ALS DE RAAI) JA ZFXÜT In alle Iken ovetMjf- mogeSfpMeïi Jubileumwedstrijd valt in het water I 1 c Stank in Beatrixpark School overhoop gehaald Verpleegster bestolen schiedam üan Drinkwater smaakt iets meer naar chloor Laatste visdag om Schiedams kampioenschap SSI* Autopech in Maastunnel wordt duurder O VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA2,: Ook de te bouwen premie-koopwonin gen in Wond hoek Noord zullen onder de nieuwe bepalin gen vallen. Hier gaat de eerste paal de grond in. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gemeente Schiedam gaat de spe culatie in goedkope koopwoningen te lijf door voor waarden te stellen bij de erfpachtsovereenkomst. Ko pers van premie-koopwoningen en woningen in de vrije sector onder gemeentegarantie-grens mogen de huizen in de toekomst pas na drie jaar doorverkopen. Daarbij komt nog, dat zij de woning zelf moeten bewo nen. Op die manier denkt Schiedam de handelaren in onroerend goed uit te schakelen. Veel goedkope koopwoningen bleken na melijk al tijdens de bouwperiode te zijn door verkocht, waardoor de koopprijs bij oplevering vaak al anderhalf maal hoger lag. Volgens wethouder Scheeres zal de regeling in oktober of november door de mad bekrachtigd zijn. «Iml lil?-! lèM-S-S Renovatie School buitenhuis is hard nodig (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - B en W hebben de raad voorgesteld een bedrag van 671.000 beschikbaar te stellen voor de reconstructie van Schoolbuitenhuis in Oosterhout. ■- I fiRilIia «li Ook rond het tehuis zal een en ander veranderen. c chi edamgaat s I Indien een koper genoodzaakt is om de woning toch binnen de termijn van drie jaar te verko pen, zal een zogenaamd ketting- beding ervoor zorgen dat de nieuwe eigenaar dezelfde prijs betaalt. Sedert 1972 wordt de bouwgrond voor woningen in Schiedam in erfpacht uitgege- ven, waardoor de gemeente de grond in eigendom houdt. Elke nieuw te bouwen premie-koop woning en vrije-sector woning onder de 225.000 gulden zal zo doende onder de nieuwe bepa lingen vallen. Wethouder Reinier Scheeres van Financiën hoopt dat de nieuwe regeling in oktober of november door de gemeente raad bekrachtigd zal zijn. In de stad was al een begin ge maakt met een anti-speculatie regeling. In 1977 werden bij wij ze van experiment kopers van premie-koopwoningen van een complex aan de Borodinlaan in Groenoord verplicht om min stens een jaar in hun huizen te wonen. Slechts bij uitzondering gaf het college van B en W van Schiedam toestemming om de woningen in dat jaar te verko pen. Wetgeving op het gebied van de anti-speculatie bestaat niet. Wel kan een gemeente door middel van erfpachtspolitiek privaatrechtelijk eisen stellen. Dat middel heeft Schiedam nu aangegrepen. De regeling vormt een onderdeel van een nieuw gronduitgifte-beleid van Schie dam, waarbij het model van erf- pachtsvoorwaarden uit 1906 ein delijk vervangen is door een nieuwe regeling. Voor indus trie-gebieden was die regeling ai in 1972 veranderd, maar voor woningbouw niet. Daarvan werd afgezien, omdat juist in die tijd de woningbouw ernstig stagneerde en men bang was om bouwers af te schrikken. Tegenwoordig zakt de wo ningmarkt wat in en zegt de ge meente minder bang te zijn om door plan-ontwikkelaars onder druk gezet te worden. Vroeger werd grond voor 75 jaar in erf pacht gegeven en werd de canon per 25 jaar herzien. Door de in flatie betekende dat, dat de ca non, de jaarlijkse pacht, soms vertienvoudigd werd. Het ligt nu in de bedoeling om de grond voor 60 jaar uit te geven, waar bij herziening om de 20 jaar zal geschieden. De canon zal iedere vijf jaar volgens het prijsindex cijfer bijgeschaafd worden. Een andere nieuwe regeling is de zogenaamde exploitatie-ver ordening. Indien een project ontwikkelaar in Schiedam wo ningen op eigen grond bouwt, blijven de kosten voor de aanleg van wegen, rioleringen en t groenvoorzieningen voor reke ning van de gemeente. De veror dening permitteert de stad nu om die kosten op de bouwer te verhalen. Een vierde nieuwe beleidslijn is het in eigendom verkrijgen van bouwgrond. Tot nu toe heeft Schiedam aileen geld ge leend om bouwgrond te verkrij gen en wordt alleen de rente be taald. Zodoende wordt de schuld niet afgelost. Het rentepeil stijgt echter en om van het renterisico af te komen zal de gemeente steeds een bedrag reserveren om de schuldenlast vrij te kopen. s' Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wie de laatste tijd een bezoek heeft gebracht aan het Beatrixpark, haett het al gemerkt De vijvers stinken en moeten nodig worden uitge baggerd. Niet alleen de vissers hebben er last van, ook de men sen op het terrasje van het thee huisje moeten zo nu en dan hun neuzen dichtknijpen. Gemeenteraadslid Arie Verlin de behoort blijkbaar tot de re gelmatige bezoekers van het park, want hij stelde de stank deze week in de commissiever gadering voor Vorming en Re creatie aan de orde en drong aan op de snelle komst van een ploeg baggeraars. Volgens de heer Van Meurs van de Plantsoenendienst valt de stank wel mee. „Men is in ieder geval het baggeren aan het voorbereiden, maar of er geid voor is, is een tweede," zegt hij. SCHIEDAM - Toen on derwijzer M. J. D. een de zer dagen een kijkje ging nemen op de school De Ouverture, ontdekte hij dat daar Hink huisgehou den was tijdens de vakan tie. Deuren waren gefor ceerd en zes ramen waren ingegooid. De materiaal- kast was ook opengebro ken, maar er wordt niets vermist Wel bedraagt de schade 400 gulden. De school, gelegen aan de Churchillweg, ligt wat achteraf, waardoor de in brekers rustig hun gang konden gaan. vw w s t-c": V X 5*' - -v SCHIEDAM4 - Op woensdag 22 augustus organiseert de hen- geisportverenlging Schiedam en Omstreken het derde en laatste concours om het kampioenschap van Schiedam. Deelnemers kunnen zich laten i inschrijven bij de Schiedamse hengelsportzaken die een raam biljet hebben hangen en de nummers kunnen worden afge haald bij het pannekoekhuis in het Beatrixpark. Het inschrijf geld bedraagt 250 per persoon. Voor het concours zijn de prij zen 1 op 5 en voor de eindrang schikking zijn aparte prijzen. De ereprijs is beschikbaar ge steld door de eigenaar van het pannekoekhuis, de heer Visser. Om ongeveer kwart voor tien 's avonds is de prijsuitreiking. ROTTERDAM - Het drink water van Rotterdam smaakt dezer dagen iets meer naar chloor. Dat komt door een tijde lijke verhoging van de concen traties chloorfenolen en chlori den, die zijn toegevoegd voor een veilige ontsmetting van het water. De maatregel is genomen om er zeker van te zijn dat er geen te hoge concentraties ozon in het water zitten. Chloor breekt dit namelijk af. B ieconstr i n i ctó e S olkoolbbuitenhuis 'kan beginnen Van een onze verslaggevers 'V De mogelijkheid tot overblij-'.. SCHIEDAM - Binnen een paar YeT[ is °"der andere het result jaar bestaat er in elke wijk van «at van de inspanningen van des; Schiedam een overblijf moge- werkgroep *Tijd voor School V lijkheid voor schoolkinderen, Je m 1977 een enquête hield om Dat heeft wethouder Posthoorn®e behoefte aan een overblijf- van Vorming en Recreatie on- mogelijkheid te peilen, langs toegezegd. In het volgende schooljaar gaat in Hét Windas in Schie- dam-Noord een eerste overblijf- project van start De kinderen kunnen dan onder toezicht hun boterhammen in de klas oppeu zelen. De kosten van het over blijven komen op 5 gulden per week. In een wijk zal zeker niet op elke school een overblijfmoge lijkheid worden geschapen. Het is de bedoeling om dat op enkele scholen te verwezenlijken. Er bestaan al ideeën om het overm- blijven in Groenoord en Kethel te centraliseren in het nieuw te bouwen wijkcentrum. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Ze waren er al lemaal, die oud cricketspelers waarmee en waartegen Manus Stolk in de loop van een lange reeks van jaren heeft gespeeld. Maar jammergenoeg wilde het weer niet meewerken. Welge teld zes overs hebben de spelers in het veid gestaan en toen viel de regen opnieuw met bakken uit de hemel. Iedereen vond het sneu voor de jubilaris, maar Manus Stolk zelf had er het meeste begrip voor dat op deze wijze verder spelen geen enkele zin had. „Jammer, maar het is nu een maal niet anders", zei hij. Ach, a' ik vind het ook niet fijn, maar het is rotter voor de jongens die dit allemaal hebben georgani seerd." Bij een gezellig samenzijn is Manus Stolk later toegesproken door velen en de cadeaus bleven; daarbij niet achter. Er was ook een brief van sportwethouder Herman Posthoorn, die zijn feli- citaties vergezeld deed gaan van, een Schiedam-das. Maar in de korte periode dat,, er wél gespeeld werd, zag dej formatie van Manus Stolk toch nog kans twee man uit te krij-'-' gen. Koos Osterholt en Daan In< gele,uitgerekend twee Schie dammers. Schoolbuitenhuis, waarover de laatste maanden nogal wat te doen is geweest, werd in 1956 ge realiseerd, maar kreeg in ver band met financiële problemen van die tijd, een eenvoudig ka rakter. Dat heeft zich vooral de laat ste jaren gewroken, want steeds meer werd duidelijk, dat Schoolbuitenhuis vele leemten ging vertonen. Steeds meer kwam bij de gebruikers de wens naar voren het gebouw aan te passen aan de eisen van deze tijd. In verband daarmee werd in 1975 besloten tot het instellen van een werkgroep Schoolbui tenhuis. Deze werkgroep kreeg tot taak een onderzoek in te stel len naar het gebruik van Schoolbuitenhuis ten behoeve van het onderwijs, het wijkge- beuren, het vormings- en ont wikkelingswerk en de sportver enigingen. De werkgroep heeft in sep tember 1976 een eindrapportage aangeboden aan B en W. Tevens hebben B en W advies gevraagd aan de Commissie voor Vorming en Recreatie of Schoolbuiten huis wel behouden moest blij ven en zo ja hoe renovatie en uitbreiding in zijn werk diende te gaan. De Commissie voor Vorming en Recreatie heeft zich een maand later unaniem uitgespro ken voor handhaving van Schoolbuitenhuis en zich in Oosterhout van de situatie op de hoogte laten stellen. Er dienden nogal wat verbeteringen te wor den aangebracht Vooral het sa nitair en de slaapgelegenheid voor de leiders hadden dringend verbetering nodig. Verder zullen verbeteringen worden aangebracht aan het meubilair en zal er een beschei den aanpassing van de keuken' plaatsvinden. Aangezien het terrein waarop het Schoolbui tenhuis ligt aan een opknap beurt toe is, zijn er besprekin gen met Staatsbosbeheer ge voerd er. met de dienst openbare werken van Oosterhout In het verstag van deze besprekingen is naar voren gekomen, dat het beleid van de provincie en van de gemeente Oosterhout erop is gericht geen uitbreiding meer te geven aan bestaande recreatie terreinen. Er zijn voor het gebied rond om Schoolbuitenhuis geen di recte plannen of visies bekend. Hiervoor zal een nieuw bestem mingsplan moeten worden vast gesteld. Het is de bedoeling om de re novatie van Schoolbuitenhuis te doen plaatsvinden tijdens va- kantics en andere stille periodes zodat de schooljeugd van Schie dam normaal gebruik zal kun nen blijven maken van het ge bouw. ■v X£c* 5? «&K SCHIEDAM - De 19-ja- rige leerlingverpleegster M. van der B. uit Vlaar- dingen heeft bij de politie aangifte gedaan van_ dief stal van baar tas uit bet Gemeenteziekenhuis. De inhoud bestond uit een spaarbankboekje, pas, rij bewijs, en nog enkele waardepapieren. V ROTTERDAM - Autopech in de Maastunnel wordt duurder. Het wegslepen van gestrande automobielen gaat volgend jaar-,' met twee gulden omhoog. Op 1 januari wordt het tarief 54 gul- den. Rijk wordt de gemeente Bof" terdam overigens niet van deze verhoging. Verwacht wordt dat- het gestegen tarief 350 gulden - meer per jaar gaat opbrengen,,,, daarbij inbegrepen de tariefs- stijging met een kwartje tot 6,75 voor het verwijderen van (brom)fietsen uit de tunnel. De verhoging van het tarief wordt binnenkort door de ge-,' meenteraad behandeld. Uj Si ze ix 3 CO] ter he Sp wc da kii en va ga zen Bei ext bra het De dra V lijk rati Zor

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2