Seliiphol af ■f Bezetters weg in 'gasbuis' Nazi's nemen wraak U krijgt één weeic de kans om tcLScoren. Wiesenthal zet prijs op hoofd Mengele Filmploeg 'bezet' Milaan Mc f*;?1 Pomphouders gaan staken in Spanje ffotllW'i* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 ÉM dfettP Elf maanden voor vrijen op strand Ook geld kwestie Euro- voetbal Prijzen stegen 0.3% Woonwagens weggesleept I? 1 i I i I L' Miljoenen tegen vlieglawaai Overal droog Twee doden bij kettingbotsing Britse douane stopt actie t t Zaterdag 11 augustus 1979 34e jaargang no. 9851 HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/BRUSSEL Met de arrestatie van twee Nederlanders, onder wie een KLM-employé, blijken de douane en rijkspolitie op Schiphol een zware klap te hebben toegebracht aan de heroi- ne-toevoer naar ons land. Via de heroine-lijn die via Singapore naar Amster dam liep - zijn de afgelopen twaalf maanden vele tien tallen kilo's verdovende middelen ons land binnen gesmokkeld, aldus de rijks politie gisteren. Twee koe riers waren in februari ge grepen toen ze in een vlaag van angst 24 kilo heroine op het vliegveld van Bangkok achterlieten. n- Dr. R. Kruisinga ...geen tijd... v ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19,00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur II Ét: Ss :-m :,vf>- mm. MEXICO STAD - Drie vrouwen en een jong meisje gebaren en schreeuwen tegen ver slaggevers vanuit de bus waarmee ze gisteren de door hen bezette ambassa de van Zwitserland in de hoofdstad van Mexico verlieten. Volgens de ex- bezetters was de bus door de politie "vergast" en hadden de kinderen in het gezelschap ademhalings moeilijkheden. De Zwitserse ambassade is een aantal dagen bezet gehouden door 30 leden van het "nationale comité voor de verdediging van politieke gevangenen". De bezetters eisten de vrijla ting van 150 Mexicanen. Ook wilden zij ophelde ring over het lot van 586 landgenoten die worden vermist s'ë 'Jb ls~* n Singapore Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 1132.00 De twee hoofdfiguren in het spel werden afgelopen donder dag gegrepen. Op het vliegveld Zaventhem bij Brussel liep de financier/organisator, de 39-ja- rige Indische Nederlander A. J. V'Si, >Y: In Kaïiier Van onze parleinentsredactie DEN .HAAG - Oud-Kamerlid en ex-minister dr. Roelof Krui sing» beeft besloten niet in de Tweede Kamer terug te keren. Hij kwam als eerste in aanmer king voor de vrijgekomen plaats th de CDA-fractie na het ver trek vani zijn CHU-partijgenoot Tolman naar het Europees Par lement. - .Kruisinga stelt in een verkla ring, gezamenlijk opgesteld door ■hem: en -het'CHU-bestuur na uitvoering overleg,dat zijn 5 Van onze parlemehtsredactie DEN HAAG - Van de christe lijke Turken die geruime tijd de Sint Janskerk in Den Bosch be zet hebben gehouden, hebben er 89 'alsnog eenverblijfsvergun- MADRID - De Arbeiders commissies, de door communis ten geleide Spaanse vakbond, heeft de benzinepomphouders in Spanje opgeroepen de volgende week van maandag tot donder dag in staking te gaan. De sta king zou eind van deze maand en half september, wanneer de vakantiegangers naar huis gaan, herhaald moeten worden. OLDENZAAL -Bij twee dui zend woningen in de wijk 'Zuid Berghuizen' in Oldenzaal moet extra isolatie worden aange bracht tegen gèluidshlnder van het militairevliegveld Twente. De kosten van het project be- dragen, 38 miljoen gulden. Wolkenvelden en waarschijn lijk overal droog. Middagtempe- raturèn van 17 tot 21 graden. .Zondag vrij zonnig, t' 12aut- 33 aug. zon op onder 06118 21.11 Ofi» 21.00 maan op onder 2828 11.53- 2455. 1809 ning gekregen van het ministe rie van Justitie. De aanvragen van 41 Turken zijn afgi wezen. "Het gaat bij deze mensen in hoofdzaak om jonge mensen die naar het ouderlijk huis in Tur kije kunnen terugkeren of om gehuwde mannen die hun ge zinnen in Turkije hebben ach tergelaten en waarbij niets is gebleken van aanmerkelijke be letselen om zich weer. bij hun gezin te voegen," aldus staatsse cretaris mevrouw Haars. Deze mensen moeten "op of direct na" 1 september ons land verlaten. Van de mensen die wel een verblijfsvergunning hebben ge kregen zijn de meesten erkend ais vluchteling op humanitaire gronden. Justitie had 265 asiel aanvragen van Turkse christe nen, die vreesden in Turkije vervolgd te worden, in behande ling. In 105 zaken is nog niet be slist of moet het beroep bij de afdeling rechtspraak van de' Raad van State nog dienen In dertig gevallen doet het minis terie nog nader onderzoek. De staatssecretaris wijst erop dat de kans bestaat dat een niet onbelangrijk deel van deze mensen ook het land zal moeten verlaten. Bisschop Bluyssen van Den Bosch, die voor de Turken be middeld heeft, zal zijn pogingen om de uitgewezen "Kerkturken" in een ander Westeuropees land onder te brengen voortzetten, zo heeft een woordvoerster van het bisdom verklaard. Voor informatie over adreswij ziging.- betaling, vakantieadres kunt ,u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag ,tot en met vrijdag. werk voor de Wereldgezond heidsorganisatie hem nauwe lijks toelaat nog andere functies te vervullen. Daarnaast verricht hij nog Europese activiteiten voor het CDA Het CHU-bestuur - het ging om een CHU-zetel binnen het CDA - zegt begrip en respect te hebben voor de beslissing van Kruisinga. Het heeft met in stemming kennis genomen van zijn bereidheid om in de toe komst toch beschikbaar te blij ven voor de Nederlandse chris- ten-democratische politiek. Kruisinga zal dan zonodig zijn nevenactiviteiten verminderen. In politiek Den Haag neemt mén ^an'dat-Kruisinga- in de toekomst beschikbaar zal zijn heim is dat vele CDA'ers Krui singa niet graag teruggezien in de Tweede Kamer na zijn korte ministerschap (Defensie) in het kabinet Van Agt Kruisinga trad af nadat hij zich niet kon ver enigen met het beleid van het kabinet inzake de neutronen-* bom. In de verklaring zeggen Kruisinga en het CHU-bestuur dat de visie van Kruisinga op het punt van de kernbewape ning en de neutronenbom -elke vorm daarvan wijst hij af - on veranderd is gebleven. w f inancier in VS ontvoerd NEW YORK - De Slci- liaanse financier Micbele Sindona, die acht dagen geleden in New York ver dween, wordt vastgehou den door een groep ont voerders om zich te ver antwoorden tegenover de "proletarische justitie". Dat staat in een brief die Sindona's familie donder dag heeft ontvangen. In een anoniem tele foongesprek met het Newyorkse bureau van het Italiaanse persagent schap Ansa werd gisteren bovendien meegedeeld dat Sindona vandaag door een vuurpeloton zou wor den geëxecuteerd. Tot gisteren behandel den de Amerikaanse autoriteiten Sindona's verdwijning als een ver missing en niet ais een ontvoering. Sommige be richten uit Italië suggere ren dat Sindona zijn eigen verdwijning in scène heeft gezet en dat hij zijn toevlucht zou willen zoe ken op Taiwan. Michele Sindona, voor malig financieel adviseur van het Vaticaan. zou vol gende maand terecht moeten staan in verband met een omvangrijke fraudezaak, die vijf jaar geleden het faillissement van de Franklin National Bank in Amerika tot ge volg had. De 58-jarige Sindona wordt ervan be schuldigd te hebben ver zwegen dat het geld waarmee hij in 1972 de Franklin National Bank kocht, illegaal was weg gehaald bij banken in Mi laan, waar Sindona be langen in had. SYROS De 23-jarige Til- burgse vakantieganger S.H.J.B. heeft een vrijpartij aan het strand in Griekenland duur moeten bekopen. Een rechter in het Griekse Sy- ros veroordeelde de Tilburger tot een gevangenisstraf van elf maanden. Volgens de aanklacht zou de joneman „naakt in een slaapzak de liefde hebben be dreven, waarbij als medeplich tigen aan het vergrijp aanwezig waren een Australische jongen en een Australisch meisje," Hiermee had hij de Griekse ze denwet overtreden. WOERDEN - Op de rijksweg A12 bij Woerden heeft een ket tingbotsing het leven gekost aan twee mensen. Zes auto's waren bij het ongeluk betrokken waarvan er twee geheel uit brandden. Twee mensen werden licht gewond naar een zieken huis vervoerd. Als gevolg van het ongeluk ontstond een file van ruim negen kilometer die pas tegen het einde van de avond was opgelost S. tegen de lamp. Zijn handlan ger, de 37-jarige KLM-catering employé J. B. werd op Schiphol aangehouden toen hij nood gedwongen als koerier optre dend tien kilo heroine door de douane wilde smokkelen. Uit de verhoren is inmiddels gebleken dat financier/organi sator S. doorgaans het zwaarste smokkel-karwei voor z'n reke ning nam. Hij bracht de heroine vanuit Singapore naar een plaats in Europa, waar andere koeriers de zending overnamen. Deze maakten de reis naar Schiphol af en gaven de heroine over aan de KLM-catering-em- ployé B., die de smokkelwaar met een bedrijfsauto via de per soneelsuitgangen het luchtha ven-terrein afbracht. B. zorgde er daarna voor dat de drugs thuis werden afgele verd bij z'n inmiddels in Am sterdam teruggekeerde smok- kelbaas, die voor verdere distri butie van de heroine zorgde. "Personeelsgebrek" (de arres tatie op Schiphol van de twee angstig geworden koeriers) is het tweetal uiteindelijk noodlot tig geworden. De KLM-empioyé B. was woensdag jongstleden zelf naar Frankfurt gevlogen om daar een nieuwe zending he roine van S. in ontvangst te ne men. Bij terugkeer op Schiphol werd hij gepakt, nadat hij de heroine via de normale weg - de passagiersuitgang - naar buiten probeerde te brengen. S. die vanuit Frankfurt naar Brussel was doorgereisd, werd daar op verzoek van de Neder landse politie aangehouden. Hij had via de Belgische hoofdstad naar Londen willen gaan. De Haarlemse officier van Justitie heeft inmiddels om zijn uitleve ring verzocht Volgens een woordvoerder BERLIJN Vermoedelijk uit wraak voor de veroordeling van tien neo-nazi's een dag eerder, is gistermorgen in West-Berlijn een joods restaurant in brand gestoken. Het restaurant en een belendend appartement gingen in vlammen op. Op de muren van het restaurant waren ha kenkruizen, een Davidster en antisemitische leuzen gekalkt De eigenaar van beide panden was op vakantie en er zijn geen slachtoffers gevallen. Donderdag veroordeelde een rechtbank in West-Berlijn tien personen tot gevangenistraffen tot drie jaar wegens een poging de verboden Nationaalsocialisti- sche Partij nieuw leven in te blazen. HILVERSUM Behalve tus sen de NOS en de KNVB is er ook op Europees niveau een conflict over het uitzenden van voetbalwedstriden. En ook op Europees niveau gaat het om geld. De UEFA, de Europese voet balbond vraagt voor de recht streekse, integrale uitzending van de wedstrijden om het Europees voetbalkampioen schap in Italië een bedrag van 7 miljoen gulden. De Europese omroeporganisa tie EBU wil echter niet meer dan 3,5 miljoen gulden bieden en heeft de aangesloten organisa ties al laten weten te vrezen dat geen overeenstemming zal wor den bereikt Afzonderlijke om roeporganisaties in de aangeslo ten landen mogen ook niet op eigen houtje de rechten kopen van het Europese voetbalkam pioenschap. DEN HAAG Het prijspeil is tussen half juni en half juli met 0,3 procent gestegen. Dit cijfer kan nog iets oplopen omdat de stijging van de ziekenfondsta rieven hierin nog niet is ver werkt Volgens het ministerie van Economische Zaken werden in die periode duurder onder ande re elektriciteit, aardappelen, bloemen en kamerplanten, me-, dische verzorging en lessen. Goedkoper werden kleding, schoeisel en verse groenten. van de rijkspolitie is S. een vol komen onbekende in de heroï nehandel. Hij woonde op een flat in Amsterdam, deed zaken in ons land en was eigenaar van een restaurant en een autover huurbedrijf in Djakarta. Zijn echtgenote wordt op het ogenblik ook door de politie ver hoord. Ze zat met haar drie kin deren in hetzelfde toestel waar mee haar man naar Frankfurt was gereisd en waar B. de zen ding heroine overnam. De politie verdacht S. al van heroine-handel sinds de arres tatie van de twee koeriers op Schiphol. UTRECHT - Vijf woonwa gens zijn vrijdag uit Maarssen weggesleept naar een terrein aan de Vliegend Hertlaan in Utrecht Zij stonden in Maars sen al een week zonder dat er voorzieningen waren zoals wa ter en licht De gemeente Maars sen wilde die woonwagens weg- hebben en kreeg gedaan dat zij naar Utrecht mochten. LONDEN - De Britse doua niers hebben besloten hun stipt heidsactie te beëindigen nu de regering heeft toegezegd het personeel minder te zullen im- krimpen dan aanvankelijk in de bedoelig lag. Volgend jaar zul len niet 6000 maar 1400 douane beambten worden ontslagen. De 1600 ontslagen die voor dit jaar waren voorzien, gaan door. MILAAN Ten behoe ve van opnamen voor een televisie-film over het le ven van de operacompo nist Verdi wordt het ver keer - inclusief het open baar vervoer tot 24 augustus geweerd uit het centrum van Milaan. Een deel van het centrum heeft voor de film een 19de-eeuws aanzien ge kregen. Het plein voor de Scala, het beroemdste operage bouw ter wereld, het ge bouw zelf en enkele ho tels moesten een aantal wijzigingen ondergaan. Verkeersstrepen op het wegdek en stoplichten zijn verwijderd. Een marmeren gedenk plaat aan de gevel van de Scala, die was aange bracht na Verdi's dood in 1901, is er tijdelijk weer afgehaald. Winkeliers in de buurt moesten de op schriften van hun etala ges aanpassen, maar als goede Italiaanse opera liefhebbers deden ze dat graag. (Van een onzer verslaggevers) WENEN De nazi-jager Si mon Wiesenthal heeft een belo ning van 50.000 dollar (ruim 100.000) uitgeloofd voor inlich tingen, die kunnen leiden tot de aanhouding van de oorlogsmis dadiger Joseph Mengele. Mengele, die tijdens de oorlog als kamparts van het concentra tiekamp Auschwitz gruwelijke medische experimenten uit voerde, wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van 400.000 joden. Wiesenthal komt met zijn beloning omdat hij goede hoop heeft dat Mengele nu "opge jaagd ergens door de wereld zwerft" De Duitse kamparts had zich tot kort geieden verscholen in de Zuidamerikaanse staat Para- quay, waarvan hij ook de natio naliteit bezat Onder druk van Amerikaanse senatoren, die Pa- raquay hebben gedreigd met stopzetting van Amerikaanse fi nanciële hulp, heeft Paraquay dit staatsburgerschap nu aan Mengele ontnomen en boven dien een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Wiesenthal: „Secretaris-gene- Mengele zoals hij in Pa raquay gekiekt werd. raai Waldheim van de Verenig de Naties heeft roe het nieuws medegedeeld en ik heb goede hoop hem nu te kunnen vangen. 50.000 dollar is vooral in Zuid- Amerika een heel bedrag en we willen het geld ook uitbetalen •via een advocaat of een notaris V aan iemand die volstrekt ano- niem wil blijven. Dat hebben we ook met de oorlogsmisdadiger Stangl gedaan." Wiesenthal sluit overigens niet uit dat Mengele Zuid-Ame- i rika zal proberen te ontvluch- ten. Een ander toevluchtsoord 1 zou dan Zuid-Afrika kunnen zijn. ~l Naast de beloning van 50.000 dollar voor de goede tipgever 'stelt Wiesenthal ook nog eens 10.000 dollar ter beschikking van V een sociaal- en personeelsfonds van het politiekorps dat mede- werking verleent aan de arres- tatie van Mengele. Volgende week gaat de voetbal kompetitie weer van start Hóógste tijd dus voor een abonnement op Het Vrije Volk. Want er is bijna geen wedstrijd of u leest, erover in Het Vrije Volk. Boven; dien kunt u nu profiteren van een fantèstische aanbieding, die één week geldig is. En langer niet Want u ontvangt Het Vrije Volk niet alleen de eerste twee weken gratis thuis, ook de dikke Voetbalkrant '79 ploft volgende week gratis op uw deurmat Natuurlijk ontvangt u elke maandag de doeltreffende Sport-bijlage. terwijl Het Vrije Volk de rest van de week aan het sport gebeuren ruime aandacht schenkt Vul de onderstaande bon in. knip 'm uit en stuur 'm zo snel mogelijk op! jï "i\ -fi 'M'ü ff ga* Maak mij m3ar 1 Okwartaalabonnee Ojaarabonnee Ik ontvang dan Het Vrije Volk eerst twee weken gratis, indusief de Voetbalkrant 1979. Ik wacht met betalen totdat ik uw acceptgirokaart heb ontvangen Naam- Adres: Postcode:. .Plaats:. Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam «jiunuatii.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1