Maassluis wil geen nieuwe V aansluiting 'I:,4 op Rijksweg 20 Sportraad gaat kampioenen huldigen Energiebesparing op straatlantaarns I m HANS LEYTE OP SG- VERGADERING: lï Katendrecht heeft weer een huisarts Schaken tegen de meester Zink zoek ■I I m 'Huisvesting'' twee dagen gesloten Henny van der Reijken jubileert bij Kreuger Posthoorn in DB van SG schiedam i. VRUDAG17 AUGUSTUS 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslagge- vers) SCHIEDAM Om zo veel mogelijk mensen te betrekken bij het opstel len van een inspraakver ordening, staat sinds gis teren in de foyer van Ci nema Bio een dia-klank-, beeld opgesteld. Een zes minuten durend pro gramma geeft informatie over de mogelijkheden van bewoners om invoed uit te oefenen op de ge meentelijke besluitvor ming. iü»Mi Ook het museum komt in de dia-serie aan bod als instelling waarin inspraak kan. MAASSLUIS Het College van Burgemeester en Wethouders vindt het niet nodig om in Maassluis een derde aansluiting op Rijksweg 20 te maken. Binnen kort zal aan de gemeenteraad een voorstel worden ge daan af te zien van realisatie van dezs oprit. Daarmee kómt een eind aan een jarenlange discussie, waarin voors en tegens zeer uitgebreid zijn afgewogen. Wethouder Herman Posthoorn stopt de geluidsband in het dia-klankbeeld-apparaat Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM B. en W. hebben de stichting De Schiedamse Gemeenschap laten weten er geen voor stander van te zijn dat de WV losgekoppeld wordt van de SG, Daar is, aldus het college in een schrijven aan de WV, geen financiële ruimte voor binnen de ge- meentelijke prioriteitstelling voor 1981. In een vier punten tellen Personeel SG en VW willen loskoppeling ook. in dia-klankbeeld Wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie introdu ceerde het apparaat en stopte het geluidsbandje er ceremo nieel in. De bedoeling van de dia-show Is vooral om meningen te horen over de regeling van de in spraak in de toekomst Schie dam wil voor alle vormen van inspraak, of het nu gaat om de aanleg van een zandbak, of het bouwen van een wijkcentrum, 'één regeling opzetten, een zoge naamde inspraakverordening. Ideeën daarover kan iedereen naar het stadskantoor sturen. Posthoorn had op 13 maart van dit jaar al een informatie avond'belegd, waarbij iedereen zijn mening omtrent een in spraakverordening kon uiten. Als over zes weken het in spraak-programma van het dia klankbeeld verdwenen is, zal de gemeente alle bewoners-voor stellen distilleren tot één voor stel, waarover iedereen zijn zeg je kan doen. Die concept-veror dening zal worden uitgereikt op een nog te beleggen informatie avond in september. Het dia-programma in Cine ma Bio toont onder andere het museum, het Beatrixpark, ver scheidene woonerven en pleinen en meerdere zaken, waarbij de bewoners hun stem kunnen la ten horen. In een begeleidend vouwblad wordt uiteengezet, waarom de gemeente een in spraakverordening wil instel len. Posthoorn zal zelf op drie woensdagmiddagen een uiteen zetting geven. De foyer van het theater is uitgekozen, omdat daar op woensdagmiddagen, koopavon den en op de zaterdag veel men sen voorbij lopen. De deuren van de cinema zullen voor iedereen openstaan. Het gebruik van het dia klankbeeld heeft wethouder Posthoorn alfgekeken van Maassluis, waar een dergelijk apparaat in de hal van het stadskantoor staat Hij snapt niet waarom het middel nog niet vaker wordt toegepast voor het uitdragen van gemeentelijke in formatie. Als het inspraak-pro gramma beëindigd is, wil hij het voor andere zaken gebruiken, bijvoorbeeld voor het tonen van de onlangs door de WV uitge stippelde stadswandeling. Hl III mill I Door de uitbreiding van Deze leden van volkstuinver- Maassluls-West leek aanleg van eniging De Vluchtheuvel heb- de oprit noodzakelijk. Het ver- ben nu mits de raad accoord keer uit Rotterdam verlaat Rijksweg 20 nu ter hoogte van Maasland en moet dan dwars door het stadscentrum heen. Dat veroorzaakt 'verkeersoverlast, die te voorkomen zou zijn met een extra aansluiting op de rijksweg. Die aansluiting 'zou echter weer andere moeilijkheden ver oorzaken. Grondruil met de ge- .meente Maasland zou nodig zijn, er zouden enkele handenvol geld bij elkaar gezocht moeten worden en tientallen volkstuin ders zouden hun lapje grond moeten ontruimen. gaat met het standpunt van B en W - de zekerheid dat ze met een gerust hart sla en bloemkool in de grond kunnen laten zitten. Wethouder Koos Smit deed de voor de tuinders geruststellende mededeling óver de visie van het college, toen de plannen voor. een nieuw clubgebouw in het volkstuincomplex ter sprake kwamen. De bouwplaats ligt namelijk in het oorspronkelijke plan-ge bied voor de afslag van de rijks weg. Toch kan er nu voor lange re termijn een nieuwe accom modatie op worden geplaatst, zo liet Smit weten. SCHIEDAM - In de Sportraadvergadering van 27 februari 1979 is een voor stel behandeld van het da gelijks bestuur om te komen tot een gezamenlijke huldi- ging van kampioenen van Schiedamse sportverenigin gen of Schiedammers die in een bepaalde tak van sport individueel kampioen zijn geworden. De Sportraad heeft zich voor dit voorstel positief uitgespro ken. Het ligt nu in de bedoeling de huldiging dit jaar voor de eerste maal te doen plaatsvin den. De Sportraad besloot te vens dat hiervoor in aanmer king komen senioren van zowel de teamsporten als van de indi viduele sporten. De Schiedamse sportvereni gingen is nu verzocht om de na men van hun kampioenen aan de Sportraad bekend te maken, die hun kampioenschap behaal den in het seizoen 1978/1979. Kampioenen bij,-de. zomerspor ten 1979 moeten zo snel mogelijk na het beëindigen van de zo mercompetitie aan de Sportraad worden opgegeven. Wanneer de huldigingsavond zal plaatsvinden, daarover zal de Sportraad nog nader berich ten. Wat Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Tijdens de verga dering van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap heeft het stichtingsraad- Iid Hans Leyte het aan de stok gehad met voorzitter Hendriks toen bet verslag ter sprake kwam dat de heer Hendriks en wethouder Posthoorn met ei kaar hebben gehad. Het verslag geeft twee bespre kingen weer over de overgang van de SG naar een Culturele Raad. Het verslag, waarvan de stichtingraadsleden pas dinsdag op de hoogte werden gesteld, was voor Leyte aanleiding daar wat pinnige vragen over te stel len. Leyte: "Ik vind het jammer, dat er geen inhoudelijke discussie is geweest over de cultuur in Schiedam. In april heb ik daar over al vragen gesteld, maar nu moet ik in het verslag dingen le zen waarover ik graag nog eens had willen praten. Als ik het verslag lees vraag ik me af wat wij de laatste jaren nou eigen lijk hebben zitten doen". Hendriks vond dat er, voor de Culturele Raad een feit is, er nog genoeg te doen is. Posthoorn begreep niet goed wat Leyte nu - eigenlijk bedoelde. Hij: "Je kunt in het culturele veld nooit zaken afronden. Ik heb nooit het ge voel gehad bij de SG voor joker te hebben gezeten. Het is zeker niet zo dat wanneer de Culture le Raad eenmaal een feit is om te zeggen: zo, dat was de SG." Hans Leyte was duidelijk een andere mening toegedaan." Dit verslag wekt bij mij de indruk dat de SG maar zo snel mogelijk moet worden opgedoekt. Als ik lees dat de heer Hendriks zich afvraagt of het niet verstandig zou zijn om de Culturele Raad straks uit te rusten met eer» ge heel nieuwe bemanning, dan word ik in mijn mening alleen nog maar gesterkt" De heer Ouweneel had begrip voor het standpunt van Hans Leyte. "Ik begrijp best wat hij bedoelt Dit lezende krijg ook ik het idee dat het allemaal plotse ling moet Er staan opmerkin gen in waarover ook ik best eens zou willen praten" Posthoorn: "Geloof nou niet dat wanneer dit allemaal rond is, er van de ene dag op de andere een Culturele Raad zal zijn. Daar zal een behoorlijke tijd mee ver strijken." Leyte bleef echter op zijn standpunt staan en stelde voor dat er over gepraat moet wor den. Leyte: "Ik stel voor dat de stich tingsraad volgende maand een aantal zaken op een rij gaat zet ten hoe de SG af te bouwen." Voorzitter Hendriks: "Dat kan ik u niet toezeggen." Daarna op boze toon: "Verder vind ik de discussie van de heer Leyte ver beneden peil." Hans Leyte later, na nog gerui me tijd met de heer Hendriks na de vergadering over dit punt te hebben gesproken: "Als ik over deze zaak in april al vragen stel en ik krijg daarop geen ant woord, dan word ik pisnijdig als ik nu in het verslag onderwer pen tegenkom waarover ik nog wil praten." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het eerste gedeel te van de Boerha- velaan heeft energiebesparen de verlichting ge kregen. Het is een onderdeel van een gemeentelijk ex periment. Acht bestaande lampen in de Boerhave- laan zijn vervan gen door nieuwe die 290 W per lan taarn uitsparen. Voortaan hoeft per armatuur ook maar één in plaats van twee lampen verwis seld te worden. Hoewel de nieu we verlichting geen witte maar een gele licht kleur uitstraalt, doet dit aan de helderheid bijna niets af. De bewoners zijn zeer ingeno men met dit expe riment. De afde ling Openbare Verlichting van de Technische Be drijven is op dit moment bezig met verschillende lichtmetingen om te kijken hoe de •nieuwe lampen zich op de lange duur houden. Daarna zal de dienst een rapport uitbrengen aan burgemeester en wethouders. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Katendrecht heeft sinds kort weer een eigen huisarts. Het is jaren geleden dat de laatste in de wijk geves tigde arts Katendrecht verliet De bewoners waren die tijd aangewezen op artsen buiten de wijk. De nieuwe huisarts werkt in het samenwerkingsverband De Stichting Welzijnscentrum Ka tendrecht Daarin zitten de huisarts, een oefentherapeute en jurist en een coördinator. De Stichting heeft al contacten ge legd met de kruisverenigingen voor de deelname door wijkver pleegkundigen. Het wijk wel zijnscentrum zou ook graag een maatschappelijk werkster in het team willen hebben. De Stichting Wijkwelzijns- centrum Katendrecht verwacht zeker de eerste twee jaar met verlies te zullen draaien. Maar het enthousiasme voor het cen trum is groot. SCHIEDAM De internatio naal bekende meester C. van Wijgerden geeft dinsdag '21 augustus een schaaksimultaan. Iedereen kan gratis hieraan deelnemen in Boerderij Land-, vreugd aan de Sweeiincksingel i De inschrijving vindt plaats op de avond zelf tot een maxi mum van ongeveer 35 deelne mers. De heer G. H. Rademaker van Schaakvereniging Groen- oord heeft de leiding van de wedstrijd. SCHIEDAM - Honderdvijf entwintig kilo zink van de firma van de Moezel is afgelopen woensdag gestolen. Het metaal stond opgeslagen aan het Fabri- plein en is honderd gulden waard. De jas van de 26-jarige P.S. uit Rotterdam is gistermiddag ge stolen uit zijn wagen. In de jas zaten een portemonnee met 15 gulden, twee bossen met sleutels en een betaalpas. De man had de wagen geparkeerd tegenover Zwembad Zuid. COLLEGE WÉL VWMET LOS VAN SG de brief zetten B, en W. I uitéén i hoe zij de de werk wijze van de WV zien. De VVV gaat. binnen de SG - later binnen de Culturele Raad' - werken met een eigen begroting waarbij het exploitatietekort wordt ge financierd via de SG. De WV krijgt dan de vrijheid inkomsten en uitgaven te verwerven respectievelijk te verrichten met als richtlijn dat zij het exploitatietekort niet mag overschrijden. Verder zal de SG in haar be groting een toerekening maken van de personeelskosten die zij verricht voor de SG. Het bestuur van de WV is verder vrij die acties te ondernemen die zij noodzakelijk vindt voor het ver wezenlijken van haar doelstel lingen, De SG zal, indien zij meent dat dit niet meer kan ge schieden 'onder haar indirecte verantwoordelijkheid, B. en W. daarover inlichten. - B. en W. menen dat in die constructie de WV binnen de huidige structuur kan functio neren. De SG heeft nu in een brief het college laten weten het bijzonder te betreuren dat de loskoppeling van de VW en de SG niet voor 1981 kan plaatsvin den. De SG had gehoopt dat een Culturele Raad zou kunnen starten waarin geen oneigenlij ke elementen zijn opgenomen. Het voorstel van B. en W. om de WV een grotere vrijheid van handelen te geven heeft de SG bestudeerd en is tot de conclusie gekomen dat er dan met name in de sfeer van de eindverant woordelijkheid problemen kun nen ontstaan. Men is bereid om over de gehele materie van de loskoppeling nog eens met het college van gedachten te wisse len. SCHIEDAM Wegéns ver bouwingswerkzaamheden is het bureau Huisvesting aan de' 's-Gravenlandseweg op dinsdag 21 en woensdag 22 augustus de gehele dag gesloten. Er is voor het publiek die dagen geen spreekuur. SCHIEDAM - Henny, van der Reijken, voorzitter van WF en lid van de Sportraad, is gisteren in Musis Sacrum van alle kan ten lof toegezwaaid omdat hij 25. jaar in dienst is van Kreuger BV, het Schiedamse aanne- mingsbedrijf. Henny van der Reijken heeft het hele bedrijf doorlopen en is S de laatste jaren directeur. Na mens de firma kreeg hij een complete Winkler Prins en film apparatuur aangeboden. Vele bloemstukken uit de zaken- en sportwereld gaven blijk van de waardering die men voor de mens Van der Reijken heeft. ,2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wethouder Herman Posthoorn is op de ver gadering van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap gekozen in het dagelijks bestuur. Hij volgt Clara Stro- man op. .•5f

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2