et verkeerd Jnsmiddel tij oliebrand Miljoenen van staat na 'LSD- verhoor' !||to0<bge^ Boterberg voor Kerst MINISTER DOET ONGEWILD AAN SLUIKRECLAME Wedders op weg iiot Neo-nazi's gevonnist 560 KILO HASJ OP TURKS SCHIP Buit onder neus van politie weggestolen VS staken steun aan Bokassa U krijgt eén week de kms om te scoren. y, ïïiell Europoort g i W' /-; MsL Verdronken op vlucht Leeuwen temmer gaat over op ratten Stroom doodt loodgieter^ Tienjarig meisje stikt onder gras HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ScorebBEi =5 B S I m Af en toe zon MET TRACTOR ONDER TREIN frijdag 10 augustus 1979 34e jaargang no. 9850 rikss ROTTERDAM Bij de brand op het terrein van Shell Europoort aan de Scheldeweg op 25 juli is de jbrandweer van Rozenburg uitgerukt met verkeerd jmaterieel, zo blijkt nu. Bij de eerste melding was er /sprake van een tankwagen die zou zijn ontploft op het terrein van de North Sea Ferries aan de Scheldeweg. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT - De „zware noordwesterstorm" die giste ren via radio en TV werd aangekondigd, heeft geleid tot onnodig grote paniek aan de hele kust. De storm bleek voornamelijk in een glas water te woeden. Dat bracht het KNMI tot inkeer. Het weerstation erkent dat de foute voorspelling van „windkracht negen in de districten Vlissingen en Hoek van Holland" in het hele land misverstanden heeft gewekt. #;f n I "'.Lzk^Jh Drie leden van een West- duitse pacifistische orga nisatie wuiven opgewekt als hun schip de Japanse haven Kobe verlaat. Hun organisatie Schip voor Vietnam geheten - heeft een vrachtvaarder ge huurd om drie maanden lang op de Zuidchinese Zee te gaan zoeken naar "bootmensen". Het geld voor de actie is afkomstig van inzamelin gen in West-Duitsland. Het schip, de Cap Anamur heeft een bemanning van 25 man ALMELO Een gedeelte van een teruggevonden buit van 6,5 ton is gestolen vanuit het politiebureau in Almelo. „Iets geheel nieuws," noemt de Almelose poli tie deze diefstal in het hol van de leeuw, „maar we kunnen er niet over juichen." ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.t/mvr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur JOFDREDACTEUR HERMAN WÏGBOLD fitte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 fpgeven van TIPS (rubriekad verten lies) tel. 010 - 11.92.00 De brandweer rukte uit met een tankautospuit met een poederbiusaanhanger en een tankwagen met wa ter. Dit was, toen men veer tien minuten later ter plaat se was, niet bruikbaar om dat het om een oliebrand ging die met schuim geblust moet worden. Die wagen ar- riveerde pas later vanuit Rotterdam. Volgens de rapporten van de brandweer is na de melding aan Rozenburg direct daarna in Rot terdam de eerste melding bin nengekomen. Deze kwam van de havendienst Pas twee minu ten later belde de Shell zelf. Al eerder bleek dat er meer loos was bij de brand dan in eerste instantie officieel naar buiten kwam. Een week na de brand werd bekend gemaakt dat 'er ook een JExplosie-achtige ver--- branding had plaatsgevonden. WASHINGTON - De Amerikaanse regering is be reid een ex-militair die in zijn diensttijd buiten zijn medeweten de hallucinoge- ne stof LSD toegediend heeft gekregen een schade loosstelling van 1,7 miljoen dollar (ruim 3,5 miljoen gul den) te geven. Als James Thomwell (41) op dat voorstel ingaat komt de Amerikaanse overheid overi gens nóg goedkoop van hem af, want een rechtbank heeft al be slist dat de man in aanmerking komt voor een smartegeld van 10 miljoen dollar. James Thomwell werd in 1961, toen hij in de Franse stad Orleans gelegerd was, verdacht van diefstal van geheime docu menten. Hij werd tijdens verho ren uitgescholden, bedreigd met de dood en gemarteld, en ten slotte kreeg hij LSD - in het ka- "der van een experiment van de militaire inlichtingendienst, die de waarde van het tripmiddel als waarheidsserum wilde on derzoeken. Thomwell veranderde geeste lijk en lichamelijk in een wrak ais gevolg van deze behande ling. Pas twee jaar geleden ont dekte hij dat hij destijds LSD- proefkonijn was geweest. '-J v>yy Storm van De Bilt bleef in glas water Een goed ingep akte „badgast" tuurt in Sc'neve- ningen naar de storm, die uit- bleef. In de loop van de middag waarschuwde het KNMI voor het eerst voor windkracht ne gen, met een verhoging van een halve meter boven de verwachte springvloed. Langs de hele kust begonnen strandexploitanten hun terrassen en tentjes in vei ligheid te brengen en te verster ken. Campinggasten braken hun tenten af en beëindigden hun toch al in het water gevallen va kanties. Naar later bleek overbodige maatregelen voor het gebied tussen Hoek van Holland en Den Helder. Want de storm bleef uit, behalve aan de Zeeuwse kust, waar windkracht zeven tot acht werd gemeten. Het KNMI „Onze stormvoor- spellingen zijn bestemd voor de kleine en grote scheepvaart aan de kust. Maar veel mensen, van Maastricht tot Groningen - dat bleek wel uit het grote aantal telefoontjes veronderstelden dat het hele lan'd zou worden ge troffen." „Dat de depressie die het slechte weer veroorzaakte, sneller opvulde dan wij dachten, maakte de paniek nog onnodiger achteraf gezien. Het is dan ook waarschijnlijk dat wij zuilen stoppen met het uitzenden van voor anderen bedoelde storm- waarschuwingen via de radio," aldus KNMI-woordvoerder J. W. Meijer. Onze weerman Hans de Jong stelt dat het KNMI zijn storm- waarschuwing veel te laat heeft ingetrokken. „Om vijf uur 's middags bleek uit mijn weer kaarten al, dat de kans op zware storm niet meer aanwezig was. De depressie was te klein, zou zuideliik van ons land afbuigen en vulde snel op. Maar het KNMI trok de waarschuwing pas 's avonds om tien voor elf in." Toen had het NOS-joumaal al beelden uit Scheveningen laten zien .van exploitanten die zich met man en macht op de ele menten voorbereidden. Hans de Jong: „Ik heb nog heel wat kampeerders gerust moeten stellen die mij zwaar ongerust opbelden." Het KNMI: „Als de storm naar het noorden was afgebogen, zou wel degelijk de gehele kust zijn getroffen. Pas toen we zeker heid hadden, konden wij de voorspelling aanpassen." ,.w ROTTERDAM - Half november komt 7500 ton kerstboter op de Neder landse markt Dat Is meer dan het dubbele van de hoeveelheid van het vorig jaar. Binnenkort wordt de officiële beslissing verwacht van de Europe se Commissie. In ons land wordt er naar gestreefd de kerst- boter op de markt te brengen tegen dezelfde prijs als vorig jaar: 1.79 per pakje. De adviesprijs voor verse boter is 2.41, maar de werkelijke prijs verschilt per winkeL 5v:- (Van een onzer verslaggeefsters) ARNHEM „Dank u," zei mevrouw T. Gardeniers, in het dagelijks leven minister van CRM, gisteren, toen ze bij de opnamen van AVRO's Sterrenslag een paraplu kreeg aangeboden op het miezerige, koude terrein in Sonsbeek. En daarmee deed de minister opeens even hard mee aan de door haar zo verafschuwde sluikrecla me. Op de paraplu bevonden zich nameU;jk vignetten van een fabrikant in sportarti kelen. Bob Bremer, chef sport van de AVRO-televisie, had het echter wel in de gaten en voorzag de paraplu van AVRO-stickers. „Til" (want zo stond het met grote letters op haar trainingspak) tilde niet zo zwaar aan het inci dent. maar ze maakte nadien toch maar geen gebruik meer van de paraplu. Ondanks de regen was het toch nog een tamelijk dolle boel tijdens de opnamen. Met Piet Bambergen, die bij het zwemmen bijna zijn zwembroek verloor, met Neeiie Smit tot aan haar heupen naakt in een kano en Marcel van Dam met een si gaar in zijn keel na een val partij met een motor. Hoe leuk het allemaal was, kunnen we op 13 okto-' bcr op de televisie zien. Foto: „Neelie" in uiterste concentratie voor haar kanovaart bij de opna men van Sterrenslag. KINSJASA - Honderden mensen zijn verdronken in de Mbuji-Mayi rivier in Zuid-Zai- re. Ongeveer 5000 mensen waren clandestien aan het zoeken naar diamanten toen de politie ter plaatse kwam. Verscheidene honderden zijn toen de rivier ingevlucht om aan arrestatie te ontkomen, maar daarbij jam merlijk verdronken Wolkenvelden, ook af en toe zon en maar een kleine kans op regen. Minimum temperaturen omstreeks 10 graden, met mist banken. Middagtemperaturen van 17 graden op de,Wadden tot 21 graden in Brabant en Lim burg. Zwakke tot matige wind uit west en zuid. llaug. ion op onder 06.16 21.13 maan op onder 2258 1034 BERN - Een Zwitserse! dompteur die zeven jaar) geleden na een aanval van een van zijn eigen leeuwen het circus de rug j toekeerde is terug vn de j piste: gisteren debuteerde j Henri Gugelman (32) inj Bern met een rattennum- mer. De ex-leeuwentemmer werkt met elf ratten, die j hij een half jaar lang ge traind heeft De diertjes! .springen over touwtjes en door brandende hoepels. Gugetmann blijkt ove rigens het circusvak nog j steeds tot in zijn vinger- toppen te beheèrsen: aan j at het hooggeëerde pu- bliek dat het maar wil ho ren vertelt hij dat hij „de I enige rattendompteur op j de hele wereld" ts. BERLIJN - Wegens herop richting van de in de Bondsre publiek verboden NSDAP (Na- zionalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) zijn gisteren in West-Berlijn tien leden van een neo-nazistische groep veroor deeld tot gevangenisstraffen die uiteenlopen van zes maanden tot drie jaar. De zwaarste straf was voor "Ortsgruppenleiter" Wolfgang Rahl (36), die schuldig is bevon den aan het oprichten en leiden van de organisatie. De recht bank deed met dit vonnis een jaar op de eis van de officier van Justitie. Rahl en twee mede-verdach ten (die veertien en achttien maanden kregen) werden on middellijk na de uitspraak op gesloten, de overigen blijven voorlopig op vrije voeten. ROTTERDAM - Bij het door zagen van een waterleiding in de kelder van een woning aan het Olmendaal, is gisteren de 40-jarige loodgieter J. van Gel der van de Sparrendaal om het leven gekomen. De man werd geèlectrocuteerd doordat er op de waterleiding een aardleiding was aangesloten. De buit was de oogst van zeker 37 inbraken, waarvoor drie inwoners van Enschede zijn aangehouden. De gou den sieraden, antieke voor werpen en het geld waren in het politiebureau aanwezig, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Op het Turkse zeeschip General All Fuat Cebesoy, dat ligt afge meerd aan de St, Laurenshaven hebben de douanerecherche en de narcoticabrigade van de Rot terdamse recherche gisteren 560 kilo hasj in beslag genomen. De waarde van de middelen, die volgens de politie Rotterdam als eindbestemming hadden, is ongeveer een miljoen gulden. De politie beschikte over zo danige informatie dat een diep gaand onderzoek op het 10.000 ton metende zeeschip geboden was. Uiteindelijk werd de in ju te zakken verpakte hasj gevon- 'den in een van de luchtkokers. Drie Turkse opvarenden van 25, 27 en 29 jaar oud zijn als ver dachten van overtreding van de opiumwet aangehouden. j WASHINGTON - De VS stoppen met hun hulppro gramma voor het Centraal Afrikaanse Keizerrijk om dat In dat land de mensen rechten worden geschonden. Internationale ontwikke- lingsleningen voor het rijk van keizer Bokassa in de toekomst zullen kritisch be keken worden. i Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren meegedeeld. Op de Ameri kaanse begroting voor 1980 was 2.5 miljoen dollar (ruim 5 mil joen gulden) uitgetrokken voor een economisch hulpprogramma voor het Centraal Afrikaanse Keizerrijk. De VS hebben in het voorjaar, na berichten over het doden van schoolkinderen waaraan Bokas sa zelf zou hebben meegedaan, hun ambassadeur teruggeroe pen, maar deze is sinds 21 juni weer op zijn post om mogelijke eigenaars een kans te geven hun goederen te herkennen. De politie vermoedt dat een van de vele bezoekers na het zien van de kostbare goederen op het idee is gekomen sommige gouden sieraden plus een be drag van 4500 gulden (terug) te stelen. De inbraak, het afgelo pen weekeinde, is gepleegd zon der dat de aanwezige politie mensen iets hebben gemerkt. De dader is in de kamer waar de buit lag, binnengekomen door mhet losschroeven van een tus senwand. Omdat het ook mogelijk is dat politiemensen zelf verantwoor delijk voor de inbraak zijn, is de rijksrecherche ingeschakeld. De buit, waarvan nu dus weer een gedeelte is verdwenen, had den de drie gearresteerden ver gaard op strooptochten in Gel derland en Overijssel. Behalve in banken, braken ze ook in bij gemeentehuizen, juweliers en garages. Ze namen daarbij ook dure auto's en wapens weg. De gestolen goederen werden opge slagen in twee woonhuizen en garageboxen in Enschede. LEEUWARDEN - De tienja rige Martje van der Linden uit Munnekeburen in Weststellmg- werf (Friesland) is gisteren bij het grasladen onder het gras te recht gekomen en gestikt Het meisje was met haar vader naar het land gegaan om hem te hel pen. Na enige tijd miste de man zijn dochter. Hij vond haar ech ter niet Toen hij terugkeerde naar de sta! en de graswagen leegde, ontdekte hij het lichaam van zijn dochter. UTRECHT - Een tractor met gierwagen is vanochtend om kwart over 8 op een met auto matische halve bomen beveilig de overweg ter hoogte van Weesp door een trein gegrepen. De bestuurder van de tractor, de 18-jarige R. M. den Hartog uit Driemond is hierbij omgeko men. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Volgende week gaat de voetbal kompetitie weer van start Hóógste tijd dus voor een abonnement op Het Vnje Volk. Want er is bijna geen wedstnjd of u leest erover in Het Vnje Volk. Boven dien kunt u nu profiteren van een fantèstische aanbieding, dfe één week geldig is. En langer met Want u ontvangt Het Vnje Volk niet alleen de eerste twee weken gratis thuis, ook de dikke Voetbalkrant '79 ploft volgende week gratis op uw deurmat Natuurlijk ontvangt u elke maandag de doeltreffende Sport-bijlage, terwijl Het Vnje Volk de rest van de week aan het sport gebeuren ruime aandacht schenkt Vu! de onderstaande bon in. knip "m uit en stuur 'm zo snel mogelijk op! tapaa bfsh gags Maak mij maar ral O kwartaalabonnee Jkjf ff Ojaarabonnee B Ik ontvang dan Het Vrije Volk eerst twee weken gratis, inclusief de H Voetbalkrant 1979. M Ik wacht met betalen totdat ik uw acceptgirokaart heb ontvangen. Naam: Adres:. Postcode:. Stuurt u de bon. vol! postzegel aan: .Plaats:. m. volledig ingevuld, in een open env elop zonder Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1