Zomervakantie kan goedkoper Hel llW»r Dubbele vreugde in Nicaragua Paus naar Verenigde Naties Raadsleden gaan plantsoenen wieden JAPAN: LOPEN OP MAANDAG 'Het Kind' dekmantel van drags Ook Schlesinger aan kant gezet Wij een abonnee, u een unieke handdoek. m n 1 I I I I I Bang overleden 'Spreiding beter regelen' 'Alleen het PP HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Britse minister van Buitenlandse Zaken: Plaats van de ramp M WÊÉSmT- 'M Kaping snel beëindigd Overspannen terug Lijk piloot gevonden m 't Blijft koel Trinidad: iiMni mm ié (Van onze redactie buitenland) GENÈVE - Op de eerste dag van de Geneefsé confe rentie over het vluchtelingenvraagstuk in Zuidoost- Azië heeft de voorzitter van de Vietnamese delegatie gewaarschuwd dat het geen politieke conferentie mag worden en dat Vietnam zich niet wilde onderwerpen aan een kruisverhoor. Niettemin voelde de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington zich gedwongen te vragen: wat ligt er achter deze uittocht? Ordelijk' Zaterdag 21 juli 1979 34e jaargang no. 9832 ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 our zaterdag van 9.00 16.00 uor Toen een colonne sandinistische troepen door de Nicaraguaanse stad Rivas marcheerde, op weg naar de hoofdstad Managua, herkende Celina Mo- rise haar neef Erasmos Morise tussen de soldaten. De vreugde die toch al groot was, werd er nog door verhoogd en Erasmos kon pas weer verder gaan na een flinke omhelzing. EN TOBAGOr km 200 (Van onze redactie buitenland) SAN JUAN - De aanvaring tussen twee mammoet tankers in de Caraibische Zee bij het Midden-Ameri kaanse eiland Tobago blijkt uit te groeien tot de grootste olieramp in de geschiedenis. Boordevol Promotie DOLFINARIUM HARDERWIJK B HB BH BBi BH BBR BH BH BH BH BBB Hm 4 „Waarom", zo vroeg Lord Carrington, „zijn er tienduizen den mannen, vrouwen en kinde ren. misschien' wel zoveel als de hele bevolking van Gienève (250.000 zielen) in de Zuidchi- nese'Zeeomhet leven-gekomen, omdat zij niet konden of wilden blijven leven in hun eigen1" tènd?" i - -Na de eerste dag van de Ge- neefse conferentie is het, op grond van toezeggingen die, di verse landen hebben gedaan, theoretisch mogelijk dat de 350.000 Vietnamese,; Cambod jaanse en LaotiaanSe vluchte lingen die nog in kampen ver blijven'In Zuidoost-Azië, binnen afzienbare tijd naar'andere lan den kunnen vertrekken. willen opnemen, zou de Vietna mese toezegging kunnen beteke nen dat pok het probleem van toekomstige vluchtelingen enigszins wordt opgelost De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken heeft giste ren in Genève aangekondigd dat de Nederlandse regering een be drag van tien miljoen'gulden beschikbaar zal stellen voor hulp aan de vluchtelingen. De 49 aan de conferentie deel nemende landen (er waren er 72 uitgenodigd) proberen een „po litieke rel" te vermijden. Alleen de Chinese afgevaardigde on dernam een felle aanval op Vietnam, maar hij werd door secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties onderbroken. Vietnam heeft toegezegd be reid te zijn met het Hoge Com missariaat voor de vluchtelin gen te praten over éen "ordelijk vertrek" van hen die het land willen verlaten. Als er landen zijn die nieuwe vluchtelingen BANGKOK - Vice-president Nguyen Luong Bang van iet- nam is vrijdag op 75-jarige leef tijd overladen, aldus radio-Ha noi (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De vakan tie in het hoogseizoen kan voor iedereen 15 20 percent goédkoper zijn, wanneer de vakantiespreiding in Neder land beter geregeld zou wor den." Dit is de mening van Leo Verburg, directeur van de reisorganisatie Hotel plan, die gisteren aankon digde, dat de prijzen voor winterreizen naar Spanje met circa 20 percent zullen stijgen, vooral in de periode rond Kerstmis en Nieuw jaar. Voor Oostenrijk geldt een prijsstijging van circa 5 percent. 'De heer Verburg. voorzitter van de westeuropese organisatie van touroperators WETO vindt dat de vakantiegangers met schoolgaande kinderen zwaar gestraft worden. 'Zij zijn vaak 'tweemaal zo duur uit als dege- nen, die in voor- en najaar met vakantie kunnen gaan. Namens de westeuropese tou roperators pleit de heer Verburg voor een vrije vakantiekeuze voor iedereen: voor bouwvak kers en metaalwerkers en voor al voor gezinnen met school gaande kinderen. In zo'n situa tie zullen de reisprijzen sterk kelderen,' aldus Verburg omdat alle touroperators dan voordelig voor een iange termijn kunnen inkopen.' De brandstoftoeslagen voor vliegreizen zullen in september vermoedelijk met 15 a 20 percent stijgen. De heer G. Couvreur, direc teur van de Algemene Vereni ging van Reisorganisaties ANVR constateert dat de win- terprogramma's van de reisor ganisaties dit jaar vroeger dan ooit tevoren zijn verschenen. 'De kans is groot,' zegt hij „dat de goedkoopste winterreizen al eind volgende maand uitver kocht zijn.' - - - - - - - - - - - Groc tste olieramp na HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGROLD Witte de Withstraat 25,3012 BE Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 11.92.00 Koel weer met af en toe zon en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperaturen rond 17 graden. Matige, langs de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest k» mun «li u °P onder op onder S U 2146 ots soa ajuU 06.47 21.44 06» 2L04 MONROVIA Op de topcon ferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid is een reso lutie aangenomen waarin het patriottisch front erkend wordt als "de enige legitieme en au thentieke vertegenwoordiger van het volk van Zimbabwe." Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. 251.000 (Van onze redactie buiteniand) NEW YORK Paus Johannes Paulus zal begin oktober in New York een toespraak houden in een vergadering van de Ver enigde Naties. Hij bezoekt het VN-hoofdkwartier op uitnodi ging van secretaris-generaal Kurt Waldheim. Op welke data is nog niet bekend. De paus zou ook president Carter ontmoeten en de bis schoppenconferentie van de VS voorzitten. Terwijl vanochtend nog 34 op varenden werden vermist, is een half miljoen ton olie bezig de heldere Caraibische Zee, en ver volgens de Atlantische Oceaan, in te stromen. In één klap is daarmee voorlo pig de tot nu toe grootste ramp, de al dagenlang voortdurende lekkage van een booreiland in de Golf van Mexico, overtroffen. Beide rampen spelen zich in fei te in dezelfde hoek van de At lantische Oceaan af. Biologen vrezen daarom onherstelbare gevolgen voor grote delen van de oceaan, waar onder meer be langrijke visgebieden zijn. De enorme hitte maakt het sinds de aanvaring, gistermid dag, onmogelijk voor sleepboten of reddingsploegen om dichtbij de brandende schepen te komen. Vliegtuigen en schepen van om ringende landen, waaronder de Nederlandse luchtmacht vanuit Curacao, zoeken het water af naar overlevenden. Enkele uren na de ramp zouden reddingbo ten 42 opvarenden hebben opge vist, die bijtijds de schepen had den verlaten. (Van een onzer verslaggevers) NEEDE Raads leden van de ge meente Neede gaan zelf onkruid wieden in de plantsoenen in dit dorp, die er naar hun mening sterk verwaarloosd uit zien. De gemeente kas is niet toerei kend om meer plantsoenarbeiders aan te trekken. De heer J. Pot lid van de raadscom missie ruimtelijke ordening in Neede schat, dat zestien raadsleden er drie dagen voor nodig zullen hebben om de plantsoenen weer toonbaar te maken, m Hij wil dat ook burgemeester en wethouders zullen meewieden, maar vond bij het college nog geen gehoor van zijn initiatief. OMAHA - De jongeman, die vrijdag in de VS op een binnen landse vlucht een vliegtuig van United Airlines had gekaapt, is na een korte vechtpartij door agenten van de FBI overmees terd. Hij bleek de 30-jarige Ro nald Rimerman te zijn. Hij zou met de Boeing 727 naar Cuba hebben gewild. De kaper had de 119 passagiers na de landing op het vliegveld van Omaha hebben laten gaan. TOKIO De Japanse regering heeft de maan dag aangewezen als auto loze dag, Ook zal invoe ring van een vijfdaagse werkweek moeten bijdra gen aan energiebespa ring- De maatregelen, die waarschijnlijk in augus tus van kracht "worden, zullen voorlopig op basis van vrijwilligheid gaan. Wel zullen aan de indus trie en aan overheidsin stellingen richtlijnen worden gegeven om te zorgen dat inderdaad energie wordt bespaard. 1 >*.- Automobilisten zal worden gevraagd 's maandags openbaar ver voer te nemen of te gaan lopen. Koel- en verwar mingsinstallaties in ge bouwen zullen één uur per dag moeten worden uitgeschakeld. Koop vaardijschepen moeten hun snelheid met tien procent verminderen. Sportstadions moeten minder verlichting ge bruiken. Japan is voor zijn olie behoefte voor 99 procent afhankelijk van invoer. erti DEN HAAG - Steeds meer Nederlanders breken hun va kantie af omdat ze in psychische moeilijkheden raken. Dit con stateert dev ANWB Alarmcen trale, die in juli tot nu toe tien overspannen toeristen liet repa triëren. Vorig jaar was dit aantal pati ënten veel geringer. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Op de Noordzee heeft de vissersboot Harlingen het stoffelijk overschot gevon den van de piloot van de op 14 juni verongelukte Starfighter. Het Is de 28-jarige eerste luite nant G. S. Wessels Boer uit het Friese Bergum. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Dit heeft de Luchtmachtvoorlichtings dienst gisteren meegedeeld. De vissersboot vond het stof felijk overschot op ongeveer 115 kilometer ten noordwesten van Den Helder. De Harlingen 260 is door de Luchtmacht speciaal ge huurd voor de zoekactie die al enige weken duurt De mammoettankers - zaten boordevol. Driehonderdduizend ton in de Atlantic Empress en '210.000 ton van de Aegean Cap tain. Beide schepen zijn eigen dom van Liberiaanse reders. De Aegean Captain was op weg naar Singapore na olie te heb ben getankt op Aruba en Bonai re. De aanvaring gebeurde op on geveer 35 kilometer ten oosten van het eiland Tobago en 160 ki lometer ten noordoosten van Venezuela,, het Zuid-Ameri kaanse vasteland. Gisteravond bleken beide schepen al afge dreven tot tien kilometer van Tobago. De sleepboten die hun kans afwachten zijn afkomstig uit West-Duitsland, de „Ocea nic" en de „Atlantic". De olieramp dreigt ook fikse economische schade aan tal van eilanden toe te gaan brengen. Grote delen van het Caraibische gebied zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van de toeris ten-industrie. De befaamde wit te stranden in dit gebied zijn daarbij een belangrijke trek pleister. Het zou maanden kun nen vergen de olie te verwijde ren. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - Een Amerikaanse liefdadig- heidsorganisatie voor het Internationale Jaar van i het Kind zou dekmantel zijn voor een al eerder veroordeelde oplichter en drugshandelaar. De man, John El Is- worth, organiseerde on der meer een Kerstfeest voor kinderen van diplo maten in het Witte Huis. In april gaf hij een lunch ten bate van liefdadig heidswerk, waar ook de vrouw van president Car ter en tweehonderd gas ten aanzaten. Volgen het Amerikaan se televisieprogramma "20-20" van ABC-News gebruikt Ellsworth de or ganisatie om toegang te krijgen tot de hoogste kringen en tegelijkertijd een mogelijkheid te heb ben om zijn "zwart" ver diende opbrengsten van drugs- en wapenhandel "schoon te wassen". Ellsworth heeft inmid dels toegegeven een straf blad te hebben, maar zegt zich van geen kwaad be wust te zijn. "Al kan ik niet spreken voor ande ren en wat zij in het vér leden hebben gedaan of hoe zij hun geld verdie nen." (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Carter van de Verenigde Staten heeft nu ook zijn meest aangevallen minister» James Schlesinger van Energie, aan de kant gezet. Officieel heeft hij Schlesingers ontslagaanbod aanvaard. Schlesinger wordt opgevolgd door Charles Duncan, die nu tweede man is op het m inisterie van Defensie. Schlesinger is het vierde lid van Carters kabinet dat zijn ontslagaanbod „gehonoreerd" ziet Minister van Financiën Blumenthal, minister van Volksgezondheid, Onderwijs en Maatschappelijk Werk Califano en minister van Justitie Bell gingen hem voor. Het vijfde kabinetslid dat verdwijnt is Brock Adams van Verkeer. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger zal zijn. j heeft geboekt, weer heeft teniet gedaan. Met name de ontslagen van bekwame maar impopulaire mi nisters ais Califano en Blumen thal zijn slecht gevallen. Patricia Harris, die in Carters eerste kabinet minister van Volkshuisvesting en Stadsont wikkeling was, is opgeschoven naar de post van Volksgezond- heuf Onderwijs en Maatschap pelijk Werk. Ze volgt daarmee de a/getreden Joseph Califano op. ,.<4 Carter heeft Califano vervan gen door Patricia Roberts Har- ris, de vroegere minister van Huisvesting en Stadsontwikke ling. Een flinke promotie voor deze vertegenwoordigster van „zwart" Amerika in Carters ka binet De meeste leden van het Ame rikaanse Congres blijken te leurgesteld te zijn over de wijzi gingen in Carters regering. Ze staan er ook skeptisch tegen over. Een Democratische leider verklaarde zelfs dat de presi dent de winst die hij met zijn Initiatieven op het energiefront wervelende shows E Gudrun, IJslandse zwaard-jj walvis 9 kikvorsmeisjes, O onderwaterpanorama robbenshow O Nova Zembla /1\ I ÖJ*tO 16041 NSOAG'OCHTJf l Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar^-^. Voornop^^r^bf^' I enminste. als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wél is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 brj 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend* Stuur Het Vrije Volk ribar m Naam: B .Adres: 8 Postcode: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar m Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weker» g gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: 8 Naam: Adres: «Postcode: Plaats: Kleur: ^roodobruin blauw groen |(s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de bon. volledig ingevuld in een open envelop zoneter Lpo^e^l aan: Het Vnje Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. m ■tV

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1