Regeidngsplan tegen boycot valt slecht Sterrenslag bevoordeelt Zuid-Afrika Steden en dorpen bedreigd Honderden gevonden bi betoging Teheran Mijnramp in Howjet-Unie SLAAPKAMERS Wéér Feyenoord! Weer jongen dood na treinstunt Blinde ziet na klap op hoofd VREDESSTUK AAN VOET PYRAMEDEN Vriendin stopte broek in de soep Elf man van Klan in arrest II toijgt één week de kans ©sn Se scoren. Scoi ebon fi 1 8 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 8 i I 8 8 I; Advocaat vlucht Buurman vrijgekocht Bewolking Massale arrestaties Vietnam Overvallers gepakt b Maandag 13 augustus 1979 34e jaargang no. 9852 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het officiële regeringsstandpunt over de Arabische boycot valt bij de Kamercommissie die die boycot heeft onderzocht niet in goede aarde. „Het is ongehoord dat de regering opnieuw komt met de me- dededeling dat een onafhankelijke commissie die boy cot gaat onderzoeken,"aldus PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, voorzitter van de bijzondere Kamer commissie. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM - „De medewerkers van Sterrenslag doen mee aan de totstandkoming van Olympische Spe len. voor Gehandicapten waaraan ook" een ploeg uit Zuid-Afrika meedoet." EengewondeJohgerrvOnwordt weggevoerd door vrienden op'het terrein van de uni-~ versiteit-van Teheran. Demonstranten tegen de sluiting van een aantal progressieve bladen werden hier aan gevallen door Islamitische extremisten. (VAn bui- onze redactie tenland) TEHERAN - In de Per- siche hoofdstad Teheran liepen gisteren honderden mensen verwondingen op bij de hevigste ongere geldheden sinds de ver drijving van de sjah in fe bruari van dit jaar. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.f/mvr.van 16.30- 19,00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur (Van onze redactie bui tenland) NEW DELHI - Een dambreuk in de Matsjoe, een rivier in de Indiase staat Goedjarat, heeft volgens voorlopige schat tingen zeker 5000 mensen het leven gekost. Regens Miljoenen schade Feyenoord heeft het ■eigen toernooi voor de tweede achtereenvolgende maal gewonnen. In een van spanning zinderende finale versloeg het voor 37000 opgetogen toeschou wers Ipswich Town met 5-4, overigens na verlen ging. PSV (voortdurend hevig uitgefloten) won de derde prijs door een 2-1 zege op RWD Molenbeek. Op de foto reikt burge meester Van der Louw de Euromast-trofee uit aan Feyenoord-aanvoerder Michel v.d. KorpuL Verslag van het toernooi op pagina 11. "Dood aan de Klan" staat er op een in brand ge- staken pop die eenKu Klux Klan-lid moest voorstel len. Het gebeurde in Bame- gat in de Ameri kaanse staat New York, waar 19 in lakens ge hulde Klan-le- den wer den ge confron teerd met meer dan honderd anti- Klan-de- mons- tranten. tficX - u r i. 1 r-it J1 f 9 '->•> *»v- *»,;ï}*v *r •Vi AT HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witbstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken( heelt me de namens de andere betrokken bewindslieden de Kamercom missie-de plannen toegezonden om deze boycot aan te pakken. Het opvallendste punt daarin isr de aankondiging van een onaf hankelijke commissie die de Arabische boycot verder moet onderzoeken, aldus Van den Bergh. "„Daarover heeft de Kamer- commissie een paar maanden jSledfd al gebotst met de rege- .rmgT Het is onaanvaardbaar, omdat de conclusies van ons on derzoek door niemand, ook niet door de regering, zijn weerspro ken. Wat is dat, een onafhanke lijke commissie? Dat onderzoek hebben wij toch al gedaan?" Als woordvoerder van de PvdA-fractie gaat hij verder: „Het lijkt erop dat de regering geen consequenties durft te trekken uit de economische kanten van de zaak en dat via uitstel geprobeerd wordt tot af stel te komen." Opvallend vindt hij dat er op dat vlak geen keuze gedaan wordt Over de betrok kenheid van het Nederlandse bedrijfsleven wordt geen voor deel uitgesproken. Positief vindt Van den Bergh dat die keuze wel gemaakt wordt op het punt van de indivi duele discriminatie. Het verbod op het uitgeven van "de zogehe ten niet-jood-verklaringen en de opdracht aan officieren van' Justitie om nauwlettend toe te zien op naleving daarvan, noemt hij een belangrijke stap vooruit Dat geldt wat hem betreft ook voor de meldingsplicht voor be drijven, die worden geconfron teerd met de b'oycoteisen van de Arabische landen. De regering wii verder gaan onderzoeken in hoeverre mis bruik wordt gemaakt van de boycot-eisen door Nederlandse bedrijven in hun onxerlinge concurrentiestrijd. Dit schrijft het hoofdbestuur van de Bond van Gehandicapten en Arbeidsongeschikten (ANIB) aan'alle politici, artiesten en omroepmedewerkers die de af gelopen dagen sportief in de weer zijn geweest bij de opna men van AVRO's Sterrenslag. De opbrengst daarvan is be stemd voor de Olympische spe len voor Gehandicapten die vol gend jaar in Arnhem worden gehouden. De ANIB wijst op de boycot diealle grote internationale sportorganisaties hebben uit gesproken tegen Zuidafrikaanse ploegen bij internationale wed strijden. t mm LONDEN - De voormalige Advocaat van Steve Biko, de 34-jarige Indiër Shun Chetty, is gevlucht naar Botswana uit vrees voor een "banning order" van de Zuidafrikaanse regering. In de brief zegt de ANIB van mening te zijn dat gehandica- tensport hierop geen uitzonde ring mag maken. „Het organisa tiecomité van de Paralympics in Arnhem dient de deelneming van Zuid-Afrika uit te sluiten", aldus de ANIB. 3 0 amb] reu]kindia i eist 5000 levens ÖP >r%s 6 -v v» V J De strijd ging tussen duizen den demonstranten tegen de aantasting van de persvrijheid enerzijds en aanhangers van de ayatollah Khomeiny anderzijds. De gevechten begonnen op het terrein van de universiteit en breidden zich uit tot andere wij ken in de Iraanse hoofdstad. Leden van de revolutionaire garde schoten in de lucht en gooiden traangasgranaten om een einde te maken aan de vechtpartijen, wat pas lukte te gen het vallen van de avond. Aanhangers van de ayatollah Khomeiny hebben hun greep versterkt op de nationale raad die een maand zal krijgen om de nieuwe islamitische grondwet goed te keuren. Bij de bekend making van een aantal resulta ten van de tien dagen geleden gehouden verkiezingen voor de uit 73 leden bestaande raad, bleek dat volgelingen an Kho meiny alle tien de zetels in de hoofdstad Teheran krijgen. Naar schatting zal de opposi tie maximaal 13 zetels in de raad verwerven. Aan de verkiezin gen hebben 69,5 percent van de stemgerechtigden deelgenomen. Dat is 23 percent minder dan het aantal deelnemers aan het refe rendum van maart, dat Iran tot een islamitische republiek maakte. MOSKOU - In de mijn Malogvardeiskaya In de Oekraïne heeft zich vrijdag een grote ramp voorgedaan, zo heeft het Russische pers bureau Tass zaterdag ge meld. Het aantal slachtof fers wordt niet meegedeeld, maar dat moet groot zijn. Het Centraal comité van de communistische Partij en de re-, gering hebben hun medeleven betuigd aan de familieleden van de slachtoffers. Dit gebeurt al leen in zeer ernstige gevallen. Tass meldt verder alleen dat "de ontploffing mensenlevens eiste" en dat de regeringen van de Sowjet-Unie en de Oekraïne maatregelen nemen om de ge wonden en de familieleden van de omgekomen mijnwerkers te hulp te komen en om "de gevol gen van het ongeluk weg te ne men." EINDHOVEN Via een geldinzameling hebben be woners van een Eindhovense straat een 44-jarige buurtgenoot dit weekeinde uit de gevangenis gehou- den. De man moest voor enkele kleine overtredingen een boete betalen van 850 gulden. Omdat hij geen geld bad en ook de sociale dienst hem niet wilde helpen, meldde de man zich bij de politie om de vervangende 34 dagen hechtenis uit te „zitten". Toen dat in de straat waar hij woonde bekend werd. kwam er spontaan een inzamelingsactie op gang. De 850 gulden waren binnen enkele uren bijeen. Toen de boe tes waren voldaan, stelde de politie de man weer in vrijheid. wmdmsubelan,bankstellen enz. Nergens zo'n keus, Fafirfekstoonzalen industriegebouw, Goudseslngel 68, R'dam. Tel. 010-12.64.81. Veel bewolking en af en toe re gen. Minimum temperaturen 15 graden. Middagtemperaturen 20 gradea Tot matig of krachtig "toenemende wind uit zuid tot zuidwest 14 rag. maan op onder 00.00 14-21 Voor informatie over" adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag i HANOI - Vietnam heeft 4000 mensen gearresteerd die zich bezig hebben gehouden met het organiseren van illegale vlucht pogingen. Enkelen zijn ter dood veroordeeld, anderen wacht een lange gevangenisstraf. Dat heeft de Vietnamese mi nister van .Buitenlandse Zaken Nguyen Van Tjach vandaag ge zegd in Hanoi. Thach verklaar de nogmaals dat zijn land "zijn uiterste best zal doen" om de il legale uittocht van bootmensen te beperken. SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft in samenwerking me.t collega's uit Rotterdam, vijf mannen gearresteerd, die heb ben bekend in december van het vorig jaar in Amsterdam een bankloopster te hebben overval len en daarna beroofd van 60.000 gulden. Verder hebben de Rotterdam mers P. O. (26), J. V. (33), A. de V. (24), F. D. (36) en de Schiedam mer H. C. van der H. (32) ook be kend in Rotterdam, Schiedam en Voorschoten verschillende inbraken te hebben gepleegd op 2 en 27 maart Sieraden, een auto en diverse artikelen bij Evatoom waren hun buit Toen de dam het zaterdag be gaf werd de stad Morvl over spoeld door een reusachtige vloedgolf, waardoor in het grootste deel van deze plaats het water binnen enkele minuten 4,5 meter hoog kwam te staan. Cir ca 60 procent van de woningen in Morvl is verwoest Nog zes tien andere dorpen en steden in Goedjarat worden door over stromingen bedreigd. Morvi telde 60.000 inwoners, waarvan er inmiddels ongeveer 10.000 zijn geèvacueerd. De In diase regering heeft het leger ingeschakeld voor het reddmgs- en hulpverleningswerk. Militai ren hebben gisteren al in allerijl 25.000 voedselpakketten naar de stad gebracht Het breken van de dam was waarschijnlijk het gevolg van de hevige moessonregens die in de streek rond Morvi al twee weken voor veel overlast heb ben gezorgd en de Matsjoe sterk hadden doen zwellen. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden zijn de verbindingen gebrekkig, en daarom is het moeilijk een dui delijk beel te krijgen van de si tuatie. Wegen en telefoon- en spoorlijnen worden nu door het leger hersteld. De schade voor de industrie in de buurt van Morvi wordt ge schat op 10 miljoen dollar (ruim 20 miljoen gulden) Aan de Golf van Kutch zijn enkele kuststeden door het wa ter afgesneden van de rest van India. Elders verdronken 42 mensen als gevolg van overstro mingen die het gevolg waren van aanhoudende regenval en stormen. BREDA Voor de tweede keer in een week is een jonge man bovenop een trein door electrocutie om het leven geko men. Gisteravond trof de politie van Breda op het dak van een trein uit de richting Roosendaal een jongen dood aan. Reizigers hadden onderweg de conducteur al gewaarschuwd dat iemand op het dak was geklommen, omdat hij „wel eens een stunt zou uit halen." Een week geleden klom een 21-jarige Deventenaar bovenop de trein van Holten naar Deven ter. Ook hij werd geélectrocu- teerd. MADRID Een Span jaard die al negen jaar blind was, kan weer zien als gevolg van een klap die hij tegen zijn hoofd kreeg bij een vechtpartij m een café. Het opgeluchte slacht offer, een 42-jarige inwo ner van Sevilla, was in dertijd zijn gezichtsver mogen kwijtgeraakt bij een bedrijfsongevaL Na de klap kon hij plotseling weer een beetje zien. Na enige tijd herkende hij zelfs de oude stamgasten. Hij ligt nu in een zieken huis ter observatie. NEW YORK - De Franse filmer Roger Vadim heeft van presi dent Sadat van Egypte de op dracht gekregen een "vredesstuk" in scène te zetten. Dat zal op 19 no vember, de twee de verjaardag van Sadats bezoek aan Jeruzalem, moe ten worden opge voerd aan de voet van de pyrami- den. Vadim denkt aan een spektakel met Egyptische en Israë lische dansen, een vuurwerk en optre dens van de Egypti sche filmacteur Omar Shariff, Bar bara "Funny Girl" Streisand en de Amerikaanse ko miek Bob Hope. Ongeveer 3000 ge nodigden zullen de opvoering bijwonen, die onderdeel wordt van een gala-bijeen komst waar Sadat ruim 120 miljoen gulden bijeen hoopt te brengen. Dat geld zal worden gebruikt voor de bouw van een "Huis van Vre de" bij de berg Sinai in et door de Isra eli's teruggegeven deel van de Sinai- woestijn, dat onder meer een kerk, een moskee en een syna goge zal moeten gaan bevatten. (Van een or., verslaggevers) HENGELC - De gymnastiek- broek die m. vrouw Ter Braak uit Hengelo vorige week in een blik ossestaartsoep vond was™ vap haar vriendin. Die had de broek, bij wijze van "grap", bij de plaatselijke slager laten in blikken, mèt een stuk varkens staart Vervolgens had ze er een etiket op geplakt van hetzelfde merk soep dat mevrouw Ter Braak in huis had, en de blikken verwisseld. De broek had tijdens een geza menlijk etentje tevoorschijn moeten komen, maar mevrouw Ter Braak had het blik al eerder geopend. Geschokt door de on verwachte vondst was ze toen meteen naar de winkelier ge gaan, waar ze het originele blik had gekocht De vriendin heeft winkelieren fabrikant inmiddels haar excu ses aangeboden voor de uit de hand gelopen grap. s* a VS M «'Awn) (Van onze redactie buitenland) MONTGOMERY - In Mont gomery in de Amerikaanse staat1 Alabama heeft de politie zater dag elf leden van de Ku Klux Klan gearresteerd wegens het in bezit hebben van steek- en vuurwapens na een mars over 80 kilometer vanuit de stad Sel- ma. De KKK'ers hadden de mars herhaald die ijveraars voor ge lijke burgerrechten onder lei ding van wijlen dominee Martin Luther King in 19® hadden on dernomen van Selma naar Montgomery. Bij aankomst in Montgomery hadden de meeste KI an-led en hun witte lakens met puntmutsen al afgelegd. Eén openbare bijeenkomst in de stad was door het gemeentebe stuur verboden. De bijeenkomst werd daarop gehouden buiten de stadsgrenzen. Toen Klan-leden gisteren toch Montgomery binnentrokken, werden 196 van hen door de po litie aangehouden wegens het houden van een demonstratie waarvoor te laat een vergun ning was aangevraagd. Volgende week gaat de voetbal- kompetitie weer van start Hóógste tijd dus voor een abonnement op Het Vrije Volk. Want er is bijna geen wedstrod of u leest erover in Het Vnje Volk Boven- Idien kunt u nu profiteren van een fantèstische aanbieding, die één week geldig is. En langer met Want u ontvangt Het Vrije Volk met alleen de eerste twee weken gratis thuis, ook de dikke Voetbalkrant 79 ploft volgende week gratis op uw deurmat Natuurlijk ontvangt u elke maandag de doeltreffende Sport-bijlage, terwijl Het Vnje Volk de rest van de week aan het sport gebeuren ruime aandacht schenkt Vul de onderstaande bon in, knip 'm uit en stuur 'm zo snel mogelijk op! Maak mij maaf O kwartaalsbonnee Ojaarabonnee Ik ontvang dan Het Vrije Volk eerst twee weken gratis, indusief de Voetbalkrant 1979. Ik wacht met betalen totdat ik uw acceptgirokaart heb ontvangen. Naam: Adres: Postcode: h k 5, 'tl ff i ."Plaats:. P postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam, fl aS3 £33 £HS3 5E3 C33 BE2S ESSÉ tSSS BSS KWB am gggj j| Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1