-jarige roc ker barstte in tra nen uit: „Het spijt me. Het zal nóóit meer voorkomen. Berry hoeft niet onmiddellijk de gevangenis in. Hij knjgt dertig dagen de tijd om zijn za ken op orde te brengen en mag tien dagen op toer- nee in Europa. Maar op 10 augus tus zwaait de ge vangenisdeur ach ter hem dicht Het strafgedeelte ten dienste van de gemeenschap zal bestaan uit een aantal benefiet concerten tot steun aan jonge drugs- Hasj per plank (Van onze Amsterdamse redactie) Twee etmaal posten bij twee verdachte Turkse vrachtwagens aan de Euro paboulevard beeft de Am sterdamse politie gistermid dag honderd kilo van een geheel nieuw soort hasjiesj opgeleverd: gefineerde hasj- planken. Onder de ogen van een groot aantal rechercheurs naderden de 33-jarige Turk N. C. en de 34-jarige Neder lander T. K. met een bestel- autootje de Turkse vracht wagens, die ai twee dagen geparkeerd stonden. Bij klaarlichte dag laadden zij er 46 planken uit, die zij naar de Josef Israêlskade brachten en aldaar met een nonchalant gebaar op de voetweg wierpen. Toen de politic-volgers ben hadden aangeschoten, verklaarde de Nederlander dat hij zijn huis aan het ver bouwen was en de oude planken volgens een be proefde Amsterdamse tradi tie wilde droppen. De poli tie, argwanend als zij was, snuffelde even aan de oude planken en constateerde dat het prima Turkse hasj was, vermomd ais plank. Inmid dels waren bij de vrachtwa gens aan de Europaboule vard twee andere Turken gearriveerd, die eveneens werden ingerekend. BERN - De stoffelij ke resten van een hon derdjarige vrouw mo gen in Zwitserland niet worden verast „De kans dat daarbij ge vaarlijke radio-actieve straling zou vrijkomen, is lang niet denkbeel dig," aldus de onderdi recteur van een zie kenhuis in Bern giste ren. De zwaanzieke hoog bejaarde, die aan kan ker leed, is behandeld met radio-actieve stra ling „hetgeen tot niet- bedoelde complicaties heeft geleid". Toen de patiënte overleed was haar lichaam dermate 'besmet' dat crematie verboden werd, hoewel dit toch de uitdrukke lijke wens van de over ledene was. Van alle kanten komt de kritiek los: „Wat moet zo'n stra lingsbombardement bij een doodzieke hon derdjarige? Zijn er soms niet tientallen conventionele midde len om de laatste dagen van het leven dragelijk te maken?" vraagt een medisch tijdschrift Ook ziekenhuis^irec- "ties en specialisten zijn niet mals in hun kri tiek. TERNEUZEN - De kans is groot dat het Temeuzense ber gingsbedrijf Willem Muller de Mexicaanse autoriteiten gaat helpen bij de immense en als maar groeiende olievervuiling jn de Golf van Mexico. Het bednjt neeft goede papie ren omdat gewerkt kan worden met een geheel nieuw, milieu vriendelijk bestrijdingsmiddel. Dit middel, AT 7, is vorige week met succes ingezet tegen olie- vervuiling op de Ooslerscbelde, veroorzaakt door het stranden van de Belgische tanker Sim- plon. NEW DELHI - On danks pogingen om de rechten van de vrouw te verbeteren wordt er in de Indiase hoofdstad New- Delhi minstens eenmaal daags een jonge bruid door haar schoonmoeder in brand gestoken of ge dwongen vergif in te ne men. De reden: een te ge ringe bruidsschat. Deze week overleed de 24-jarige bruid van een handelaar In auto-onder- delen aan brandwonden, toen haar schoonmoeder in woede was ontstoken over de povere bruids schat Toch hadden de geschenken bestaan uit een tv-toestel, voor 1300 gulden aan meubels, een glazenkast bandgebor- duurde kussens, keuken gerei en porselein. Heel respectabel voor mensen van de stand van de ban- delaar, maar zijn moeder dacht er anders over. Kort nadat het huwe lijk was gesloten begon de familie al te klagen dat er geen scooter bij was geweest En nog geen week later overleed de jonge bruid aan der degraadsverwondingen, na met benzine overgo ten en in brand gestoken te zijn. JBruidsschatstnoor- den" zijn in India een normale zaak. De politie doet er weinig aan, om dat er meestal gebrek aan bewijzen is. Ondanks de schattingen van één geval per dag, werden er in 1978 maar drie arresta ties verricht 'Het moet nu maar i ui zijn r et die landloperspakken Van den Berge ontzegde verslaggever Harry van Dam van het Utrechts Nieuwsblad de toegang tot de plechtigheid rond de ge boorteaangifte van het tweede kind van Prinses Christina, gisteren op het Utrechtse stadhuis. Van Dam, die een bruine man chester broek droeg, een ge kleurd overhemd (zonder das) en een spijkerjasje. klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonxalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN - Twee brand- kastkrakers, die door het hele land opereerden aan de hand van gegevens uit de Gouden Gids, hebben na een langdurig poii- tie-onderzoek 57 inbraken be kend. Het duo, de 30-jarige lasser V. en de 31-jarfge chemicus J. heeft in totaal 76.000 gul den buitgemaakt en richtte voor ruim 55.000 gulden schade aan. Beide verdach ten waren twee jaar geleden ont vlucht uit gevan genissen in Alk maar en Norger- haven, waar zij straffen uitzaten voor eerder ge pleegde brand- kasik raken. Volgens de poli tie waren V. en J. "ware meesters" in het open slijpen van zware kluis deuren. Op weg naar een klus reis den ze meestal per openbaar vervoer. Voor de terugreis stal het tweetal een auto op het adres waar was "gewerkt". De Gouden Gids leverde hen objec ten op in Wehl, Ulft, Silvolde, Nij- kerk. Zevenaar, Babberich, Lely stad, Oosterzee, Lemmer, Nun- speet, Amsterdam, Middelburg, Zie- rikzee, Wezep, Alkmaar en Krah- bendijke. De zaak kwam aan het rol len toen V. op 1 april werd betrapt bij een inbraak In Hummelo. wist pas een uur van te vo ren dat hij van de aangifte verslag moest doen. Hij had daardoor geen tijd zich eventueel - te verkleden. „Meneer, u ziet eruit alsof u naar een strandparty gaat", voegde RVD-man Van den Ber ge Van Dam toe. „U komt er niet tn". De uitleg van de journalist, dat hem geen enkele kleding voorschrift was verstrekt, hielp niet Adjunct-hoofdredacteur R. van de Loo van het UN: „Daar heeft meneer Van den Berge na tuurlijk helemaal niets over te zeggen. Wij hebben nooit eerder dergelijke moeilijkheden gehad. Het hangt van de reactie van de RVD op het gebeuren af. of we een officiële klacht zullen indie nen." Van den Berge zelf ziet zijn verbod „als het begin' van een discussie over welke, kleding journalisten bij hun werk zou den moeten dragen". „Bij de be grafenis van de Britse ambassa deur Sykes in DEn Haag waren een paar journalisten in „vrije- tijdskleding" komen opdagen. Veel mensen hebben zich daar aan gestoten." - „Ik heb ook een gesprek gehad met oud-Kamervoorzitter Von deling over het feit dat sommige parlementaire verslaggevers er zo slordig bijlopen. Wat moeten de menSen da@r wel niet "van denken?" De Rijksvoorlichter zegt de Utrechtse aangifte-plechtigheid te hebben aangegrepen om tot „een norm" te komen. „Ik ben zelf helemaal niet conservatief op kledinggebied. Maar vooral als een dergelijke plechtigheid binnenshuis plaatsvindt, dienen verslaggevers zich adequaat te kleden", aldus Van den Berge. .Voor "n Mo Vrije Volk. *n mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar^ Voor nop.. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vóst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon --s—A iemand anders (die dat wét is) uw naam opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: Naam: Adres: Postcode: Sooit abonnement: O kwartaal ojaar Naam: -NS h ■t, 3 BBB9 L-ml PKgj E33 lIHSft £233 ££33 ffi§Jj| .Plaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1