Politie pakt ruitentikkers Benzinestank in flatgebouw Inschrijving cursussen gaat van start l 'oogstraat te staat I - H Niet gespaard Wisseltruc levert 1100 gulden op m SSlP^%è4li - - fe 1 schiedam UH^:. Winkeldieven komen niet ver Met hoge snelheid uit de bocht 1 SI ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 UDINE Ondanks het feit dat de meeste benzinepompen in Schiedams partnerstad Udine gesloten zijn, raast het verkeer toch el ke dag door de smalle straten. Dat is één van de meest in het oog lopende tegenstrijdighe den in het land van de pizza's en spaghetti. Want alhoewel de internationale jeugduit wisseling vooroordelen wil wegnemen, blijft het vreemd dat in het land waar zoveel spag hetti gegeten wordt, zelfs ijs in de vorm van spaghetti te koop is: ijs in sliertjes met daar op aardbeiensaus die zo op het oog op toma tensaus lijkt en witte chocoladevlokken als imitatiekaas. Maar het smaakt uitstekend! Voor het. vertrek naar Italië nog everi: tijd voor' een gfoeps- - - foto. v Van een onzer verslaggevers Deze en de volgende week zijn tien Schiedamse jon- I geren te gast in Schiedams partnerstad Udine. Tegelij kertijd zijn er groepen uit de partnersteden Esslingen, Neath en Vienne. Tesamen een ploeg van een man of dertig, die een programma afwerkt met zowel toeristi sche als educatieve elementen. Het kost de Schiedam mers niet veel moeite om zich in het zonovergoten Ita lië thuis te voelen. Tenslotte hebben ze in Schiedam al twee weken opgetrokken met hun Italiaanse gastheren en die periode blijkt vruchtbaar te zijn geweest. Vriendschapsbanden zijn al in Schiedam gesmeed, ter wijl een enkele vakantieverliefdheid hier in Udine aan het ontstaan is. Bij het afscheid zullen volgende week waarschijnlijk wel enkele tranen vloeien, zoals ge- bruikelijk. Typisch Italiaans 'N - I De Schiedamse jon-- geren zwaaien de Italiaanse jong eren,, uit. r RVr Pu -ir PS 'Spaghetti-ijs SCHIEDAM - De politie is er lu geslaagd de ruitentik kers te pakken die binnen enkele weken zes winkelrui ten aan de Hoogstraat heb ben ingegooid. Het zijn vier jongelui in de leeftijd van 16 en 17 jaar. Eén van hen is een meisje. Omdat het onderzoek nog voortduurt, kan de poli tie de namen van de vier nog niet vrijgeven. Wel is komen vast te staan dat het viertal geen wrok of ruzie had met de winkeliers, maar dat het gewoon een kwestie van vernielzucht is geweest De eerste ruit die werd in gegooid was die van een bis tro. Keurig op het rijtje af .v>Sv>Vf gingen daarna de winkelrui ten van Wilso, Jamin, Waar het wiel draait en Scala er aan. Woensdag 1 augustus was het de beurt aan Het Vrije Volk waar een van de etalageruiten het moest ont gelden. Omdat de politie al enig vermoeden had wie de da ders zouden krnnen zijn, werd kort daarn het viertal aangehouden. De winkeliers in de Hoogstraat halen opge lucht adem. „Ach", zegt een van de gedupeerden, „de verzekering betaalt, maar wat heb je aan die rommel. Toen de nieuwe ruit er was ingezet, denk je toch wan neer gooien ze hem weer in. Maar ik ben blij dat ze de da ders gepakt hebben." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Bewoners van een flat aan de Torenvalk laan alarmeerden de Vlaarding- se brandweer met klachten over feen hevige benzinestank. Een onderzoek van de brandweer en ambtenaren van de dienst Hin derwet van Rijnmond wees uit, dat er in de flat inderdaad spra ke was van een concentratie van bezinedamp. De benzine bleek afkomstig van een tankstation aan de Kwikstraartweg. Daar had men eerder op de dag naar een lekkende leiding gezocht Het grondwater dat daarbij de graafwerkzaamheden hinderde, werd in het riool gepompt De brandweer stelde vast dat dat grondwater veronteinigd was, waardoor er benzine in de riolering terecht kwam. Nadat de riolering rond het benzine station werd afgestopt vermin- SCHIEDAM - De Stichting Vormings- en Ontwikkelings jaar 79/80 vastgesteld. Het pro gramma is vrijwel hetzelfde ge- werk voor Volwassenen heeft bleven. Nieuw zijn echter de het programma voor het cursus- cursussen taalexpressie en be- - Dat alles speelt zich af in Udi- j ne: de hoofdstad van de provin cie Friuli met een bevolking van circa 100.000 inwoners. Het stad je ligt op ongeveer 100 km van I Oostenrijk en 36 km van Joego? I slavië. De geschiedenis gaat te- I rug tot de Romeinse tijd. Udine I behoorde tot de Venetiaanse re- I publiek, stond in de negentiende j eeuw onder Oostenrijkse heer schappij en het werd daarna ge annexeerd door het koninkrijk Italië. Die. geschiedenis Is terug te vinden in de bebouwing die een mengelmoes van stijlen is: moderne, strakke nieuwbouw, j Qats naast Venetiaanse monu- inenten en een Romaans/goti- [sche kathedraal. Een interes sante stad dus met een bestra ting die nu eens bestaat uit as- I fait en dan weer uit grote kie- I zeistenen of sierbestrating. „Udine verzoent het oude en het nieuwe en vermijdt de on- plezierigste aspekten van bei de", heet het in een folder. Daarnaast is Udine gewoon een typische ItSliaanse stad waar de huizen kleine vensters hebben, de rolschermen of luiken de ge- I hele dag naar beneden zijn, de etalageruiten door stalen rol schermen worden beschermd en waar het leven in de hete mid daguren volkomen stil ligt. De thuisblijvers begrijpen het dus al: de zon laat de uitwisselaars niet in de steek en zelfs de enke le regendruppel die deze week twee ochtenden viel, maakte geen indruk. De Schiedammers hebben j evenals hun collega's uit de an- dere partnersteden hun eerste week er al weer bijna opzitten. I De eerste indrukken zijn ver werkt en' die bestaan groten deels uit de enorme hoeveelhe den voedsel die ze elke dag krij- I gen voorgeschoteld. Tweemaal warm eten per dag: het is even wennen voor ons Hollanders die grootgebracht zijn met het j prakkie van aardappels, vlees en groenten. Op verschillende I tochten is de stad verkend en (sommige Schiedammers bewe- 1 gen zich op de fiets in het wat minder dan in Nederland gedis- I ciplineerde verkeer al even ge routineerd als in hun moeder- j stad. Winkelen (kleding en schoenen zijn goedkoper dan in Nederland), slenteren door de stad, op een terrasje neerstrij- I ken, zwemmen in het zwembad of in een riviertje een paar kilo meter buiten de stad, zijn gelief koosde bezigheden in de vrije I uurtjes. De vrijetijdsbesteding van de Italiaanse jongere blijft daarentegen verwondering i wekken, want die bestaat zo op bet oog uit niet veel meer dan - flaneren, rondscheuren in een auto of op een scooter, op de I trappen van bet stadhuis zitten en met elkaar praten. Het schijnt het voorrecht van het mannelijk deel van de bevol king te zijn; meisjes en vrouwen ontbreken grotendeels in de vroege uurtjes van de avond wanneer een en ander zich af speelt. De Schiedamse uitwisselaars arriveerden zaterdagavond na een treinreis van circa 24 uur ui Udine. In de trein maakten ze kennis met het groepje uit Ess lingen. Zondagmiddag gingen ze zwemmen en 's avonds volgde de kennismaking met de jonge ren uit Vienne en Neath. In een aantal gevallen zijn verschillen de nationaliteiten bij een Ita liaans gastgezin ondergebracht Na de presentatie van het pro gramma op maandagmiddag volgde dinsdag een wandeling door de stad. Daarbij werd een bezoek gebracht aan het paleis van de aartsbisschop, dat vele fresco's van Giambattista Tie- polo bevat De schade die drie jaar geleden door de aardbeving werd aangericht is nog zicht baar en bestaat uit lelijke scheuren in een aantal plafond schilderingen. Het kasteel en het gemeenschappelijk museum worden momenteel gerepareerd en zijn gesloten. In ieder geval bespaarde het de uitwisselaars een vermoeiende klim. Rond het middaguur ontving de burgemeester van Udine het internationale gezelschap in zijn fraaie stadhuis. Traditiege trouw kwam in zijn toespraak "en die van de groepsleiders de Europese solidariteit op de proppen, terwijl de onlangs ge houden Europese verkiezingen niet onvermeld bleven. In de wandelgangen fluisterden de Italianen dat hun burgemeester niet alleen zelf schnapps maakt, maar het ook vreselijk graag drinkt En dat was dan ook wel te zien. Jammer voor hem gaf de Schiedamse groep geen fles je never, maar een boek over Vin cent van Gogh. Na de siesta namen de uitwis selaars een kijkje bij de redak- tie, zetterij en drukkerij van de Messagero Veneto, een provin ciaal blaadje met veel foto's, wekelijks een vierkleurensport- foto en hoofdzakelijk nieuws uit Udine en de omliggende dorpjes. Zo simpel de inhoud is, zo ge avanceerd bleken de zetterij en drukkerij te zijn: een moderne Amerikaanse zetcomputer met een batterij beeldschermen. Op woensdag werd een bezoek gebracht aan de studio van de kleine, regionale televisievan Telefriuli. De dag werd besloten met een sportieve basketball- wedstrijd, waarbij de jongelui uit Wales (noem hen geen En gelsen, want ze zijn Welshmen) de show stalen. Ze speelden bas- SP «r Sa V.0 S8SS-;- wegingsexpressie. De taalcur sussen zijn nu gesplitst in drie- en vierjarige lesgroepen, opdat mensen die graag in een hoger tempo willen werken, dat ook kunnen. De Schiedamse Gemeenschap, waarvan het Vormings- en ont wikkelingswerk een onderdeel vormt, heeft de inschrijving veranderd. De papieren winkel kost te ëeel geld en daarom moet men zich bij het kantoor van de VVV aan de Overschie- sestraat aanmelden. Mensen met een Pas 65 krijgen 25 pro cent korting op het cursusgeld. Mensen zonder werk kunnen geheel gratis aan een cursus meedoen, mits zij als werkzoe kende bij het Arbeidsbureau ge registreerd staan. Zij kunnen inlichtingen krijgen bij het Ont moetingscentrum voor Mensen Zonder Werk, Overschiesestraat 44, telefoon 263569. De inschrij ving start op 16 augustus.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Schiedammers hebben in de maand juli van dit jaar met gespaard, integendeel. In de vakantiemaand werd voor 585.000 gulden van de rekenin gen bij de Bondsspaarbank ge haald. In vergelijking met vorig jaar juli valt die ontsparing wel mee, want toen maakte men de bank ongeveer een miljoen gul den lichter. derde de stank snel. Metingen- wezen uit dat de concentratie5 geen direct gevaar op leverde," zodat verdere maatregelen niet' nodig waren. Niettemin waren; de brandweerlieden van negen uur 's avonds tot twee uur 's nachts in touw. VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse politie moest in de bin nenstad tegen drie personen proces-verbaal opmaken in ver band metwinkeldiefstal. Een! 25-jarige vrouw uit Rotterdam wilde er met textiel ter waarde van ƒ150,- vandoor. Twee jon gemannen uit Den Haag en Rot terdam ontvreemden respectie velijk een iakenset ter waarde van 100 gulden en voor 250 gul den aan kleding. SCHIEDAM - Door met hoge snelheid door de bocht te rijden, is de 17-jarige R. J. D. K. O. uit Schiedam gisterennacht op de P.K.O.-laan tegen een lantaarn paal gereden. De politie vond de zwaar be schadigde auto en ontwaarde even later op de Brandersbrug O. die mank liep en net in een taxi wilde stappen. Hij werd voor verhoor naar het hoofdbu reau gebracht en later voor on derzoek naar het Gemeentezie kenhuis. Daar werd een gebro ken arm, kaakfractuur en een hersenschudding geconstateerd. SCHIEDAM - De 25-jarige be drijfsleider T.R.A van een su permarkt, Keeft bij de politie aangifte gedaan dat twee man nen en een vrouw in zijn winkel een wisseltruc hebben toegep ast De supermarkt ging daarbij voor 1100 gulden de boot in. O Waarschijnlijk door gebruik te maken van een vals sleutel, is ingebroken bij de heer N.L. van de V, aan de Snelliussingel. Ont vreemd werden een filmcamera, projector, fototoestel en 9000 gulden. De waarde van het ont vreemde is nog niet vastgesteld. ketball als ware het rugby maar wel met veel gevoel voor humor. Tenslotte werd op donderdag een bezoek gebracht aan een in- mens groot industriecomplex, waar viscose, cellulose en vezels voor de textielindustrie worden gemaakt Het geheel heeft de vorm van een dorp, compleet met stadion, schouwburg en kli niek. Torviscosa luidt de naam van het dorp en het complex be vat ook een melk- en yoghurtfa- bnek, boerderij met vijfhon derd koeien en een fokkerij. Tij dens een discussie werd de rondleider aan de tand gevoeld over veiligheids- en vervui lingsnormen, maar zijn gerust stellende woorden wisten maar weinigen te overtuigen. De eer ste Italiaanse milieuwet die de vervulling van het water regelt wordt overigens pgs. begin vol gen^ jaar van kracht De rest van het programma bestaat uit bezoeken aan Vene- tie, een aantal omliggende dor pen en het strand. Het meest in teressant wordt waarschijnlijk een bezoek aan het gebied waar in 1976 het centrum van de aard beving lag, complete dorpen zijn weggevaagd en, naar verluidt, nog weinig hersteld is. Op zondag 19 augustus komen de Schiedammers weer terug. Ongetwijfeld boordevol indruk ken en hopelijk met minder vooroordelen over Italië dan toen ze vertrokken. Alhoewel het eerder vermelde spaghet- ti-ijs blijft intrigeren. 7/ /JSS& «tTT, >vv 's S'yi 'frs/'M W/mm •'•w. .Vrfjhv Csvs\y.X->WsO< «Wilis V, V v wv ÏSA1 V». «X.Ay A «S* -V-S-" r -• - V-v" Xvf-*' v*k\ •4va„c ws-sv. SCHIEDAM - De winkeliers van de Hoogstraat klagen steen en been. De bestrating verkeert in zo'n slechte staat, dat bij het minste geringste regenbultje sich grote plassen vormen. Vooral in het midden van de straat zitten kuilen en bulten die het winkelen er niet pretti ger op maken. Nu In de afgelopen dagen ook de mensen van de kabeltelevisie aan het breken sijn geweest, is het er allemaal niet veel beter op geworden. De fraaie sierbe strating, zoals die enkele jaren 1 geleden is aangebracht, daarvan is niet veel meer te merken. De winkeliersvereniging City Centrum heeft zich al tot het stadskantoor gewend, maar - wanneer de bestrating van de - Hoogstraat gerenoveerd sal worden Is nog niet bekend. Voorlopig dus maar goed uitkij ken in de Hoogstraat en bij re genachtig weer de kaplaarzen Vee gen grai gra 'toer zuic ik \4

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2