Wan 1 *uyvelde verliest kort geding Schiedam krijgt vrijwilligerscentrale 20.000 galden aan tafelzilver gestolen Al 2500 kinderen bij Jeugdland Straattheater Kip boeit Gorzense kinderen matig Actie 'Denkaan Proog68'doodgebloed Met Is bij woorden gebleven - toch partijpolitieke actie? 2 f a Golf van inbraken in Fokker straat m Auto uitgebrand Spaarover schot 1,4 c; miljoen i séhiëdam i Jf M'f- I Sfïwê Auto geplunderd tmrnx »w A ff mmm& mm u mmm- mmm; mmmF\ Awm jÊmm: ZATERDAG 14 JULI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 A u Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het bijna tien maanden slepende con flict tussen de Schiedamse stichting voor het opbouw werk (SSVVO) en Armand van Puyvelde over zijn aan stelling als opbouwwerker in Zuid lijkt beslecht. De SSWO heeft met de beslissing om van Puyvelde niet te benoemen gelijk gekregen van de rechter. Daarvoor al hadden vertegenwoordigers van de vier oude stadswij ken besloten dat niet Zuid, maar West nu de zo begeer de opbouwkracht krijgt. Berufsverbot WrA I M-;4* Armand. van Puyvelde: "Ik kijk op van de uitleg van de statuten." SCHIEDAM - Zes be drijven aan de Fokker straat hebben donderdag nacht ongewenst bezoek gehad. Een erg grote buit heeft de nachtelijke strooptocht niet opgele verd. PI®!?, Pm Straattheater Kip in actie op het Wilhelminaplein s ïd *JL (Van onze medewerkster) SCHIEDAM - „Het is nu bijna een jaar geleden dat er op de solidariteitsavond met het Tsjechoslowaakse volk, georganiseerd door het comité „Denk aan Praag '68" afspraken werden gemaakt. En nog steeds heb ik niets vernomen." Dat zegt een zeer teleurgestelde heer P. C. Mouthaan, inwoner van Schiedam, van beroiep marktkoopman. Koude-oorlogssfeer 'M, i- 4M \':"V WÊÊÊÊÊËÊ Uk/» 'Ijwr« mi £jl«X/T3r s Verschillende muren in de stad herinneren aan de actie "Denk aan Praag '68". De ac tie lijkt doodgebloed. JjSi «SVV-f fL_< ConiQjiet opiboiulvitwerlke:r ten einde? Van Puyvelde en de Bewo nersvereniging Schiedam Zuid leggen het oorlogsbijltje er ech ter niet bij neer. Dat blijkt wel uit het feit dat de afvaardiging •van Zuid wegliep tijdens de stemming in het wijkoverleg, waarbij West de opbouwwerker kreeg toebedeeld. Ook de woorden van Van Puyvelde zijn niet mis te ver staan: „Oost en West hebben dit samen bedisseld. Wij voelen ons bedrogen. West heeft trouwens geen recht op de opbouwwerker, want doordat Zuid bij de stem ming wegliep waren er maar twee van de vier partijen aan wezig. Er waren geen vertegen woordigers van Schiedam Cen trum." Naar aanleiding van het in grijpen" van de gemeente, die stelde dat de benoeming van een door haar te subsidiëren op- bouwwerker te lang ging duren en eiste dat er een ander dan Van Puyvelde aangesteld moest worden, schrijft de BVSZ in het junï-nummer van het vereni gingsblad: „Hier is een vies en- vuil partijpolitiek spelletje ge-, speeld", doelend op het CPN- lidmaatschap van Van Puyvel de. Dit zal de BVSZ onder geen beding accepteren!" De ruzie om de opbouwwer ker begon allemaal in oktober van het vorige jaar. De gemeen te besloot om voor de vier wij ken maar één opbouwwerker te subsidiëren. De wijken moesten zelf maar uitzoeken in welke wijk deze aan het werk moest gaan. Het wijkoverleg besloot dat Zuid de kracht zou krijgen en een sollicitatie-commissie, bestaande uit twee leden van de BVSZ en één van de bejaarden- soos, besloot de heer van Kam pen te benoemen. Deze zou in dienst komen van de SSWO, die is opgericht door de bewonersverenigingen van de vier oude stadswijken om een zo onafhankelijk mogelijke po sitie van -een opbouwwerker te bewerkstelligen. Een week later kwam de solli citatie-commissie op haar be sluit terug. Niet van Kampen, maar Van Puyvelde, secretaris van de BVSZ, zou nu de voor keur genieten. Van Kampen was ondertussen al telefonisch op de hoogte gebracht van zijn benoe ming. De SSWO accepteerde de herroeping van het besluit met, omdat het ondemocratisch tot' stand gekomen zou zijn. De heer Tibbe van de bejaardensoos zou er niets van af weten en andere groeperingen in Schiedam Zuid hadden niets te zeggen hebben gehad. Door de ruzie over en weer besloot Van Kampen op te stap pen en Van Puyvelde, eerst tweede op de kandidatenlijst, werd automatisch nummer één. De SSWO accepteerde ook dat niet en Van Puyvelde bond een kort geding aan tegen de SSWO. De heer Van Meenen, voorzit ter van de SSWO, werd ge royeerd als hd van de BVSZ, omdat hij zich verzette tegen de kandidatuur van Van Puyvelde. Sommige mensen in de BVSZ spraken over een Berufsverbot Van Puyvelde zou geen op bouwwerker mogen worden vanwege zijn lidmaatschap van de CPN. Na twee zittingen van het kort geding waagde de nu gepensio neerde rechtbankpresident Reuder geen uitspraak te doen en gaf de zaak over aan de ge wone rechtbank. Deze heeft nu beslist dat volgens de statuten de SSWO de vrijheid heeft om van Puyvelde niet te benoemen. Van Puyvelde hierop: „Als dat de uitleg van de statuten is, kijk ik er wel van op. Ik heb het er met de heer Hagendoorn, voorzitter van het wijkoverleg, en de heer Nieswaag, voorzitter Van het SSWO, over gehad en ook zij kijken ervan op. Zij zei den dat ze niet in die positie te recht willen komen, want dat zou hoogst ondemocratisch zijn." 9 5 i K J 'm s/ 'V', Bij Kerger Co werd hand gereedschap ontvreemd. Schade bedraagt 100 gulden. L.K. (50) heeft aangifte gedaan. Bij Prins Supply b.v. wordt niets vermist. Er is geprobeerd de deur te for ceren hetgeen resulteerde in een schadepost van 500 gulden. Aan gifte deed P.A.P. (28). Uit het kantoor van'Lips Chubb Brand beveiliging b.v. werd 500 gulden gestolen. Een aantal afgesloten deuren werd opengebroken. H.J.H. (31) heeft aangifte ge daan. i Ook het kantoor van Gronin gen Scheepvaart- en Handels onderneming b.v. werd door zocht Uit een kast werd geld ge stolen en uit een andere ruimte werd 200 gulden meegenomen. Schade bedraagt 200 gulden. F.H.G. (35) deed aangifte. Het "pand van Technische Handels maatschappij Troost werd door zocht. Schade bedraagt 100 gul den. Het is niet zeker of er wat ontvreemd is. Tenslotte keeg ook het pand van Schellekens Staalbouw Schiedam b.v. onge wenst bezoek. Een onbekend be drag aan geld werd meegen omen. Ook het schadebedrag is onbekend. A.J.S. (54) deed aan gifte. i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Iedergen, die weieens-vrijwillig anderen wil helpen kan zich op het ogenblik aanmelden bij de Vrijwilligers centrale Schiedam. De 19-jarige Gerard Mönté en Hiiga Bot zijn druk bezig om er een op te zet ten. Ze hebben de behoefte in Schiedam naar vrijwilligers ge peild en het bleek dat veel in stellingen wel hulp kunnen ge bruiken. De beide initiatiefnemers wil len eerst een werkgroep' op po ten zetten om de opzet van een centrale te begeleiden en oim uiteindelijk een bestuur te for meren. Een bureau is er al en is gevestigd in de ruimte van De Trechter aan de BroersvesL Gerard Monté zegt: „Er be staat al enige tijd een Vrijwilli gerscentrale Schiedam Vlaar- dingen Maassluis, maar die wil met goed van de grond komen. De gemeentebesturen van. Vlaardmgen en Maassluis staan er niet zo positief Itegenover, Schiedam echter wel en daarom willen we nu in Schiedam iets opzetten, want we willen niet langer wachten." Gerard kwam op het idee van de vrijwilligerscentrale nadr aanleiding van kranteberich- tenw Hij zegt: „in andere steden bestaan al lang centrales, waar het club- en buurthuiswerk, het maatschappelijk werk en aller lei instellingen een beroep kun nen doen op de hulp van vrij willigers. In Arnhem en Nijme gen functioneren ze al vier jaar. Dat moet in Schiedam ook kun nen." De twee initiatiefnemers heb ben ondertussen folders ver spreid bij onder andere het ar beidsbureau. Dagelijks zitten ze van 9 tot 3, uur in het gebouw van De Trechter, Broersvest 107, om vragen over de vrijwilli gerscentrale te- beantwoorden. Iedereen, die geïnteresseerd is] kan zich daar opgeven of kan even bellen: 265255. SCHIEDAM - Tafelzilver ter waarde van 20 000 gulden is ge stolen- uit de woning van de 46-jarige F. J. R. Dat moet ge beurd zijn tussen maart en half juni, omdat de woning toen leeg stond. De heer R. heeft na zijn langdurige vakantie inmiddels een andere woning betrokken. Een koelkast, benzinetank cn een lamp vormen de buit van een inbraak in de plezierboot van de Schiedammer W. N. (39). De boot ligt in de Schie. Schade bedraagt 400 gulden, het gestole- ne is 500 gulden waard. Uit de tas van mevrouw W. W. (68) zijn 325 gulden en enige be scheiden gestolen. Ze had haar tas op een bankje in het Prinses Beatrixpark laten staan. Toen ze terugkwam, stond de tas er nog, maar de inhoud was ver- i dwenen. SCHIEDAM - Uit de auto van G. P. R. (30) zijn een cassettere corder, een console met luid spreker en een verbandtrommel gestolen. De wagen stond gepar keerd in de HalleystraaL Uit de winkel van Behang 'Speciaal aan de Hoogstraat is- een geldkist gestolen. Er zaten 200 gulden en papieren ter waarde van 100 gulden in. H. B, (34) heeft aangifte gedaan. i Van onze medewerkster SCHIEDAM - Tot nu toe heb ben meer dan 2500 kinderen de activiteiten van Jeugdland be zocht. Een kleine honderd Gor zense peuters daarvan zag op het Wilhelminaplein het Straat- theater Kip uit Amsterdam. Het straattheater dat voor de derde keer optrad gistermiddag voor Jeugdland bracht een zeer gevarieerd programma. Acroba tische toeren werden uitgehaald door artiesten Bert je, Joop, Opa en pop Oma, en de dronken drummer. Ze konden de aanwe- zige kindertjes maar amper boeien. Alleen een grote meneer uit hei publiek, die door de spe lers Meneer van Ommelen werd gènpemd, oogstte succes. ,De oudere mensen onder het publiek bleken het spel van de -Amsterdammers wel te waarde ren, Mannen met sigaren, moe ders met kleinen in de wagens, opa's met kleinkinderen keken tenminste het hele programma -uit, Dekinderen werden aan het eind van de anderhalf uur du rende show onrustig. De grote krokodil, uit het ver haal van het kleinste noodlij-' dende circus ter wereld, bracht even vaart in de boel en bracht de kinderen eindelijk in vervoe ring. Een klein meïske nam zelfs de benen. Met een goed gespeeld swingend stukje muziek was het programma afgelopen en kon iedereen, gelukkig nog droog omdat de op de loer hangende regenwolken geen druppel had den laten vallen, naar huis. Joop van Broekhoven, jeugd- consulent en organisator van Jeugdland: „Gelukkig dat het weer mee zat. Tot nu toe is er nog geen enkele activiteit niet door gegaan. Alles loopt op rol letjes. De ploeg doet zijn uiterste best Dat is mede te danken aan de goede onderlinge band. We eten 's middags gezamenlijk in de kantine van het stadskantoor en "s ochtends drinken we koffie samen. Dan bèpra n we ook eventuele problemen en we be kijken de voorraden, want de materialen moeten natuurlijk ook van tijd tot tijd worden aangevuld." Gistermorgen waren 110 Gor- zenaartjes op het Wilhelmina plein aan, het knutselen, knip pen en plakken. Ook op het Jo zef Orelioplem werd ér op los geknutseld door meer dan tach tig Groenoordse kinderen. Joop van Broekhoven is ra zend enthousiast: "Vooral de contacten met de ouders verlo pen goed. Je leert elke dag meer mensen kennen, want de ouders komen natuurlijk met de kinde ren mee. Zo kunnen er voor de toekomst leuke buurtactivitei- ten ontstaan. Want van het één komt het ander, nietwaar." Over volgende week wanneer de bouwvak vakantie begint maakt van Broekhoven zich niet bezorgd. Van Broekhoven: "We moeten maar eens zien hoeveel Schiedamse kinderen er op va kantie gaan. Nu hoorde ik al van kinderen die hun ouders ge vraagd hadden de vakantie maar uit te stellen om naar Jeugdland te kunnen." i De heer Mouthaan is bang dat de vooroordelen die verleden jaar al rezen tegen het comité, gegrond zijn. Mouthaan: „Tij- De. heer Mouthaan is zeer be gaan met het lot van de bewo ners van Tsjechoslowakije. Het land waar hij in augustus 1968 tijdens zijn vakantie de inval van meer dan 650.000 Russische soldaten meemaakte. En waar hij ondewr de bevolking vrien den maakte. Verleden jaar juli werd in Schiedamn, evenals in vele an dere steden in Nederland, een comité „Denk aan Praag '68" op gericht Het comité zou brede bekendheid gaan geven aan het nog steeds voortdurende verzet van de Tsjechoslowaakse bevol king. Het landelijke comité eiste zelfs terugtrekking van dë Rus sische troepen, vrijlating van al le politieke gevangenen en vrij heid voor het Tsjechoslowaakse volk. Ook in Schiedam waren acti viteiten, zoals: stands in de bin nenstad, waar sohdariteitslijs- ten konden worden getekend kend (het totale aantal handte keningen bleek na de acties eind augustus maar een kleine 200 te bedragen), een solidariteits avond in café Quibus, waar een bandopname van de verboden popgroep'„The Plastic People of the Universe" kon worden be luisterd, een tentoonstelling over de inval in '68 en het verzet in de gemeentelijke bibliotheek, waaromheen nog een rel ont stond omdat wethouder Herman Posthoorn matewriaal van de expositie liet verwijderen. Het door Posthoorn weggehaalde materiaal bevatte een open brief van het Schiedamse „Praag-co mité" aan de Partij van de Ar beid en een krantenartikel van 10 jaar geleden waarin te lezen viel over het protest van de: PvdA tegen de inval van de Russen in Tsjechoslowakije. Inmiddels had de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid besloten om niét deel te nemen aan de activiteiten van het „Denk aan Praag '68-comi- té". En Hans van der Vlist legde uit: „Het werk van het plaatse lijke comité doet ons te veel denken aan een koude-oorlogs- sfeer. We vinden die jongens een merkwaardige club vormen, die door leden van de KENml, een anti-Russische politieke groepering, gedomineerd wordt Voor de PvdA is het wel zaak de Tsjecho-Slowaakse problemen serieus te nemen. Maar deze groep hoeft voor ons niet, veel vertrouwen hebben we er niet in." dens de laatste manifestatie in wijkcentrum Nieuwland op 21 augustus werden afspraken ge maakt Tot nu toe heb ik van he lemaal niemand meer iets ge hoord. Ik heb nog steeds dezelf de mening: we moeten ze hel pen, want steun en solidariteit is welkom en nodig. Zou het dan toch zo geweest zijn, dat die co mité-jongens alleen voor eigen belang en partijpolitiek, bezig waren, zonder de verdere conse quenties te willen nemen?" Een jaar na de Schiedamse ac ties en manifestaties lijkt dat haast bewaarheid. Op de bijeen komst, die eigenlijk het hoogte punt van de hele „Denk aan Praag '68" actie in Schiedam had moeten worden, waren maar 20 mensen. Een in Schiedam ver blijvende Tsjechoslowaakse arts (naam,kon niet bpkend worden gemaakt omdat hij represailles vanuit Tsjecho-slowakije vreest) sprak het kleine clubje aanwezigen emotioneel toe: 9 iim'A. f-» „Iedere steun, iedere intéressé en solidariteitsbetuiging is beter dan met de vuisten slaan." En zo werden afspraken ge-, maakt, er zou iets moeten ge beuren. Een pian .was om via Schiedamse scholen briefkaar ten en ansichtkaarten met soli dariteitsbetuigingen te zenden aan scholen in Tsjecho-Slowa- kije. Bij worden alléén zou het niet mogen blijven. - "Maar", aldus een trieste heer Mouthaan, die nog steeds ver ontwaardiging voelt over de in val tien jaar geleden, zoals toen het héle Nederlandse-volk ge belgd was over de vrijheidsbe perking van het Tsjechoslo-' waakse volk: "Tot nu toe geen kik van al die mensen. Geen en kele activiteit. Je kunt wel mooi blijven praten over hoe erg het wel is, daden moeten er ook zijn." SCHIEDAM - De auto van de 21-jarige G. S. K. is donderdag nacht door onbekende oorzaak in de brand gevlogen. De wagen stond geparkeerd in de Grof- baan en brandde geheel uit Toen het vuur de benzinetank bereikte, vond een ontploffing plaats. Niemand werd gewond De brandweer heeft het vuur geblust De wagen is een lelijk eendje en moet als total-loss be schouwd worden. Op dezelfde plaats werd eer-, der een tweede auto beschadigd Die is eigendom van de Schie dammer F. N. (18). De jongeman had er zijn wagen geparkeerd en toen hij enkele uren later te rugkwam waren het dak en de motorkap geblakerd. SCHIEDAM - Bij de Bonds spaarbank Schiedam werd in 1 juni 28,6 miljoen gulden inge legd en 27,2 miljoen terugbe taald. Het spaaroverschot b«H droeg 1,4 miljoen. In juni W bedroegen deze bedragen spectievelijk 27,3; 27 en 03 nu!--1 joen gulden. - Het tegoed van inleggers se' droeg op 30 juni 220 miljoen gul-,, den (vorig jaar 201,2 miijoc1 gulden). De reserves, de overige toevertrouwde middelen alsme de het inleggerstegoed zijn grot tendeels belegd in effecten, te: ningen en hypotheken. De onber legde en op korte termijn beleg- de gelden bedragen 19,7 miljoen, gulden. f 17 jt

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2